News Chicago
Brian Burch odpowiadał w Senacie USA jako kandydat na ambasadora przy Stolicy Apostolskiej

We wtorek rano w Senacie Stanów Zjednoczonych odbyło się przesłuchanie Briana Burcha, prezesa organizacji CatholicVote, nominowanego przez Prezydenta Donalda Trumpa na stanowisko ambasadora USA przy Stolicy Apostolskiej. Burch, mieszkaniec Lombard IL, odpowiadał na pytania dotyczące cięć w pomocy zagranicznej, polityki wobec Watykanu oraz relacji Stolicy Apostolskiej z Chinami.
„To dla mnie wielki zaszczyt i głęboka pokora, że Prezydent Trump powierzył mi tę nominację” — powiedział Brian Burch członkom senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. „Relacje z Watykanem mają wyjątkowy charakter — opierają się nie tyle na klasycznej dyplomacji, co na wspólnych wartościach: wolności religijnej, godności człowieka, pokoju i sprawiedliwości”.
Pytania o pomoc zagraniczną i politykę Chin
Przesłuchanie Burcha zbiegło się z przesłuchaniami innych kandydatów Trumpa na ambasadorów — na stanowiska w Chorwacji i Chile. Wśród senatorów obecnych na sali byli m.in. James Risch (Republikanin z Idaho), Jeanne Shaheen (Demokratka z New Hampshire), Pete Ricketts (Republikanin z Nebraski) i Rick Scott (Republikanin z Florydy).
Senator Shaheen naciskała na wyjaśnienie stanowiska Burcha w sprawie cięć w pomocy zagranicznej, które dotknęły m.in. organizacje non-profit współpracujące z Watykanem. Brian Burch stwierdził, że decyzje administracji Trumpa miały na celu skupienie wydatków w miejscach strategicznie istotnych dla bezpieczeństwa i dobrobytu Stanów Zjednoczonych.
„Nie możemy finansować każdego programu na świecie” — powiedział Burch. Przyznał jednak, że nie zna dokładnych kwot przeznaczanych na pomoc zagraniczną. W odpowiedzi na pytanie o nieefektywne programy przytoczył artykuł o kontrowersyjnych badaniach naukowych, co Senator Shaheen natychmiast zakwestionowała.
Burch zauważył, że wiele organizacji humanitarnych już otrzymało ponowną autoryzację dotacji, choć niektóre nadal czekają na decyzje.
Krytyka umowy Watykan-Chiny
Senator Ricketts poruszył temat umowy między Watykanem a Chinami, umożliwiającej rządowi chińskiemu wpływ na mianowanie biskupów. Wyraził obawę, że porozumienie to wzmacnia represje wobec religijnych mniejszości w kraju.
„Stolica Apostolska powinna nieustannie wywierać presję na chiński rząd za łamanie praw człowieka i prześladowania religijne” — odpowiedział Burch. Zapewnił, że jako ambasador USA będzie stanowczo sprzeciwiał się idei, by jakikolwiek rząd miał wpływ na wybór liderów religijnych.
Rola Watykanu w kwestii zakładników
Senator Rick Scott zapytał, jak Watykan mógłby przyczynić się do rozwiązania sytuacji amerykańskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy.
„Uważam, że Stolica Apostolska może odegrać istotną rolę, oferując moralny autorytet i naciskając na zakończenie konfliktu oraz pomoc w osiągnięciu trwałego pokoju” — odpowiedział Brian Burch.

Brian Burch
Kim jest Brian Burch?
Brian Burch to zaangażowany katolik, ojciec dziewięciorga dzieci, od lat aktywnie działający na rzecz promowania wartości chrześcijańskich w życiu publicznym. Jako prezes Catholic Vote wielokrotnie wypowiadał się w kwestiach dotyczących wolności religijnej i obrony życia.
O jego nominacji informowaliśmy 22 grudnia.
Źródło: cna
Foto: YouTube, Catholic Vote
Kościół
Ubodzy i głowy państw – świat szykuje się na pożegnanie Franciszka

Ok. 50 prezydentów i 10 monarchów potwierdziło obecność podczas Mszy św. pogrzebowej Papieża Franciszka. W sumie do Watykanu przybędzie co najmniej 130 delegacji państwowych. Z kolei przed Bazyliką Matki Bożej Większej hołd Ojcu Świętemu, oddadzą przedstawiciele m.in. osób bezdomnych, więźniów i migrantów.
Delegacje państwowe z całego świata
Jak poinformował watykański Sekretariat Stanu, swój udział w uroczystościach pogrzebowych Papieża Franciszka zapowiedziało już 130 delegacji państwowych, wśród których jest ok. 50 prezydentów i 10 monarchów.
Będą oni obecni podczas Mszy św., która rozpocznie się na Placu Świętego Piotra o godz. 10.00 w sobotę, 24 kwietnia i po której nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem Ojca Świętego do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie złożona w grobie.
Przedstawiciele peryferii
Z kolei przed wejściem do Bazyliki Matki Bożej Większej będzie obecna grupa 40 osób, reprezentująca różnego rodzaju peryferia społeczne, m.in. migranci i osoby bezdomne.
„Będą tam również więźniowie, których [Papież] spotkał przy otwarciu Drzwi Świętych w Rebibbii. To wzruszający wybór, ponieważ Ojciec Święty zostanie powitany przez Matkę, którą tak bardzo kochał, i przez umiłowane dzieci, które utworzą wokół niego krąg” – mówi bp Benoni Ambarus, odpowiedzialny w Konferencji Episkopacie Włoch za posługę miłosierdzia.
To właśnie on towarzyszył Ojcu Świętemu 26 grudnia podczas otwarcia Drzwi Świętych w rzymskim więzieniu Rebibbia i z jego inicjatywy ubodzy i zmarginalizowani, o których przez cały pontyfikat szczególnie troszczył się Papież Franciszek, pożegnają go tuż przed złożeniem jego ciała do grobu. Każdy z nich będzie trzymał w dłoni białą różę – symbol wdzięczności i pożegnania.
Vatican News
Foto: Vatican Media
Kościół
Przedstawiono projekt nagrobka Papieża Franciszka

Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.
Jak poinformowano, nagrobek został wykonany z marmuru pochodzenia liguryjskiego z napisem „FRANCISCUS” i reprodukcją krzyża pektoralnego. Właśnie taki napis – jako jedyny na nagrobku – chciał mieć Franciszek, co zapisał w swoim testamencie.
W związku z jego wolą, aby grób znajdował się w ziemi, nad posadzką widnieć będzie jedynie płyta nagrobna Franciszka.
Jak mówił kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej, Papież Franciszek wyraził życzenie, aby zostać pochowanym w grobowcu wykonanym z „liguryjskiego kamienia, pochodzącego z ziemi jego dziadków”.
Franciszek często nawiedzał tę świątynię
Grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) a Kaplicą Sforzów Bazyliki Najświętszej Marii Panny Większej. Znajduje się w pobliżu ołtarza św. Franciszka.
Papież Franciszek szczególną czcią darzył Matkę Najświętszą w jej wizerunku Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i wielokrotnie w czasie swego pontyfikatu nawiedzał tę świątynię, by modlić właśnie przed tą ikoną. Przybywał tutaj przed każdą swoją podróżą apostolską i po powrocie z niej – aby powierzyć Jej sprawy Kościoła.
Ostatnio modlił się przed ikoną Maryi podczas rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia.
Grób Franciszka wierni będą mogli nawiedzać od niedzieli 27 kwietnia.
Wojciech Rogacin – Watykan
Foto: Vatican Media
News USA
Grupa zadaniowa ds. walki z uprzedzeniami antychrześcijańskimi rozpoczęła pracę

W tym tygodniu Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zorganizował inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem inicjatywy jest analiza i przeciwdziałanie wszelkim formom stronniczości wymierzonej w chrześcijan w polityce, przepisach i praktykach funkcjonujących w instytucjach federalnych. O grupie mówi Ojciec Józef Polak SJ.
„Ochrona chrześcijan przed dyskryminacją to nie uprzywilejowanie – to realizacja konstytucyjnych gwarancji wolności wyznania”, powiedziała Prokurator Generalna Pam Bondi otwierając spotkanie. „Pierwsza poprawka to nie sugestia, to zobowiązanie”.
Spotkanie miało charakter zamknięty – nie uczestniczyli w nim dziennikarze ani opinia publiczna. Obecni byli natomiast przedstawiciele kluczowych agencji federalnych oraz zaproszeni świadkowie, którzy podzielili się relacjami na temat przejawów uprzedzeń wobec chrześcijan w strukturach rządowych.
Nowa polityka administracji Trumpa
Grupa zadaniowa została powołana rozporządzeniem wykonawczym podpisanym przez prezydenta Donalda Trumpa 6 lutego. Zarządzenie nakazuje kompleksowy przegląd działań agencji federalnych pod kątem potencjalnych naruszeń wolności religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem odwrócenia działań wprowadzonych za poprzedniej administracji.
Przykłady antychrześcijańskich uprzedzeń w instytucjach
W opublikowanym po spotkaniu komunikacie wskazano konkretne przypadki, które wywołały niepokój uczestników. Jednym z nich była kontrowersyjna notatka FBI z Richmond z 2023 roku, w której opisano śledztwo wobec tzw. „radykalnych tradycjonalistów katolickich” rzekomo powiązanych z ruchem białej supremacji.
Dokument wzywał m.in. do monitorowania parafii oferujących tradycyjną mszę łacińską. Jak ujawniła Izba Sądownicza, FBI w tej sprawie korzystało z pomocy tajnych agentów.
Kash Patel, dyrektor FBI mianowany przez Donalda Trumpa, potwierdził na spotkaniu konieczność „usunięcia wszelkich antychrześcijańskich wpływów na działania Biura”, podkreślając, że podobne praktyki nie mogą się powtórzyć.
Świadectwa i interwencje polityków
W trakcie posiedzenia głos zabrali również inni przedstawiciele administracji:
Sekretarz Edukacji Linda McMahon poruszyła kwestie związane z edukacją, w tym przypadki, gdy szkoły dokonywały tzw. „społecznej tranzycji” uczniów bez wiedzy i zgody rodziców.
Zastępca sekretarza skarbu Michael Faulkender wyraził obawy co do polityki fiskalnej wobec organizacji chrześcijańskich i pro-life – w tym cofania ulg podatkowych oraz utrudniania działalności bankowej.
Głosy świadków: od IRS po wojsko
Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Michael Farris, prawnik i założyciel Patrick Henry College, który odniósł się do działań Urzędu Skarbowego (IRS) wobec pastora Gary’ego Hamricka. Kapłan jest przedmiotem dochodzenia w związku z rzekomym naruszeniem poprawki Johnsona – zakazu politycznej działalności organizacji non-profit.
Z kolei Phil Mendes, były członek Navy SEAL, opisał, jak został usunięty ze służby za odmowę przyjęcia szczepionki COVID-19 z powodów religijnych.
Źródło: cna
Foto: YouTube, FBI
-
News Chicago2 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół4 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół2 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą