Połącz się z nami

News Chicago

W muzeum w Elmhurst będziemy mogli powrócić wspomnieniami do dawnych domów towarowych

Opublikowano

dnia

Kto nie tęskni za czasami świetności starych domów towarowych w Chicago i wspaniałym wystrojem bożonarodzeniowym w Marshall Fields? W Muzeum Historii w Elmhurst od 6 października będzie można oglądać niesamowitą wystawę, obejmującą stare świąteczne rekwizyty, wykłady i mnóstwo wspomnień. Ekspozycja zatytułowana jest „Lost Chicagoland Department Stores.”

Wystawa „Lost Chicagoland Department Stores” powstała we współpracy z historykiem i autorem książek pt. „Remembering Marshall Field’s” i „Lost Chicago Departement Stores”, Leslie Goddard.

Na wystawie znajdzie się szereg artefaktów, obrazów, filmów, pamiątek i elementów interaktywnych, ukazujących ewolucję branży detalicznej i sklepów stacjonarnych od końca XIX wieku.

Do najważniejszych elementów ekspozycji należeć będą:

 • Animatroniczne postacie ze świątecznego okna firmy Marshall Field & Co. z 2004 r.
 • Pokazy mody Marshall Field & Co., Sears, Montgomery Ward i Carson Pirie Scott
 • Specjalne artykuły świąteczne z domów towarowych w Chicagoland, w tym jemioła, renifer Rudolf czerwononosy, coroczne markowe prezenty i nie tylko
 • Interaktywne pokazy, od stanowiska przymierzania kapeluszy w stylu vintage po wywiad wideo z Marshallem Fieldem V
 • Zdjęcia z domów towarowych Elmhurst, w tym Olswang’s, Ruby’s i The Elm

„Każdy ma swoją własną historię związaną z wizytą w domu towarowym, więc mamy nadzieję, że wystawa „Zaginione domy towarowe w Chicagoland” przywoła miłe wspomnienia, takie jak ubieranie się na lunch w Walnut Room firmy Marshall Field & Co. lub wybieranie prezentów bożonarodzeniowych z katalogów Sears i Montgomery Ward” – wyjaśnia Sarah Cox, kuratorka ds. eksponatów w Elmhurst History Museum.

Goście Muzeum mogą także do stycznia 2024 roku skorzystać ze specjalnych programów inspirowanych wystawą, od wykładów po świąteczne wydarzenia dla całej rodziny.

Do najważniejszych wydarzeń zaliczają się:

 • Wykład „Wspomnienie o domach towarowych w Chicagoland” (22 października): Leslie Goddard zaprasza gości do spojrzenia wstecz na wspaniałe domy towarowe, które niegdyś dominowały w handlu detalicznym w Chicago, od wielkich pałaców handlowych skupionych przy State Street po przytulne lokalne sklepy przy głównych ulicach podmiejskich. Wstęp na wykład kosztuje 5 dolarów lub jest bezpłatny dla członków.
 • Wykład „Zaginione domy towarowe w Chicagoland” (12 listopada) Podczas tej bezpłatnej rozmowy w galerii kuratorka wystaw Sarah Cox poprowadzi uczestników przez wystawę „Lost Chicagoland Department Stores”, dzieląc się jednocześnie najważniejszymi informacjami na temat historii Chicago i podmiejskich domów towarowych.
 • Warsztaty pakowania prezentów świątecznych (18 listopada): Prowadzone przez Hannah Sundwall, właścicielkę i założycielkę Gift Wrap Boss. Uczestnicy poznają podstawowe profesjonalne techniki, w tym bezszwowe pakowanie, tworzenie kokardek i wskazówki, jak zawijać prezenty o dziwnych kształtach. Wstęp kosztuje 10 dolarów.

Wystawę „Zaginione domy towarowe Chicagoland” będzie można oglądać od 6 października 2023 r. do 28 stycznia 2024 r. Muzeum Historii Elmhurst jest otwarte dla wszystkich grup wiekowych i oferuje bezpłatny wstęp.

Muzeum jest otwarte w godzinach 1:00PM – 5:00PM w niedziele oraz od wtorku do piątku, i od 10:00AM – 5:00PM w soboty. Placówka jest zamknięta w poniedziałki. Elmhurst History Museum  znajduje się przy 120 E. Park Ave..

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Muzeum Historii Elmhurst

News Chicago

Dziś rusza letnie kino w Millennium Park. Filmy możemy oglądać z Great Lawn

Opublikowano

dnia

Autor:

Popularna letnia seria filmowa w parku będzie emitowana we wtorki od 16 lipca do 20 sierpnia, o godzinie 8.00PM. Według miasta pojawią się tu takie hity kinowe, takie jak „Barbie”, „Coco” i „Park Jurajski”. Filmy będą wyświetlane na ekranie LED szerokości 40 stóp, a widzowie będą oglądać je z trawnika Great Lawn.

Letnia seria filmów Millennium Park

6:30PM wtorki 16 lipca – 20 sierpnia 

 • 16 lipca: „E.T. the Extra-Terrestrial” i „Park Jurajski”
 • 23 lipca: „Coco”
 • 30 lipca: „Barbie”
 • 6 sierpnia: „American fiction”
 • 13 sierpnia: „Wonka”
 • 20 sierpnia: „Ferris Bueller’s Day Off”

Ale ciepłe letnie noce to także muzyka na żywo i festiwale w Millennium Park, przy 201 E. Randolph St.

Letni cykl muzyczny zaplanowany jest na poniedziałki i czwartki od 1 lipca do 8 sierpnia, w pawilonie Jaya Pritzkera. Wśród wykonawców są Corinne Bailey Rae, Terrace Martin, Charlie Musselwhite, Buscabulla i inni.

Miłośnicy fitnessu mogą również uczestniczyć w letnich treningach Millennium Park w większość sobót w okresie od 18 maja do 31 sierpnia. Według miasta bezpłatne treningi na Great Lawn obejmują pilates, jogę, kickboxing cardio i zumbę.

W tym roku słynny chicagowski park obchodzi także swoje 20. urodziny, organizując specjalne weekendowe obchody w dniach 18–21 lipca.

Więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Letnie treningi w Millennium Park

Większość sobót od 18 maja do sierpnia 31:

 • 8–8:45AM: Pilates
 • 9–9:45AM: Joga
 • 10.00–10.45AM: Cardio Kickboxing
 • 11:00–11:45AM: Zumba

Festiwal Muzyczny w Grant Park (GPMF)

 • 12 czerwca – 17 sierpnia 

Letnia seria muzyczna w Millennium Park

6.30PM – 9.00PM w poniedziałki i czwartki 1 lipca – 8 sierpnia

 • 29 lipca: GZA, Yaya Bey
 • 5 sierpnia: Protoje, Madison McFerrin
 • 8 sierpnia: Corinne Bailey Rae, Terrace Martin z Jamesem Fauntleroyem

Bezpłatny letni koncert Broadway w Chicago

 • 6:15PM 12 sierpnia

Collaboraction i Teatro Vista prezentują „La Havana Madrid” Sandry Delgado

 • 6:00PM 23 sierpnia

Lyric Opera „Niedziela w parku z Lyric”

 • 7:00PM 25 sierpnia

Projekt Chicago Black Dance Legacy: „Wróżbiarstwo: tańczące dusze czarnego ludu”

 • 5:45PM 24 sierpnia

Festiwal Jazzowy w Chicago

 • 29 sierpnia – 1 września

Selena Tribute Concert

 • 6:00PM 6 września

Vocalo prezentuje: Letni finał z udziałem Pivot Gang, Marquis Hill, KAINA i nie tylko

 • 6:00PM–9:00PM 20 września

Old Town School of Folk Music: Global Carnival

 • 6:00PM–9:00PM 22 września

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Choose Chicago, Department of Cultural Affairs and Special Events / Terry Evans, Millenium Park
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

„Tańcz”: letnia premiera Sławomira i Zenka Martyniuka śle nam radość znad Bałtyku

Opublikowano

dnia

Autor:

Takiej niespodzianki i zaskoczenia na polskiej scenie muzycznej jeszcze nie było. Dwóch gigantów muzyki rozrywkowej postanowiło połączyć siły i zaprosić swoich fanów do wspólnej zabawy utworem „Tańcz”. To Zenek Martyniuk i Sławomir, których utwory na polskim you tube łącznie przekroczyły kosmiczną liczbę miliarda wyświetleń. Na antenie Radia Deon Chicago Sławomir zapowiada wakacyjny hit.

Sławomir na ten duet czekał od dawna i jest to spełnienie jego wakacyjnego, muzycznego marzenia a Zenon Martyniuk uważa, że to „Duet wszech czasów”. Warto zaznaczyć, że w klipie udział wzięły Danusia Martyniuk oraz Kajra.

„Jestem przeszczęśliwy, że się zgodzili” mówi Sławomir o wspólnym nagraniu. „To są tacy nasi muzyczni przyjaciele”.

Cała czwórka zaprasza nas do tanecznej zabawy na rozpalonej słońcem plaży. Zdjęcia przenoszą nas w rajską scenerię, choć klip powstał nad naszym, polskim Bałtykiem. Jak opowiada Sławomir, zdjęcia nakręcono w jeden dzień a pogoda była przepiękna.

Utwór „Tańcz” utrzymany jest w klimacie latino z bogato brzmiącymi gitarami i nowoczesnym beatem. Doskonale nadaje się zarówno do zabawy na tanecznym parkiecie jak i przy ognisku, z gitarą w gronie najbliższych przyjaciół. „Można fajnie zagrać ten utwór i zaśpiewać” zaznacza Sławomir, dzięki tonacji g-moll.

Muzyczna produkcja ma szansę zostać hitem lata 2024.

Nasz rozmówca ma nadzieję, że „w Stanach kto może, zwinie carpet i będzie tańczył na floorze ze Sławomirem i z Zenkiem. Bo po to jest ta piosenka – do dobrej zabawy, do tego żeby Wam wysłać dużo miłości znad naszego Bałtyku”, podkreśla Sławomir i osobiście zaprasza do jego wysłuchania:

Singiel „Tańcz” zwiastuję premierę nowej płyty Sławomira, która ukaże się jesienią i którą już można zamawiać.

Płyta zatytułowana będzie „Cudowronek”, od singla, który swoją premierę miała w Chicago, a teledysk był kręcony na Dominikanie i w Wietrznym Mieście właśnie. O premierze tej piosenki pisaliśmy tutaj. Jak zapowiada Sławomir, cała płyta jest mega taneczna i radosna, tak jak ten singiel.

Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Muzeum Polskie w Ameryce zaprasza na wystawę poświęconą polskiemu żeglarstwu oraz regaty

Opublikowano

dnia

Autor:

Muzeum Polskie w Ameryce we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentuje „100 lat polskiego żeglarstwa”, wyjątkową wystawę dotyczącą bogatej historii polskiego żeglarstwa i oferującą zwiedzającym wciągającą eksplorację stulecia morskich osiągnięć, tradycji i innowacji. Ekspozycja, z którą związane będą również regaty na Jeziorze Michigan,  potrwa od 17 sierpnia do 15 marca 2025 roku.

Na wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa” znajdą się panele, artefakty, prezentacje multimedialne i interaktywne pokazy, które przybliżą historie polskich żeglarzy, ich triumfy i trwałe dziedzictwo eksploracji morskiej.

Wystawa zaprezentuje polskie środowisko żeglarskie i dokumentuje historyczne rejsy transatlantyckie żeglarzy z Polski i Chicago, w tym rejs legendarnego jachtu Dal, którego kapitanem był Andrzej Bohomolec oraz rejs Poleszuka, żaglowca zwiadowczego z załogą pięciu młodych polskich harcerzy. Obie te żaglówki zawinęły do portu w Chicago.

Kolekcja Muzeum Polskiego w Ameryce obejmuje zestaw pamiątek, starannie wybranych dzięki hojnym darowiznom, od przedmiotów marynistycznych po archiwa i dzieła sztuki. Wśród różnych skarbów znajdują się smagane wiatrem bandery, modele żaglowców z Wystawy Światowej z 1939 roku, pamiątki związane z Ligą Morską w Ameryce i Polskim Związkiem Żeglarskim, a także pamiątki związane z Joseph Conrad Yacht Club i Polish Yacht Club Chicago. Wystawa będzie prezentowana w Sali Głównej MPA.

Oficjalne otwarcie wystawy „100 lat polskiego żeglarstwa” nastąpi 16 sierpnia 2024 roku w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago. Wernisaż z udziałem gościnnych mówców i poczęstunkiem  odbędzie się w godzinach od 7.00PM do 9.00PM. Tego wieczoru zaplanowano także koncert szantowy polskiej grupy Młynn. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

Regaty z okazji stulecia polskiego żeglarstwa odbędą się w sobotę 17 sierpnia, w godzinach od 10.00AM do 3.00PM, w Montrose Harbor (Spotkanie we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku; koordynatorem tego wydarzenia jest Bogdan Ogórek, tel. 708-227-7700).

Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, wikimedia

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu