Połącz się z nami

News Chicago

Przez cały październik w Morton Arboretum można podziwiać malownicze strachy na wróble

Opublikowano

dnia

Scarecrow Trail czyli ścieżka pełna strachów na wróble to kolorowa jesienna tradycja jeśli chodzi o wystawy w Morton Arboretum. Sympatyczne i pomysłowo wykonane strachy możemy podziwiać przez cały październik. Głosuj na swojego ulubieńca!

Przespacerujcie się ścieżką wzdłuż Meadow Lake, obok Centrum dla Zwiedzających, aby zobaczyć przyjazne twarze prawie 50 strachów na wróble — każdy jest wykonany ręcznie przez lokalny oddział skautów.

Zwiedzanie ścieżki strachów na wróble jest wliczone w cenę wstępu do Arboretum. Wystawa jest otwarta od 7.00 rano do zmroku.

Po przejściu szlaku oddajcie swój głos na swojego ulubionego stracha. Informacje potrzebne aby zagłosować dostępne są na szlaku oraz w Centrum dla Zwiedzających.

Strach na wróble to jedna z najbardziej znanych postaci wiejskiego krajobrazu nie tylko w USA, ale w całej Europie i wielu innych krajach świata. Jego postrzępiona postać od wieków zapisała się w historii wsi.

Jego charakterystycznemu wizerunkowi nie mogli się oprzeć pisarze, od Williama Szekspira po Waltera de la Mare, a także twórcy filmowi, już od początków kina niemego. Jednak pomimo całej jego sławy, pochodzenie i rozwój tradycji stracha na wróble strzegącego pól przed ptakami, pozostają tajemnicą. Najstarszy znany fakt pisemny o strachach na wróble pochodzi z 1592 roku.

Uprawa pól znacząco zmieniła się, rolnictwo to teraz głównie maszyny a rolnicy raczej rzadko robią strachy na wróble. Mimo wszystko wiele osób ma sentyment do ich malowniczych postaci wśród zbóż czy ogrodów.

W Polsce, w Sołonce pod Rzeszowem, działa od 1995 jedyne w kraju „Muzeum Strachów Polnych” przy regionalnym muzeum. Jego zbiory w 2011 liczyły 120 eksponatów etnograficznych; a kustosz muzeum jest autorem książki o historii i regionalnym zróżnicowaniu tradycji tworzenia polskich strachów na wróble.

 

Źródło: Morton Arboretum, scarecrowworld, wikipedia
Foto: You Tube, istock/LisaIson/

Ciekawostki

Kobieta będąca w 23 tygodniu ciąży wygrała minimaraton w Indianapolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Anna Rohrer, spodziewająca się porodu w sierpniu, wyprzedziła 7900 innych biegaczek i 5 maja wygrała Indianapolis 500 Festival Mini Marathon. Pokonała dystans 23,1 mili w 75 minut i 16 sekund, wyprzedzając inne zawodniczki o ponad minutę.

Anna Rohrer wygrała ten wyścig po raz drugi z rzędu. Była pierwsza na mecie także w 2023 roku, z czasem 71 minut i 31 sekund. 20 kwietnia napisała na Instagramie, że mimo, że jest w 21 tygodniu ciąży, jest to najlepsze uczucie, jakie jej ciało odczuwa od ponad roku.

Po ukończeniu półmaratonu biegaczka stwierdziła, że pokazała, że „kobiety mają supermoce”.

Rohrer zaczął biegać długodystansowo po zdobyciu tytułów mistrza konferencji Atlantic Coast na dystansach 5000 i 10 000 metrów, jako członek drużyny lekkoatletycznej Notre Dame.

Ukończyła maraton bostoński 2023 w 2 godziny, 32 minuty i 52 sekundy, co dało jej 22. miejsce. Była najlepszą nieelitarną biegaczką w maratonie bostońskim w zeszłym roku.

Z niemal 16 000 uczestnikami Indianapolis 500 Festival Mini Marathon jest jednym z największych półmaratonów organizowanych w USA.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: Indianapolis 500 Festival.
Czytaj dalej

News Chicago

Kultowe tęczowe rożki z Chicago po raz pierwszy będą mieć nowe smaki

Opublikowano

dnia

Autor:

Po raz pierwszy w swojej 98-letniej historii The Original Rainbow Cone wzbogaca swoje menu czterema nowymi smakami lodów. Chocolate Obsession, Cosmic Birthday, Minty City i Orange Dream zostały w środę dodane do menu uwielbianej lodziarni, w którym do tej pory znajdował się tylko oryginalny, pięciowarstwowy Rainbow Cone.

Słynny Rainbow Cone, od dawna serwowany w jasnoróżowej lokalizacji sklepu pod adresem 9233 S. Western Ave. w dzielnicy Beverly, jest ułożony w warstwy – a nie gałki. Klasyczne smaki, zawsze w jednakowym porządku to: czekolada, truskawka, Palmer House (wanilia nowojorska z wiśniami i orzechami włoskimi), sorbet pistacjowy i pomarańczowy.

Ale od środy lodziarnia dodała cztery nowe smaki, a każdy z nich dodaje „zachwycającego akcentu klasycznym przysmakom serwowanym w rożku waflowym” – stwierdziła w oświadczeniu firma Rainbow Cone, dodając, że tworzy nowy rozdział w swojej historii.

W 2019 roku chicagowska lodziarnia połączyła się z Buoną, włoską siecią restauracji z wołowiną. Przed nawiązaniem tej współpracy firma The Original Rainbow Cone otworzyła swoją drugą lokalizację w Navy Pier w 2016 roku.

Obecnie w całym mieście i na przedmieściach znajduje się 11 stałych lokalizacji Original Rainbow Cone. Kolejne zostaną wkrótce otwarte w Wicker Park i we Flossmoor. Niedawno firma rozszerzyła także swoją działalność na Wisconsin i Indianę. Planowane są kolejne lokalizacje w Michigan, na Florydzie, Teksasie i Kalifornii.

12 maja w lodziarniach The Original Rainbow Cone mamy dostaną bezpłatne lody. O specjalnej ofercie z okazji Dnia Matki informowaliśmy tutaj.

 

Źródło: suntimes
Foto: The Original Rainbow Cone
Czytaj dalej

News USA

W rankingu najlepszych parków rozrywki znalazło sią kilka miejsc ze Środkowego Zachodu

Opublikowano

dnia

Autor:

Gdzie tej wiosny i lata poczuć dreszczyk emocji? Na 10. miejscu tegorocznego zestawienia najlepszych parków tematycznych USA Today, znalazł się najsłynniejszy w kraju park rozrywki dla miłośników kolejek górskich, Cedar Point, zlokalizowany w Sandusky w stanie Ohio. Natomiast na szczycie listy uplasował się Silver Dollar City w Missouri.

Park Cedar Point, otwarty w 1870 roku i obecnie będący drugim najstarszym działającym parkiem rozrywki w kraju, może poszczycić się 16 kolejkami górskimi rozmieszczonymi na półwyspie na jeziorze Erie, pieszczotliwie zwanym „America’s Roller Coast”.

Chociaż na Środkowym Zachodzie znajdują się inne wysokobudżetowe parki, takie jak Six Flags Great America i Kings Island, tytułem najlepszego parku tematycznego w kraju został uhonorowany Silver Dollar City, znajdujący się turystycznej miejscowości Branson w stanie Missouri. Miejsce to wykorzystuje malownicze zalesione otoczenie nawiązujące do górnictwa z lat 80-tych XIX wieku.

Oprócz wciągającego motywu wykraczającego poza Looney Toons i Peanuts, Silver Dollar City oferuje siedem kolejek górskich, na czele których stoi Time Traveller, najszybsza, najwyższa i najbardziej stroma wirująca kolejka górska na świecie.

Pierwszą trójkę listy uzupełnili odpowiednio Knoebels w Elysburgu w Pensylwanii i SeaWorld Orlando.

Knoebels to niezależny park tematyczny znany z bezpłatnego wstępu, miejsc na piknik i rodzinnych wrażeń. Zabytkowa drewniana kolejka górska Phoenix wyróżnia się tutaj jako ulubiona atrakcja zarówno wśród mieszkańców, jak i miłośników kolejek górskich.

SeaWorld Orlando, flagowy park tej sieci, słynie z motywów życia morskiego oraz siedmiu kolejek górskich, w tym czterech od cenionego producenta Bolliger & Mabillard.

Pierwsza 10-tka rankingu „USA Today”:

  1. Silver Dollar City: Branson, Missouri
  2. Knoebels: Elysburg, Pensylwania
  3. SeaWorld Orlando: Orlando na Florydzie
  4. Hersheypark: Hershey w Pensylwanii
  5. Dollywood: Pigeon Forge, Tennessee
  6. LEGOLAND Kalifornia: Carlsbad, Kalifornia
  7. Busch Gardens Williamsburg: Williamsburg, Wirginia
  8. Kennywood: West Mifflin, Pensylwania
  9. Busch Gardens Tampa: Tampa na Florydzie
  10. Cedar Point: Sandusky, Ohio

Pełną listę najlepszych parków tematycznych można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Explore Branson
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu