Połącz się z nami

News USA

W godzinach lekcyjnych, choć nie w szkole, amerykańscy uczniowie studiują Biblię i naukę Jezusa

Opublikowano

dnia

Tej jesieni uczniowie ponad 300 szkół publicznych w całym kraju będą uczyć się przekazu z Biblii w godzinach lekcyjnych. Nauczanie oparte na wierze w szkołach rządowych, jest prowadzone przez LifeWise Academy, chrześcijańską organizację non-profit.

Dyrektor generalny i założyciel organizacji LifeWise Academy, Joel Penton, mówi, że misją jego grupy jest dawanie chrześcijańskim rodzicom nadziei, że następne pokolenie będzie mogło otrzymywać lekcje biblijne w szkole.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych w przełomowym orzeczeniu z 1962 r. zakazał wspieranej przez państwo modlitwy w szkołach publicznych. W ciągu dziesięcioleci, jakie upłynęły od tej decyzji, siły religijne i świeckie toczyły wojnę kulturową dotyczącą zakresu treści opartych na wierze, które są dopuszczalne w szkołach.

Jednak wcześniejsza, mniej znana decyzja Sądu Najwyższego umożliwiła tak zwane nauczanie religii w trybie zwolnienia.

Sprawa Zorach przeciwko Clausonowi z 1952 r. potwierdziła program miasta Nowy Jork, który zezwalał szkołom publicznym na zwalnianie uczniów w godzinach lekcyjnych za zgodą rodziców na zajęcia z religii.

Przepisy dotyczące czasu wolnego stanowią, że programy religijne muszą odbywać się poza terenem szkoły, być finansowane ze środków prywatnych i akceptowane przez rodziców.

Chociaż programy są legalne od dziesięcioleci, LifeWise twierdzi, że jest pierwszą grupą, która opracowała możliwy do powielenia model, z którego mogą korzystać rodzice i nauczyciele, aby wprowadzać edukację biblijną w swoim miejscu zamieszkania.

Jeśli szkoła zatwierdza program, liderzy LifeWise zatrudniają wykwalifikowanych i sprawdzonych nauczycieli oraz wolontariuszy, którzy opiekują się uczniami w drodze na zajęcia biblijne i z powrotem. Lokalne kościoły muszą uczestniczyć w uruchomieniu LifeWise i często przekazują darowizny lub wynajmują swoje przestrzenie na potrzeby programu.

Każdy program nauczania organizacji jest dobrowolny. Rodzice muszą wyrazić zgodę na udział swojego dziecka w zajęciach.

Organizacja rozpoczęło działalność w 2019 r. od zaledwie dwóch programów. W ciągu zaledwie czterech lat wprowadziła programy zajęć w 325 szkołach publicznych w 12 stanach, w tym w Ohio, Indianie, Pensylwanii, Iowa, Kansas, Wirginii Zachodniej, Illinois, Georgii, Wirginii, Tennessee, Arkansas i Kentucky.

Większość programów LifeWise skierowana jest do uczniów klas od 1. do 5. Dzieci zaczynają naukę od Księgi Rodzaju i zanim ukończą piątą klasę, poznają całą Biblię włącznie z Ewangeliami.

„Nauczamy poprzez całą Biblię, a każda lekcja skupia się na trzech aspektach: głowie, sercu i rękach” – wyjaśnia Joel Penton. „Za pomocą głowy zadajemy pytanie i odpowiadamy na pytanie: Jaka jest informacja na stronie Biblii? Co mówi ta historia? Sercem zadajemy pytanie: Jak to się łączy z szerszym obrazem Ewangelii? Jaką przekazuje wiadomość? Jak naucza o tym Jezus? A ręce, to pytanie: Jak to zmienia nasz charakter?”

Penton twierdzi, że korzyści płynące z programu LifeWise obejmują lepsze wyniki w nauce, poprawę zdrowia psychicznego uczniów i rozwój moralności, co doprowadziło do ograniczenia liczby postępowań dyscyplinarnych podejmowanych wobec zapisanych dzieci.

Wg organizacji większość szkół publicznych jest skłonna, jeśli nie chętna, do przyjęcia ich programów.

Liczba zapisów do programów biblijnych LifeWise w roku szkolnym 2023–2024 przekroczyła 35 000 uczniów.

LifeWise szacuje, że programy te mogą kosztować od 100 do 300 dolarów na ucznia, a finansowane jest wyłącznie z datków prywatnych. Szkoły publiczne nie ponoszą żadnych kosztów za ułatwianie realizacji programu, ani rodziny za zapisywanie swoich dzieci.

Kilka miesięcy temu burmistrz Nowego Jorku Eric Adams, będący Demokratą, ubolewał nad stanem szkół w kraju po tym, jak Sąd Najwyższy zakazał modlitwy, mówiąc:

„Kiedy usunęliśmy modlitwy ze szkół, do szkół wkroczyła broń”.

„Nie mów mi, że nie ma rozdziału Kościoła od państwa. Państwo to ciało. Kościół to serce. Wyciągasz serce z ciała, a ciało umiera”– powiedział Adams podczas rozmowy z przywódcami religijnymi podczas corocznego śniadania międzywyznaniowego na Manhattanie.

Źródło: foxnews
Foto: YouTube. LifeWise

Kościół

Msza dziękczynna zamknie diecezjalny etap procesu kanonizacyjnego Męczenników z La Florida

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskup Gregory Parkes będzie koncelebrował z biskupem Williamem A. Wackiem, CSC, z diecezji Pensacola-Tallahassee, aby odprawić Mszę dziękczynną i ceremonię zamknięcia diecezjalnego etapu procesu kanonizacyjnego Antonia Iniji i jego 56 Towarzyszy 12 października 2023 r. Wydarzenie zapowiada Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Msza św. na świeżym powietrzu rozpocznie się o godz. 11:00AM czasu wschodniego w miejscu, w którym znajdować się będzie przyszłe Sanktuarium Maryi Królowej Męczenników, 1759 Chaires Cross Road, przy Tallahassee, FL 32317.

Po niej nastąpi ceremonia zamknięcia, podczas której zebrane dokumenty zostaną przekazane Komisji Historycznej a następnie wysłane do Dykasterii ds. Kanonizacji w Rzymie. Uroczystość zakończy się obiadem.

W dniu 12 października 2015 roku oficjalnie otwarto proces beatyfikacyjny tzw. Męczenników z La Florida, co umożliwiło powołanej Komisji Historycznej formalne rozpoczęcie szeroko zakrojonych badań nad licznymi postaciami z XVI, XVII i XVIII wieku, o których mówi się, że umarły za wiarę na ziemi, która była niegdyś znany jako La Florida.

Dochodzenia te zaprowadziły członków Komisji Historycznej do archiwów na Florydzie, w Georgii, Missouri i Luizjanie, a także na Kubie, w Meksyku, Hiszpanii, Londynie i Rzymie. Zgodnie z ostrożnymi wymogami Kościoła Komisja Historyczna szczegółowo zbadała każdy raport o męczeństwie.

Aby uzyskać więcej informacji na temat misji Męczenników z La Florida lub zgłosić udział w Mszy św. i celebracji, odwiedź stronę https://www.martyrsoflafloridamissions.org

Martyrs of la Florida Missions to organizacja 501c3, włączona do Oficjalnego Katalogu Katolickiego, której misją jest honorowanie i szerzenie kultu męczenników poprzez promowanie ich kanonizacji, zakładanie sanktuarium i angażowanie społeczności regionalnych, krajowych i międzynarodowych w celu uznania

 

Źródło: gulfcoastcatholic
Foto: YouTube, Martyrs of la Florida Missions
Czytaj dalej

Kościół

Tylko do dzisiaj można się zapisywać na jesienne rekolekcje w Camp Vista w Wisconsin

Opublikowano

dnia

Autor:

Do dzisiaj przyjmowane są zgłoszenia na jesienne rekolekcje w Camp Vista w Wisconsin. Tegoroczne spotkania odbędą się w dniach od 29 września do 1 października a ich temat to „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek”. Rekolekcje organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego

W studiu Radia Deon Ojciec Jerzy Brzóska SJ z Ośrodka Milenijnego w Chicago zapraszał na wspólną modlitwę i rozważania skoncentrowane wokół zagadnienia „czy to wiara czy już magia”.

„W tym roku obchodzimy 15-lecie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i te rekolekcje praktycznie od samego początku się rozpoczęły” zaznacza Ojciec Jerzy Brzóska. 

Rekolekcje rozpoczynają się w piątek 29 września, wieczorem, wspólną Eucharystią i posiłkiem. Główne konferencje i spotkania mają miejsce w sobotę, po porannej modlitwie medytacyjnej.

Temat: „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek” ma zachęcić uczestników do zastanowienia się nad obecnością magicznych elementów w naszym codziennym życiu, a także w podejściu do wiary, wyjaśnia nasz Gość.

„To są rekolekcje, które organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, ale one są otwarte dla wszystkich” podkreśla Ojciec Jerzy Brzóska. Celem spotkań jest pogłębienie wiary i bardziej dojrzałe spojrzenie na to co przeżywamy w swojej codzienności.

Aby wziąć w nich udział trzeba tylko spełniać wymóg związany z wiekiem, tzn. mieć ukończone 21 lat.

Na rekolekcje można się zapisywać do 24 września, a koszt to 170 dolarów.

Zapisów można dokonywać osobiście lub telefonicznie w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Numer tel. to 773 777 70 00.

Formularz zgłoszeniowy można ściągnąć ze strony Jezuitów lub Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Można także skorzystać z kodu QR umieszczonego na plakatach zapowiadających rekolekcje.

Serdecznie Zapraszamy!

Prawie 5 lat temu tak dobrze znany chicagowskiej Polonii chrześcijański ośrodek edukacyjno-rekreacyjny w Wisconsin stracił w pożarze kaplicę.

Została ona odbudowana dzięki datkom i zaangażowaniu wielu ludzi, także naszych niezawodnych słuchaczy. Podczas specjalnego radiotonu na naszej antenie zebraliśmy ponad 80 tysięcy dolarów i mnóstwo ciepłych słów wsparcia i życzliwości.

Nowa kaplica została poświęcona podczas uroczystości, która odbyła się 4 czerwca 2022 r.

 

Źródło: informacja własna
Foto: CampVista, WŻCh

 

Czytaj dalej

News USA

Prokurator Generalny Garland zaprzeczył twierdzeniu, że tradycyjni katolicy są ekstremistami

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas środowego przesłuchania przed Komisją Sądownictwa Izby Reprezentantów Prokurator Generalny Merrick Garland zdecydowanie sprzeciwił się oskarżeniom, jakoby Departament Sprawiedliwości dyskryminował amerykańskich katolików. O przesłuchaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Merrick Garland nazwała sugestię antykatolickich uprzedzeń „skandaliczną” i „absurdalną”, gdy zapytano go o notatkę sporządzoną przez Federalne Biuro Śledcze w Richmond.

Notatka datowana na 23 stycznia, która wyciekła do mediów w lutym, ujawniła śledztwo FBI w Richmond dotyczące „radykalnych tradycjonalistycznych” katolików i ich możliwych powiązań z „skrajnie prawicowym ruchem białych nacjonalistów”. Zasugerowano w niej także podjęcie działań w społecznościach Mszy Łacińskiej w celu ograniczenia ryzyka.

Notatka jest zatytułowana „Zainteresowanie brutalnych ekstremistów motywowanych rasowo lub etnicznie radykalno-tradycjonalistyczną ideologią katolicką prawie na pewno przedstawia nowe możliwości łagodzenia skutków”. O tym dokumencie pisaliśmy 10 lutego.

FBI szybko wycofało notatkę wkrótce po jej upublicznieniu. Zarówno Garland, jak i dyrektor FBI Christopher Wray potępili ją.

Podczas środowego przesłuchania Republikanin Jeff Van Drew rozmawiał z Garlandem w sprawie notatki, co doprowadziło do napiętej wymiany zdań.

Merrick Garland, który jest Żydem, opowiadał o swojej rodzinie uciekającej przed prześladowaniami w Europie.

W kwietniowym przemówieniu powiedział, że jego babcia jest jednym z pięciorga dzieci. Powiedział, że uniknęła prześladowań religijnych przed I Wojną Światową, ale dwójka jej rodzeństwa pozostała w Europie i ostatecznie zginęła podczas Holokaustu.

Gdy Van Drew dalej naciskał na Garlanda, ten oświadczył, że jest „przerażony tą notatką” i powiedział, że „katolicy nie są ekstremistami”. Prokurator Generalny powiedział jednak, że nie wie, czy ktoś został zwolniony za sporządzenie lub rozpowszechnienie notatki.

 

Źródło: cna
Foto: FBI, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

wrzesień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Popularne w tym miesiącu