Połącz się z nami

NEWS Florida

Oryginalne obrazy namalowane w kosmosie można będzie podziwiać na wystawie Space for Art

Opublikowano

dnia

Malowanie wymaga dużych umiejętności, tym bardziej w środowisku statku kosmicznego o zerowej grawitacji. Astronautka, artystka i autorka Nicole Stott rzeczywiście to wymyśliła i stworzyła pierwszą akwarelę w kosmosie. Obraz zatytułowany „Fala” został zainspirowany zdjęciem, które zrobiła kiedy przebywała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2009 roku. To dzieło oraz inne obrazy i biżuteria wykonane przez Stott będą prezentowane w „Space for Art” w Safety Harbor.

Nicole Stott będzie obecna w galerii, aby wygłosić wykład i podpisywać książki podczas przyjęcia inauguracyjnego 25 sierpnia. Na wystawie znajdą się także dzieła innych astronautów NASA, zdjęcia z misji Apollo oraz dwa ozdobione dziełami sztuki skafandry kosmiczne z Fundacji StottSpace for Art. Dochód ze sprzedanych prac wesprze fundację.

Nicole Stott dorastała w Clearwater, a obecnie mieszka w St. Petersburgu. Odeszła z NASA w 2015 roku, po 27 latach pracy. Odbyła dwa loty kosmiczne i spędziła 104 dni jako członek załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i promie kosmicznym. Odbyła także 6,5-godzinny spacer kosmiczny i była dziesiątą kobietą, która tego dokonała. Zanim w 2000 r. przystąpiła do programu astronautycznego, była inżynierem w agencji kosmicznej.

Stott jest także akwanautką NASA. Spędziła 18 dni na szkoleniu podczas misji nurkowania saturowanego w podwodnym laboratorium Aquarius, które było mniej więcej wielkości szkolnego autobusu i znajdowało się na głębokość 20 stóp pod wodą.

Dorastając, astronautka lubiła tworzyć różne rzeczy, w tym makramy, ceramikę i obrazy, ale nigdy nie miała formalnego wykształcenia artystycznego. Kiedy nadszedł czas jej pierwszej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, koleżanka powiedziała jej, że w wolnym czasie powinna zabrać ze sobą rzeczy do pracy. Jej zestaw do akwareli był łatwym i nietoksycznym rozwiązaniem.

Bez grawitacji malowanie było jednak zupełnie innym doświadczeniem.

„Nie możesz zanurzyć pędzla w szklance wody” –wyjaśnia Nicole Stott. Sposób, w jaki woda unosiła się wokół końca pędzla, był zupełnie inny i trzeba było być bardzo ostrożnym, aby przetransportować farbę na końcu pędzla na papier.

Pracę nad obrazem „Fala” rozpoczęła w dalszej części misji, korzystając ze zdjęcia — ponieważ gdy podróżujesz z prędkością 17,500 mil na godzinę, sceneria mija dość szybko.

Inny obraz, „Night Launch 128”, oparty jest na zdjęciu Stott zrobionym podczas spaceru kosmicznego – przeżycie, które określiła jako „najbardziej surrealistyczne”. Pomimo tego, że miała partnera po drugiej stronie stacji, czuła się najbliżej samotności. Powiedziała, że podczas spaceru miała wrażenie, że czas się zatrzymał.

Po powrocie na Ziemię Nicole Stott rozpoczęła kolejną misję, za pośrednictwem Fundacji Space for Art, której jest współzałożycielką, a która powstała w 2018 roku. Jest to:

„zjednoczenie planetarnej społeczności dzieci poprzez podziw i zachwyt nad eksploracją kosmosu oraz uzdrawiającą moc sztuki”

Po przejściu na emeryturę Stott chciała wykorzystać sztukę jako sposób na nawiązanie kontaktu z ludźmi i propagowanie wartości misji na stacji kosmicznej. Jej projekty rozszerzyły się na szpitale, obozy dla uchodźców i domy dziecka na całym świecie.

Wystawa „Space for Art” potrwa od 25 sierpnia do 9 września. Nicole Stott będzie obecna na przyjęciu otwarcia w godzinach 4:00PM-7:00PM w piątek 25 sierpnia. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Ekspozycja odbędzie się w Syd Entel Galleries and Susan Benjamin Glass, przy 247 Main Street, Safety Harbor. Tel. 727-725-1808. sydentelgalleries.com.

 

Źródło: TampaBay
Foto: YouTube, Nicole Stott

News Chicago

Bezpłatne letnie koncerty Tuesday in the Park w Northbrook startują od przyszłego tygodnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatny cykl koncertów „Tuesday in the Park” w dzielnicy Northbrook Park District, który każdego lata przyciąga tysiące widzów, powróci od przyszłego tygodnia ze spektakularnym programem muzycznej rozrywki, która z pewnością zadowoli całą rodzinę.

Miłośnicy muzyki mogą zabrać ze sobą krzesła i koce piknikowe, aby odpocząć na trawie w Village Green Park w centrum Northbrook i cieszyć się występami obejmującymi wszystkie gatunki, od bluesa po country, rock 'n roll, melodie z lat 80-tych i aktualne hity.

Każdy wtorkowy koncert rozpocznie się rozrywką dla najmłodszych, po której nastąpi występ dla wszystkich grup wiekowych – organizatorzy zapraszają wszystkich do założenia butów do tańca i pochwalenia się swoim poczuciem rytmu.

Harmonogram koncertów „Tuesday in the Park”:

25 czerwca:

 • 6:30PM Istvan and His Imaginary Band zaprezentują koncert rockowy
 • 7:15PM Rhythm Rockets, ostoja chicagowskiej sceny muzycznej od 1996 roku, zaprezentuje swoją wyjątkową markę vintage’owego rytmu i bluesa w towarzystwie trzech saksofonów, kontrabasu, perkusji i gitary.

2 lipca:

 • 6:30PM wciągający występ pioniera sceny „kindie rock” ScribbleMonster zachęci publiczność do udziału i umożliwi twórczą ekspresję.
 • 7:15PM zespół Kaleidoskop Eyes uchwyci magię The Beatles dzięki swoim marzycielskim balladom i piosenkom miłosnym oraz żywym rock’n’rollowym hitom.

9 lipca:

 • 6:30PM nominowany do nagrody Grammy dziecięcy zespół muzyczny Nanny Nikki zaprezentuje klasyczne piosenki dla dzieci.
 • 7:15PM Sushi Roll zaprezentuje mieszankę muzyki tanecznej i rock’n’rollowego szaleństwa w niezapomnianych kostiumach scenicznych inspirowanych cosplayem, anime i superbohaterami.

Rosie and the Rivets

16 lipca:

 • 6:30PM Jeanie B! wykona interaktywne przedstawienie pełne tańca i wspólnego śpiewania.
 • 7:15PM Rosie i The Rivets zagrają pełen energii występ z retrospektywnym hołdem dla pierwszych 10 lat rock’n’rolla, w którym wystąpią kobiety i wykonają utwory z lat 1954–1964.

23 lipca:

 • 6:30PM lokalny muzyk z Northbrook, Ben Tatar, oczaruje publiczność grą na wielu instrumentach i wykonaniem wielu chwytliwych piosenek.
 • 7:15PM Mackenzie O’Brien and Band zaprezentują covery popularnych hitów country i covery rockowe, a także oryginalne piosenki.

Miss Jamie’s Farm

30 lipca:

 • 6:30PM śpiewaj, tańcz, śmiej się i ucz z Farmą Miss Jamie i jej marionetkowymi przyjaciółmi, którzy wykonają piosenki zarówno nowe, jak i znane wszystkim.
 • 7:15PM przy mocnej perkusji i mocnym basie Johnny Russler & the Beach Bum Band połączą dźwięki trop rocka, reggae, surfingu i calypso, aby zachwycić publiczność swoim swobodnym klimatem.

6 sierpnia:

 • 6:30PM nastoletnia obsada Northbrook Theatre Youth Company wykona fragmenty swojej letniej produkcji „Chicago: Teen Edition”, wystawianej w dniach 16–18 sierpnia.
 • 7:15PM Valius będzie bawić się niezrównaną energią i napiętą sekcją rytmiczną, wykonując klasyczne hity od lat 60-tych po dzień dzisiejszy.

Johnny Russler & the Beach Bum Band

Wszystkie występy odbywają się we wtorki w Village Green Park, przy drogach Shermer i Meadow w centrum Northbrook. Miłośnicy koncertów mogą również cieszyć się wspaniałą różnorodnością restauracji i lodziarni w centrum miasta.

Pracownicy Northbrook Park District powitają gości w Village Green Park przy stole wypełnionym bezpłatnymi gadżetami i możliwością wzięcia udziału w bezpłatnych cotygodniowych losowaniach nagród. Na miejscu będzie obecny sponsor serii koncertów, Northbrook Bank & Trust, a także inni hojni sponsorzy wydarzenia.

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do teatru Northbrook Theatre, mieszczącego się w centrum rekreacyjnym dzielnicy Northbrook Park District, pod adresem 3323 Walters Ave. Liczba miejsc jest ograniczona, więc obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Więcej informacji na temat wtorków w parku można znaleźć na stronie nbparks.org/programs/tuesdays-in-the-park.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Northbrook Park District
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Mariola Łabno-Flaumenhaft ponownie wcieli się w Ordonkę. Pierwszy recital już w ten piątek

Opublikowano

dnia

Autor:

Rok temu znakomita rzeszowska aktorka, Mariola Łabno-Flaumenhaft, przyjechała do Chicago i z miejsca podbiła serca polonijnej publiczności swoim recitalem „Ordonka”. 21 i 30 czerwca, ponownie będziemy mogli zobaczyć ją w tej roli. Występy odbędą się w Art Gallery Kafe.

Hanka Ordonówna, nazywana polską Marleną Dietrich czy Gretą Garbo, jest ikoną przedwojennej piosenki oraz kabaretu lat 20-tych i 30-tych.

Mariola Łabno-Flaumenhaft wcieli się w jej niezwykłą postać. Zaśpiewa piosenki, które wzruszają do dziś, jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Uliczka w Barcelonie”, „Święty Antoni” i mnóstwo innych przedwojennych hitów, które nic nie straciły na aktualności i wciąż zachwycają tekstami Tuwima, Hemara, Tyszkiewicza, Schlechtera.

Recital „Ordonka” to także opowieść o niezwykłej kobiecie, patriotce, która niosła pomoc dzieciom – Sybirakom , którzy wraz z Armią Andersa szli do Indii będąc dla nich ich opiekunką, wychowawczynią, zastępczą mamą. Piękna Polka, piękny Człowiek i Artystka, która na zawsze zapisała się w kulturze naszego kraju.

Recitale „Ordonka” odbędą się 21 i 30 czerwca, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp kosztuje 25 dolarów a bilety można rezerwować pod nr tel. 630 523 3536.

Natomiast jeszcze 23 czerwca, także w Art Gallery Kafe, możemy podziwiać Mariolę Łabno-Flaumenhaft w innym recitalu – w roli Marleny Dietrich.

Mariola Łabno-Flaumenhaft pochodzi z Tarnowa, ukończyła studia aktorskie we Wrocławiu i od 1994 r. związana jest z rzeszowską sceną teatralną – Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, w którym wcieliła się w wiele znakomitych ról. Od 11 lat prowadzi także swoją grupę: Teatr Bo Tak, którego jest dyrektorką.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe
Czytaj dalej

News Chicago

Kolejny film z muzyką graną na żywo przez Filharmonię Chicago to Czarna Pantera

Opublikowano

dnia

Autor:

Filharmonia Chicago zaprasza na kolejne koncerty serii Auditorium Philms, która ożywia kultowe filmy nową oprawą muzyczną. Kinowe hity są wyświetlane przy akompaniamencie partytur wykonanych podczas koncertu, przez całkowicie elektryczną, 11-osobową orkiestrę kameralną. W czerwcu muzycy zagrają do kroków Czarnej Pantery.

Nowa seria multimedialnych doświadczeń rozpoczęła się 17 lutego od północnoamerykańskiej premiery jednego z klasyków science fiction, Blade Runner, na scenie Auditorium Theatre. W kwietniu mogliśmy zobaczyć kultowego Batmana, natomiast w dniach 22-23 czerwca emitowana będzie Czarna Pantera wyprodukowana przez Marvel Studios.

Muzyka do tego filmu składa się z oryginalnej ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Ludwiga Göranssona oraz piosenek wykonanych przez Kendricka Lamara.

Po przeczytaniu scenariusza filmu Göransson udał się do Afryki, aby zebrać informacje na temat tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Wykorzystał później nagrania „gadających bębnów” i tambinu łącząc te tradycyjne afrykańskie elementy z klasyczną orkiestrą, często wykorzystywaną w filmach o superbohaterach.

Filmowi towarzyszyć będzie Chicago Philharmonic pod dyrekcją Jamesa Olmsteada, co będzie doskonałą okazją do innego spojrzenia na popularny film Marvela.

Widzowie, którzy przyjdą w swoim ulubionym kostiumie superbohatera lub po prostu fantastycznym stroju mają szansę wygrać bilety na koncert Chicago Philharmonic.

Aktualny harmonogram koncertów Auditorium Philms przedstawia się następująco:

 • Black Panther Marvel Studios: koncert w sobotę, 22 czerwca o 7:30PM
 • Black Panther Marvel Studios: koncert w niedzielę 23 czerwca o 5:00PM
 • Bram Stoker’s Dracula: koncert (premiera w USA) w sobotę, 26 października o 7:30PM.
 • Love Actually: koncert w sobotę, 7 grudnia o 7:30PM

Wszystkie przedstawienia odbędą się w Auditorium Theatre pod adresem 50 East Ida B. Wells Drive Chicago, IL 60605. Więcej informacji oraz bilety można znaleźć na stronie chicagophilharmonic.org.

 

Źródło: secretchicago,
Foto: YouTube, Marvel Studios
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2023
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu