Połącz się z nami

News Chicago

Nie zamykajmy oczu na wojnę. Ukraińscy artyści pokażą jej dramat w Chicago

Opublikowano

dnia

W najbliższy weekend zostanie otwarta wystawa prezentująca prace 26 ukraińskich artystów, przedstawiające wojnę w ich ojczyźnie. Ekspozycja zatytułowana „Don’t Close Your Eyes” w Ukraińskim Instytucie Sztuki Nowoczesnej, przy 2320 W. Chicago Ave. gromadzi ponad 150 prac, które ukazują dosłowne skutki wojny, a także to jak niszczy ona człowieka, jego psychikę i wpływa na emocje.

Kuratorką pokazu jest Hanna Melnyczuk, ukraińsko-amerykańska artystka i profesor mieszkająca w Massachusetts, która zaczęła nawiązywać kontakty z ukraińskimi artystami w mediach społecznościowych po inwazji Rosji w lutym 2022 roku.

Melnyczuk, której rodzice przybyli do Stanów Zjednoczonych po II Wojnie Światowej, stwierdziła, że zainspirowała ją pomoc artystom w kraju w momencie, gdy nie mieli oni zbyt wielu możliwości pokazania swoich prac na Ukrainie i za granicą.

Wystawę zorganizowała wspólnie z Haliną Andrusenko, ukraińską artystką, która skontaktowała ją z innymi artystami w kraju.

„Ideą wystawy było tak naprawdę po prostu zobaczyć, jak artysta reaguje na tę wojnę i kraj, w którym żyje. Po prostu zobaczyć, jak na wiele różnych sposobów tworzy się obrazy w odpowiedzi na konflikt i okropną sytuację” – tłumaczy Andrusenko. „Szukałam obrazów, które moim zdaniem były mocne i być może niezwykłe w odpowiedzi na to, co dzieje się wokół artystów”.

Wystawa „Don’t Close Your Eyes” zawiera cykl rysunków Andrusenki przedstawiające posągi w ukraińskim Lwowie. Po inwazji Rosji posągi przykryto plastikowymi płachtami, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem podczas bombardowań.

„Opakowane rzeźby ukazują wpływ codziennego zagrożenia bombardowaniami na wygląd świata żywych” – wg Andrusenko. „Materiał ochronny wokół rzeźb przekształca je w nowe formy, które odzwierciedlają obraz wojny”.

“Protected 12” by Halyna Andrusenko

Ekspozycja w Ukraińskim Instytucie Sztuki Nowoczesnej zawiera rysunki i obrazy, a także inne media, takie jak „vytinanka” – wycinanki z papieru inspirowane ukraińską sztuką ludową wykonane przez artystkę Natalię Kurnosową, która zaczęła robić wycinanki wkrótce po rozpoczęciu wojny, kiedy nie była w stanie rysować w czasie bombardowań.

Jej praca, która znajdzie się na nadchodzącej wystawie, nosi tytuł „Skradziona ukraińska wiosna 2022”.

„Zamiast wiosny w naszym kraju dzieci widziały surowe piwnice. Zamiast nieba widzą rakiety. Skradziono nam wiosnę. Codziennie odbierają życie” – napisała Kurnosova.

Wystawa „Don’t Close Your Eyes” dociera do Chicago po kilku przystankach w Massachusetts i na wschodnim wybrzeżu. Hanna Melnyczuk pracuje także nad sprzedażą prac zaangażowanych artystów, a dochód jest dzielony pomiędzy twórców i Fundację Charytatywną Serhija Prytuły, która zapewnia armii ukraińskiej zasoby wojskowe oraz pomoc humanitarną.

Melnyczuk ma nadzieję, że jej wystawa przypomni Amerykanom, że chociaż nagłówki gazet mogły się zmienić, Ukraińcy wciąż zmagają się z okropnościami wojny.

Widać to wyraźnie w tytule „Don’t Close Your Eyes”. Inspiracją do niego była rozmowa Melnyczuk z kuzynami, którzy błagali ją, aby nie zapominała o tym, co dzieje się na Ukrainie.

W sobotę, 21 października, w godzinach 12.00PM-4.00PM Ukraiński Instytut Sztuki Nowoczesnej organizuje przyjęcie z okazji otwarcia wystawy. Ekspozycja „Don’t Close Your Eyes” potrwa do 21 grudnia. Muzeum jest otwarte w godzinach 12:00PM–4:00PM od środy do niedzieli.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: UIMA

News Chicago

Bezpłatne letnie koncerty Tuesday in the Park w Northbrook startują od przyszłego tygodnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatny cykl koncertów „Tuesday in the Park” w dzielnicy Northbrook Park District, który każdego lata przyciąga tysiące widzów, powróci od przyszłego tygodnia ze spektakularnym programem muzycznej rozrywki, która z pewnością zadowoli całą rodzinę.

Miłośnicy muzyki mogą zabrać ze sobą krzesła i koce piknikowe, aby odpocząć na trawie w Village Green Park w centrum Northbrook i cieszyć się występami obejmującymi wszystkie gatunki, od bluesa po country, rock 'n roll, melodie z lat 80-tych i aktualne hity.

Każdy wtorkowy koncert rozpocznie się rozrywką dla najmłodszych, po której nastąpi występ dla wszystkich grup wiekowych – organizatorzy zapraszają wszystkich do założenia butów do tańca i pochwalenia się swoim poczuciem rytmu.

Harmonogram koncertów „Tuesday in the Park”:

25 czerwca:

 • 6:30PM Istvan and His Imaginary Band zaprezentują koncert rockowy
 • 7:15PM Rhythm Rockets, ostoja chicagowskiej sceny muzycznej od 1996 roku, zaprezentuje swoją wyjątkową markę vintage’owego rytmu i bluesa w towarzystwie trzech saksofonów, kontrabasu, perkusji i gitary.

2 lipca:

 • 6:30PM wciągający występ pioniera sceny „kindie rock” ScribbleMonster zachęci publiczność do udziału i umożliwi twórczą ekspresję.
 • 7:15PM zespół Kaleidoskop Eyes uchwyci magię The Beatles dzięki swoim marzycielskim balladom i piosenkom miłosnym oraz żywym rock’n’rollowym hitom.

9 lipca:

 • 6:30PM nominowany do nagrody Grammy dziecięcy zespół muzyczny Nanny Nikki zaprezentuje klasyczne piosenki dla dzieci.
 • 7:15PM Sushi Roll zaprezentuje mieszankę muzyki tanecznej i rock’n’rollowego szaleństwa w niezapomnianych kostiumach scenicznych inspirowanych cosplayem, anime i superbohaterami.

Rosie and the Rivets

16 lipca:

 • 6:30PM Jeanie B! wykona interaktywne przedstawienie pełne tańca i wspólnego śpiewania.
 • 7:15PM Rosie i The Rivets zagrają pełen energii występ z retrospektywnym hołdem dla pierwszych 10 lat rock’n’rolla, w którym wystąpią kobiety i wykonają utwory z lat 1954–1964.

23 lipca:

 • 6:30PM lokalny muzyk z Northbrook, Ben Tatar, oczaruje publiczność grą na wielu instrumentach i wykonaniem wielu chwytliwych piosenek.
 • 7:15PM Mackenzie O’Brien and Band zaprezentują covery popularnych hitów country i covery rockowe, a także oryginalne piosenki.

Miss Jamie’s Farm

30 lipca:

 • 6:30PM śpiewaj, tańcz, śmiej się i ucz z Farmą Miss Jamie i jej marionetkowymi przyjaciółmi, którzy wykonają piosenki zarówno nowe, jak i znane wszystkim.
 • 7:15PM przy mocnej perkusji i mocnym basie Johnny Russler & the Beach Bum Band połączą dźwięki trop rocka, reggae, surfingu i calypso, aby zachwycić publiczność swoim swobodnym klimatem.

6 sierpnia:

 • 6:30PM nastoletnia obsada Northbrook Theatre Youth Company wykona fragmenty swojej letniej produkcji „Chicago: Teen Edition”, wystawianej w dniach 16–18 sierpnia.
 • 7:15PM Valius będzie bawić się niezrównaną energią i napiętą sekcją rytmiczną, wykonując klasyczne hity od lat 60-tych po dzień dzisiejszy.

Johnny Russler & the Beach Bum Band

Wszystkie występy odbywają się we wtorki w Village Green Park, przy drogach Shermer i Meadow w centrum Northbrook. Miłośnicy koncertów mogą również cieszyć się wspaniałą różnorodnością restauracji i lodziarni w centrum miasta.

Pracownicy Northbrook Park District powitają gości w Village Green Park przy stole wypełnionym bezpłatnymi gadżetami i możliwością wzięcia udziału w bezpłatnych cotygodniowych losowaniach nagród. Na miejscu będzie obecny sponsor serii koncertów, Northbrook Bank & Trust, a także inni hojni sponsorzy wydarzenia.

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do teatru Northbrook Theatre, mieszczącego się w centrum rekreacyjnym dzielnicy Northbrook Park District, pod adresem 3323 Walters Ave. Liczba miejsc jest ograniczona, więc obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Więcej informacji na temat wtorków w parku można znaleźć na stronie nbparks.org/programs/tuesdays-in-the-park.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Northbrook Park District
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Mariola Łabno-Flaumenhaft ponownie wcieli się w Ordonkę. Pierwszy recital już w ten piątek

Opublikowano

dnia

Autor:

Rok temu znakomita rzeszowska aktorka, Mariola Łabno-Flaumenhaft, przyjechała do Chicago i z miejsca podbiła serca polonijnej publiczności swoim recitalem „Ordonka”. 21 i 30 czerwca, ponownie będziemy mogli zobaczyć ją w tej roli. Występy odbędą się w Art Gallery Kafe.

Hanka Ordonówna, nazywana polską Marleną Dietrich czy Gretą Garbo, jest ikoną przedwojennej piosenki oraz kabaretu lat 20-tych i 30-tych.

Mariola Łabno-Flaumenhaft wcieli się w jej niezwykłą postać. Zaśpiewa piosenki, które wzruszają do dziś, jak „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”, „Uliczka w Barcelonie”, „Święty Antoni” i mnóstwo innych przedwojennych hitów, które nic nie straciły na aktualności i wciąż zachwycają tekstami Tuwima, Hemara, Tyszkiewicza, Schlechtera.

Recital „Ordonka” to także opowieść o niezwykłej kobiecie, patriotce, która niosła pomoc dzieciom – Sybirakom , którzy wraz z Armią Andersa szli do Indii będąc dla nich ich opiekunką, wychowawczynią, zastępczą mamą. Piękna Polka, piękny Człowiek i Artystka, która na zawsze zapisała się w kulturze naszego kraju.

Recitale „Ordonka” odbędą się 21 i 30 czerwca, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp kosztuje 25 dolarów a bilety można rezerwować pod nr tel. 630 523 3536.

Natomiast jeszcze 23 czerwca, także w Art Gallery Kafe, możemy podziwiać Mariolę Łabno-Flaumenhaft w innym recitalu – w roli Marleny Dietrich.

Mariola Łabno-Flaumenhaft pochodzi z Tarnowa, ukończyła studia aktorskie we Wrocławiu i od 1994 r. związana jest z rzeszowską sceną teatralną – Teatrem im. Wandy Siemaszkowej, w którym wcieliła się w wiele znakomitych ról. Od 11 lat prowadzi także swoją grupę: Teatr Bo Tak, którego jest dyrektorką.

 

Źródło: Art Gallery Kafe
Foto: Art Gallery Kafe
Czytaj dalej

News Chicago

Kolejny film z muzyką graną na żywo przez Filharmonię Chicago to Czarna Pantera

Opublikowano

dnia

Autor:

Filharmonia Chicago zaprasza na kolejne koncerty serii Auditorium Philms, która ożywia kultowe filmy nową oprawą muzyczną. Kinowe hity są wyświetlane przy akompaniamencie partytur wykonanych podczas koncertu, przez całkowicie elektryczną, 11-osobową orkiestrę kameralną. W czerwcu muzycy zagrają do kroków Czarnej Pantery.

Nowa seria multimedialnych doświadczeń rozpoczęła się 17 lutego od północnoamerykańskiej premiery jednego z klasyków science fiction, Blade Runner, na scenie Auditorium Theatre. W kwietniu mogliśmy zobaczyć kultowego Batmana, natomiast w dniach 22-23 czerwca emitowana będzie Czarna Pantera wyprodukowana przez Marvel Studios.

Muzyka do tego filmu składa się z oryginalnej ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Ludwiga Göranssona oraz piosenek wykonanych przez Kendricka Lamara.

Po przeczytaniu scenariusza filmu Göransson udał się do Afryki, aby zebrać informacje na temat tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Wykorzystał później nagrania „gadających bębnów” i tambinu łącząc te tradycyjne afrykańskie elementy z klasyczną orkiestrą, często wykorzystywaną w filmach o superbohaterach.

Filmowi towarzyszyć będzie Chicago Philharmonic pod dyrekcją Jamesa Olmsteada, co będzie doskonałą okazją do innego spojrzenia na popularny film Marvela.

Widzowie, którzy przyjdą w swoim ulubionym kostiumie superbohatera lub po prostu fantastycznym stroju mają szansę wygrać bilety na koncert Chicago Philharmonic.

Aktualny harmonogram koncertów Auditorium Philms przedstawia się następująco:

 • Black Panther Marvel Studios: koncert w sobotę, 22 czerwca o 7:30PM
 • Black Panther Marvel Studios: koncert w niedzielę 23 czerwca o 5:00PM
 • Bram Stoker’s Dracula: koncert (premiera w USA) w sobotę, 26 października o 7:30PM.
 • Love Actually: koncert w sobotę, 7 grudnia o 7:30PM

Wszystkie przedstawienia odbędą się w Auditorium Theatre pod adresem 50 East Ida B. Wells Drive Chicago, IL 60605. Więcej informacji oraz bilety można znaleźć na stronie chicagophilharmonic.org.

 

Źródło: secretchicago,
Foto: YouTube, Marvel Studios
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu