Połącz się z nami

News Chicago

Resurrection College Prep w Norwood Park obchodzi jubileusz 100-lecia

Opublikowano

dnia

Korytarze Resurrection College Prep, katolickiego liceum dla dziewcząt, są ozdobione czarno-białymi zdjęciami nauczycieli, zakonnic i absolwentek. Szkoła mieszcząca się w Norwood Park, przy 7500 W. Talcott Ave., obchodzi w tym roku setne urodziny. W sobotę będzie je świętować specjalną galą a wydarzenie ma na celu zebranie pieniędzy i uhonorowanie absolwentów, uczniów, nauczycieli oraz spuścizny szkoły.

Przy okazji tej rocznicy rodzice i absolwenci zastanowią się nad historią i wpływem Resurrection, mając nadzieję, że pozostanie ona klejnotem okolicy przez kolejne 100 lat – szczególnie jako głos dla młodych kobiet, mówi Gina Jackson, rodzic i mieszkanka Norwood Park.

W szkole jest dużo miłości, a ludzie tu troszczą się o dzieci, uważa Jackson. Wg niej szkoła ma również wpływ na dobre samopoczucie społeczności. Ponieważ wielu uczniów pochodzi z sąsiedztwa, dzieci i rodzice stali się jak „jedna wielka rodzina”, która stworzyła silne więzi, które przetrwały pokolenia.

Nastoletnia córka Jackson jest zapisana do szkolnego programu STREAM, który łączy sztukę, nauki ścisłe, religię i matematykę w skoncentrowany program nauczania, w ramach którego pierwsza grupa uczniów kończy naukę tej wiosny.

Praktyczne doświadczenia i zajęcia w ramach programu mogą pokazać dziewczętom niezliczone ścieżki kariery i zwrócić na nie szczególną uwagę.

Absolwentka Caitlin Moran, która ukończyła szkołę w 2006 roku, bardzo dobrze wspomina naukę w Resurrection College Prep.

Uczęszczanie do katolickiej szkoły nauczyło ją, jak ważne jest nawiązywanie relacji z innymi kobietami i nie konkurowanie z nimi w nauce i sporcie. Wg Moran to jedna z niewielu szkół tylko dla kobiet w okolicy i to  niesamowite środowisko.

Od 1922 roku Siostry Zmartwychwstania wykształciły prawie 15 000 młodych kobiet, głównie ze części północnej i północno-zachodniej miasta.

W 2020 roku własność szkoły przeszła w ręce Christian Brothers of the Midwest, ponieważ Siostry Zmartwychwstania martwiły się, że ich malejąca liczba w zakonie wpłynie na zdolność do zarządzania szkołą.

Wiele szkół katolickich w rejonie Chicago zostało zamkniętych w ostatnich latach z powodu kurczących się zapisów i napięć finansowych, ale członkowie społeczności i absolwenci Resurrection twierdzą, że dostosowane programy i wysokiej jakości edukacja sprawiają, że liceum wyróżnia się i wciąż pozostaje silne.

Podczas gdy rekrutacja do Resurrection spadała, obecna populacja liczy około 475 dziewcząt, poinformował prezydent Rick Piwowarski. W ciągu ostatnich sześciu lat szkoła odnotowała wzrost liczby zapisów, a nowa klasa pierwszoklasistek będzie największą, jaką szkoła widziała od ośmiu lat, przekazali przedstawiciele szkoły.

Piwowarski przypisuje to sposobowi, w jaki szkoła podchodzi do swojego programu nauczania i decyzji.

Uczeń jest w centrum tego, co robi szkoła – podkreśla. Placówka świadomie koncentruje się na projektowaniu potrzeb wokół młodych kobiet w społeczeństwie.

Szkoła utrzymuje się głównie z czesnego, stypendiów i darowizn od absolwentów, powiedział Piwowarski. Pieniądze zebrane podczas gali w ten weekend wesprą roczny fundusz szkoły, który zapewnia między innymi zaawansowane możliwości edukacyjne i zniżki na czesne dla potrzebujących uczniów.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Resurrection College Prep

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu