Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Nasza historia w Chicago: „Z filmowych archiwów Polonii” w Dwell Studio 11 grudnia

Opublikowano

dnia

Już 11 grudnia odbędzie się niepowtarzalne spotkanie połączone z projekcją filmów z prywatnych archiwów Polonii chicagowskiej. To niezwykła okazja, by zobaczyć obrazy, które przez lata pozostawały w ukryciu: unikatowe nagrania, istniejące w pojedynczych kopiach, a często nigdy wcześniej niepokazywane publicznie.

W trakcie wydarzenia odkryjemy różnorodność technologii filmowych — od taśmy 8 i 16 mm po technologię wideo. Uczestnicy będą mieli okazję porównać dźwięk rejestrowany na ścieżkach optycznych i magnetycznych oraz doświadczyć ciszy filmów niemych. Nie zabraknie jednak muzyki. Filmy nieme wzbogaci na żywo Adam Glinka, który swoją grą nada projekcjom wyjątkowy charakter.

Spotkania z twórcami i ich historiami

Najważniejszym elementem wieczoru będą rozmowy z autorami nagrań, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami i opowiedzą, jak powstawały ich dzieła:

  • Andrzej W. Piotrowski przeniesie nas w podróż z Nowego Jorku do Chicago na pokładzie jachtu Solidarity, dokumentując swoją kamerą ten niezapomniany rejs.
  • Jerzy „George” Skwarek odkryje przed nami fragmenty ze swoich licznych podróży utrwalonych na taśmie Super8, pełne ciekawych historii i detali.
  • Władysław Mrowiec zaprezentuje fragment wesela góralskiego zarejestrowanego w 1962 roku w Chicago — w wersji z oryginalnym, optycznym dźwiękiem! Opowie także o swoim projekcie audiowizualnym „Archiwum Góralszczyzny”.
  • Bożena Hutnicka-Chorabik i Janusz Chorabik przeniosą nas w atmosferę legendarnego klubu Cardinal dzięki unikatowym nagraniom wideo, w których muzyka jest równie istotna jak obraz.
  • Marta Altawil zaprezentuje fragment swojego fabularyzowanego dokumentu „Wakacjusz”, zrealizowanego w jednej z chicagowskich fabryk, który ukazuje życie polonijnych robotników.

„Not-so-ordinary” – poszukiwania analogowych historii

Wydarzenie będzie również okazją do zapoznania się z projektem „Not-so-ordinary” Agaty Zborowskiej, który ma na celu odnalezienie i zachowanie analogowych nagrań filmowych dokumentujących życie polonijne w Chicago.

To wyjątkowe spotkanie będzie czymś więcej niż projekcją filmową — to podróż w czasie, możliwość poznania niezwykłych historii i okazja do obcowania z autentycznym dziedzictwem kulturowym Polonii chicagowskiej.

PROGRAM WYDARZENIA:

6:30PM – otwieramy drzwi, zapraszamy na poczęstunek i nieformalne rozmowy
7:30-9:30PM – projekcje filmów i rozmowy z zaproszonymi gośćmi
9:30-? – afterparty: rozmowy, przekąski, wino, muzyka

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Czas: 11 grudnia 2024, od godz. 6:30PM.
Miejsce: Dwell Studio Chicago: 7449 W Irving Park Rd, Chicago.
Parking: darmowe miejsca postojowe dostępne w dużej liczbie przed galerią i po drugiej stronie ulicy.
Język: część „oficjalna” wydarzenia będzie odbywać się w języku polskim.
Więcej informacji: www.not-so-ordinary.us/events, 872 300-3459.

REJESTRACJA:

Udział w wydarzeniu jest darmowy, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza internetowego: https://forms.gle/BoDDMqFPLjhLDiVz7
lub telefonicznie 312 287 1830

ORGANIZATORZY:

Spotkanie jest organizowane przez Agatę Zborowską jako wydarzenie towarzyszące projektowi naukowemu „Critical Archives of Ordinariness: Vernacular Moving Image Practices and Migrant Identity in Polish Chicago” (więcej informacji: www.not-so-ordinary.us) przy współpracy Dwell Studio Chicago oraz Fundacji Kultury Wizualnej Widok.

O projekcie rozmawialiśmy z Agatą Zborowską w naszym studiu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: not-so-ordinary, istock/fergregory/

Polonia Amerykańska

Parada Dnia Konstytucji 3 Maja: Do 15 lutego zgłaszamy propozycje na Marszałka i hasło Parady

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy harmonogram wydarzeń związanych z tegoroczną, 134. Paradą, która odbędzie się w sobotę, 3. maja 2025 roku o godz. 11:30AM w centrum Chicago. Komitet Parady zaprasza i zachęca wszystkie polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy oraz osoby indywidualne do udziału w tym prestiżowym, patriotycznym wydarzeniu w życiu Polonii. Zaprasza także do sponsorowania tego największego polonijnego wydarzenia.

Kalendarz organizacyjny Parady 2025 roku oraz wydarzeń towarzyszących:

15 lutego

Termin nadsyłania propozycji na Marszałka Parady (zgłoszenia wyłącznie od instytucji i organizacji) oraz hasła parady (instytucje, organizacje i osoby indywidualne) na adres: May 3rd Parade Committee ~ 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639

6 marca

7:00PM Konferencja Prasowa i ogłoszenie hasła parady oraz Marszałka Parady.

22 marca

6:00PM 26. Wybory Królowej Parady; Allegra Banquets; kontakt: Ewa Rumiński, tel. 773-742-1477 lub 3maj@usa.com

2 maja

  • 12:00PM Ceremonia Podniesienia Polskiej Flagi, Daley Plaza; kontakt: Iwona Wolska; 773-992-0857
    info@polishparade.org
  • May 3. Parade Banquet, Allegra Banquets, organizator: Polish American Police Association

3 maja

  • 8:30AM Pre-Parade Brunch – Hilton Chicago; organizator: Chicago Society
  • 11:30AM Parada Dnia Konstytucji 3 Maja, Chicago; Balbo/Columbus Drive; kontakt: Iwona Wolska; 773-992-0857 lub info@polishparade.org
  • 6:30PM Bankiet Konstytucyjny; Związek Klubów Polskich w USA; 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639; Ewa Rumiński, tel. 773-742-1477 lub 3maj@usa.com

Tradycyjnie zorganizowane będą także: Historyczny Konkurs Plastyczny i Konkurs na najciekawszy rydwan i grupę marszowa. Więcej informacji wkrótce.

Kontakt do Komitetu Parady:
May 3rd Constitution Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, info@polishparade.org, 773-992-0857 oraz www.polishparade.org

 

Źródło: informacja własna
Foto: polishparade
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Joseph Conrad Yacht Club i Muzeum Polskie w Ameryce zapraszają na koncert szant

Opublikowano

dnia

Autor:

Joseph Conrad Yacht Club oraz Muzeum Polskie w Ameryce z przyjemnością zapraszają Państwa na wyjątkowy koncert szant w wykonaniu utalentowanych artystów Romana Tkaczyka i Grzegorza Tyszkiewicza. Koncert odbędzie się we wtorek, 21 stycznia 2025 roku, o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce.

To muzyczne wydarzenie będzie powiązane z trwającą wystawą „100 lat polskiego żeglarstwa”, ukazującą bogatą historię i dziedzictwo polskich osiągnięć żeglarskich. Wstęp na koncert wliczony jest w cenę biletu do muzeum, a uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć tego samego dnia wystawę.

Prosimy nie przegapić tej wyjątkowej okazji, by zanurzyć się w rytm i ducha morza oraz poznać fascynującą historię polskiego żeglarstwa.

Więcej informacji o koncercie można znaleźć tutaj. Muzeum Polskie w Ameryce mieści się przy 984 N. Milwaukee Ave., Chicago, IL, tel.(773) 384-3352, info@polishmuseumofamerica.org, www.polishmuseumofamerica.org.

O wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa”, która potrwa do 15 marca pisaliśmy m.in. tutaj.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, Roman Tkaczyk fb

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Głosujemy na POLONUSY 2024. Wśród nominowanych jest Marek Raś i Dominik Pietuch

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy o głosowaniu na POLONUSY 2024, które trwa do końca miesiąca. W tegorocznym plebiscycie radia Polski.FM do nagrody w kategorii DZIAŁACZ ROKU 2024 został nominowany prezes polonijnego klubu sportowego Wisłoka Chicago, Marek Raś. Natomiast, w kategorii SPORTOWIEC ROKU 2024 – wśród nominowanych osób znalazł się bramkarz Biało-Zielonych, Dominik Pietuch.

Można głosować na swojego faworyta, wśród osób nominowanych w pięciu kategoriach. Wybieramy Działacza, Biznesmena, Dziennikarza, Artystę i Sportowca ROKU 2024.

W każdej kategorii można oddać swój głos tylko na jedną kandydaturę.

Głosowanie potrwa do 31 stycznia, a uroczyste wręczenie POLONUSÓW nastąpi podczas 23. Gali Karnawałowej Wietrznego Radia Polski FM 1 marca 2025. Głosować można TUTAJ.

Tegoroczni nominowani:

ARTYSTA ROKU 2024

  • Krzysztof Babiracki (fotograf)
  • Andrzej Banaś (pisarz)
  • Kaeyra (piosenkarka)
  • Andrzej Krukowski (Teatr Nasz Chicago)
  • Paula Tarnacka (pisarka)

Kaeyra

BIZNESMAN ROKU 2024

  • Dr. Krzysztof Gojdź & Dr. Jarosław Leszczak (Revive Life)
  • Mariusz Nalepa (Climate Solutions)
  • Bartłomiej Pietrycki & Krzysztof Czerwiński (Prima Deli)
  • Krystyna Rebis-Cezares (Chez Hotel)
  • Olga & Robert Wójciak (KD Market)

DZIAŁACZ ROKU 2024

  • Dorothy Małachowski (Dar Serca)
  • Marek Raś (Wisłoka Chicago)
  • Wojciech Świć (Stowarzyszenie Historyczne Armii Polskiej 12. Pułku Ułanów Podolskich w Chicago)
  • Krzysztof Święch (AAC Eagles)
  • Joanna Zięba (Szlachetna Paczka USA)

Marek Raś

DZIENNIKARZ ROKU 2024

  • Wojciech Dorula (Radio Na Góralską Nutę – 1490 AM)
  • Łukasz Dudka (Dziennik Związkowy)
  • Marcin Kania (Radio Republika – 1490 AM)
  • Marek Pieprzyk (Miesięcznik: Z Archiwum Polonijnego Dedektywa)
  • Patrycja Stępniak (Radio 1030 AM)

SPORTOWIEC ROKU 2024

  • Joe Basiorka (golf)
  • Agnieszka Bryniak (biegi maratońskie)
  • Szymon Gąsienica-Daniel (narciarstwo alpejskie)
  • Marek Ociesielski (karate kyokushin)
  • Dominik Pietuch (piłka nożna)

Dominik Pietuch

W poprzednich latach nagrodę dostali m.in. dziennikarze: Ewa Staniszewska, Jacek Niemczyk, Krzysztof Wawer, Andrzej Brach, Łukasz Dudka i Andrzej Mikołajczyk.

Wśród biznesmenów byli to: Karol Dołęga, Ewa i Cezary Jakubowski, Bernadetta i Toni Maciuszek, Grzegorz Kamiński i Jakub Raźniak, Wojciech Grot oraz Monika Stanisz i Marek Nyc.

POLONUSY trafiły także do działaczy, m.in.: Kamili Sumelki, Małgorzaty Kot, Katarzyny Romanowskiej, Małgorzaty Pachoty, Sławomira Rachmacieja i Jerzego Fijała. Wśród artystów nagrodę dostały m.in. Agnieszka Iwańska, Karolina Baran, Kaeyra, Kinga Modjeska i Natalia Kawalec.

 

Źródło: polski.fm

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu