Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Jak kiedyś żyło się w Chicago? „Z filmowych archiwów Polonii” w Dwell Studio

Opublikowano

dnia

Zapraszamy na projekcję unikalnych nagrań filmowych z prywatnych archiwów Polonii chicagowskiej oraz spotkanie z ich twórcami. Będzie to okazja do obejrzenia filmów niespodziewanie odnalezionych, istniejących w pojedynczych kopiach, od lat nieoglądanych lub wręcz nigdy publicznie niepokazywanych. Wydarzenie będzie miało miejsce 11 grudnia.

Na własne oczy będzie można zobaczyć różnice między nagraniami wykonanymi na taśmie filmowej 8 i 16 mm oraz w technologii wideo. Posłuchamy dźwięku zarejestrowanego na ścieżce optycznej i magnetycznej oraz ciszy filmów niemych. Ciszy jednak nie będzie dużo, ponieważ filmom niemym towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez Adama Glinkę.

Najważniejsza jednak będzie możliwość spotkania z twórcami tych niecodziennych obrazów i poznania związanych z nimi historii. Z Andrzejem W. Piotrowskim przepłyniemy z kamerą z Nowego Jorku do Chicago na pokładzie Solidarity. Jerzy „George” Skwarek zabierze nas w jedną ze swoich niezliczonych podróży utrwalonych na taśmie Super8.

Z Władysławem Mrowcą obejrzymy fragment wesela góralskiego nagranego w 1962 w Chicago (z optycznym dźwiękiem!) oraz porozmawiamy o tworzonym przez niego audiowizualnym „Archiwum Góralszczyzny”. Bożena Hutnicka-Chorabik i Janusz Chorabik opowiedzą o unikalnych kasetach wideo z kultowego klubu Cardinal (tu akompaniament nie będzie potrzebny bo muzyka na tych nagraniach jest równie ważna co obraz!).

Z Martą Altawil obejrzymy fragment jej fabularyzowanego dokumentu „Wakacjusz” nagranego w jednej z chicagowskich fabryk.

Spotkanie będzie też okazją do dowiedzenia się co słychać w projekcie „Not-so-ordinary” Agaty Zborowskiej, w ramach którego poszukuje analogowych historycznych nagrań filmowych z polskiego Chicago.

PROGRAM WYDARZENIA:

6:30PM – otwieramy drzwi, zapraszamy na poczęstunek i nieformalne rozmowy
7:30-9:30PM – projekcje filmów i rozmowy z zaproszonymi gośćmi
9:30-? – afterparty: rozmowy, przekąski, wino, muzyka

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Czas: 11 grudnia 2024, od godz. 6:30PM.
Miejsce: Dwell Studio Chicago: 7449 W Irving Park Rd, Chicago.
Parking: darmowe miejsca postojowe dostępne w dużej liczbie przed galerią i po drugiej stronie ulicy.
Język: część „oficjalna” wydarzenia będzie odbywać się w języku polskim.
Więcej informacji: www.not-so-ordinary.us/events, 872 300-3459.

REJESTRACJA:

Udział w wydarzeniu jest darmowy, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację za pomocą formularza internetowego: https://forms.gle/BoDDMqFPLjhLDiVz7
lub telefonicznie 312 287 1830

ORGANIZATORZY:

Spotkanie jest organizowane przez Agatę Zborowską jako wydarzenie towarzyszące projektowi naukowemu „Critical Archives of Ordinariness: Vernacular Moving Image Practices and Migrant Identity in Polish Chicago” (więcej informacji: www.not-so-ordinary.us) przy współpracy Dwell Studio Chicago oraz Fundacji Kultury Wizualnej Widok.

O projekcie rozmawialiśmy z Agatą Zborowską w naszym studiu.

 

Źródło: informacja własna
Foto: not-so-ordinary

Polonia Amerykańska

Kupujemy buty Tomaszowi Sobani! Polak przebiegł już niemal 80 maratonów

Opublikowano

dnia

Autor:

Niesamowity ultramaratończyk zwany polskim Forrestem Gumpem, czyli Tomasz Sobania nie poddaje się w swoim biegu przez Amerykę. Wystartował 15 września z Nowego Jorku i już za nim ponad 2 tysiące mil. Ze studiem Radia Deon Chicago połączył się biegnąc przez północny Teksas a już niedługo zawita do Nowego Meksyku. Każdy może wspomóc naszego biegacza i ufundować mu kolejną parę butów – niezłomny Polak jest tego wart!

„Złapaliście mnie w Teksasie” mówi na naszej antenie Tomasz Sobania, który od startu w Nowym Jorku przebiegł już kilka stanów a Chicago odwiedził 20 października. „Czuję się dobrze. Po raz pierwszy wreszcie wszystko jest okej. Nie ma kontuzji, nie ma jakichś większych problemów” dodaje biegacz, który w Illinois walczył z bólem barku.

„Dwa tysiące kilometrów do końca biegu i ja wreszcie czuję, że to naprawdę może się udać” mówi polski Forrest Gump o swoim nieprawdopodobnym wyczynie, w którym cały czas towarzyszą mu dwie osoby.

„Rano Agnieszka daje mi owsiankę, później jakąś kanapkę z dżemem i kawę w trakcie biegania. Później wieczorem dostaję obiadokolację, Bartek mnie masuje, przygotowuje na kolejny dzień” opowiada Tomasz Sobania, który poza bieganiem zajmuje się także kwestiami organizacyjnymi i logistycznymi. Na odcinku z Nowego Jorku do Chicago biegaczowi towarzyszył również jego tato, ale wrócił do Polski.

Jego bieg przez Amerykę trwa już trzeci miesiąc. Pozostało jeszcze około półtora miesiąca – na mecie w Los Angeles Polak planuje być w lutym.

„Ludzie reagują bardzo pozytywnie” mówi biegacz o spotykanych na trasie osobach. „Mieliśmy mnóstwo takich spotkań zupełnie przypadkowych, kiedy ktoś po prostu podchodził do naszej przyczepy, pytał, co to za akcja.”

Po opuszczeniu Chicago Tomasz Sobania miał przymusowy postój w St. Louis w związku z kontuzją barku. Do swojego domu zaprosili go tam Polacy – pani Magdalena i pan Ryszard. Wszystkie inne spotkania na trasie także były wspaniałe, a ludzie niezwykle życzliwi i pomocni.

Tomasz Sobania w Chicago

Tak samo było w Chicago, które Polak wspomina jako cudowne miasto, dzięki przyjęciu jakie zgotowała mu Polonia. „Miejmy nadzieję, że tak będzie aż do samego końca” mówi biegacz. „Teraz na razie szykuje się mała przerwa, ale w Phoenix i dalej, zwłaszcza w San Diego i w Los Angeles jeszcze trochę dobrych ludzi na nas czeka.”

W trakcie biegu Tomasz Sobania zdziera wciąż kolejne pary sportowych butów, o zasponsorowanie których prosi swoich sympatyków, którzy kibicują jego przedsięwzięciu. W tej chwili biegacz zużył więcej par butów niż planował.

„Tak naprawdę powinienem kupować kolejne pary, ale w tej chwili liczę pieniądze i się zastanawiam, czy mi na te wszystkie buty wystarczy, skoro jeszcze mam 2 tysiące kilometrów do celu. Więc za każde wsparcie będę bardzo wdzięczny” podkreśla ultramaratończyk.

Na mecie w Los Angeles Tomasz Sobania planuje odpocząć kilka dni. Przyleci tu także jego mama.

„Długo się nie widziałem z moją rodziną, nie widziałem się z moimi przyjaciółmi. Jestem w Stanach tak naprawdę już ponad 3 miesiące. I to wszystko w imię tego wielkiego celu, więc oby finalnie było warto wszystkie te poświęcenia znosić” mówi Polak.

Trzymamy kciuki za ukończenie biegu!

Celem biegu przez Amerykę jest realizacja kampanii społecznej pt. „Możesz więcej niż myślisz”– zainspirować nią ludzi do działania pomimo niepełnosprawności, zaburzeń, chorób i innych życiowych przeciwności. W tym celu w trakcie biegu jest prowadzona zbiórka przez fundację w Polsce.

Bądź częścią historycznego biegu przez Amerykę – zasponsoruj buty dla Polaka!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Tomasz Sobania
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Tylko do jutra można się zapisać na rekolekcje i warsztaty dla osób, które straciły dziecko

Opublikowano

dnia

Autor:

W Chicago, w zacisznym klasztorze, w dniach od 13 do 15 grudnia, odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami dla rodziców w żałobie, po każdej stracie dziecka począwszy od poronienia. Wszystkie osoby potrzebujące pomocy zaprasza Siostra Maksymiliana Kamińska.

Uczestnicy spotkań nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.

Zapraszamy, tutaj znajdziesz zrozumienie, uzdrowienie oraz współczucie.

Rekolekcje prowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje i zapisy do 11 grudnia u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.

Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.

Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.

Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/

 

 

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzisiaj Teatr Nasz zaprasza na spotkanie i relację ze swojego europejskiego tournee

Opublikowano

dnia

Autor:

Przedświąteczne spotkanie z zespołem Teatru Nasz odbędzie się w Art Gallery Kafe 9 grudnia. Aktorzy podzielą się swoimi wrażeniami i wspomnieniami z 3 tygodniowego wyjazdu do Europy, w czasie którego dali występy w Niemczech, na Litwie i w Polsce.

Teatr Nasz z Chicago rozpoczął trzytygodniowe europejskie tournee 5 listopada. Zaprezentował swój repertuar publiczności w Niemczech, na Litwie oraz w Polsce. W ramach tej artystycznej podróży odwiedził m.in. Brunszwik, Oberhausen i Hannover, a także Wilno i 22. Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach.

Na Litwie wziął udział w Festiwalu MonoWschód, na zaproszenie Polskiego Teatru Studio.

Tournee w Niemczech odbyło się dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz współpracy z Fundacją Polonii Świata przy Radzie Polonii Świata. Partnerami projektu byli Off Theater Zigarre przy V.I.P. e.V. w Brunszwiku oraz AKRU Productions Inc w USA.

Na przedświątecznym spotkaniu zaplanowano wspólne oglądanie fragmentu jednego z zarejestrowanych podczas europejskiego tournee spektakli. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 9 grudnia o godz. 7.00PM w Art Gallery Kafe – 127 Front St, Wood Dale, IL 60191. Wstęp wolny.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Nasz
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu