Połącz się z nami

News USA

Humanitarne supermocarstwo w akcji

Opublikowano

dnia

Gdy już na początku marca 2022 roku brytyjski tygodnik „The Spectator” określił Polskę mianem humanitarnego supermocarstwa, ktoś mógł stwierdzić, że to słowa na wyrost. Wprawdzie w pierwszych 10 dniach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska przyjęła 830 tysięcy osób, to nie było jednak wiadomo jak straumatyzowani przybysze zaadaptują się w nowej sytuacji, w innym, choć sąsiednim państwie. Dziś już wiemy, że to państwo, Polska – humanitarne supermocarstwo, jak powtarza chętnie ambasador USA w Warszawie, stało się na wiele miesięcy domem dla ok. 1,5 miliona uchodźców. Wiemy też, że wyzwania pozostają – to według ekspertów edukacja oraz kwestie mieszkaniowe.

Według wyliczeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ok. 1,3-1,4 mln ukraińskich uchodźców planuje w Polsce dłuższy pobyt. 1,5 mln posiada numery PESEL, nadane im w specjalnym trybie przewidzianym ustawą, uchwaloną krótko po rozpoczęciu wojny.

W sumie 2 mln uchodźców skorzystało z gościny w polskich domach, a pół miliona w miejscach zbiorowego zakwaterowania. W przypadku tych ostatnich miejsc – przebywa tam nadal około 80 tys. osób.

O dobrej adaptacji ukraińskich gości w Polsce świadczy też fakt, że 80 procent dorosłych uchodźców podjęło pracę. Zmienił się równocześnie profil zatrudnianych przybyszów ze wschodu. Przed wojną byli to przede wszystkim mężczyźni pracujący fizycznie. Teraz są to młode kobiety z dziećmi.

„Upraszczamy przepisy, aby pracodawcy mogli zatrudniać obywatelki Ukrainy na uproszczonych zasadach, na tzw. powiadomieniach. Z aktualnych statystyk [wynika, że] blisko 900 tysięcy osób podjęło w tej formie zatrudnienie” – mówiła podczas zorganizowanej na początku lutego Konferencji Warszawskiej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W tym samym wydarzeniu wziął udział Scott Turner, zastępca asystenta amerykańskiego sekretarza stanu. Przedstawiciel Departamentu Stanu USA akcentował potrzebę myślenia długofalowego o uchodźcach, nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach, które przyjęły uchodźców.

Według wyliczeń Amerykanów, jedynie 30 procent dzieci uchodźców udało się zapisać do narodowych systemów edukacji. „Brak nauki w szkołach będzie trwałą blizną na ukraińskim pokoleniu wojny. Musimy zrobić więcej, by zachęcić do zapisów do szkół. Każde dziecko zasługuje na edukację”- podkreślał Scott Turner.

W polskich przedszkolach i szkołach uczy się około 200 tysięcy ukraińskich dzieci, które uciekły przed wojną. Nawet trzy razy więcej uczniów korzysta jednak z nauki zdalnej w ramach ukraińskiego systemu edukacji.

W sumie w Polsce, jak szacował latem resort edukacji, jest ok. 700-800 tys. dzieci z Ukrainy w wieku szkolnym.

„Gdyby ta wojna miała potrwać dłużej, to musimy myśleć również o dalszym rozwoju edukacji dzieci ukraińskich w Polsce i takie projekty powoli się wyłaniają w porozumieniu z państwem ukraińskim, które bierze na siebie ciężar odpowiedzialności również finansowej niekiedy za te rzeczy” – oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Innym przykładem długotrwałych wyzwań dla uchodźców we wszystkich krajach ich goszczących są kwestie mieszkaniowe.

Próbą wyjścia naprzeciw temu wyzwaniu jest program integracji społecznej „Wzajemnie potrzebni” opracowany pod kierunkiem minister Agnieszki Ścigaj. Jest on przeznaczony nie tylko dla uchodźców, ale także dla migrantów, repatriantów i innych osób, chcących przenieść się poza wielkie aglomeracje.

Wiosną program ma zostać przyjęty i według szacunków minister Ścigaj skorzysta z niego nawet 100 tysięcy osób.

Przewidziano dofinansowanie do 100 tys. zł do remontu mieszkania, aktywności zawodowej i opieki nad dziećmi. Filarem programu mieszkaniowego mają być Społeczne Agencje Najmu.

„Mamy w Polsce duży zasób mieszkaniowy, szczególnie w mniejszych miejscowościach. To są prawie 2 miliony pustostanów, to 2 miliony mieszkań, które tak naprawdę dają się zaadaptować i przygotować do tego, abyśmy mogli na jakiś czas zaoferować mieszkanie do wynajęcia – mały, własny kąt również dla tych osób, które będą chciały się przeprowadzić między innymi z dużych miast. Ich infrastruktura edukacyjna nie da się tak szybko rozbudować, a w mniejszych miejscowościach jest możliwość pracy, opieki czy edukacji” – tłumaczyła minister Agnieszka Ścigaj.

Program „Wzajemnie potrzebni” jest kierowany do samorządów poniżej 120 tysięcy mieszkańców.

Na kolejne wyzwanie zwraca uwagę Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). To sytuacja osób, które jeszcze nie stanęły na własne nogi po przybyciu do Polski.

„Są to przede wszystkim uchodźcy w podeszłym wieku, emeryci z Ukrainy, których jest ok. 10 proc. uchodźców, ci ludzie potrzebują pomocy, gdyż nie są w stanie już pracować. Są to dziesiątki tysięcy osób, które mają różnego rodzaju spektrum niepełnosprawności. Są to kobiety z dziećmi, które są na tyle małe, że potrzebują opieki i z tego powodu te kobiety nie mogą pracować” – wyjaśniał Wojciech Wilk.

Wydatkom ponoszonym przez rząd na wsparcie Ukrainy towarzyszy również pomoc przekazywana przez instytucje międzynarodowe i organizacje humanitarne. Dzięki umowom grantowym podpisanym przez MSWiA z Komisją Europejską, Polska otrzymała łącznie blisko 700 mln zł na pomoc przybyszom z Ukrainy.

Ponadto, na działania pomocowe Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) w Polsce ma być przeznaczone w tym roku ponad 709 milionów dolarów. W aktywność koordynowaną przez agencję ONZ mają być zaangażowane 83 organizacje, w tym znaczna część z Polski.

Na koniec cytat – Kevin J. Allen, przedstawiciel UNHCR w Polsce. „Przez 20 lat mojej pracy w UNHCR nigdy nie widziałem takiej reakcji, reakcji całego społeczeństwa. Nigdy nie widziałem takiej solidarności w akcji”.

Family News Service

 

Foto: Rycerze Kolumba w Polsce, Caritas Polska, Archiwum prywatne

News USA

Babcie z Indiany zapraszają na pyszne pierogi do Whiting. Dziś rusza Pierogi Fest!

Opublikowano

dnia

Autor:

Kultowy Whiting Pierogi Fest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych letnich festiwali w rejonie Chicago, ulubiony przez miłośników polskiego specjału – pierogów. Muzyczną gwiazdą tego wydarzenia będzie Sugar Ray.

Whiting Pierogi Fest potrwa od piątku 26 lipca do niedzieli 28 lipca i będzie otwarty w godzinach 11:00AM-11:00PM, zarówno w piątek, jak i sobotę oraz w godzinach 11:00AM–5:00PM w niedzielę.

Znany z takich hitów z końca lat 90-tych, jak „Fly” i „Someday”, Sugar Ray zagra darmowy koncert o 8:30PM w sobotę 27 lipca.

Sugar Ray wystąpi na głównej scenie festiwalu – jednej z sześciu scen wydarzenia, na których wystąpi w sumie ponad 50 wykonawców. Organizatorzy festiwalu twierdzą, że w wydarzeniu weźmie udział także ponad 75 stoisk z jedzeniem, dwa ogródki piwne i ponad 50 sprzedawców dzieł sztuki i rzemiosła.

Festiwal Pierogi Fest powstał na początku lat 90-tych, z inicjatywy Marty’ego Dybel, Toma Dabertina i Darlene Beerling, którzy wpadli na pomysł uczczenia polskiego dziedzictwa kulturowego nowym festiwalem w Whiting.

Pierogi zostały wybrane jako centralny punkt honorowania dziedzictwa Europy Wschodniej, ale festiwal nigdy nie był zarezerwowany wyłącznie dla jednej kultury. Wszystkie potrawy świata są mile widziane, a na przestrzeni lat podczas imprezy zaprezentowano wiele różnych rodzajów pysznych kuchni.

Pierwszy festiwal zorganizowano w 1993 roku i obejmował tylko około 50 stóp długości ulicy, z zaledwie garstką sprzedawców i grupę kilkudziesiąt osób w paradzie. W ciągu półtora dnia podano wtedy około 1200 pierogów. W kolejnych latach impreza rozrosła się i zyskała wielką popularność.

Festiwal tradycyjnie odwiedza grupa polskich babć z Indiany, zwanych „buscia”, które pojawiają się także na innych lokalnych imprezach – paradach, wydarzeniach sportowych, świętach i prowadzą własne pokazy kulinarne.

Festiwal został uznany przez TripAdvisor za jednego z 10 najdziwniejszych festiwali na świecie (top 10 wackiest festivals on the planet).

W tym roku Whiting Pierogi Fest zostanie zorganizowany już 29. raz. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Pierogi Fest
Czytaj dalej

News USA

Zambada, legendarny przywódca meksykańskiego kartelu, wpadł w Teksasie

Opublikowano

dnia

Autor:

Ismael „El Mayo” Zambada, historyczny przywódca meksykańskiego kartelu Sinaloa, oraz Joaquín Guzmán López, syn innego niesławnego przywódcy kartelu, zostali aresztowani przez władze USA w Teksasie w czwartek. O ich zatrzymaniu poinformował Departament Sprawiedliwości USA.

Ismael „El Mayo” Zambada, lider potężnego kartelu Sinaloa przez dziesięciolecia, obok Joaquína „El Chapo” Guzmána, był znany z prowadzenia operacji przemytniczych kartelu.

Rząd USA zaoferował nagrodę w wysokości do 15 milionów dolarów za informacje prowadzące do jego schwytania.

Zambada i Guzmán López stoją teraz w obliczu licznych zarzutów za kierowanie przestępczymi operacjami kartelu, w tym jego śmiercionośnymi sieciami produkcji i handlu fentanylem, oświadczył Prokurator Generalny, Merrick Garland.

„Fentanyl jest najgroźniejszym zagrożeniem narkotykowym, z jakim kiedykolwiek zmierzył się nasz kraj, a Departament Sprawiedliwości nie spocznie, dopóki każdy przywódca kartelu, członek i współpracownik odpowiedzialny za zatruwanie naszych społeczności nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności”, obiecał Garland.

Zatrzymanie Zambady następuje po kilku ważnych aresztowaniach innych postaci kartelu Sinaloa.

W ostatnich latach synowie Guzmána przewodzili frakcji kartelu znanej jako mali Chapos lub „Chapitos”. Frakcja ta została zidentyfikowana jako jeden z głównych eksporterów fentanylu, śmiercionośnego syntetycznego opioidu, na rynek amerykański.

„El Chapo” Guzmán został skazany na dożywocie w USA w 2019 r.

Synów „El Chapo” uważano ich za bardziej agresywnych i ekstrawaganckich niż Zambada. Ich szef ochrony został aresztowany przez meksykańskie władze w listopadzie. Jeden z nich, Ovidio Guzmán López, został aresztowany i ekstradowany do USA w zeszłym roku. Nie przyznał się do zarzutów handlu narkotykami w Chicago we wrześniu.

Joaquín Guzmán López

W lutym Ismael „El Mayo” Zambada został oskarżony w Dystrykcie Wschodnim Nowego Jorku o spisek w celu produkcji i dystrybucji fentanylu. Prokuratorzy opisali go jako nadal kierującego kartelem Sinaloa, „jedną z najbardziej brutalnych i potężnych organizacji handlujących narkotykami na świecie”.

Syn Zambady przyznał się w 2021 r. w amerykańskim sądzie federalnym w San Diego do bycia liderem kartelu Sinaloa.

Zambada, jeden z najdłużej żyjących capo w Meksyku, był uważany za stratega kartelu Sinaloa, bardziej zaangażowany w codzienne operacje niż jego bardziej efektowny i bardziej znany szef, „El Chapo” Guzman.

Silne powiązania z kolumbijskimi dostawcami kokainy i jego komórki w całych Stanach Zjednoczonych uczyniły Zambadę jednym z najpotężniejszych handlarzy narkotyków na świecie.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, U.S. Department of State
Czytaj dalej

News USA

Kamala Harris do Netanjahu: „nadszedł czas, aby zawrzeć to porozumienie”

Opublikowano

dnia

Autor:

Kamala Harris powiedziała w czwartek, że odbyła „szczere i konstruktywne” spotkanie z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu, w Białym Domu. W czasie rozmowy wiceprezydent wyraziła swoje obawy dotyczące sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy i potrzebę sfinalizowania porozumienia o zawieszeniu broni.

„To, co wydarzyło się w Strefie Gazy w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, jest druzgocące” — powiedziała Kamala Harris reporterom po spotkaniu. „Nie możemy odwracać wzroku w obliczu tych tragedii. Nie możemy pozwolić sobie na to, by stać się nieczułymi na cierpienie, a ja nie będę milczała”.

Harris powiedziała, że ​​„zawsze” zapewni Izraelowi możliwość obrony i wskazała na „pełen nadziei ruch” w rozmowach mających na celu zapewnienie zawieszenia broni.

Powiedziała premierowi Izraela, że „nadszedł czas, aby zawrzeć to porozumienie”.

Biuro Benjamina Netanjahu zamieściło zdjęcie dwóch przywódców ściskających sobie dłonie w Białym Domu w poście na platformie X. Kamala Harris również napisała na Twitterze o spotkaniu, zamieszczając we wpisie swoje podsumowanie rozmowy.

Dyskusja nabrała większego znaczenia w obliczu zamieszania wyborczego, gdy Kamala Harris kandyduje na prezydenta po wycofaniu się Joe Bidena z wyścigu. Harris nie była obecna na wspólnym posiedzeniu Kongresu, gdy w środę premier Izraela wygłosił tam przemówienie, o którym pisaliśmy wczoraj.

Harris uczestniczyła wtedy we wcześniej zaplanowanym wydarzeniu w Indianapolis.

Kilka godzin przed spotkaniem z Harris, Joe Biden gościł Benjamina Netanjahu w Gabinecie Owalnym na dwustronnym spotkaniu. Spotkali się także na około godzinę z rodzinami amerykańskich zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy.

Zgodnie z przekazaną informacją, Biden i Netanjahu omawiali trwające wysiłki na rzecz zawieszenia broni i uwolnienia zakładników.

Czwartek był pierwszym razem, kiedy Biden i Netanjahu spotkali się osobiście od czasu wizyty Bidena w Izraelu wkrótce po 7 października. Przemawiając do reporterów w Gabinecie Owalnym przed spotkaniem, Netanjahu podziękował Bidenowi za 50 lat służby publicznej i wsparcie dla Izraela.

Hamas wciąż przetrzymuje około 120 zakładników po ataku terrorystycznym 7 października.

Kamala Harris była zaangażowana w konflikt Izraela z Gazą przez ostatnie 10 miesięcy.

Netanjahu ma się spotkać z byłym prezydentem Donaldem Trumpem w Mar-a-Lago, jego domu na Florydzie, w piątek.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu