Połącz się z nami

News USA

Papież Franciszek w Kanadzie: Pokornie błagam o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan przeciwko rdzennej ludności

Opublikowano

dnia

Papież Franciszek wydał w poniedziałek historyczne przeprosiny za współpracę Kościoła katolickiego z „katastrofalną” polityką Kanady dotyczącą szkół mieszkalnych dla dzieci z rdzennych plemion, mówiąc, że przymusowa asymilacja w społeczeństwie chrześcijańskim zniszczyła ich kultury, odcięła od rodzin i zmarginalizowała pokolenia.

„Bardzo mi przykro” – powiedział papież Franciszek, występując przed osobami ocalałymi ze szkół i rdzennymi członkami społeczności zebranymi w dawnej szkole mieszkalnej na południe od Edmonton w Albercie.

Papież nazwał politykę szkolną „katastrofalnym błędem”, który był niezgodny z Ewangelią i powiedział, że potrzebne są dalsze badania i uzdrowienie.

„Pokornie błagam o przebaczenie za zło popełnione przez tak wielu chrześcijan przeciwko rdzennej ludności” – powiedział Franciszek.

Ponad 150 000 dzieci z rdzennych plemion w Kanadzie zostało zmuszonych do uczęszczania do finansowanych przez rząd szkół chrześcijańskich od XIX wieku do lat 70. XX wieku w celu odizolowania ich od wpływu ich domów i kultury. Celem było ich chrystianizowanie i asymilowanie do głównego nurtu społeczeństwa, które poprzednie rządy kanadyjskie uważały za lepsze.

W pierwszej swojej „pielgrzymce pokutnej” Franciszek udał się na ziemie czterech narodów Cree, aby modlić się na cmentarzu, a następnie wygłosić od dawna oczekiwane przeprosiny na pobliskim terenie ceremonialnym powwow.

Czterech wodzów eskortowało papieża na wózku inwalidzkim do miejsca w pobliżu dawnej szkoły Ermineskin Indian Residential School i po przemówieniu wręczyło mu nakrycie głowy z piórami, co uczyniło go honorowym przywódcą społeczności.

Słowa Franciszka wyszły poza jego wcześniejsze przeprosiny za „godne ubolewania” nadużycia popełniane przez misjonarzy, a zamiast tego papież przejął instytucjonalną odpowiedzialność za współpracę Kościoła z polityką asymilacji Kanady, która według krajowej Komisji Prawdy i Pojednania stanowiła „ludobójstwo kulturowe”.

Ottawa przyznała, że ​​w szkołach szerzyła się przemoc fizyczna i seksualna, a uczniowie byli bici za mówienie w ich ojczystym języku.

Te nadużycia i izolacja od rodziny jest teraz obwiniana przez rdzennych przywódców jako główna przyczyna epidemii uzależnienia od alkoholu i narkotyków obecnej w kanadyjskich rezerwatach.

Odkrycia setek miejsc pochówku w byłych szkołach w minionym roku zwróciły międzynarodową uwagę na szkoły w Kanadzie i ich odpowiedniki w Stanach Zjednoczonych. Skłoniły Franciszka do zastosowania się do apelu komisji prawdy o przeprosiny na kanadyjskiej ziemi.

Zakony katolickie prowadziły 66 ze 139 szkół rezydenckich w kraju.

Podczas przemówienia Franciszka niektórzy z tłumu płakali, podczas gdy inni klaskali lub milczeli, słuchając jego słów, wygłoszonych w jego ojczystym języku hiszpańskim z angielskimi tłumaczeniami. Inni zdecydowali się w ogóle nie uczestniczyć.

Wiele osób w tłumie nosiło tradycyjne stroje, w tym kolorowe spódnice ze wstążki i kamizelki z rodzimymi motywami. Inni założyli pomarańczowe koszule, które stały się symbolem ocalałych ze szkół, przywołując historię pewnej kobiety, której ukochana pomarańczowa koszula, prezent od babci, została skonfiskowana w szkole i zastąpiona mundurkiem.

Pomimo uroczystego wydarzenia atmosfera wydawała się czasami radosna: wodzowie przeszli na miejsce przy hipnotycznym bębnieniu, starsi tańczyli, a tłum wiwatował i śpiewał pieśni wojenne, pieśni zwycięstwa i wreszcie pieśń uzdrawiania.

Uczestnicy paradowali z długim czerwonym sztandarem przez tereny z nazwiskami ponad 4000 dzieci, które zmarły lub nigdy nie wróciły do ​​domu ze szkół rezydencyjnych; Franciszek później go pocałował.

Premier Justin Trudeau, w zeszłym roku również przeprosił za uczestnictwo w „niesamowicie szkodliwej polityce rządu”, wraz z innymi urzędnikami.

W ramach ugody sądowej obejmującej rząd, kościoły i około 90 000 ocalałych Kanada wypłaciła reparacje o wartości miliardów dolarów przekazanych społecznościom tubylczym.

Kanadyjski Kościół Katolicki twierdzi, że jego diecezje i zakony przekazały ponad 50 milionów dolarów w gotówce i darowiznach w naturze i mają nadzieję, że w ciągu najbliższych pięciu lat doda kolejne 30 milionów dolarów.

Pierwszy papież z obu Ameryk był zdecydowany odbyć tę podróż, mimo że zerwane więzadła kolanowe zmusiły go do odwołania wizyty w Afryce na początku tego miesiąca.

Sześciodniowa wizyta – która obejmuje również przystanki w Quebec City i Iqaluit, Nunavut, na dalekiej północy – następuje po spotkaniach Franciszka, które odbyły się wiosną w Watykanie z delegacjami Pierwszych Narodów, Metysów i Eskimosów.

Spotkania te zakończyły się przeprosinami Franciszka ogłoszonymi 1 kwietnia i obietnicą, że zrobi to ponownie na kanadyjskiej ziemi.

 

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube

 

Kościół

Rośnie liczba dorosłych osób przyjmujących wiarę katolicką w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

W czasie ostatnich Świąt Wielkanocnych tysiące mieszkańców Stanów Zjednoczonych przyjęło wiarę katolicką. Konkretne liczby z całego kraju nie są jeszcze dostępne. Jednak niektóre diecezje zgłaszają wzrost o 30%, 40%, 50%, a nawet ponad 70% nowych wiernych, w porównani z zeszłym rokiem. O nowych katolikach w USA mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Niekatolik może zostać katolikiem w dowolnym dniu w roku. Jednak Wigilia Paschalna to tradycyjny czas wejścia do Kościoła, i dlatego program nawrócenia dorosłych opiera się na przygotowaniu właśnie na tą chwilę.

Na uwagę zasługuje diecezja Fort Worth w Teksasie: liczba nawróconych w tym miejscu wzrosła z 896 w Wielkanoc 2023 r. do 1544 w Wielkanoc 2024 r., co stanowi wzrost o 72%.

W 2021 roku diecezja ta rozpoczęła trzyletni program katechetyczny, który rozpoczyna się wprowadzeniem do Katechizmu Kościoła Katolickiego i przechodzi do średniozaawansowanego poziomu nauczania teologicznego. Kończy się katechezą dla konwertytów. kluczowe dla programu jest przedstawienie doktryny katolickiej w całej jej pełni.

Jednym z trwałych miejsc nawróceń jest Hillsdale College, bezwyznaniowa szkoła chrześcijańska w Hillsdale w stanie Michigan, w której studiuje duża populacja katolików. W tym roku 28 osób przystąpiło do tu Kościoła katolickiego, w tym 22 obecnych uczniów Hillsdale College i jedna osoba, która niedawno ukończyła tę szkołę.

Całkowita liczba nawróconych w parafii wzrosła z 20 w 2023 r., co oznacza wzrost o 40%.

Hillsdale College Michigan

W małej diecezji Marquette na Górnym Półwyspie Michigan, diecezji Marquette, odnotowano wzrost liczby konwertytów 70% (z 40 do 68 nawróconych) w latach 2023–2024. Inne diecezje, w których odnotowano duży wzrost, to Grand Island w Nebrasce (35%); Portland, Maine (35%); i Grand Rapids w stanie Michigan (33%).

Jak dotąd na szczycie list znajduje się diecezja Des Moines w stanie Iowa, w której ta liczba wzrosła z 181 do 339, co oznacza wzrost o 87%. W diecezji Trenton w stanie New Jersey liczba konwertytów wzrosła o 53%: z 227 w 2023 r. do 347 w 2024 r.

Wśród większych archidiecezji, Archidiecezja Galveston-Houston w Teksasie odnotowała wzrost liczby konwertytów o 30%, z 1820 w 2023 r. do 2364 w 2024 r.; a Archidiecezja San Antonio o 39% (z 1285 do 1789).

 

Źródło: cna
Foto: St. Mary’s Catholic Center, Texas A&M, Hillsdale College, wikimedia/James Steakley 
Czytaj dalej

Kościół

Jak odchodzić zachowując ludzką godność i wiarę? Sięgnijcie po przewodnik

Opublikowano

dnia

Autor:

W miarę jak eutanazja i tzw. wspomagane samobójstwo są legalizowane w coraz większej liczbie stanów w całych Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, jedna z katolickich grup promuje przewodnik dla umierających osób. O tym, że może on pomóc katolikom zakończyć ich ziemską podróż zgodnie z wiarą, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Aging with Dignity, organizacja non-profit, która od lat promuje wsparcie u schyłku życia zgodnie z nauczaniem Kościoła, ogłosiła w tym miesiącu wydanie broszury pt. “Finishing Life Faithfully”, która ułatwia podjęcie niełatwych decyzji dotyczących końca życia.

Przygotowane materiały dotyczą podstawowych pytań dotyczących podejścia do tematów związanych ze śmiercią, takich jak leczenie bólu, karmienie przez sondę i inne kwestie związane z umieraniem.

Jim Towey, założyciel i dyrektor generalny Aging with Dignity, założył tę organizację non-profit w 1996 r., aby dać ludziom pełną nadziei wizję końca życia, która pomoże im praktykować wiarę i nie traktuje umierania jak momentu medycznego.

Od lat organizacja Aging With Dignity rozpowszechnia dokument zatytułowany “Five Wishes”, który pomaga katolikom i innym osobom wyrażać swoje życzenia przed poważną chorobą. W ten sposób pozwala zaspokajać potrzeby osobiste, emocjonalne i duchowe tych osób przed ostatnimi tygodniami i dniami ich życia.

Program “Five Wishes” cieszy się ogromną popularnością; grupa rozprowadziła ponad 40 milionów egzemplarzy przewodnika w 33 językach.

Publikacja “Finishing Life Faithfully” przedstawia pozytywną wizję opieki pod koniec życia, która kontrastuje z ruchami zajmującymi się eutanazją lub wspomaganym samobójstwem.

Przewodnik zawiera informacje na temat kwestii etycznych, które często towarzyszą obawom związanym z końcem życia. Zauważa na przykład, że katolicy mogą zażywać leki przeciwbólowe lub zwiększać ich ilość, aby złagodzić cierpienie, nawet jeśli leki te mogłyby przyspieszyć nadejście śmierci, pod warunkiem że śmierć nie jest pożądana ani jako cel, ani jako środek.

W innym miejscu zauważono, że katolicy nie są zobowiązani do akceptowania lub kontynuowania każdej dostępnej interwencji medycznej oraz że rezygnacja z tzw. „uporczywego leczenia”, które obiecuje jedynie niepewne lub bolesne przedłużenie życia, nie jest równoznaczna z samobójstwem lub eutanazją.

Organizacja rozprowadza materiały za pośrednictwem ponad 5000 organizacji dystrybuujących, w tym podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, kościołów i pracodawców.

Aktualnie wspomagane samobójstwo jest legalne w 9 stanach USA, a w kilku kolejnych jest rozważane. Tymczasem wiele krajów, m.in. Kanada, Belgia, Hiszpania zezwala na eutanazję i/lub wspomagane samobójstwo.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Katolicka St. Zachary School w Des Plaines zostanie zamknięta po 61 latach

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Chicago potwierdziła, że rzymskokatolicka szkoła podstawowa w Des Plaines, zostanie zamknięta z końcem bieżącego roku szkolnego. Powodem jest niska liczba zapisanych uczniów. Na kolejny rok szkolny zgłoszono tylko 20 chętnych dzieci.

Decyzja o zamknięciu St. Zachary School, znajdującej się przy 567 W. Algonquin Road, została podjęta przez kierownictwo szkoły i parafii, przy konsultacji z Archidiecezją Chicago. Rodzice zostali powiadomieni o niej w zeszłym tygodniu.

Służąc dzieciom od wieku przedszkolnego po ósmą klasę, St. Zachary School, została otwarta w 1963 roku. W 2015 r. połączyła się z Our Lady of Destiny School w ramach planu restrukturyzacji szkół katolickich w całej diecezji, dotykającej szkoły w powiatach Cook i Lake.

Jednak zapisy dzieci spadły, a niedobory finansowe pogorszyły się w ciągu ostatniej dekady, jak przekazali urzędnicy szkolni rodzicom w przesłanych wiadomościach e -mail. Opracowano plan scalania poziomów i łączenia klas dla większości zajęć rozpoczynających się w następnym roku szkolnym, ale został on odrzucony przez rodziców.

Wiadomość o planowanym zamknięciu St. Zachary pojawia się około miesiąca po tym, jak Archidiecezja Chicago ogłosiła, że zamyka również St. Bede School w Ingleside, pomimo wysiłków związanych z pozyskiwaniem funduszy, które przyniosły około 500 000 zebranych dolarów. Podobnie jak w przypadku szkoły w Des Plaines, jej urzędnicy podali jako powód malejące zapisy.

O tej bolesnej dla społeczności decyzji informowaliśmy 22 marca.

O decyzji zamknięcia Szkoły Św. Franciszka z Rzymu w Cicero pisaliśmy 21 stycznia. Podobna decyzja została wtedy podjęta w sprawie zamknięcia Szkoły Św. Odilo w Berwyn. Szkoła w Cicero pozostanie jednak otwarta dzięki hojności anonimowych darczyńców, o czym informowaliśmy 6 marca.

Inne podmiejskie szkoły katolickie do zamknięte w ostatnich latach to St. Irene School w Warrenville w 2021 r. Oraz St. Colette School w Rolling Meadows i St. Joseph School w Round Lake, które zakończyły działalność w 2020 roku.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, St. Zachary School
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu