Połącz się z nami

News USA

Nauka popiera Kościół katolicki udowodniając, że życie ludzkie zaczyna się wraz z poczęciem

Opublikowano

dnia

Sędzia okręgowy w Kentucky ponownie zablokował wejście w życie dwóch stanowych zakazów aborcji – po części, jak powiedział, dlatego, że przyjmują „wyraźnie chrześcijańskie i katolickie przekonanie” o tym, kiedy zaczyna się życie. O kontrowersyjnej decyzji mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Przepisy, o których tu mowa, przyjmują pogląd wyznawany przez niektóre, ale nie wszystkie, tradycje religijne, że życie zaczyna się w momencie poczęcia” – napisał sędzia Mitch Perry z sądu okręgowego powiatu Jefferson w wydanej w piątek opinii.

Kwestią sporną są dwie ustawy, które Zgromadzenie Ogólne stanu Kentucky uchwaliło w 2019 r.

Jedna z nich to zakaz aborcji po szóstym tygodniu ciąży, a druga to prawo „wyzwalające”, które zakazywałoby praktycznie wszystkich aborcji w stanie w przypadku, gdyby Sąd Najwyższy USA unieważnił Roe przeciwko Wade, co stało się  24 czerwca.

Powodowie w tej sprawie — dwie kliniki aborcyjne i właściciel jednej z placówek — utrzymują, że prawo stanowe jest niezgodne z konstytucją.

Kwestia nauki i rozumu

Perry napisał w swojej opinii, że istnieje „istotne prawdopodobieństwo”, że zakazy aborcji naruszały prawa do prywatności, równej ochrony i wolności religijnej gwarantowane w konstytucji stanu Kentucky.

Zwolennicy obrony życia zauważyli jednak, że argument Perry’ego stoi w sprzeczności ze stanowiskiem Kościoła katolickiego i innych grup broniących życia, ponieważ to, że ludzkie życie zaczyna się w momencie poczęcia jest faktem naukowym.

W 2019 roku Marsz dla Życia – największa doroczna demonstracja praw człowieka na świecie – wybrał jako swój temat „Wyjątkowy od pierwszego dnia: Pro-Life to Pro-Science”.

„Nauka stoi za ruchem pro-life” – powiedziała wówczas Jeanne Mancini, przewodnicząca Marszu dla Życia.

Kilka organizacji pro-life nie jest związanych z religią, ale mimo to od samego początku wzywa do ochrony życia ludzkiego. Np. Rehumanize International, Progressive Anti-Abortion Uprising i Secular Pro-Life.

Lekarze należący do American Association of Pro-Life Obstetricians and Gynecologists (AAPLOG), które składa się z tysięcy członków i współpracowników, także „dzielą pogląd, że życie ludzkie zaczyna się od zapłodnienia, a życie dzieci przed urodzeniem powinno być chronione”.

Sam Kościół katolicki naucza, że ​​nauka wspiera jego nauczanie, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia.

W swojej encyklice Evangelium Vitae z 1995 r. św. Jan Paweł II uznał naukę i powołał się na Deklarację Kongregacji Nauki Wiary z 1974 r. w sprawie przerywania ciąży.

„Ale w rzeczywistości „od momentu zapłodnienia komórki jajowej rozpoczyna się życie, które nie jest życiem ojca ani matki; jest to raczej życie nowego człowieka z jego własnym rozwojem. Nigdy nie stałby się człowiekiem, gdyby już nie był człowiekiem” – zacytował zmarły papież.

Św. Jan Paweł II zacytował następnie Instrukcję Kongregacji Nauki Wiary z 1987 r. o poszanowaniu życia ludzkiego u jego początków i godności prokreacji Donum vitae.

„Nawet jeśli obecność duszy duchowej nie może być potwierdzona danymi empirycznymi”, dodał, „same wyniki badań naukowych nad ludzkim embrionem stanowią „cenną wskazówkę dla rozumowego rozpoznania osobistej obecności w momencie pierwszego pojawienia się ludzkiego życia:

jak człowiek mógłby nie być człowiekiem?”

Niedawno arcybiskup Joseph Naumann z Kansas City w Kansas odpowiedział na krytykę, że sprzeciw wobec aborcji jest wyłącznie kwestią religijną, o czym pisaliśmy 20 lipca.

Mieszkańcy stanu Kansas będą głosować 2 sierpnia nad tym, czy prawodawcy stanowi powinni mieć uprawnienia do regulowania lub ograniczania aborcji.

„Z katolickiego punktu widzenia aborcja nie jest przede wszystkim kwestią religijną, ale fundamentalną kwestią praw człowieka” – napisał Naumann w „Wichita Eagle”.

„Nasza wiara pomaga nam zrozumieć godność każdego ludzkiego życia stworzonego na Boży obraz, jak nauczają pisma hebrajskie, ale sam rozum wystarcza, aby wiedzieć, że niszczenie niewinnego ludzkiego życia jest złe”.

Co więcej, „sam fakt, że prawo jest zbieżne z wierzeniami religijnymi, nie oznacza, że ​​jest to niedopuszczalne narzucenie religii” – zauważył Naumann.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/artursfoto

Galeria

Procesja Fatimska w Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy, 13 lipca. Fot. Wojciech Adamski

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

Jubileusz Młodzieży: Loreto czeka na pielgrzymów

Opublikowano

dnia

Autor:

Malownicze miasteczko w regionie Marche, w którym znajduje się sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej, a także na Polski Cmentarz Wojenny, czeka na młodych pielgrzymów, którzy przyjadą do Włoch z okazji Roku Świętego. Loreto jest także miejscem historycznego spotkania św. Jana Pawła II z młodzieżą i skrywa pamiątkę, jaką papież Franciszek pozostawił młodym ludziom.

Przez Loreto do Rzymu

Obchody Jubileuszu Młodzieży odbędą się w Loreto 30 i 31 lipca. W środę pielgrzymi wysłuchają katechezy papieskiego kaznodziei o. Roberta Pasoliniego OFMCap i wezmą udział w czuwaniu modlitewnym. Zaś w czwartek po wspólnej Mszy św. i warsztatach poświęconych tematyce Roku Świętego – nadziei, zostaną zaproszeni na wieczorny koncert muzyki chrześcijańskiej.

Przede wszystkim jednak ich pobyt w Loreto będzie okazją do modlitwy w Świętym Domku, przeniesionym tu z Nazaretu pod koniec XIII w.

Zaproszenie skierowane jest do wszystkich młodych ludzi, choć organizatorzy proszą o wcześniejsze poinformowanie o udziale w wydarzeniach. Dla wielu pielgrzymów to właśnie Loreto będzie przystankiem w drodze na spotkanie z Ojcem Świętym i młodymi ludźmi z całego świata, zebranymi w Rzymie.

Polskie ślady

Loreto, które Polacy już pod koniec XIX w. nazywali „włoską Częstochową”, jest licznie odwiedzane przez polskich pielgrzymów i turystów nie tylko ze względu na sanktuarium Świętego Domku. Miejscem bezpośrednio związanym z polską historią jest bowiem znajdujący się na zboczu wzgórza Monte Prodo, vis-à-vis loretańskiego sanktuarium, Polski Cmentarz Wojenny.

To jedna z czterech polskich nekropolii wojennych na terenie Włoch (oprócz Monte Cassino, Bolonii i Casamassima). Spoczywa na niej ponad 1000 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa, poległych podczas walk o wyzwolenie nadadriatyckiej części Włoch.

Nad cmentarzem i pamięcią o nim od dziesięcioleci czuwają tam polskie siostry nazaretanki, które do dziś oferują nocleg pielgrzymom w domu, położonym tuż obok sanktuarium.

Loreto, wnętrze Świętego Domku

Jan Paweł II i nadzieja, jaką są młodzi ludzie

Loreto wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła, zarówno przed wyborem na papieża, jak i w czasie swego pontyfikatu. Jedną z najbardziej pamiętnych wizyt była ta z 1995 r., kiedy spotkał się na pobliskim wzgórzu Montorso z blisko półmilionową rzeszą młodych ludzi z wielu stron Europy.

Europejska pielgrzymka młodzieży, będąca zarazem przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2000 i alternatywą dla tych, którzy nie mogli w tym samym roku uczestniczyć w ŚDM w Manili, przeniknięta była tematem nadziei i wołaniem o pokój na świecie. Nazwana „EurHope”, stała się znakiem nadziei dla Europy, dotkniętej wówczas wojną na Bałkanach.

Nawiązując do jej hasła, Papież przypominał wówczas młodym ludziom, aby „stawali się ludźmi nadziei: ludźmi, którzy wierzą w Boga życia i miłości i głoszą z niezłomną ufnością, że człowiek ma przyszłość”.

Franciszek i Christus vivit

Kolejną okazją do tego, by oczy młodych ludzi skierowały się za Ojcem Świętym na loretańskie sanktuarium, była wizyta Franciszka, który właśnie tam 25 marca 2019 r. podpisał posynodalną adhortację Christus vivit, poświęconą młodym ludziom i przekazaną Kościołowi jako drogowskaz do wprowadzania w życie wniosków z synodu z 2018 r., poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.

Podpisany przez niego egzemplarz dokumentu można dziś oglądać w sanktuaryjnym muzeum.

 

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media, Jubileusz Młodych
Czytaj dalej

News USA

Pomimo zmiany rządu, w Syrii trwają prześladowania religijne. Także chrześcijan

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijanie, druzowie i szyici w Syrii nadal padają ofiarą przemocy i dyskryminacji – wynika z najnowszego raportu Amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF). Mimo obalenia reżimu Baszara al-Asada pod koniec 2024 roku i utworzenia nowego rządu, przemoc wobec mniejszości religijnych nie ustaje. O dramatycznej sytuacji mówi Ojciec Paweł Kosiński.

Według raportu, wielu członków nowego rządu Syrii to byli bojownicy radykalnej organizacji Hay’at Tahrir asz-Szam (HTS), która odegrała kluczową rolę w obaleniu Asada. HTS, dawniej powiązana z Al-Kaidą, była oskarżana o masowe egzekucje i brutalne prześladowania religijne. Ahmed al-Sharaa – obecny prezydent Syrii – był niegdyś jej dowódcą.

Choć nowy rząd deklaruje przywiązanie do wolności religijnej, w rzeczywistości wiele osób odpowiedzialnych za wcześniejsze zbrodnie zajmuje dziś najwyższe stanowiska państwowe.

Co więcej, administracja USA pod przewodnictwem Donalda Trumpa zdecydowała się na zniesienie sankcji wobec Syrii i usunięcie HTS z listy organizacji terrorystycznych – decyzję, która budzi poważne kontrowersje.

Przemoc wobec mniejszości

Raport dokumentuje falę przemocy wymierzoną w alawitów – szyicką grupę religijną, z której wywodził się Asad – a także w druzów i chrześcijan. Od grudnia 2024 roku dochodziło do podpaleń domów, niszczenia świątyń, masowych egzekucji i przesłuchań “od drzwi do drzwi”, które nasiliły się w pierwszych miesiącach 2025 roku.

Odnotowano także liczne rabunki, szykany i przemoc wobec chrześcijan, w tym ataki na ich domy i świątynie. Atak na kościół prawosławny Mar Elias w Damaszku, w którym zginęło 25 wiernych, został określony jako przykład systemowej bierności lub współudziału władz w prześladowaniach.

Reakcje i ostrzeżenia

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF apeluje do administracji USA o uzależnienie dalszego znoszenia sankcji od rzeczywistej poprawy sytuacji mniejszości religijnych.

Komisarz Mohamed Elsanousi podkreśla, że nowe władze Syrii muszą „porzucić swoją ekstremistyczną przeszłość” i zapewnić „kompleksową ochronę dla wszystkich grup religijnych”.

Jeff King, prezes International Christian Concern, ostrzega, że „nowy rząd to jedynie przemalowana wersja dawnej Al-Kaidy i ISIS”, a jego działania służą raczej utrwalaniu radykalizmu niż budowie pluralistycznego państwa.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu