News USA
Teksas przeciwny rodzicom, którzy umożliwiają zmianę płci dziecka. Biały Dom się nie zgadza

W tym tygodniu administracja Bidena potępiła politykę Teksasu, zgodnie z którą rodzice, którzy ułatwiają terapie medyczne dla dzieci w celu zmiany płci, mogą być badani pod kątem wykorzystywania dzieci. Rozbieżne stanowiska w tej kwestii komentuje Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.
22 lutego gubernator Greg Abbott polecił Department of Family and Protective Services (DFPS) zbadanie liczby tak zwanych procedur „zmiany płci”, które biuro prokuratora generalnego uznało za
„stanowiące znęcanie się nad dzieckiem zgodnie z obowiązującym prawem Teksasu.”
Wśród procedur wymienionych w lutowym raporcie prokuratora generalnego znalazły się metody sterylizacji, w tym kastracja i histerektomia, a także blokery dojrzewania i leczenie hormonalne.
Ponieważ dzieci nie mogą legalnie wyrazić zgody na sterylizację,
„procedury i kuracje, które prowadzą do sterylizacji dziecka, są niedozwolone i naruszają podstawowe prawo dziecka do prokreacji” – napisał prokurator generalny.
Biały Dom wydał oświadczenie 2 marca, w którym nazwał posunięcie Teksasu „przesadnym nadużyciem rządu w najgorszym przypadku”.
„W Stanach Zjednoczonych szanujemy prawa i godność wszystkich rodzin” — czytamy w oświadczeniu.
„Dzieci transpłciowe przynoszą spełnienie swoim rodzicom, radość swoim przyjaciołom i są stworzone na obraz Boga.”
“Potwierdzenie tożsamości dziecka transpłciowego jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie rodzic, nauczyciel lub lekarz może zrobić, aby pomóc chronić dzieci przed krzywdą, a rodzice, którzy kochają i afirmują swoje dzieci, powinni być oklaskiwani i wspierani, a nie zastraszani, badani ani stygmatyzowani.
Xavier Becerra, sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej (HHS), poinformował w oświadczeniu tego samego dnia, że HHS jest gotowa do „podjęcia natychmiastowych działań” w celu „ochrony transpłciowej młodzieży w Teksasie”.
„Ataki rządu Teksasu na transpłciową młodzież i tych, którzy ją kochają i troszczą się o nią, są dyskryminujące i pozbawione sumienia.”
“Te działania są wyraźnie niebezpieczne dla zdrowia transpłciowej młodzieży w Teksasie” – oświadczył Becerra.
Oświadczenie zawierało również osobny arkusz wyjaśniający, że zgodnie z prawem federalnym rodzice lub opiekunowie, którzy uważają, że ich dziecku odmówiono opieki zdrowotnej, w tym „opieki mającej na celu potwierdzenie płci” na podstawie tożsamości płciowej tego dziecka, mogą złożyć skargę do Urzędu praw obywatelskich.
W 2020 r. Sąd Najwyższy na nowo zinterpretował pojęcie „płeć” w federalnym prawie dotyczącym praw obywatelskich, aby uwzględnić orientację seksualną i tożsamość płciową.
HHS wydała również wytyczne dla stanowych agencji opieki nad dziećmi, które „jasno wskazują, że państwa powinny wykorzystywać swoje systemy opieki nad dziećmi do zwiększania bezpieczeństwa i wsparcia dla młodzieży LGBTQI+, co obejmuje dostęp do opieki potwierdzającej płeć”.
2 marca sędzia stanowy zablokował dochodzenie agencji teksańskiej w sprawie jednej konkretnej rodziny, której 16-letnie dziecko przechodzi zmianę płci, w odpowiedzi na pozew złożony przez American Civil Liberties Union, ACLU of Texas i Lambda Legal.
Sąd będzie słuchał argumentów, począwszy od 11 marca, by zadecydować czy zablokować nakaz w całym stanie.
Wg ekspertów ułatwianie lub wspieranie zmiany płci nie jest współczuciem dla dziecka, częściowo dlatego, że rodzice zgadzają się w ten sposób na radykalnie zmieniający życie proces, który nie rozwiązuje podstawowych problemów, takich jak choroba psychiczna.
Źródło: cna
Foto: You Tube, isock/Nataly Mayak
Kościół
Biskupi USA apelują do Senatu o poprawki w ustawie budżetowej: „Chrońmy najsłabszych”

Podczas gdy Senat rozważa ustawę budżetową znaną jako One Big Beautiful Bill, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwała ustawodawców do wprowadzenia istotnych zmian, które lepiej zabezpieczą interesy najbardziej wrażliwych grup społecznych. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
W oficjalnym oświadczeniu arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, wyraził uznanie i wdzięczność za niektóre zapisy projektu ustawy.
“Kongres musi być konsekwentny w ochronie życia i godności człowieka. Obecna wersja ustawy w wielu aspektach nie spełnia tego wymogu. Zabiera biednym, by dać bogatym” – dodał abp Broglio, nawiązując do nauczania papieża Leona XIII o odpowiedzialności polityków za dobro wspólne i walkę z nierównościami.
W liście do senatorów, podpisanym przez arcybiskupa Borysa Gudziaka oraz biskupów Roberta Barrona, Kevina Rhoadesa, Marka Seitza, Davida O’Connella i Daniela Thomasa, USCCB przedstawiła szczegółowe stanowisko wobec konkretnych zapisów ustawy.
Biskupi:
- Zdecydowanie poparli zakaz finansowania z podatków organizacji zajmujących się aborcją i tzw. „zmianą płci”, jak Planned Parenthood.
- Z zadowoleniem przyjęli zapisy wspierające prawo rodziców do wyboru formy edukacji dla swoich dzieci.
- Pochwalili propozycję odliczenia charytatywnego w wysokości 1000 dolarów „ponad linię” jako krok wspierający dobroczynność i organizacje non-profit.
Stanowczy sprzeciw wobec cięć w programach socjalnych i ekologicznych
Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB stanowczo sprzeciwiła się jednak innym elementom projektu. Są to:
- Cięcia w Medicaid i SNAP (programie pomocy żywnościowej) zostały określone jako „potencjalnie prowadzące miliony do głodu”.
- Wzrost finansowania egzekwowania przepisów imigracyjnych i zatrzymań imigrantów określono jako „niewspółmiernie dotykający rodziny imigrantów i osoby ze statusem mieszanym, silnie zakorzenione w społecznościach amerykańskich”.
- Ograniczenie zachęt do czystej energii i wycofanie programów ochrony środowiska uznano za szkodliwe dla dzieci, nienarodzonych i przyszłych pokoleń, zwiększające zanieczyszczenie i pogłębiające skutki ekstremalnych warunków klimatycznych.
Broglio: ulgi dla jednych kosztem drugich
Podsumowując stanowisko biskupów, abp Broglio podkreślił, że obecny kształt ustawy narusza zasady sprawiedliwości społecznej:
“Ta ustawa zapewnia ulgi podatkowe dla wybranych, jednocześnie osłabiając sieć zabezpieczenia społecznego dla innych poprzez poważne cięcia w Medicaid i SNAP. Nie chroni rodzin, nie chroni dzieci i szkodzi stworzeniu Bożemu” – powiedział.
Źródło: cna
Foto: YouTube
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Galeria
Jubileusz 70-lecia Shrine of Our Lady of Częstochowa w Doylestown, PA, 29 czerwca
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie