Połącz się z nami

News USA

Migranci z zatopionej łodzi koło Florydy ofiarami biedy i polityki. Chcieli dostać się do lepszego świata

Opublikowano

dnia

Ratownicy wciąż poszukiwali w środę pasażerów wywróconej łodzi u wybrzeży Florydy. Znaleziono jedną osobę zmarłą, pozostałych 38 nadal uważanych jest za zaginione. Katastrofa na morzu miała miejsce w czasie gwałtownego wzrostu migracji drogą morską na obu wybrzeżach, gdy tysiące ludzi wsiadają do słabych łodzi w desperackiej próbie dotarcia do Stanów Zjednoczonych. Nielegalni imigranci ryzykują życiem by dostać się do lepszego świata.

Prowizoryczne łodzie, przewożące migrantów z krajów na całym świecie, stanowią nieoczekiwane i nowe wyzwanie dla administracji Bidena, która już teraz zmaga się ze znacznym wzrostem liczby nielegalnych przekroczeń na południowej granicy lądowej z Meksykiem.

Zdarzało się że Straż Przybrzeżna przechwycała ponad 100 osób z Kuby, Dominikany i Haiti stłoczonych w jednej łodzi na wzburzonych wodach Florydy. Po drugiej stronie kraju siatki przemytnicze przewoziły mnóstwo nieudokumentowanych imigrantów z Jemenu, Meksyku i Ameryki Środkowej, płynących z Meksyku do Południowej Kalifornii.

Migranci od dawna wykorzystują wyspy Bahama jako odskocznię by następnie dotrzeć do Florydy i Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj starają się wykorzystać przerwy w złej pogodzie do przeprawy, ale statki są często niebezpiecznie przeciążone i podatne na wywracanie.

Eksperci przypisują wzrost przemytu drogą morską wzmocnionemu egzekwowaniu przepisów na granicach lądowych w połączeniu z malejącymi możliwościami w krajach rozwijających się, wynikającymi z pandemii koronawirusa.

Prezydent Biden obiecał łagodniejsze podejście do granicy niż jego poprzednik. Ośmieliło to przemytników ludzi i samych imigrantów, zwłaszcza że tysiące rodzin migrantów zostało wpuszczonych do Stanów Zjednoczonych pomimo nakazu zdrowia publicznego, który zezwala by urzędnicy graniczni natychmiast wydalili ich z powrotem do Meksyku.

Przemyt ludzi w regionie Florydy spowodował w 2021 r. dziesiątki zgonów.

Przez lata były to tysiące ofiar śmiertelnych– a to tylko tragedie, o których dowiadują się władze. Prawdziwe żniwo nigdy nie będzie znane.

„Wśród migrantów i przemytników postrzega się, że Biden zasadniczo poluzował zasady”

– wyjaśnił Seth Stodder, który był wysokim rangą urzędnikiem Bezpieczeństwa Wewnętrznego za prezydentów George’a W. Busha i Baracka Obamy. „Istnieje chęć przetestowania tej administracji”.

Ponadto pogarszające się warunki w ich ojczystych krajach, w tym niepewność ekonomiczna, niestabilność polityczna, przemoc i klęski żywiołowe, działają jako „czynniki popychające”- oświadczył.

Operacja poszukiwania migrantów, których łódź wywróciła się na morzu u wybrzeża Florydy, rozpoczęła się we wtorek około godziny 8 rano, kiedy żeglująca osoba prywatna doniosła, że zobaczyła 25-stopową łódź przewróconą około 40 mil na wschód od Fort Pierce na Florydzie. W akcji uczestniczą samoloty, helikoptery i statki.

Signet Intruder wracał do Jacksonville na Florydzie w drodze z Portoryko, kiedy załoga „zauważyła coś dryfującego w wodzie”, poinformował kierownik operacji floty Joshua Benson, „ale była zbyt daleko, aby zobaczyć, co to było”. Normalna trasa Signet Intruder ominęłaby wywróconą łódź o około 10 mil. Ale wcześniej wykonała nieplanowany zwrot, aby ustąpić innemu statkowi.

„Gdyby nie zrobili tego zwrotu, nigdy by go nie spotkali” – powiedział Benson „To był przypadek”.

Holownik i barka ściągnęły z kadłuba rozbitka, który został przewieziony do szpitala w celu leczenia odwodnienia i skutków ekspozycji na słońce.

Mężczyzna, którego obywatelstwo nie zostało podane, poinformował władze, że opuścił Bimini na Bahamach w sobotni wieczór wraz z 39 innymi osobami.

Jedną z nich znaleziono martwą.

Statek wywrócił się wkrótce po wypłynięciu na skutek ciężkich warunków pogodowych, które obejmowały silny zimny front, powodujący fale o wysokości 9 stóp i wiatr o sile 23 mile na godzinę. Od niedzieli do poniedziałku w rejonie przechodziły także nawałnice deszczu.

„Poruszanie się po  Florida Straits, Windward i Mona Passages jest niezwykle niebezpieczne i może spowodować utratę życia” – napisała Straż Przybrzeżna w ostrzeżeniach z zeszłego weekendu.

Nikt z pasażerów zatopionej łodzi nie miał na sobie kamizelki ratunkowej, a perspektywa odnalezienia kolejnych ocalałych jest coraz bardziej ponura, poinformowała kapitan Jo-Ann Burdian, dowódca posterunku straży przybrzeżnej w Miami.

„To straszne, im dłużej pozostają w wodzie”, powiedziała Burdian. „Bez jedzenia, bez wody, na słońcu, w warunkach morskich…”

„Z każdą chwilą, która mija, staje się o wiele bardziej tragiczna i bardziej nieprawdopodobna, by ktoś mógł przeżyć”.

Odnalezienie żywych migrantów jest najwyższym priorytetem, ale Burdian zauważyła, że „nie możemy szukać w nieskończoność”.  

W grudniu co najmniej 54 migrantów z Ameryki Środkowej zginęło, gdy ich ciężarówka przewróciła się i uderzyła w most w Meksyku. O zdarzeniu pisaliśmy 10 grudnia. Meksykańscy urzędnicy prowadzą śledztwo w sprawie kolizji, do której doszło w stanie Chiapas.

 

Źródło: nytimes, usatoday

Foto: You Tube, pixabay/dimitrisvetsikas1969/ rreiter14 

NEWS Florida

Uwaga na komary – mogą zarażać malarią. W powiecie Sarasota zachorowała jedna osoba

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Zdrowia Florydy w powiecie Sarasota potwierdził przypadek zachorowania na malarię, przenoszoną przez komary. Osoba, która uzyskała wynik pozytywny, spędzała dużo czasu na świeżym powietrzu. Pacjent dobrze zareagował na leczenie i wyzdrowiał.

Na obszarach, gdzie stwierdzono zachorowanie, prowadzone są opryski komarów z powietrza i ziemi, aby zmniejszyć ryzyko dalszej transmisji malarii.

Opisany przypadek został zidentyfikowany jako gatunek malarii Plasmodium vivax, który nie jest tak śmiertelny jak inne gatunki. Malaria nie jest przenoszona z osoby na osobę. Tylko zarażone komary z rodzaju Anopheles mogą przenosić malarię na ludzi.

Skuteczne leczenie malarii jest łatwo dostępne w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. Osoby mające takie objawy jak gorączka, dreszcze, poty, nudności/wymioty i ból głowy, powinny natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Aby uchronić się przed jakąkolwiek chorobą przenoszoną przez komary, wykonaj następujące kroki zapobiegawcze:

  • Używaj środków odstraszających komary, które zawierają DEET (10-30 procent), pikarydynę, olejek cytrynowo-eukaliptusowy, para-mentan-diol, 2-undekanon lub IR3535.
  • Noś długie rękawy i długie spodnie.
  • Utrzymuj w dobrym stanie ekrany w drzwiach i oknach, zapobiegające przedostawaniu się komarów do domu.

Aby pomóc zmniejszyć populację komarów wokół swojego domu, osusz podwórko wokół niego. Komary rozmnażają się w słodkiej wodzie pochodzącej z ulew, zraszaczy i innych źródeł.

Opróżnij baseny słodkiej wody wokół domu i podwórka. Puste miski dla zwierząt, pojemniki na śmieci, pokrywy pojemników na śmieci, butelki, opony i wszystko, w czym nagromadziła się słodka woda.

 

Źródło: mysuncoast
Foto: YouTube, istock/nechaev-kon
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Uważaj jeśli jedziesz na Florydę. Zmiany w prawie imigracyjnym wyjaśnia Mec. Magdalena Grobelski

Opublikowano

dnia

Autor:

Stan Floryda wprowadza nowe, zaostrzone prawo imigracyjne, którym Ron DeSantis prawdopodobnie chce chronić swoich mieszkańców przed zalaniem przez nielegalnych imigrantów. To ważna, choć sporna dla wielu kwestia w obliczu narastającego w całym kraju kryzysu imigracyjnego i ogromnych ilości przybywających do Stanów Zjednoczonych osób, mówi specjalistka prawa imigracyjnego, Mecenas Magdalena Grobelski.

Decyzja zawiązana ze zmianami w prawie imigracyjnym, jest wg mec. Magdaleny Grobelskiej, decyzją polityczną gubernatora Florydy, który będzie startował w Wyborach Prezydenckich w 2024 r.

W związku z tymi zmianami mec. Magdalena Grobelski zaleca zwiększenie ostrożności w przypadku podróżowania na Florydę. Przede wszystkim osoba nieudokumentowana nigdy nie powinna latać samolotami – podkreśla nasz Gość.

Nowe prawo daje także prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status, co jest niezgodne z Konstytucją Stanów Zjednoczonych, podkreśla mec. Magdalena Grobelski.

Zmiany na Florydzie uderzą m.in. w osoby, które mieszkają w stanie od wielu lat i nie mają uregulowanego statusu. Wciąż nie ma reformy w amerykańskim prawie imigracyjnym, która jest bardzo potrzebna. Wprowadzenie kompleksowej reformy będzie trudne z powodu ogromnych kosztów – tłumaczy nasz Gość.

23 maja Izbie Reprezentantów została przedstawiona do zaznajomienia się tzw. Dignity Act, dotycząca zarówno ochrony południowych granic jak i nieudokumentowanych imigrantów przebywających w USA od lat. Ale to na razie jest tylko propozycja ustawy.

To, że nowo przybywający imigranci dostają pozwolenie na pracę jest niestety ogromną niesprawiedliwością wobec tych osób które od lat żyją w USA i uczciwie pracują, budując ten kraj.

Nowe przepisy w prawie imigracyjnym stanu Floryda, które wejdą w życie 1. lipca:

• Osoba zatrzymana w pojeździe z osobą nieudokumentowaną przekraczającą granice stanu Floryda może zostać oskarżona o przemyt i gangsterstwo i skazana na karę 15 lat pozbawienia wolności;
• Przewóz osób nieudokumentowanych do stanu Floryda jest jednoznaczny z popełnieniem aktu Felony (tym samym gubernator otrzymał 12 milionów dolarów na wywóz nieudokumentowanych imigrantów ze stanu Floryda);
• Nowe prawo nie kryminalizuje: wynajmu mieszkania czy życia z osobą nieudokumentowaną pod jednym dachem w stanie Floryda;
• Nakazuje szpitalom sprawdzanie statusu chorego. Pacjent ma prawo odmówić przyznania się do swojego statusu, ale każdy szpital co kwartał musi wysłać dane statystyczne wliczając osoby, które odmówiły podania informacji;
• Zabrania zatrudnienia nieudokumentowanych osób;
• Nadaje kare 5 lat więzienia oraz $5000 każdemu kto używa podrobionych dokumentów celem otrzymania pracy;
• Zabrania utrzymania w pracy osoby, jeśli pracodawca wie, że zatrudniony nie ma statusu;
• Zabrania wydania ID lub prawa jazdy osobie nieudokumentowanej;
• Unieważnia prawo jazdy wydane w innym stanie jeśli osoba nie ma możliwości udokumentowania statusu w USA;
• Zabrania z dniem 1. listopada 2028 r. każdemu beneficjentowi DACA przystąpienia do egzaminu licencji praktykowania prawa w stanie Floryda;
• Daje przedstawicielowi Urzędu Bezpieczeństwa Stanu Floryda te same moce co przedstawicielowi jednostki anty-terrorystycznej;
• Daje prawo policji pobrania DNA osoby podejrzanej o nielegalny status

Zdecydowanie trzeba więc szukać ścieżek legalizacji swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych a przynajmniej ochrony przed deportacją. Taką ochronę zapewnia już samo rozpoczęcie procesu legalizacji.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Foto: istock/designer491/Zerbor/simpson33/
Czytaj dalej

NEWS Florida

SunRunner przemierza St. Pete jak burza a mieszkańcy i turyści go uwielbiają

Opublikowano

dnia

Autor:

Siedem miesięcy od premiery, przedstawiciele SunRunner mają nadzieję na ekspansję usługi tranzytowej. Pinellas Suncoast Transit Authority poinformował, że ponieważ SunRunner jest tak popularny, poproszą członków zarządu o zatwierdzenie zakupu trzech nowych autobusów.

Stephanie Rank, menedżer ds. Komunikacji i Public Relations, powiedziała, że od czasu uruchomienia w październiku, ponad 633 000 osób, od mieszkańców po gości, skorzystało z SunRunnera. Tylko w marcu liczba korzystających z autobusów wyniosła 115 000 osób.

Trzy nowe hybrydowe autobusy elektryczne kosztują około 3,2 miliona dolarów. Pinellas Suncoast Transit planuje wykorzystać resztę federalnych pieniędzy z oryginalnego projektu SunRunner.

Dodatkowe autobusy pomogą utrzymać 15-minutową częstotliwość kursów w ciągu dnia, co jest bardzo ważne, jeśli chodzi o system szybkiego transportu autobusowego. Społeczność w pełni akceptuje SunRunnera i coraz więcej osób używa go w codziennym życiu.

Zdecydowanie więcej osób, wybiera SunRunner zamiast Ubera, lub zamiast własnego samochodu.

Stephanie Rank powiedziała, że poprosi również zarząd o zatwierdzenie programu, który pozwoliłby niepełnosprawnym weteranom korzystać z dowolnej usługi tranzytu za darmo od 10 listopada.

SunRunner to nowa usługa szybkiego transportu autobusowego PSTA – pierwsza tego rodzaju w zatoce Tampa. Jest łatwym sposobem na dostanie się z plaży do miasta i z powrotem. Autobus omija uliczny ruch, korzystając z własnego, oddzielnego pasa.

Autorka: Ewa Jeneralczuk/ Radio Deon Floryda
Foto: YouTube, PSTA

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu