Połącz się z nami

News USA

Najmłodsza Sędzia Sądu Najwyższego USA Amy Barret obchodzi urodziny. Jest matką 7 dzieci

Opublikowano

dnia

Sędzia Sądu Najwyższego, Amy Coney Barret, kończy jutro 50 lat. Z tej okazji odwiedziła swoją macierzystą szkołę podstawową w Old Metaire w Luizjanie i spotkała się z dziećmi by opowiedzieć im o stanowisku, które pełni od października 2020r. O ciekawej postaci Amy Barret mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Amy Coney Barret jest jednym z 9 członków Sądu Najwyższego i piątą kobietą na tym stanowisku. Uczniom swojej macierzystej szkoły opowiadała o swoim zaangażowaniu w służbę publiczną i wpływie pracy na życie prywatne.

W szkolnej sali gimnastycznej zgromadziło się 650 dzieci a Amy Barret odpowiadała na 40 przygotowanych przez uczniów pytań. Jej 11- letnia córka pełniła rolę mistrza ceremonii.

W Sądzie Najwyższym jest rozpatrywanych 60-65 spraw rocznie, a sędziowie mają ograniczone możliwości kontaktowania się ze sobą w czasie rozpatrywania spraw. W czasie wspólnych spotkań przy lunchu mogą jedynie rozmawiać o sprawach prywatnych.

Amy Coney Barrett urodziła się 28 stycznia 1972 roku w Nowym Orleanie, jest prawniczką i sędzią federalną. W latach 2017–2020 była sędzią Sądu Apelacyjnego USA dla Siódmego Okręgu, od 27 października 2020 roku sprawuje urząd sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

Barret pochodzi z rodziny o francusko-irlandzkich korzeniach. Była najstarszym z siedmiorga dzieci. Jej ojciec Mike był prawnikiem Shell Oil, a matka Linda nauczycielką francuskiego. Barrett dorastała w Old Metairie, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej św. Katarzyny ze Sieny a następnie do dominikańskiego liceum św. Marii.

W 1994 roku Amy Barret ukończyła kierunek literatura angielska na Rhodes College w Memphis w stanie Tennessee z tytułem licencjata. Następnie uczęszczała do Notre Dame Law School, którą ukończyła z wyróżnieniem i tytułem juris doctor cum laude w 1997 roku.

Po ukończonym doktoracie pracowała jako asystent prawny dla sędziego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Dystryktu KolumbiiLaurenca Libermanna (w latach 1997–1998), a następnie dla sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Antonina Scalii (w latach 1998–1999). Następnie pracowała w prywatnej kancelarii prawnej.

W 1999 roku poślubiła kolegę ze studiów, Jessego M. Barretta, z którym ma siedmioro dzieci: pięcioro biologicznych i dwoje adoptowanych z Haiti. Ich najmłodsze biologiczne dziecko cierpi na zespół Downa. Jej mąż jest prokuratorem federalnym.

W 2001 roku objęła posadę na wydziale prawa na George Washington University. W 2002 roku została profesorem prawa ustrojowego i sądownictwa federalnego USA na macierzystym Uniwersytecie Notre Dame.

Barrett jest  katoliczką i wraz z rodziną należą do charyzmatycznej wspólnoty ekumenicznej People of Praise. Słynie ze swoich konserwatywnych poglądów dotyczących m.in. aborcji, imigracji, prawa do posiadania broni czy homoseksualizmu.

8 maja 2017 roku prezydent Donald Trump nominował ją do objęcia stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych dla Siódmego Okręgu.

26 września 2020 r. — tydzień po śmierci sędzi Ruth Bader Ginsburg i w przeddzień wyborów prezydenckich w 2020 r. — prezydent Trump nominował Amy Barrett do Sądu Najwyższego, aby zajęła miejsce sędzi Ginsburg.

Jej wybór był kontrowersyjny, w dużej mierze z powodu nacisku przywódcy większości w Senacie Mitcha McConnella, by potwierdzić jej nominację tuż przed wyborami, mimo że cztery lata wcześniej odmówił przeprowadzenia analogicznej rozprawy w sprawie kandydata do Sądu Najwyższego prezydenta Obamy, Merricka Garlanda.

22 października 2020 r. Senacka Komisja Sądownictwa przegłosowała jednogłośnie (z bojkotem głosowania demokratów) za awansem kandydatury Barrett, a 26 października Senat zatwierdził ją 52 głosami, przy 48 przeciwnych. Została zaprzysiężona przez sędziego Clarence’a Thomasa.

Według ojca Kosińskiego praca Amy Barret świadczy o zaangażowaniu katolików w życie społeczne w Stanach Zjednoczonych a także w jego rozwój. Jest „posługą dla dobra wspólnego”.

 

Źródło: wikipedia, oyez

Foto: You Tube, CNA

News Chicago

Oświadczenie CJP w sprawie obozowisk uniwersyteckich

Opublikowano

dnia

Autor:

17 kwietnia studenci Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku zorganizowali i zainicjowali obóz solidarnościowy w Gazie. Ich żądania skupiały się na zmuszeniu uniwersytetu do ujawnienia informacji inwestycyjnych, zwłaszcza tych, które w jakikolwiek sposób przyniosły korzyści państwu Izrael, a następnie do natychmiastowego wycofania się z Izraela. Od czasu powstania Columbii palestyńscy studenci i ich zwolennicy na dziesiątkach uniwersytetów przyłączyli się do apelu o organizowanie obozów w całych Stanach Zjednoczonych i na świecie.

W ciągu kilku dni w Columbii rektor uniwersytetu wezwał nowojorską policję do aresztowania ponad 100 studentów i innych demonstrantów. W ciągu ostatnich kilku dni nowojorska policja nasiliła swoje brutalne reakcje, oczyszczając okupowaną przez studentów Hamilton Hall w Columbii, aresztując dziesiątki innych osób.

30 kwietnia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles duża liczba rasistowskich syjonistów białej supremacji przez wiele godzin atakowała Palestyńczyków i innych studentów w obozie, ale uniwersytecka policja i prywatna ochrona nie zrobiły nic, aby chronić studentów.

Dzisiaj policja Los Angeles wkroczyła na teren kampusu i zaatakowała studentów gazem pieprzowym, gumowymi kulami i granatami ogłuszającymi, demontując namioty w niezwykle brutalny sposób.

Chicagowska Koalicja na rzecz Sprawiedliwości w Palestynie (CJP) potępia te brutalne akty przemocy i represji. Stanowią one rażące naruszenie praw uczniów przysługujących im w ramach Pierwszej Poprawki.

Obozy te stanowią pokojowy protest przeciwko finansowanemu przez USA izraelskiemu ludobójstwu wobec narodu palestyńskiego w Gazie, a administracja uniwersytetu nie może pozwolić własnej policji na takie traktowanie studentów ani zapraszać lokalnych organów ścigania do niszczenia obozowisk, jak w Kolumbii, UCLA, Uniwersytet Teksasu w Austin i inne kampusy.

Cały świat patrzy, tak jak obserwował przemoc policji wobec antywojennych demonstrantów w latach 60. i na początku 70. XX wieku i jeśli władze uczelni mają uczyć się z historii, muszą natychmiast spełnić żądania studentów.

W zeszłym tygodniu w Chicago studenci rozpoczęli obozowisko na Uniwersytecie Northwestern, które zakończyło się piątego dnia porozumieniem między studentami a administracją. Northwestern obiecał ujawnić informacje dotyczące inwestycji w ciągu 30 dni, a CJP z niecierpliwością oczekuje na raport od studentów na temat ich ustaleń. Po Northwestern zorganizowano nowe obozy na Uniwersytecie w Chicago i Depaul University.

Ci uczniowie naśladują obozy, które wywierały presję, aby zakończyć wojnę w Wietnamie i spotykają się z tym samym rodzajem represji i przemocy. Potępiamy przemoc policyjną, ataki polityczne ze strony administratorów uniwersytetów i urzędników wybranych oraz rasistowskie ataki ze strony syjonistów, z których ten ostatni widzieliśmy już zarówno na Uniwersytecie Kalifornijskim, jak i w DePaul.

Wiemy, że ci studenci i ich obozy są atakowani i kryminalizowani ze względu na ich propalestyński i przeciwny ludobójstwu charakter, i odrzucamy wszelką przemoc i represje polityczne wobec nich.

Nadinspektor policji w Chicago, Larry Snelling, powiedział we wtorek, że „ludzie protestują w sposób pokojowy. Nie angażujemy ich w sposób, który mógłby zaognić to, co próbują zrobić”. Jest to ważne potwierdzenie, że uczniowie mają prawo protestować przeciwko ludobójstwu i zbrodniom Izraela przeciwko ludzkości.

CJP uważnie monitoruje sytuację w każdym z tych obozów. W pełni wspieramy tych uczniów i stoimy po ich stronie, a społeczność jest gotowa zmobilizować się w każdej chwili, jeśli zajdzie taka potrzeba. Domagamy się, aby policja uniwersytecka nie naruszała praw tych studentów wynikających z Pierwszej Poprawki i oczekujemy, że Departament Policji Chicago będzie w ogóle trzymał się z daleka od obozowisk.

Na koniec żądamy, aby administracja każdego z tych uniwersytetów wysłuchała wezwań palestyńskich studentów i ich zwolenników. W ciągu ostatnich kilku tygodni kilka głównych uniwersytetów, w tym Brown University, zgodziło się ujawnić informacje na temat inwestycji i, co ważniejsze, zezwolić na przeprowadzanie referendów w sprawie całkowitego wycofania się z Izraela. To szansa dla DePaula i Uniwersytetu Kalifornijskiego, aby zrobić to samo i stanąć po właściwej stronie historii.

Reporter: Jacek Boczarski

 

Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Co na Placu Świętego Piotra robił Amerykanin uzbrojony jak rzeźnik?

Opublikowano

dnia

Autor:

Mężczyzna aresztowany na początku tego miesiąca na Placu Świętego Piotra, mający przy sobie trzy 8-calowe noże, to były skazaniec i ukrywający się przed prawem w stanie Nowy Jork. O incydencie potencjalnie niebezpiecznym dla Papieża Franciszka, mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

54-letni Moises Tejada znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych zbiegów Departamentu Więziennictwa i Nadzoru Społecznego stanu Nowy Jork, ponieważ – jak twierdzą tamtejsze władze – naruszył warunki zwolnienia warunkowego z więzienia stanowego na podstawie wyroków skazujących za porwania i rabunki.

Według władz stanu Nowy Jork Tejada dwukrotnie unieruchomił agentów nieruchomości i okradł ich, udając nabywcę domu.

Został aresztowany w środę, 10 kwietnia, tego samego dnia, w którym papież Franciszek udzielił audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra w Watykanie. Jak podaje Reuters, mężczyzna przyciągnął uwagę władz, które znalazły noże.

Tejada dwukrotnie podał się za potencjalnego klienta i wycelował broń pośrednika w handlu nieruchomościami, w trakcie oględzin domu, przykuł go kajdankami do słupa i okradł z mienia, w tym z samochodu.

Przestępstwo popełnił w powiecie Suffolk na Long Island oraz na Brooklynie. Wyrok skazujący na niego został wydany w 1999 r. Został skazany na 20 lat do dożywocia.

Moises Tejada został następnie zwolniony warunkowo z zakładu karnego Sullivan, więzienia o zaostrzonym rygorze w Fallsburgu w stanie Nowy Jork, w marcu 2022 r. Jednak siedem miesięcy później, w październiku 2022 r., urzędnicy więziennictwa wydali nakaz aresztowania go za niestawienie się przed kuratorem w związku ze zwolnieniem warunkowym.

Moises Tejada niedawno przybył do Rzymu po pobycie w Mołdawii – poinformowały władze włoskie. Powiedział, że walczył na Ukrainie przeciwko Rosjanom w imieniu tego kraju od 2022 r., czyli mniej więcej wtedy, gdy nie stawił się u swojego kuratora sądowego w stanie Nowy Jork.

Biuro Dochodzeń Specjalnych Departamentu Więziennictwa i Nadzoru Społecznego stanu Nowy Jork współpracuje z Służbą Marszałkowską Stanów Zjednoczonych w celu ekstradycji mężczyzny z Włoch do Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: cna
Foto: Department of Corrections and Community Supervision
Czytaj dalej

News USA

Śmiertelność ciężarnych kobiet spadła, po szczycie z czasu pandemii

Opublikowano

dnia

Autor:

Z nowego raportu Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC wynika, że liczba kobiet umierających w czasie ciąży powraca do poziomu sprzed pandemii po niepokojącym wzroście w 2021 r.

W 2022 r. 817 kobiet w USA zmarło w czasie ciąży lub wkrótce po porodzie, w porównaniu z 1205 w roku poprzednim.

Gwałtowny wzrost śmiertelności matek w 2021 r. spowodowany był zakłóceniami w opiece zdrowotnej, strachem przed udaniem się do szpitala, lub ograniczonym dostępem do lekarzy w czasie pandemii.

Według nowego raportu wskaźnik umieralności matek w 2022 r. wyniósł 22,3 zgonów na 100 000 żywych urodzeń w porównaniu z 32,9 na 100 000 w 2021 r. Spadkowy trend wydaje się dotyczyć także wstępnych danych z 2023 r.

Spadek śmiertelności zaobserwowano we wszystkich grupach wiekowych i rasach, choć w dalszym ciągu w nieproporcjonalnym stopniu dotyczy ona czarnych kobiet.

Śmiertelność czarnych matek w 2022 r. wyniosła 49,5 zgonów na 100 000 żywych urodzeń. W 2021 r. było to 69,9 zgonów na 100 000 urodzeń.

Według danych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC najczęstszą przyczyną zgonów w trakcie ciąży lub tuż po niej są problemy psychiczne, do których należą zaburzenia związane z używaniem narkotyków i alkoholu.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/PeopleImages/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu