Połącz się z nami

NOWY ROK

W Kalifornii urodziły się bliźniaki. Jeden w 2021 a drugi w 2022 roku

Opublikowano

dnia

Niezwykle rzadki przypadek miał miejsce w ten weekend w Kalifornii. W powiecie Monterey przyszły na świat bliźnięta które w dokumentach będą miały wpisany nie tylko inny dzień i miesiąc, ale także różny rok narodzin.

Bliźnięta Aylin i Alfredo Trujillo urodziły się  w odstępie zaledwie 15 minut w Natividad Medical Center w Salinas w Kalifornii. Ale miało to miejsce w wyjątkową noc, więc ich daty narodzin są kompletnie różne.

Alfredo Antonio Trujillo, przyszedł na świat pierwszy, o 11:45 w nocy 31 grudnia 2021 r. Jego siostra bliźniaczka, Aylin Yolanda Trujillo, dołączyła do niego dokładnie o północy 1 stycznia, co uczyniło ją pierwszym dzieckiem urodzonym w szpitalu i w powiecie Monterey w 2022 r.

Aylin ważyła 5 funtów, 14 uncji, podczas gdy starszy brat Alfredo ważył 6 funtów, 1 uncję, zgodnie z komunikatem prasowym szpitala.

„To szaleństwo, że są bliźniakami i mają inne urodziny”  powiedziała ich matka, Fatima Madrigal w oświadczeniu. „Byłam zaskoczona i szczęśliwa, że córka przybyła o północy”.

Dr Ana Abril Arias, która przyjęła poród bliźniąt, nazwała ich narodziny „niesamowitym sposobem na rozpoczęcie Nowego Roku”.

To był zdecydowanie jeden z najbardziej pamiętnych porodów w mojej karierze”  powiedziała w oświadczeniu dr Ana Abril Arias, lekarz rodzinny w Natividad Medical Group i wykładowca w Natividad. „To była absolutna przyjemność móc pomóc tym maluchom bezpiecznie dotrzeć tutaj w 2021 i 2022 roku.

Aylin i Alfredo dołączą do trójki starszego rodzeństwa, dwóch dziewczynek i chłopca, a pani Madrigal mówi, że rodzina nie może się doczekać ich spotkania.

Analogiczny przypadek wydarzył się 4 lata temu, także w Kalifornii, w Delano Regional Medical Center. Wtedy także chłopiec urodził się przed północą, o 11.58.p.m., 31 grudnia 2017 roku, a jego siostrzyczka niecałe 20 minut później, 1 stycznia 2018 roku.

W Stanach Zjednoczonych co roku rodzi się około 120 000 bliźniąt, co stanowi zaledwie 3% wszystkich urodzeń. Jednak bliźnięta urodzone z różnymi datami urodzin są rzadkie, a niektórzy szacują, że urodziny w dwóch różnych latach mają szansę wydarzyć się raz na dwa miliony porodów.

Dwa lata temu, w Indianie, przyszła na świat para bliźniąt, których daty narodzin zaliczają się do różnych dekad. Byli to Joslyn i Jaxon Tello urodzeni w nocy na przełomie 2019 i 2020 roku. 20 lat wcześniej w Indianie w podobny sposób północ rozdzieliła poród bliźniąt Jacoba i jego siostry Jordan Wallman. Rodzeństwo przyszło na świat w noc sylwestrową 1999/2000.

 

Źródło: fox2, skynews

Foto: You Tube, Natividad

News USA

Za 6,6 mln USD można kupić na własność kawałek miasta w Kalifornii

Opublikowano

dnia

Autor:

Według ogłoszenia grupy brokerskiej Top Gun CRE, całe centrum miasteczka Campo, około godziny drogi na wschód od San Diego, jest na sprzedaż. Działka ma powierzchnię około 95 000 stóp kwadratowych, liczy ponad 20 budynków, zarówno mieszkalnych, jak i usługowych.

Sprzedaż tego obszaru jest szansą na jego rewitalizację, ponieważ większość budynków została opuszczona i stoi pusta. Może ona zwiększyć dochody miasteczka poprzez wprowadzenie nowych lub ulepszonych usług, takich jak siłownie, pralnie, przedszkola lub domy kultury, bezpośrednio odpowiadających potrzebom lokalnej ludności – podała grupa brokerska w komunikacie prasowym.

Według The Orange County Register 16-akrowy grunt jest wystawiony na sprzedaż od 2019 roku i pierwotnie był wystawiony za 5,5 miliona dolarów, a większość miasta jest obecnie własnością inwestora z Las Vegas, Johna Raya. Jak zauważa gazeta, cena wzrosła obecnie ze względu na wzrost czynszów i przychodów operacyjnych.

Choć całe miasteczko liczy prawie 3000 mieszkańców, według danych Spisu Powszechnego, na konkretnym obszarze na sprzedaż mieszka około 100 mieszkańców.

Campo, położone w malowniczym regionie Mountain Empire to także miasteczko o bogatej historii, sięgającej końca XIX wieku, kiedy służyło jako miasto kolejowe wzdłuż linii kolejowej łączącej San Diego z Arizoną.

Pierwotnie Campo było kluczowym przystankiem na trasie kolejowej, stanowiącym węzeł handlowy i transportowy. Jednak z biegiem czasu miasto przekształciło się w społeczność rolniczą, a hodowla i rolnictwo stały się dominującymi gałęziami przemysłu na tym obszarze. Żyzna ziemia i sprzyjający klimat sprawiły, że Campo stało się idealnym miejscem do uprawy roślin i hodowli zwierząt.

 

Źródło: scrippsnews, SanDiego Real Estate Hunter
Foto: Top Gun CRE
Czytaj dalej

News USA

Miniaturowa pudliczka Sage została najpiękniejszym psem USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Miniaturowy pudel o imieniu Sage zdobył główną nagrodę na wystawie psów rasowych Westminster Kennel Club we wtorek wieczorem. Suczka z Houston w Teksasie pokonała sześciu innych finalistów i zdobyła nagrodę dla najlepszego psa pokazowego na najwspanialszej imprezie psów w Stanach Zjednoczonych.

W najbardziej prestiżowej amerykańskiej wystawie psów rasowych, zorganizowanej w Narodowym Centrum Tenisowym USTA Billie Jean King, miejscu rozgrywania turnieju tenisowego US Open, wzięło udział ponad 2500 psów reprezentujących około 200 ras i odmian.

Psy są oceniane na podstawie tego, który z nich najlepiej pasuje do „standardu” lub ideału dla swojej rasy. Najpierw rywalizują z innymi psami swojej rasy. Następnie zwycięzca każdej rasy mierzy się z innymi w swojej grupie. Na koniec zwycięzcy siedmiu grup spotykają się w rundzie finałowej.

Zwycięzca całej wystawy (Best in Show) otrzymuje trofeum i miejsce w historii psiego świata, ale nie dostaje nagrody pieniężnej.

W tym roku miał miejsce jedenasty triumf pudla jako zwycięzcy całej wystawy – więcej triumfów zdobyły tylko foksteriery szorstkowłose. Było to także drugie zwycięstwo na wystawie dla handlera Kaza Hosaki’ego, biorącego udział w wystawie Westminster już od 45 lat.

W 2002 roku poprowadził od do trofeum innego miniaturowego pudla, Spice’a, ale powiedział, że tegoroczny Westminster będzie jego ostatnią wystawą.

Sage pokonała sześciu innych finalistów i zdobyła główną nagrodę. Drugie miejsce zajął owczarek niemiecki Mercedes, również prowadzony przez handlera, Kenta Boylesa, który już wcześniej zdobył główną nagrodę.

Sage

Wśród innych uczestników finałowej rundy znaleźli się także: Comet, shih tzu, który w zeszłym roku wygrał wielki Narodowy Championat Amerykańskiego Związku Kynologicznego; Monty, sznaucer olbrzymi, który przybył do Westminster jako pies z najwyższej półki w kraju i był finalistą Westminster w zeszłym roku; Louis, chart afgański; Micah, czarny cocker spaniel; i Frankie, kolorowy bulterier.

Wystawa w Westminster, której początki sięgają 1877 r., koncentruje się na tradycyjnym ocenianiu psów rasowych, jednak w ciągu ostatniej dekady klub dodał zawody z zakresu agility i posłuszeństwa otwarte także dla psów nierasowych.

W tym roku w zawodach agility po raz pierwszy zwyciężył mieszaniec – skrzyżowanie border collie i papillona, suka o imieniu Nimble z Ellicott City w stanie Maryland.

Źródło: suntimes, cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dziewczynka z Joliet przeżyła pomimo skrajnego wcześniactwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziewczynka, która po urodzeniu się przedwcześnie w listopadzie ważyła nieco ponad funt, pokonała wszelkie przeciwności losu i wróciła do domu z rodzicami. Pierwsze sześć miesięcy życia spędziła w szpitalu na południowych przedmieściach Chicago.

Nyla Brooke Haywood miała swoje przyjęcie pożegnalne w poniedziałek w szpitalu Silver Cross w New Lenox. Wzięła w nim udział rodzina, przyjaciele i personel szpitala. Następnie 6-miesięczne dziewczynka została zabrane do domu przez swoich rodziców, NaKeyę i Cory’ego Haywood z Joliet, których jest pierwszym dzieckiem.

Nyla urodziła się 17 listopada, w 22 tygodniu ciąży, po tym, jak u jej matki, NaKeyi, zdiagnozowano stan przedrzucawkowy – niebezpieczne nadciśnienie. Ważyła 1 funt i 1 uncję i miała 11 cali długości, co czyniło ją tak zwaną „mikrowcześniakiem”.

Ale dziewczynka opuściła szpital ważąc zdrowe 10 funtów i mierząc 21 cali, po 6 miesiącach leczenia i opieki na oddziale intensywnej terapii noworodków.

Po urodzeniu, płuca Nyli były maleńkie i słabo rozwinięte, ale zespół składający się aż z 15 osób skupiał się na maleńkim noworodku w pierwszych minutach i dniach jego życia. Dziewczynka ma resztki blizn na płucach i została odesłana do domu z tlenem.

Nyla będzie wymagała regularnych badań kontrolnych, aby obserwować wszelkie przyszłe komplikacje, które czasami pojawiają się w przypadku mikrowcześniaków.

Coraz większa liczba skrajnie małych wcześniaków jest poddawana leczeniu ratującemu życie i przeżywa. W kluczowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of the American Medical Association w 2022 r. objęto prawie 11 000 takich porodów.

Okazało się, że 30% dzieci urodzonych w 22. tygodniu, 56% w 23. tygodniu i 71% w 24. tygodniu życia żyło przynajmniej do czasu, gdy osiągnęło stan zdrowia na tyle, że można było je odesłać do domu.

O mikrowcześniaku z Teksasu, który także przeżył, pisaliśmy 23 lutego 2023r.

Źródło: AP
Foto: NaKeya Haywood
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu