Połącz się z nami

News USA

Żegnaj Betty. Ikona amerykańskiej telewizji nie doczekała swoich 100 urodzin

Opublikowano

dnia

W piątek pisaliśmy o ostatnim wywiadzie Betty White, w którym mówiła o swoim przepisie na długie i szczęśliwe życie. Niestety gwiazda pochodząca spod Chicago nie doczekała swoich setnych urodzin, które miały być celebrowane w całym kraju kinowym filmem o jej życiu. Ikona amerykańskiej telewizji odeszła 31 grudnia, na 17 dni przed setnymi urodzinami. Sekretem jej 99letniego, pełnego radości życia był optymizm.

Betty White zmarła spokojnie, we śnie nad ranem w swoim domu w Los Angeles. W swoim ostatnim wywiadzie powiedziała „Mam szczęście, że jestem w tak dobrym zdrowiu”.

„Mimo że Betty miała wkrótce skończyć 100 lat, myślałem, że będzie żyła wiecznie” powiedział w piątek jej agent i bliski przyjaciel Jeff Witjas. „Będę za nią strasznie tęsknić, podobnie jak za światem zwierząt, który tak bardzo kochała. Nie sądzę, żeby Betty kiedykolwiek bała się odejścia, ponieważ zawsze chciała być ze swoim ukochanym mężem Allenem Luddenem. Wierzyła, że ​​znów będzie z nim. „

White była ciepłą i bardzo popularną postacią małego ekranu, z karierą sięgającą początków telewizji i trwającą przez 75 lat. W ostatnich latach poświęcała się także pracy ze zwierzętami.

REKLAMA REKLAMA

Jestem najszczęśliwszą osobą na świecie. „Moje życie jest podzielone na dwie sprawy: pół zwierzęta, pół show-biznes”, powiedziała kiedyś White w wywiadzie. „Muszę zostać w showbiznesie, aby zapłacić za pracę ze zwierzętami!”

Urodzona 17 stycznia 1922 roku w Oak Park w stanie Illinois Betty Marion White, jedynaczka, przeprowadziła się z rodzicami do Los Angeles w czasie Wielkiego Kryzysu. Zawsze kochała zwierzęta. „Raz mieliśmy 26 psów” wspominała White w wywiadach.

Jako dziecko marzyła o zostaniu strażnikiem leśnym lub pisarką. Zmieniła plany gdy napisała sztukę dla młodzieży będąc w szkole średniej i zagrała w niej główną rolę. Przerwała naukę w college’u i zaczęła występować w radio gdzie prowadziła swój własny program o nazwie „The Betty White Show”. Zanim rozpoczęła karierę aktorską wyszła za mąż dwukrotnie: najpierw za Dicka Barkera, pilota z czasów II wojny światowej, którego poślubiła w 1945 roku a następnie, w 1947 za agenta Lane’a Allena, który chciał, aby zrezygnowała z showbiznesu. Drugie małżeństwo zakończyło się 2 lata później.

Betty White zadebiutowała w lokalnej telewizji z DJ’em z Los Angeles, Alem Jarvisem, z którym prowadziła jego codzienny program telewizyjny „Hollywood on Television”. To ostatecznie utorowało drogę jej pierwszemu sitcomowi „Life with Elizabeth”. Pomimo niskiego budżetu i minimalnych scenografii, serial przyniósł White jej pierwszą nagrodę Emmy w 1951. Była to pierwsza nagroda i kategoria w nowym systemie nagród przeznaczonych specjalnie dla kobiet w telewizji. White stała się jedną z niewielu kobiet w telewizji, która miała pełną kontrolę nad tworzeniem zarówno przed i za kamerą. Od 1952 roku, White zaczęła prowadzić program „Hollywood on Television” samodzielnie, pracując przez pięć i pół godziny w telewizji na żywo przez sześć dni w tygodniu przez okres czterech lat. Wystąpiła także w „I Love Lucy”, serialu, który również wyprodukowała.

Grała także w innych serialach w latach 50tych, a w 1961 White pojawiła się jako gwiazda w dziennym teleturnieju „Password”, prowadzonym przez Allena Luddena. Ludden będący wdowcem i wychowujący trójkę dzieci zaproponował aktorce małżeństwo w 1963 roku.

Ludden był miłością życia Betty White. „Sekretem naszego małżeństwa był entuzjazm” opowiadała aktorka. „Kiedy wiedziałam, że Allen wraca do domu, odświeżałam makijaż i zakładałam nową bluzkę”. 63-letni Ludden zmarł na raka żołądka w 1981 roku. Byli małżeństwem 18 lat.

W tym okresie White triumfowała w latach 1973-77 w programie „The Mary Tyler Moore Show”, za udział w którym zdobyła drugą i trzecią nominację do nagrody Emmy. Zagrała także w produkcji stacji telewizyjnej WJM „Happy Homemaker” Sue Ann Nivens,  karierowiczkę bez skrupułów. Została pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Daytime Emmy w kategorii wybitnego gospodarza teleturnieju dla programu NBC „Just Men!” w 1983 roku.

W następnych latach tempo pracy White tylko przyspieszało, czego kulminacją był serial „Złote dziewczyny”, w którym zagrała uroczą Rose Nylund w latach 1985-92. Po zakończeniu pracy w serialu, White wystąpiła w takich serialach telewizyjnych jak „The Golden Palace”, „Bob” i „Maybe This Time”, a także „Ally McBeal” i
„That ’70s Show”.

Następnie zagrała rolę Catherine Piper w „Boston Legal” w latach 2005-08, a później też Ann Douglas w „The Bold and the Beautiful” w latach 2006-09.

W 2010 roku 87 letnia White wcieliła się w rolę Elki Ostrovsky w „Hot in Cleveland”, która stała się podstawą odrodzenia jej kariery rozpoczętego się wraz z rolą w „The Proposal” u boku Sandry Bullock i Ryana Reynoldsa. Zagrała w reklamie Snickersa podczas Super Bowl a sondaże w przeważającej mierze wskazywały na to, że publiczność wybrała ją jako gospodarza „Saturday Night Live”.

W filmie „Hot in Cleveland” wystąpiły Valerie Bertinelli, Jane Leeves i Wendie Malick jako trzy czterdziestoletnie najlepsze przyjaciółki z Los Angeles, które lądują w Cleveland po próbie lotu do Paryża. White zagrała gospodynię domu, w którym mieszkają trzy przyjaciółki. Przybycie kobiet ponownie wniosło życie w codzienność 80-letniej bohaterki.

White była trzykrotnie nominowana do nagrody Screen Actors Guild Award za wybitną rolę aktorki w serialu komediowym w latach 2011, 2012 i 2013. Pierwsze dwa razy wygrała. W całej swojej długiej karierze była nominowana do 21 nagród Primetime Emmy, z których 5 wygrała.

W maju 2012 roku zadebiutowała także w komediowym reality show telewizji NBC „Betty White’s Off Their Rockers”.

Jej pasją zawsze był dobrostan zwierząt; składki na jej fanklub Bet’s Pets były przekazywane na cele charytatywne na rzecz ratowania zwierząt, a ona otrzymała wiele wyróżnień za swoją pracę dla ich dobra.

W 1999 roku mówiła w wywiadzie, że chce jak najlepiej wykorzystać każdy dzień. „Lepiej zdaj sobie sprawę, jak dobre jest życie, póki trwa”  powiedziała. „Ponieważ zanim się zorientujesz, wszystko zniknie”. I tak właśnie żyła.

17 stycznia mieliśmy razem z Betty celebrować jej setne urodziny, jedniodniowym wydarzeniem w kinach w całym kraju. Producenci filmu „Betty White: 100 Years Young” nie zrezygnowali z tego planu mimo wiadomości o jej śmierci, mówiąc, że będzie to okazja do upamiętnienia niesamowitego życia i kariery Betty White. „Będziemy kontynuować nasze plany, aby pokazać film 17 stycznia, mając nadzieję, że nasz film pozwoli wszystkim, którzy ją kochali, złożyć hołd jej życiu i doświadczyć tego, co uczyniło z niej taki skarb narodowy”.

W swoim oświadczeniu producenci Steve Boettcher i Mike Trinklein napisali: „Nasze serca opłakują dzisiaj śmierć Betty White. Przez wiele lat z nią pracowaliśmy, rozwinęliśmy wielką miłość i podziw dla Betty jako osoby i utalentowanej artystki. Jesteśmy wdzięczni za wiele dziesięcioleci radości, którą wszystkim przyniosła. Betty zawsze mówiła, że jest „najszczęśliwszą babką na dwóch nogach” bo jej kariera trwała tak długo. I szczerze mówiąc, mieliśmy szczęście, że mieliśmy ją tak długo„.

Bilety na film można nabyć poprzez stronę Fathom Events.

 

Źródło: people, Fathom Events

Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Nie żyje Myrna Salazar, animatorka kultury i współzałożycielka Chicago Latino Theatre Alliance. Miała 75 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Myrna Salazar zmarła w swoim domu w Chicago 3 sierpnia w wieku 75 lat. Zostanie zapamiętana jako kochający impresario całkowicie oddany propagowaniu kultury latynoskiej w Chicago, artystom, którzy z nią pracowali oraz chicagowskiej publiczności, której chciała przybliżyć świat sztuki.

Latem 2020 roku, kiedy sztuki widowiskowe w Chicago zostały prawie całkiem zamknięte, Salazar i Chicago Latino Theatre Alliance (CLATA) zdecydowali, że skorzystają z parkingu ChiTown Futbol w Pilsen, by we wrześniu, w niemal niemożliwych okolicznościach, zorganizować niezwykłe wydarzenie plenerowe.

„Destinos al Aire” zostało specjalnie zaprojektowane z myślą o uczczeniu latynoskiego teatru, filmu, muzyki i sztuki w zamkniętym mieście Chicago.

Myrna Salazar, jak zawsze uśmiechnięta, powiedziała wtedy „Nasi artyści potrzebują pieniędzy”.

REKLAMA REKLAMA

„I to jest po prostu ważne, abyśmy nadal się spotykali”.

Urodzona w Portoryko w lipcu 1947 roku i wychowana w Chicago, Salazar była specjalistką ds. rozwoju gospodarczego w West Town Economic Development Corporation, a także członkiem Chicago Board of Education.

Była również agentką talentów, założyła Salazar & Navas Talent Agency, reprezentującą wykonawców i modelki.

Organizacja non-profit Chicago Latino Alliance, której była współzałożycielką i dyrektorem wykonawczym, ma na celu promowanie wybitnych instytucji sztuki latynoskiej w Chicago: National Museum of Mexican Art, International Latino Cultural Center i Puerto Rican Arts Alliance.

Popisowym programem CLATA jest „Destinos”, międzynarodowy festiwal teatrów latynoskich w Chicago, którego piąta edycja zaplanowana jest na wrzesień. Niestrudzonym promotorem i mistrzem tego wydarzenia była Salazar.

Myrna Salazar pozostawiła dwoje dzieci i pasierba. Trwają przygotowania do pogrzebu.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wtorkowe kino na świeżym powietrzu w Millenium Park działa do końca sierpnia. Jakie filmy nas jeszcze czekają?

Opublikowano

dnia

Autor:

Millennium Park jest gospodarzem swojego corocznego filmowego lata w parku, oferując seanse na świeżym powietrzu w Jay Pritzker Pavilion. Możesz zająć krzesełko albo wziąć ze sobą leżak lub koc i rozłożyć się na Wielkim Trawniku. Co jeszcze do zobaczenia w sierpniu?

Tematem przewodnim tego lata jest: 2022 Year of Chicago Dance, więc pokazywane filmy są inspirowane sztuką tańca. Wszystkie filmy zaczynają się o 6:30 p.m.

Harmonogram seansów:

  • 9 sierpień – Knives Out
  • 16 sierpień – Shang-Chi and the Legend of the 10 Rings
  • 23 sierpień – Save the Last Dance
  • 30 sierpień – Strictly Ballroom

Adres: Millennium Park 201 E. Randolph St. Chicago, IL 60601

REKLAMA REKLAMA

 

Źródło: secretchicago
Foto: Department of Cultural Affairs and Special Events

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Kolejna edycja ulicznego festiwalu „Sundays on State” zawładnie dzisiaj State Street. Czeka na Was mnóstwo atrakcji!

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj kolejne wydarzenie „Sundays on State” –  ambitnego letniego festiwalu ulicznego, podczas którego zamknięta będzie dla ruchu ulicznego State Street od Lake do Madison. Zajęcia kulturalne, sportowe, muzyka na żywo, jedzenie i wiele innych – każdy znajdzie atrakcje dla siebie!

Projekt miał na celu ożywienie gospodarki Loop dzięki szerokiej gamie atrakcji i zajęć, które dałyby osobom poruszającym się pieszo „szansę na poznanie sztuki i kultury, aktywnego wypoczynku, handlu detalicznego, restauracji i barów na tle ulicy State Street” a także jej „kultowej architektury”.

Festiwal „Sundays on State” ma szanse stać się regularnym letnim wydarzeniem w Chicago.

Według badań przeprowadzonych przez Chicago Loop Alliance, wydarzenie spełniło a nawet przekroczyło trzy główne cele: przyspieszenie ożywienia gospodarczego, zjednoczenie społeczności, a także sprowadzenie osób różnych grup wiekowych z ponad 20 różnych stanów.

Wydarzenie miało bezpośredni wpływ ekonomiczny na Loop przynosząc dochód ponad 12 milionów dolarów.

Chociaż oficjalna strona wydarzenia Sundays on State podaje, że projekt ​​będzie się rozwijał. Wydarzenie będzie miało podobną strukturę jak w zeszłym roku.

REKLAMA REKLAMA

W 2021 r. wydarzenie obejmowało ponad 70 aktywności przez cały dzień, takich jak m.in.: interaktywne malowanie, teatr na żywo, joga, taniec, występy cyrkowe, muzycy jazzowi i bluegrass, DJ-e, posiłki na świeżym powietrzu i sprzedawcy na chodnikach.

Odbędą się koncerty plenerowe, przedstawienia teatralne, różne doświadczenia artystyczne i kulturalne i zajęcia fitness.

Kolejne edycje festiwalu Sundays on State w 2022 r. odbędą się:

  • 7 sierpnia, 11 a.m. – 6 p.m.
  • 21 sierpnia, 11 a.m. – 6 p.m.
  • 4 września, 11 a.m. – 6 p.m.

Pełny harmonogram wydarzeń 7 sierpnia dostępny tutaj. Śledź informacje festiwalu na stronie wydarzenia.

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube, loopchicago

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu