Połącz się z nami

News USA

Żegnaj Betty. Ikona amerykańskiej telewizji nie doczekała swoich 100 urodzin

Opublikowano

dnia

W piątek pisaliśmy o ostatnim wywiadzie Betty White, w którym mówiła o swoim przepisie na długie i szczęśliwe życie. Niestety gwiazda pochodząca spod Chicago nie doczekała swoich setnych urodzin, które miały być celebrowane w całym kraju kinowym filmem o jej życiu. Ikona amerykańskiej telewizji odeszła 31 grudnia, na 17 dni przed setnymi urodzinami. Sekretem jej 99letniego, pełnego radości życia był optymizm.

Betty White zmarła spokojnie, we śnie nad ranem w swoim domu w Los Angeles. W swoim ostatnim wywiadzie powiedziała „Mam szczęście, że jestem w tak dobrym zdrowiu”.

„Mimo że Betty miała wkrótce skończyć 100 lat, myślałem, że będzie żyła wiecznie” powiedział w piątek jej agent i bliski przyjaciel Jeff Witjas. „Będę za nią strasznie tęsknić, podobnie jak za światem zwierząt, który tak bardzo kochała. Nie sądzę, żeby Betty kiedykolwiek bała się odejścia, ponieważ zawsze chciała być ze swoim ukochanym mężem Allenem Luddenem. Wierzyła, że ​​znów będzie z nim. „

White była ciepłą i bardzo popularną postacią małego ekranu, z karierą sięgającą początków telewizji i trwającą przez 75 lat. W ostatnich latach poświęcała się także pracy ze zwierzętami.

Jestem najszczęśliwszą osobą na świecie. „Moje życie jest podzielone na dwie sprawy: pół zwierzęta, pół show-biznes”, powiedziała kiedyś White w wywiadzie. „Muszę zostać w showbiznesie, aby zapłacić za pracę ze zwierzętami!”

Urodzona 17 stycznia 1922 roku w Oak Park w stanie Illinois Betty Marion White, jedynaczka, przeprowadziła się z rodzicami do Los Angeles w czasie Wielkiego Kryzysu. Zawsze kochała zwierzęta. „Raz mieliśmy 26 psów” wspominała White w wywiadach.

Jako dziecko marzyła o zostaniu strażnikiem leśnym lub pisarką. Zmieniła plany gdy napisała sztukę dla młodzieży będąc w szkole średniej i zagrała w niej główną rolę. Przerwała naukę w college’u i zaczęła występować w radio gdzie prowadziła swój własny program o nazwie „The Betty White Show”. Zanim rozpoczęła karierę aktorską wyszła za mąż dwukrotnie: najpierw za Dicka Barkera, pilota z czasów II wojny światowej, którego poślubiła w 1945 roku a następnie, w 1947 za agenta Lane’a Allena, który chciał, aby zrezygnowała z showbiznesu. Drugie małżeństwo zakończyło się 2 lata później.

Betty White zadebiutowała w lokalnej telewizji z DJ’em z Los Angeles, Alem Jarvisem, z którym prowadziła jego codzienny program telewizyjny „Hollywood on Television”. To ostatecznie utorowało drogę jej pierwszemu sitcomowi „Life with Elizabeth”. Pomimo niskiego budżetu i minimalnych scenografii, serial przyniósł White jej pierwszą nagrodę Emmy w 1951. Była to pierwsza nagroda i kategoria w nowym systemie nagród przeznaczonych specjalnie dla kobiet w telewizji. White stała się jedną z niewielu kobiet w telewizji, która miała pełną kontrolę nad tworzeniem zarówno przed i za kamerą. Od 1952 roku, White zaczęła prowadzić program „Hollywood on Television” samodzielnie, pracując przez pięć i pół godziny w telewizji na żywo przez sześć dni w tygodniu przez okres czterech lat. Wystąpiła także w „I Love Lucy”, serialu, który również wyprodukowała.

Grała także w innych serialach w latach 50tych, a w 1961 White pojawiła się jako gwiazda w dziennym teleturnieju „Password”, prowadzonym przez Allena Luddena. Ludden będący wdowcem i wychowujący trójkę dzieci zaproponował aktorce małżeństwo w 1963 roku.

Ludden był miłością życia Betty White. „Sekretem naszego małżeństwa był entuzjazm” opowiadała aktorka. „Kiedy wiedziałam, że Allen wraca do domu, odświeżałam makijaż i zakładałam nową bluzkę”. 63-letni Ludden zmarł na raka żołądka w 1981 roku. Byli małżeństwem 18 lat.

W tym okresie White triumfowała w latach 1973-77 w programie „The Mary Tyler Moore Show”, za udział w którym zdobyła drugą i trzecią nominację do nagrody Emmy. Zagrała także w produkcji stacji telewizyjnej WJM „Happy Homemaker” Sue Ann Nivens,  karierowiczkę bez skrupułów. Została pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Daytime Emmy w kategorii wybitnego gospodarza teleturnieju dla programu NBC „Just Men!” w 1983 roku.

W następnych latach tempo pracy White tylko przyspieszało, czego kulminacją był serial „Złote dziewczyny”, w którym zagrała uroczą Rose Nylund w latach 1985-92. Po zakończeniu pracy w serialu, White wystąpiła w takich serialach telewizyjnych jak „The Golden Palace”, „Bob” i „Maybe This Time”, a także „Ally McBeal” i
„That ’70s Show”.

Następnie zagrała rolę Catherine Piper w „Boston Legal” w latach 2005-08, a później też Ann Douglas w „The Bold and the Beautiful” w latach 2006-09.

W 2010 roku 87 letnia White wcieliła się w rolę Elki Ostrovsky w „Hot in Cleveland”, która stała się podstawą odrodzenia jej kariery rozpoczętego się wraz z rolą w „The Proposal” u boku Sandry Bullock i Ryana Reynoldsa. Zagrała w reklamie Snickersa podczas Super Bowl a sondaże w przeważającej mierze wskazywały na to, że publiczność wybrała ją jako gospodarza „Saturday Night Live”.

W filmie „Hot in Cleveland” wystąpiły Valerie Bertinelli, Jane Leeves i Wendie Malick jako trzy czterdziestoletnie najlepsze przyjaciółki z Los Angeles, które lądują w Cleveland po próbie lotu do Paryża. White zagrała gospodynię domu, w którym mieszkają trzy przyjaciółki. Przybycie kobiet ponownie wniosło życie w codzienność 80-letniej bohaterki.

White była trzykrotnie nominowana do nagrody Screen Actors Guild Award za wybitną rolę aktorki w serialu komediowym w latach 2011, 2012 i 2013. Pierwsze dwa razy wygrała. W całej swojej długiej karierze była nominowana do 21 nagród Primetime Emmy, z których 5 wygrała.

W maju 2012 roku zadebiutowała także w komediowym reality show telewizji NBC „Betty White’s Off Their Rockers”.

Jej pasją zawsze był dobrostan zwierząt; składki na jej fanklub Bet’s Pets były przekazywane na cele charytatywne na rzecz ratowania zwierząt, a ona otrzymała wiele wyróżnień za swoją pracę dla ich dobra.

W 1999 roku mówiła w wywiadzie, że chce jak najlepiej wykorzystać każdy dzień. „Lepiej zdaj sobie sprawę, jak dobre jest życie, póki trwa”  powiedziała. „Ponieważ zanim się zorientujesz, wszystko zniknie”. I tak właśnie żyła.

17 stycznia mieliśmy razem z Betty celebrować jej setne urodziny, jedniodniowym wydarzeniem w kinach w całym kraju. Producenci filmu „Betty White: 100 Years Young” nie zrezygnowali z tego planu mimo wiadomości o jej śmierci, mówiąc, że będzie to okazja do upamiętnienia niesamowitego życia i kariery Betty White. „Będziemy kontynuować nasze plany, aby pokazać film 17 stycznia, mając nadzieję, że nasz film pozwoli wszystkim, którzy ją kochali, złożyć hołd jej życiu i doświadczyć tego, co uczyniło z niej taki skarb narodowy”.

W swoim oświadczeniu producenci Steve Boettcher i Mike Trinklein napisali: „Nasze serca opłakują dzisiaj śmierć Betty White. Przez wiele lat z nią pracowaliśmy, rozwinęliśmy wielką miłość i podziw dla Betty jako osoby i utalentowanej artystki. Jesteśmy wdzięczni za wiele dziesięcioleci radości, którą wszystkim przyniosła. Betty zawsze mówiła, że jest „najszczęśliwszą babką na dwóch nogach” bo jej kariera trwała tak długo. I szczerze mówiąc, mieliśmy szczęście, że mieliśmy ją tak długo„.

Bilety na film można nabyć poprzez stronę Fathom Events.

 

Źródło: people, Fathom Events

Foto: You Tube

News Chicago

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce

Opublikowano

dnia

Autor:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesor Piotr Gliński, odwiedził Polish Museum of America. Podczas wizyty przekazał na ręce konsula RP w Chicago Pawła Zyzaka Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce z okazji 150-lecia organizacji.

Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce zostało założone w 1873 r. przez księży Teodora Gieryka i Wincentego Barzyńskiego. Jest to najstarsza polonijna katolicka organizacja bratniej pomocy w Stanach Zjednoczonych.

ZPRKA wspiera cele charytatywne sponsorując ogólnopolskie turnieje sportowe, imprezy społeczne i programy młodzieżowe, w tym  szkoły języka polskiego i tańca.

Jest także spółką ubezpieczeniową, która oferuje swoim członkom ubezpieczenia na życie, konta emerytalne oraz liczne programy członkowskie, niskooprocentowane kredyty hipoteczne na cele mieszkaniowe, pożyczki na studia i stypendia edukacyjne.

W 2013 roku ZPRKA zostało odznaczone Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Pomysł powołania Muzeum Polskiego w Ameryce pojawił się po raz pierwszy w 1928 r., na 39. Sejmie Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (ZPRKA) w Nowym Jorku.

Oficjalne uroczyste otwarcie Muzeum odbyło się 12 stycznia 1937 r. w obecności przedstawicieli rządu polskiego, władz miasta Chicago, duchowieństwa, organizacji polonijnych i prasy.

Muzeum Polskie w Ameryce zajmuje się gromadzeniem i zabezpieczaniem polskiego dziedzictwa narodowego w Stanach Zjednoczonych, a także propagowaniem polskiej kultury i historii. Jest to obecnie największa i najstarsza instytucja tego typu w Ameryce.

Przez lata swojej działalności Muzeum Polskie w Ameryce umacniało swoją pozycję polsko-amerykańskiej instytucji kulturalnej i zajęło główne miejsce w promocji kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych.

Muzeum Polskie w Ameryce jest szeroko wspierane przez #MKiDN i Instytut Polonika. W latach 2020–2023 Muzeum otrzymało dofinansowanie w ramach programu Ministra „Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza krajem” w wysokości ponad 𝟒 𝐦𝐥𝐧 𝐳ł.

Natomiast z budżetu Instytutu Polonika sfinansowano prace konserwatorskie przy obiektach ze zbiorów Muzeum na prawie 𝟒𝟗𝟔 𝐭𝐲𝐬. 𝐳ł.

 

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Foto: Danuta Matloch/MKiDN
Czytaj dalej

News Chicago

Jubileuszową wystawę Teatru Nasz możemy oglądać do piątku, 6 października

Opublikowano

dnia

Autor:

Jubileuszowa wystawa chicagowskiego „Teatru Nasz” obchodzącego w tym roku 5-lecie, potrwa do piątku, 6 października. Interaktywna ekspozycja w Dwell Studio, rozpoczęła V Kongres Teatru Polskiego w Chicago. W dniach 20 i 21 października teatr wystawi sztukę „Ten zapach miał kolor niebieski”.

Jubileuszowa wystawa Teatru Nasz zatytułowana „Krótko na styku” mieści się w Dwell Studio przy 7449 W. Irving Park Rd. Chicago IL 60634. Można ją zwiedzać w godzinach od 1.00PM do 6.00PM.

Teatr Nasz powstał z prawdziwej miłości i pasji do tworzenia teatralnej iluzji. Jak informuje na swojej stronie internetowej, tworzy sztuki oparte na najlepszych tradycjach teatru awangardowego w Polsce, ale w swoim repertuarze ma również klasykę teatru polskiego i bajkę dla dzieci.

Teatr Nasz skupia uwagę na dogłębnej i świeżej interpretacji, nie poddając się popularnym trendom, idąc własną drogą. Tworzy spektakle organicznie, w niecodziennych przestrzeniach i nie bojąc się wyzwań.

W dniach 20 i 21 października będziemy mieć także kolejną szansę na zobaczenie sztuki „Ten kolor miał zapach niebieski”, która miała swoją premierę w tygodniu uroczystości związanych z Dniem Konstytucji 3-Maja tego roku.

Jest to przedstawienie na podstawie książki Grażyny Skoczeń pod tym samym tytułem. Opowiada historię polskich emigrantów w latach 70-tych i 80-tych, drogę jaką musieli pokonać aby znaleźć się „w nowym domu” i decyzję spowodowaną czynnikami nie tylko ekonomicznymi, ale również społecznymi, politycznymi i osobistymi.

Przedstawienie pokazuje, że emigracja bardzo często jest długim i trudnym procesem, który wymaga od emigranta przezwyciężania wielu przeszkód takich jak: problem dyskryminacji, izolacji społecznej, kulturowej oraz bariery językowej.

OBSADA:

 • Mitch Bochnak
 • Gosia Duch
 • Elżbieta Kasińska
 • Andrzej Krukowski
 • Aldona Olchowska
 • Lara Olchowska-Frąckowiak
 • Agnieszka Sarrafian
 • Lilianna Totten

REŻYSERIA – Andrzej Krukowski
ASYSTENT REŻYSERA – Aldona Olchowska
SCENARIUSZ na podstawie książki Grażyny Skoczeń, POMYSŁ REALIZACYJNY, KOSTIUMY, REKWIZYTY – aktorzy Teatru Nasz
CHARAKTERYZACJA – Anna Chiliński
STUDIO NAGRAŃ: Mitch Bochnak
SŁOWA, KOMPOZYCJA I NAGRANIE PIOSENKI „Gdybyś znał” – Mitch Bochnak
REALIZACJA OBRAZU: Bodzio Miler
COLLAGE PLAKATU- Gosia Duch
SKŁAD PLAKATU – Lilianna Totten
REDAKCJA PROGRAMU – Aldona Olchowska
PRODUKCJA – AKRU PRODUCTION

 

Źródło: Teatr Nasz, Kongres Teatru Polskiego w Chicago
Foto: Teatr Nasz, Kongres Teatru Polskiego w Chicago, Dariusz Lachowski
Czytaj dalej

News Chicago

W muzeum w Elmhurst będziemy mogli powrócić wspomnieniami do dawnych domów towarowych

Opublikowano

dnia

Autor:

Kto nie tęskni za czasami świetności starych domów towarowych w Chicago i wspaniałym wystrojem bożonarodzeniowym w Marshall Fields? W Muzeum Historii w Elmhurst od 6 października będzie można oglądać niesamowitą wystawę, obejmującą stare świąteczne rekwizyty, wykłady i mnóstwo wspomnień. Ekspozycja zatytułowana jest „Lost Chicagoland Department Stores.”

Wystawa „Lost Chicagoland Department Stores” powstała we współpracy z historykiem i autorem książek pt. „Remembering Marshall Field’s” i „Lost Chicago Departement Stores”, Leslie Goddard.

Na wystawie znajdzie się szereg artefaktów, obrazów, filmów, pamiątek i elementów interaktywnych, ukazujących ewolucję branży detalicznej i sklepów stacjonarnych od końca XIX wieku.

Do najważniejszych elementów ekspozycji należeć będą:

 • Animatroniczne postacie ze świątecznego okna firmy Marshall Field & Co. z 2004 r.
 • Pokazy mody Marshall Field & Co., Sears, Montgomery Ward i Carson Pirie Scott
 • Specjalne artykuły świąteczne z domów towarowych w Chicagoland, w tym jemioła, renifer Rudolf czerwononosy, coroczne markowe prezenty i nie tylko
 • Interaktywne pokazy, od stanowiska przymierzania kapeluszy w stylu vintage po wywiad wideo z Marshallem Fieldem V
 • Zdjęcia z domów towarowych Elmhurst, w tym Olswang’s, Ruby’s i The Elm

„Każdy ma swoją własną historię związaną z wizytą w domu towarowym, więc mamy nadzieję, że wystawa „Zaginione domy towarowe w Chicagoland” przywoła miłe wspomnienia, takie jak ubieranie się na lunch w Walnut Room firmy Marshall Field & Co. lub wybieranie prezentów bożonarodzeniowych z katalogów Sears i Montgomery Ward” – wyjaśnia Sarah Cox, kuratorka ds. eksponatów w Elmhurst History Museum.

Goście Muzeum mogą także do stycznia 2024 roku skorzystać ze specjalnych programów inspirowanych wystawą, od wykładów po świąteczne wydarzenia dla całej rodziny.

Do najważniejszych wydarzeń zaliczają się:

 • Wykład „Wspomnienie o domach towarowych w Chicagoland” (22 października): Leslie Goddard zaprasza gości do spojrzenia wstecz na wspaniałe domy towarowe, które niegdyś dominowały w handlu detalicznym w Chicago, od wielkich pałaców handlowych skupionych przy State Street po przytulne lokalne sklepy przy głównych ulicach podmiejskich. Wstęp na wykład kosztuje 5 dolarów lub jest bezpłatny dla członków.
 • Wykład „Zaginione domy towarowe w Chicagoland” (12 listopada) Podczas tej bezpłatnej rozmowy w galerii kuratorka wystaw Sarah Cox poprowadzi uczestników przez wystawę „Lost Chicagoland Department Stores”, dzieląc się jednocześnie najważniejszymi informacjami na temat historii Chicago i podmiejskich domów towarowych.
 • Warsztaty pakowania prezentów świątecznych (18 listopada): Prowadzone przez Hannah Sundwall, właścicielkę i założycielkę Gift Wrap Boss. Uczestnicy poznają podstawowe profesjonalne techniki, w tym bezszwowe pakowanie, tworzenie kokardek i wskazówki, jak zawijać prezenty o dziwnych kształtach. Wstęp kosztuje 10 dolarów.

Wystawę „Zaginione domy towarowe Chicagoland” będzie można oglądać od 6 października 2023 r. do 28 stycznia 2024 r. Muzeum Historii Elmhurst jest otwarte dla wszystkich grup wiekowych i oferuje bezpłatny wstęp.

Muzeum jest otwarte w godzinach 1:00PM – 5:00PM w niedziele oraz od wtorku do piątku, i od 10:00AM – 5:00PM w soboty. Placówka jest zamknięta w poniedziałki. Elmhurst History Museum  znajduje się przy 120 E. Park Ave..

Źródło: chicagostarmedia
Foto: Muzeum Historii Elmhurst
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu