Połącz się z nami

News USA

Żegnaj Betty. Ikona amerykańskiej telewizji nie doczekała swoich 100 urodzin

Opublikowano

dnia

W piątek pisaliśmy o ostatnim wywiadzie Betty White, w którym mówiła o swoim przepisie na długie i szczęśliwe życie. Niestety gwiazda pochodząca spod Chicago nie doczekała swoich setnych urodzin, które miały być celebrowane w całym kraju kinowym filmem o jej życiu. Ikona amerykańskiej telewizji odeszła 31 grudnia, na 17 dni przed setnymi urodzinami. Sekretem jej 99letniego, pełnego radości życia był optymizm.

Betty White zmarła spokojnie, we śnie nad ranem w swoim domu w Los Angeles. W swoim ostatnim wywiadzie powiedziała „Mam szczęście, że jestem w tak dobrym zdrowiu”.

„Mimo że Betty miała wkrótce skończyć 100 lat, myślałem, że będzie żyła wiecznie” powiedział w piątek jej agent i bliski przyjaciel Jeff Witjas. „Będę za nią strasznie tęsknić, podobnie jak za światem zwierząt, który tak bardzo kochała. Nie sądzę, żeby Betty kiedykolwiek bała się odejścia, ponieważ zawsze chciała być ze swoim ukochanym mężem Allenem Luddenem. Wierzyła, że ​​znów będzie z nim. „

White była ciepłą i bardzo popularną postacią małego ekranu, z karierą sięgającą początków telewizji i trwającą przez 75 lat. W ostatnich latach poświęcała się także pracy ze zwierzętami.

Jestem najszczęśliwszą osobą na świecie. „Moje życie jest podzielone na dwie sprawy: pół zwierzęta, pół show-biznes”, powiedziała kiedyś White w wywiadzie. „Muszę zostać w showbiznesie, aby zapłacić za pracę ze zwierzętami!”

Urodzona 17 stycznia 1922 roku w Oak Park w stanie Illinois Betty Marion White, jedynaczka, przeprowadziła się z rodzicami do Los Angeles w czasie Wielkiego Kryzysu. Zawsze kochała zwierzęta. „Raz mieliśmy 26 psów” wspominała White w wywiadach.

Jako dziecko marzyła o zostaniu strażnikiem leśnym lub pisarką. Zmieniła plany gdy napisała sztukę dla młodzieży będąc w szkole średniej i zagrała w niej główną rolę. Przerwała naukę w college’u i zaczęła występować w radio gdzie prowadziła swój własny program o nazwie „The Betty White Show”. Zanim rozpoczęła karierę aktorską wyszła za mąż dwukrotnie: najpierw za Dicka Barkera, pilota z czasów II wojny światowej, którego poślubiła w 1945 roku a następnie, w 1947 za agenta Lane’a Allena, który chciał, aby zrezygnowała z showbiznesu. Drugie małżeństwo zakończyło się 2 lata później.

Betty White zadebiutowała w lokalnej telewizji z DJ’em z Los Angeles, Alem Jarvisem, z którym prowadziła jego codzienny program telewizyjny „Hollywood on Television”. To ostatecznie utorowało drogę jej pierwszemu sitcomowi „Life with Elizabeth”. Pomimo niskiego budżetu i minimalnych scenografii, serial przyniósł White jej pierwszą nagrodę Emmy w 1951. Była to pierwsza nagroda i kategoria w nowym systemie nagród przeznaczonych specjalnie dla kobiet w telewizji. White stała się jedną z niewielu kobiet w telewizji, która miała pełną kontrolę nad tworzeniem zarówno przed i za kamerą. Od 1952 roku, White zaczęła prowadzić program „Hollywood on Television” samodzielnie, pracując przez pięć i pół godziny w telewizji na żywo przez sześć dni w tygodniu przez okres czterech lat. Wystąpiła także w „I Love Lucy”, serialu, który również wyprodukowała.

Grała także w innych serialach w latach 50tych, a w 1961 White pojawiła się jako gwiazda w dziennym teleturnieju „Password”, prowadzonym przez Allena Luddena. Ludden będący wdowcem i wychowujący trójkę dzieci zaproponował aktorce małżeństwo w 1963 roku.

Ludden był miłością życia Betty White. „Sekretem naszego małżeństwa był entuzjazm” opowiadała aktorka. „Kiedy wiedziałam, że Allen wraca do domu, odświeżałam makijaż i zakładałam nową bluzkę”. 63-letni Ludden zmarł na raka żołądka w 1981 roku. Byli małżeństwem 18 lat.

W tym okresie White triumfowała w latach 1973-77 w programie „The Mary Tyler Moore Show”, za udział w którym zdobyła drugą i trzecią nominację do nagrody Emmy. Zagrała także w produkcji stacji telewizyjnej WJM „Happy Homemaker” Sue Ann Nivens,  karierowiczkę bez skrupułów. Została pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Daytime Emmy w kategorii wybitnego gospodarza teleturnieju dla programu NBC „Just Men!” w 1983 roku.

W następnych latach tempo pracy White tylko przyspieszało, czego kulminacją był serial „Złote dziewczyny”, w którym zagrała uroczą Rose Nylund w latach 1985-92. Po zakończeniu pracy w serialu, White wystąpiła w takich serialach telewizyjnych jak „The Golden Palace”, „Bob” i „Maybe This Time”, a także „Ally McBeal” i
„That ’70s Show”.

Następnie zagrała rolę Catherine Piper w „Boston Legal” w latach 2005-08, a później też Ann Douglas w „The Bold and the Beautiful” w latach 2006-09.

W 2010 roku 87 letnia White wcieliła się w rolę Elki Ostrovsky w „Hot in Cleveland”, która stała się podstawą odrodzenia jej kariery rozpoczętego się wraz z rolą w „The Proposal” u boku Sandry Bullock i Ryana Reynoldsa. Zagrała w reklamie Snickersa podczas Super Bowl a sondaże w przeważającej mierze wskazywały na to, że publiczność wybrała ją jako gospodarza „Saturday Night Live”.

W filmie „Hot in Cleveland” wystąpiły Valerie Bertinelli, Jane Leeves i Wendie Malick jako trzy czterdziestoletnie najlepsze przyjaciółki z Los Angeles, które lądują w Cleveland po próbie lotu do Paryża. White zagrała gospodynię domu, w którym mieszkają trzy przyjaciółki. Przybycie kobiet ponownie wniosło życie w codzienność 80-letniej bohaterki.

White była trzykrotnie nominowana do nagrody Screen Actors Guild Award za wybitną rolę aktorki w serialu komediowym w latach 2011, 2012 i 2013. Pierwsze dwa razy wygrała. W całej swojej długiej karierze była nominowana do 21 nagród Primetime Emmy, z których 5 wygrała.

W maju 2012 roku zadebiutowała także w komediowym reality show telewizji NBC „Betty White’s Off Their Rockers”.

Jej pasją zawsze był dobrostan zwierząt; składki na jej fanklub Bet’s Pets były przekazywane na cele charytatywne na rzecz ratowania zwierząt, a ona otrzymała wiele wyróżnień za swoją pracę dla ich dobra.

W 1999 roku mówiła w wywiadzie, że chce jak najlepiej wykorzystać każdy dzień. „Lepiej zdaj sobie sprawę, jak dobre jest życie, póki trwa”  powiedziała. „Ponieważ zanim się zorientujesz, wszystko zniknie”. I tak właśnie żyła.

17 stycznia mieliśmy razem z Betty celebrować jej setne urodziny, jedniodniowym wydarzeniem w kinach w całym kraju. Producenci filmu „Betty White: 100 Years Young” nie zrezygnowali z tego planu mimo wiadomości o jej śmierci, mówiąc, że będzie to okazja do upamiętnienia niesamowitego życia i kariery Betty White. „Będziemy kontynuować nasze plany, aby pokazać film 17 stycznia, mając nadzieję, że nasz film pozwoli wszystkim, którzy ją kochali, złożyć hołd jej życiu i doświadczyć tego, co uczyniło z niej taki skarb narodowy”.

W swoim oświadczeniu producenci Steve Boettcher i Mike Trinklein napisali: „Nasze serca opłakują dzisiaj śmierć Betty White. Przez wiele lat z nią pracowaliśmy, rozwinęliśmy wielką miłość i podziw dla Betty jako osoby i utalentowanej artystki. Jesteśmy wdzięczni za wiele dziesięcioleci radości, którą wszystkim przyniosła. Betty zawsze mówiła, że jest „najszczęśliwszą babką na dwóch nogach” bo jej kariera trwała tak długo. I szczerze mówiąc, mieliśmy szczęście, że mieliśmy ją tak długo„.

Bilety na film można nabyć poprzez stronę Fathom Events.

 

Źródło: people, Fathom Events

Foto: You Tube

KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO

Rewia na lodzie „Disney on Ice” w Chicago! Sprawdź przepisy covidowe przed zakupem biletu

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeszcze dziś możesz zobaczyć słynny „Disney on Ice” w Allstate Arena w Rosemont, pod Chicago. Jeśli chcesz wziąć dzieci i spędzić wspaniały wieczór z postaciami Disneya śmigającymi na lodzie, sprawdź jakie przepisy Was obowiązują w związku z pandemią. Zaktualizowano wytyczne, które weszły w życie 3 stycznia na mocy nowych  przepisów.

„Disney On Ice” będzie występuje w Chicago w ten weekend i na początku lutego. W programie tanecznej rewii na lodzie skierowanej głównie do dzieci, występują łyżwiarze figurowi wcielający się w postacie Disneya w scenach wywodzących się z różnych filmów wytwórni.

Dostępne są jeszcze bilety na niedzielę.

Ze względu na najnowsze protokoły COVID w powiecie Cook, wszyscy goście Allstate Arena w wieku 5 lat i starsi muszą być jednak w pełni zaszczepieni przeciwko koronawirusowi i nosić maseczkę w pomieszczeniu.

Pracownicy Areny zaakceptują następujące formy weryfikacji:

 • Ważny dokument tożsamości ze zdjęciem dla osób powyżej 16 roku życia oraz karta szczepień
 • Kserokopia karty szczepień
 • Cyfrowy rejestr szczepień lub aplikacja
 • Wydrukowana karta szczepień od dostawcy

Harmonogram pokazów „Disney On Ice” w Chicago:

 • Niedziela, 23 stycznia: 11 a.m., 3 p.m., 7 p.m.
 • Czwartek, 3 lutego: 7 p.m.
 • Piątek,  4 lutego: 10:30 a.m., 7 p.m.
 • Sobota, 5 lutego: 11 a.m., 3 p.m., 7 p.m.
 • Niedziela, 6 lutego: 11 a.m., 3 p.m., 7 p.m

Bilety na wielkie show na lodzie na stronie internetowej.

 

Źródło: nbc

Foto: You Tube

Czytaj dalej

KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO

Zabierz dzieci na bajeczny spektakl. Musical Frozen w Chicago jeszcze tylko dziś i jutro

Opublikowano

dnia

Autor:

Historia sióstr, Anny i Elsy, w przepięknej scenografii i z doskonałą muzyką, czyli musical „Frozen” jeszcze tylko do jutra w Chicago’s Cadillac Palace Theatre. Pospiesz się by zdążyć zobaczyć wspaniały hit z Broadwayu w Wietrznym Mieście. Zabierz dzieci i przeżyjcie razem niezapomniany wieczór.

Broadwayowski „Frozen – the Musical” to sceniczna adaptacja „Krainy lodu” – filmu animowanego z 2013, wyprodukowany przez Walt Disney Animation Studios i Walt Disney Pictures, w reżyserii Chrisa Bucka oraz Jennifer Lee, inspirowanego baśnią o „Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena.

 

Musical „Frozen” to spektakl pełen magii i muzyki, w czasie którego widzowie na żywo największe przeboje z produkcji Disneya. Spektakl, będący hitem na Broadwayu i podczas swojej pierwszej krajowej trasy koncertowej, opowiada historię Anny i Elsy,  oraz  miłości, która wszystko przezwycięża. Wspaniała scenografia i oprawa muzyczna gwarantuje niezapomniane przeżycie dla publiczności.

 

 

 

 

 

Caroline Bowman grająca rolę Elsy, opowiada o tym, że „Miłość zwycięża wszystko, ale ta miłość jest między dwiema siostrami, to rodzinna miłość, a nie książę ratujący księżniczkę”.

Kostiumy aktorów to prawdziwe dzieła sztuki, zwłaszcza wspaniale mieniąca się lodowa sukienka Elsy. Szafa pełna wspaniałych strojów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu spektaklu, choć wiąże się również z dużym wyzwaniem. W trakcie spektaklu aktorzy często muszą się bardzo szybko przebierać. Za kulisami czuwa nad tym jest 16-osobowy zespół, który pilnuje, by wszyscy aktorzy byli w odpowiednich kostiumach i we właściwym czasie na scenie.

Spektakl będzie grany w Chicago’s Cadillac Palace Theatre do 22 stycznia.

Bilety na „Frozen – The Musical” są już w sprzedaży na BroadwayinChicago.com.

 

Źródło:abc7, wgn, Wikipedia, chicago-theatre.com

Foto:YouTube

Czytaj dalej

NEWS Florida

Masz jeszcze szansę posłuchać polskich muzyków na Florydzie. W ten weekend kolejne koncerty Filharmonii Lubelskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend tuż tuż, a z nim szansa dla mieszkańców Florydy na spędzenie wspaniałego wieczoru z polskimi muzykami. Nie wahaj się więc by ująć go w swoich weekendowych planach. Kup bilet na koncert i posłuchaj dzieł Brahmsa, Shuberta i Chopina!

Orkiestra Filharmonii Lubelskiej rozpoczęła swoje tournee po Stanach Zjednoczonych od występów na Florydzie. Muzycy zagrali już w Daytona Beach, Cutler Bay i Fort Myers. W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę, Filharmonia Lubelska wystąpi w:

 • 21 stycznia – Community Church of Vero Beach, Vero Beach
 • 22 stycznia – First Baptist Church, Amelia Island
 • 23 stycznia – Sharon L. Morse Performing Arts Center, The Villages

W programie koncertu różne zestawienia dzieł klasyki:

 • J. Brahms – Wariacje na temat Haydna, op. 56a,
 • F. Schubert – IX Symfonia C-dur „Wielka”, D 944
 • F. Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll, op. 21
 • H. Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d-moll, op. 22
 • L. van Beethoven – Uwertura „Egmont”, op. 84
 • G. Rossini – Uwertura do opery „Sroka złodziejka”
 • W. Lutosławski – Mała suita (wersja pierwotna)

Poza koncertami na Florydzie, Filharmonia Lubelska będzie grać także w innych stanach, dając w sumie 30 występów. Pełny kalendarz amerykańskiego tournee opisywaliśmy tutaj.

Działalność Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie rozpoczęła się od Lubelskiej Orkiestry Kameralnej, powołanej w 1944 roku, na której czele stanął Zygmunt Szczepański. Dnia 21 listopada 1949, zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki, Filharmonia uzyskała miano Filharmonii Państwowej w Lublinie.

Pierwszym przełomowym okresem dla Filharmonii były lata 1969-1990. Dzięki ówczesnemu dyrektorowi Adamowi Natankowi Filharmonia poszerzyła repertuar o nowe formy i gatunki. Dyrektor i dyrygent w jednej osobie wprowadził do repertuaru dzieła wokalno-instrumentalne: oratoria, msze, kantaty oraz opery w wersji estradowej. Filharmonia rozpoczęła również wyjazdy na liczne tournée zagraniczne.

W roku 2018 stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii objął Wojciech Rodek.

Jego celem jest ponowne podniesienie rangi Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej w świecie jak i w regionie oraz skierowanie działalności instytucji w kierunku ludzi młodych poprzez współpracę z lubelskimi i regionalnymi szkołami muzycznymi i uczelniami wyższymi.

Więcej informacji na temat koncertów Fiharmonii Lubelskiej w Stanach Zjednoczonych na stronie internetowej. Bilety dostępne na ticketsales.

 

Źródło: filharmonialubelska

Foto: You Tube, pixabay/YannaZazu

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne