Połącz się z nami

Kultura

Betty White miałaby dzisiaj 100 lat. Uczcij jej urodziny w kinie na „Betty White: 100 Years Young”

Opublikowano

dnia

Ikona amerykańskiej telewizji, Betty White, nie doczekała swoich setnych urodzin. Jednak nadal możemy uczcić pamięć o niej w kinach w całym kraju. Tylko dzisiaj film „Betty White: 100 Years Young”, na który zaprosiła nas sama Betty. Nie zróbmy jej zawodu.

Gwiazda pochodząca z Oak Park pod Chicago odeszła 31 grudnia, na 17 dni przed setnymi urodzinami.

Sekretem jej 99-letniego, niezwykłego życia była radość i optymizm.

17 stycznia mieliśmy razem z Betty celebrować jej setne urodziny, jednodniowym wydarzeniem w kinach w całym kraju. Producenci filmu „Betty White: 100 Years Young” nie zrezygnowali jednak z tego planu mimo wiadomości o jej śmierci, mówiąc, że:

będzie to okazja do upamiętnienia niesamowitego życia i kariery Betty White.

„Będziemy kontynuować nasze plany, aby pokazać film 17 stycznia, mając nadzieję, że nasz film pozwoli wszystkim, którzy ją kochali, złożyć hołd jej życiu i doświadczyć tego, co uczyniło z niej taki skarb narodowy”.

„Kto nie kocha imprezy?!? Ta będzie świetna” – sama Betty zachęciła do udziału w wydarzeniu.

W swoim oświadczeniu producenci Steve Boettcher i Mike Trinklein napisali: „Nasze serca opłakują dzisiaj śmierć Betty White. Przez wiele lat z nią pracowaliśmy, rozwinęliśmy wielką miłość i podziw dla Betty jako osoby i utalentowanej artystki. Jesteśmy wdzięczni za wiele dziesięcioleci radości, którą wszystkim przyniosła. Betty zawsze mówiła, że jest

„najszczęśliwszą babką na dwóch nogach”

bo jej kariera trwała tak długo. I szczerze mówiąc, mieliśmy szczęście, że mieliśmy ją tak długo”.

Film „Betty White: 100 Years Young” będzie emitowany o godzinie 1.00 i 7.00 popołudniu w prawie 900 kinach w całym kraju. Produkcja trwająca 1 godzinę i 40 minut odkrywa dla widzów życie znanej aktorki. Pokazuje Betty White zarówno na planie filmowym jak i za jego kulisami.

Film przedstawia wątki związane z pracą White z personelem biurowym, rozrywką w domu, a nawet sceny z jej prawdziwego przyjęcia urodzinowego. Zawiera także fragmenty jej najsłynniejszych ról, m.in w filmie „Złote dziewczyny”, „Hot in Cleveland”, „The Mary Tyler Moore Show” i jako gospodarza „Saturday Night Live” a nawet zaginiony odcinek z wczesnego sitcomu White z lat 50-tych. 

White była ciepłą i bardzo popularną postacią małego ekranu, z karierą sięgającą początków telewizji i trwającą przez 75 lat. W ostatnich latach poświęcała się także pracy ze zwierzętami.

Jestem najszczęśliwszą osobą na świecie.” Moje życie jest podzielone na dwie sprawy: pół to zwierzęta, pół show-biznes”, powiedziała kiedyś White w wywiadzie. „Muszę zostać w showbiznesie, aby zapłacić za pracę ze zwierzętami!”

Urodzona 17 stycznia 1922 roku w Oak Park w stanie Illinois Betty Marion White, jedynaczka, przeprowadziła się z rodzicami do Los Angeles w czasie Wielkiego Kryzysu. Zawsze kochała zwierzęta. „Raz mieliśmy 26 psów” wspominała White w wywiadach.

Jako dziecko marzyła o zostaniu strażnikiem leśnym lub pisarką. Zmieniła plany gdy napisała sztukę dla młodzieży będąc w szkole średniej i zagrała w niej główną rolę. Przerwała naukę w college’u i zaczęła występować w radio gdzie prowadziła swój własny program o nazwie „The Betty White Show”. Zanim rozpoczęła karierę aktorską wyszła za mąż dwukrotnie: najpierw za Dicka Barkera, pilota z czasów II wojny światowej, którego poślubiła w 1945 roku a następnie, w 1947 za agenta Lane’a Allena, który chciał, aby zrezygnowała z showbiznesu. Drugie małżeństwo zakończyło się 2 lata później.

Betty White zadebiutowała w lokalnej telewizji z DJ’em z Los Angeles, Alem Jarvisem, z którym prowadziła jego codzienny program telewizyjny „Hollywood on Television”. To ostatecznie utorowało drogę jej pierwszemu sitcomowi „Life with Elizabeth”. Pomimo niskiego budżetu i minimalnych scenografii, serial przyniósł White jej pierwszą nagrodę Emmy w 1951. Była to pierwsza nagroda i kategoria w nowym systemie nagród przeznaczonych specjalnie dla kobiet w telewizji. White stała się jedną z niewielu kobiet w telewizji, która miała pełną kontrolę nad tworzeniem zarówno przed i za kamerą. Od 1952 roku, White zaczęła prowadzić program „Hollywood on Television” samodzielnie, pracując przez pięć i pół godziny w telewizji na żywo przez sześć dni w tygodniu przez okres czterech lat. Wystąpiła także w „I Love Lucy”, serialu, który również wyprodukowała.

Grała także w innych serialach w latach 50tych, a w 1961 White pojawiła się jako gwiazda w dziennym teleturnieju „Password”, prowadzonym przez Allena Luddena. Ludden będący wdowcem i wychowujący trójkę dzieci zaproponował aktorce małżeństwo w 1963 roku.

Ludden był miłością życia Betty White. „Sekretem naszego małżeństwa był entuzjazm” opowiadała aktorka. „Kiedy wiedziałam, że Allen wraca do domu, odświeżałam makijaż i zakładałam nową bluzkę”. 63-letni Ludden zmarł na raka żołądka w 1981 roku. Byli małżeństwem 18 lat.

W tym okresie White triumfowała w latach 1973-77 w programie „The Mary Tyler Moore Show”, za udział w którym zdobyła drugą i trzecią nominację do nagrody Emmy. Zagrała także w produkcji stacji telewizyjnej WJM „Happy Homemaker” Sue Ann Nivens,  karierowiczkę bez skrupułów. Została pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Daytime Emmy w kategorii wybitnego gospodarza teleturnieju dla programu NBC „Just Men!” w 1983 roku.

W następnych latach tempo pracy White tylko przyspieszało, czego kulminacją był serial „Złote dziewczyny”, w którym zagrała uroczą Rose Nylund w latach 1985-92. Po zakończeniu pracy w serialu, White wystąpiła w takich serialach telewizyjnych jak „The Golden Palace”, „Bob” i „Maybe This Time”, a także „Ally McBeal” i
„That ’70s Show”.

Następnie zagrała rolę Catherine Piper w „Boston Legal” w latach 2005-08, a później też Ann Douglas w „The Bold and the Beautiful” w latach 2006-09.

W 2010 roku 87 letnia White wcieliła się w rolę Elki Ostrovsky w „Hot in Cleveland”, która stała się podstawą odrodzenia jej kariery rozpoczętego się wraz z rolą w „The Proposal” u boku Sandry Bullock i Ryana Reynoldsa. Zagrała w reklamie Snickersa podczas Super Bowl a sondaże w przeważającej mierze wskazywały na to, że publiczność wybrała ją jako gospodarza „Saturday Night Live”.

W filmie „Hot in Cleveland” wystąpiły Valerie Bertinelli, Jane Leeves i Wendie Malick jako trzy czterdziestoletnie najlepsze przyjaciółki z Los Angeles, które lądują w Cleveland po próbie lotu do Paryża. White zagrała gospodynię domu, w którym mieszkają trzy przyjaciółki. Przybycie kobiet ponownie wniosło życie w codzienność 80-letniej bohaterki.

White była trzykrotnie nominowana do nagrody Screen Actors Guild Award za wybitną rolę aktorki w serialu komediowym w latach 2011, 2012 i 2013. Pierwsze dwa razy wygrała. W całej swojej długiej karierze była nominowana do 21 nagród Primetime Emmy, z których 5 wygrała.

W maju 2012 roku zadebiutowała także w komediowym reality show telewizji NBC „Betty White’s Off Their Rockers”.

Jej pasją zawsze był dobrostan zwierząt; składki na jej fanklub Bet’s Pets były przekazywane na cele charytatywne na rzecz ratowania zwierząt, a ona otrzymała wiele wyróżnień za swoją pracę dla ich dobra.

W 1999 roku mówiła w wywiadzie, że chce jak najlepiej wykorzystać każdy dzień.

„Lepiej zdaj sobie sprawę, jak dobre jest życie, póki trwa”  powiedziała. „Ponieważ zanim się zorientujesz, wszystko zniknie”.

I tak właśnie żyła.

Bilety na film można nabyć poprzez stronę Fathom Events.

 

Źródło: people, Fathom Events

Foto: You Tube

News Chicago

Dzieła słynnego Salvadora Dalí będą gościć w Instytucie Sztuki w Chicago do 12 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 18 lutego w Art Institute of Chicago możemy oglądać wystawę twórczości Salvadora Dalí, która obejmuje szereg rzadkich dzieł wypożyczonych z całego świata. Jeśli jeszcze jej nie odwiedziliście, to musicie się pospieszyć – obrazy słynnego hiszpańskiego surrealisty można oglądać tylko do 12 czerwca.

Wystawa „Salvador Dalí: The Image Disappears” zawiera 25 obrazów, rysunków i surrealistycznych obiektów stworzonych przez Salvadora Dalí (1904-1989), jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku, u szczytu jego kariery.

Na wystawie można będzie zobaczyć ikony należące do kolekcji surrealizmu Instytutu Sztuki, takie jak Wynalazki potworów (1937), Wenus z Milo z szufladami (1936) i Twarz Mae West, która może być wykorzystana jako surrealistyczne mieszkanie (1934–35).

A także słynne dzieła wypożyczone przez muzeum z całego świata.

Dalí był znanym hiszpańskim artystą i wybitną postacią w ruchu surrealistycznym. Jego prace były inspiracją dla wielu współczesnych artystów, takich jak Jeff Koons. Nowa wystawa jest pierwszą wystawą Instytutu Sztuki poświęconą temu malarzowi.

Kuratorki pracujące nad tą wystawą, Caitlin Haskell i Jennifer Cohen odkryły pochodzenie płótna „Visions of Eternity” Salvadora Dalí, o czym pisaliśmy 5 marca.

Aby dowiedzieć się więcej o ekspozycji „Salvador Dalí: The Image Disappears”, zajrzyj tutaj.

Od 14 maja możemy oglądać nową wystawę w Instytucie Sztuki, pt. „Van Gogh i awangarda: nowoczesny pejzaż”, która potrwa do 4 września. O tej ekspozycji pisaliśmy 11 maja.

Bilety można rezerwować tutaj.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Art Institute of Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Dzień Dziecka z teatrem w Copernicus Center to przedstawienie i wiele innych atrakcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielkie świętowanie w Copernicus Center w niedzielę, 4 czerwca, to oczywiście bardzo kolorowy i radosny Dzień Dziecka. Spektakl, który będzie jego główną częścią, zapowiada w studiu Radia Deon Chicago Agata Paleczny – aktorka, animatorka kultury i założycielka Warsztatów Teatralnych Little Stars. Rezerwujcie rodzinne popołudnie i bilety na przedstawienie „Piękno jest w Tobie”.

Bohaterką przedstawienia jest niewidoma dziewczynka Ania, która czytając wchodzi w świat bajek i baśni, gdzie funkcjonuje jak wszystkie inne dzieci, które mogą widzieć, zdradza temat przedstawienia Agata Paleczny.

Przedstawienia Warsztatów Teatralnych Little Stars są grane na podstawie oryginalnych scenariuszy pisanych przez Piotra Kukułę, bardzo lubianych zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych. A w tych historiach „zawsze przemycamy polską piękną klasykę” tłumaczy nasz Gość.

W czasie niedzielnego spektaklu także usłyszymy uwielbiane od pokoleń wiersze dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, m.in. doskonale wszystkim znaną „Lokomotywę”, „Kaczkę dziwaczkę”, „Na straganie”, „Samochwałę” czy „Siedmiomilowe buty”.

Polonia w Chicago ma dużo różnorodnych zajęć dla dzieci i imprez, przedstawień i koncertów w języku polskim – naprawdę warto z tego korzystać. Poza zabawą i rozrywką pełnią rolę edukacyjną dla naszych dzieci, chociażby przez tak ważny dla pokolenia urodzonego już w Stanach Zjednoczonych, kontakt z żywym językiem polskim.

„Ja zawsze, jako matka już dorosłych córek, powtarzam i apeluję do rodziców aby starali się jednak wybierać te, które są prowadzone w języku polskim” podkreśla Agata Paleczny.

To pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę i zachwycają się przychodzący na przedstawienia widzowie – umiejętność pięknego mówienia po polsku przez dzieci występujące na scenie.

A poza językiem polskim ważne jest oczywiście kontakt z elementem kultury jakim jest teatr. „To jest nasze zadanie jako rodziców” – przypomina Agata Paleczny, ponieważ wiadome jest, że wychowywanie przez kulturę tworzy wrażliwsze pokolenia.

„Nasz teatr jest teatrem dla dzieci robionym przez dzieci” zaznacza Gość Radia Deon. We wszystkich przedstawieniach główne role grają właśnie dzieci – one tak naprawdę tworzą historię pokazywaną na scenie.

W sztuce „Piękno jest w Tobie” zaprezentuje się 70-cio osobowa grupa młodych aktorów w wieku od 3-16 lat.

Przedstawienie będzie tylko jednym z wydarzeń tego dnia w Copernicus Center.

Poza spektaklem na dzieci czeka mnóstwo innych atrakcji: wystawa prac Pracowni Plastycznej Patrycji Stępniak, kolorowanki, malowanie buziek, kręcenie balonów z Fundacją You Can Be My Angel, kiermasz książek, gry i zabawy.

Teatr Agaty Paleczny zawsze też pokazuje swoim widzom swoje zaplecze i wszystko to co tworzy przedstawienie. Jest to np. wystawa kostiumów wykorzystywanych na scenie.

Spektakl „Piękno jest w Tobie” będzie grany w Copernicus Center w niedzielę 4 czerwca o godzinie 4.00PM. Atrakcje towarzyszące rozpoczną się już o 2.30PM.

W rolach rodziców Ani, wystąpią Agata Paleczny oraz Andrzej Krukowski.

  • Reżyseria – Agata Paleczny
  • Choreografia – Marzena Pol
  • Kostiumy- Marylka Pawlina
  • Muzyka – Agata Paleczny, Joanna Pawlina, Marek Lichota oraz utwory znane

Bilety w cenie 20USD można kupić przez stronę Copernicus Center lub pod numerem telefonu  773.888.5108.

Weźmy dzieci do teatru! Serdecznie zapraszamy!

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Warsztaty Teatralne Little Stars
Czytaj dalej

News Chicago

Pippi Pończoszanka zaprasza dzieci do wspólnej zabawy. Ostatnie bilety na niedzielny spektakl

Opublikowano

dnia

Autor:

Spędźcie Dzień Dziecka w Chicago wyjątkowo: zabierając dzieci na spektakl. Zamiast kupować kolejną zabawkę, która i tak zaraz wyląduje w kącie, zafundujmy milusińskim emocjonujące przeżycie, które poruszy ich wyobraźnię i zostanie w nich na zawsze, mówi studiu Radia Deon Kinga Modjeska – reżyserka, aktorka, animatorka kultury i wychowawczyni dzieci. Przedstawienie „Pippi Pończoszanka” będzie grane 4 czerwca dwukrotnie. Na jeden ze spektakli można jeszcze zdobyć bilety.

„Pippi Pończoszanka wraca na nasze teatralne deski i będziemy znowu edukować, śmiać się, bawić i wzruszać” zapowiada spektakl Kinga Modjeska, ponieważ teatr jest syntezą wszystkich sztuk.

Przedstawienie teatralne łączy sztuki plastyczne, w postaci scenografii, kostiumów, efektów multimedialnych, z pięknym polskim słowem, muzyką oraz tańcem.

Choreografię do spektaklu przygotowało Centrum Ekspresji Artystycznej Szepty, prowadzone przez Małgorzatę Skrzypkowską i Ewę Tyrawę.

Niestety nie wszyscy rodzice pokazują dzieciom teatr i biorą je na przedstawienia, ubolewa nasz Gość. Dlatego czas to zmienić i wziąć dzieci, zarówno te młodsze jak i starsze, na spektakl Teatru Scena Polonia – nie ma lepszego i mądrzejszego wyboru dla młodych ludzi.

Jeśli troszkę starsze dzieci się opierają na taki pomysł, Kinga Modjeska ma sprawdzoną radę:

Wprawdzie spektakl wyprodukował Teatr Scena Polonia i Studio Teatralne Modjeska, ale jego wyjątkowość polega na tym, że występuje w nich tylko dwóch dorosłych aktorów, pozostałe role grają dzieci, tłumaczy Gość Radia Deon Chicago.

Dzieci ogromnie chciały występować i wręcz biły się o role, mówi Kinga Modjeska. Więc będzie to przedstawienie „dzieci dzieciom”. Spektakl jest krótki, trwa tylko godzinę – ten czas jest dostosowany do możliwości koncentracji dzieci.

A jeśli ktoś nie pamięta historii Pippi Pończoszanki, o której przygodach pisała wspaniała Astrid Lindgren, to nasz Gość przypomina:

Bajkowy Musical Pippi Pończoszanka zostanie wystawiony dwa razy, tak by dla wszystkich wystarczyło biletów. Możecie go zobaczyć w niedzielę, 4 czerwca, o godzinie 2.00PM i 5.00 PM.

Miejsce przedstawienia to w Vittum Theatre, przy 1012 N Noble St, Chicago, IL, blisko Muzeum Polskiego w Ameryce. Samochody można zostawić na parkingu pod Kościołem Św. Trójcy.

Bilety są dostępne na: www.scenapolonia.com, oraz pod numerem telefonu 630 825 5825, ale szybko znikają, więc nie czekajcie do ostatniej chwili.

Na spektakl o godzinie 5.00PM nie ma już biletów. Zostały ostatnie sztuki na przedstawienie o 2.00PM!

 Będzie naprawdę pięknie. Przyjdźcie koniecznie. Zapraszamy!

Źródło: informacja własna
Foto: Studio Teatralne Modjeska
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu