Ciekawostki

Afera szczepionkowa w Polsce. Celebryci przeskoczyli kolejkę. Media huczą

Opublikowano

dnia

Kłótnia wokół szczepień w Polsce. Celebryci przeskoczyli kolejkę. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że szczepienie na koronawirusa poza kolejnością w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym nie powinno mieć miejsca. Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że trwa kontrola na uczelni, gdzie w ubiegłym tygodniu zaszczepiono 18 osób spoza „grupy zero”.

Szef rząd podczas serii pytań i odpowiedzi na Facebooku przypomniał, że procedura Narodowego Programu Szczepień nie przewiduje szczepień poza kolejnością:

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie jest prawdziwe twierdzenie, że w WUM pozostały niewykorzystane dawki szczepionki:

W ubiegłym tygodniu w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym podano szczepionkę 18 osobom ze świata kultury i polityki. Byli wśród nich były premier, a obecnie eurodeputowany Leszek Miller, dyrektor programowy telewizji TVN Edward Miszczak i aktorka Krystyna Janda. Do przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przyznała się też aktorka Maria Seweryn. Szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymał również aktor Wiktor Zborowski

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że dotychczas na COVID-19 zaszczepiono w Polsce 50 tysięcy 833 osoby. Zdecydowana większość z nich, to osoby z tak zwanej grupy „zero”, pracownicy służby zdrowia.

W Polsce dostępnych jest 6 tysięcy 27 punktów medycznych i 7 tysięcy 517 zespołów szczepiennych. Dotychczas do Polski przywieziono 610 tysięcy dawek szczepionki Pfizera. Proces szczepień w tzw. grupie zero rozpoczął się 27 grudnia.

źródło: IAR

Ciekawostki

Debiut Arkadiusza Milika w Marsylii bez strzelenia bramki

dnia

Bez bramki zaczął przygodę piłkarską przygodę Arkadiusz Milik w Marsyli. Po przenosinach z Neapolu polski snajper, chce odbudować strzelecką dyspozycję. AS Monaco pokonało zespół Milika – Olympique Marsylia 3:1 (0:1). To był mecz 21. kolejki piłkarskiej Ligue 1.

W barwach gości debiut zaliczył napastnik reprezentacji Polski – Arkadiusz Milik. Polak na boisku d 60 minucie zmieniając Dario Benedetto.

W drugim sobotnim spotkaniu Lens uległo Nice 0:1 (0:0). W tabeli prowadzi PSG (45 pkt.), przed Lille (42 pkt.) i Olympique Lyon (40 pkt.).

źródło: IAR

Czytaj dalej

Ciekawostki

Robert Lewandowski nie potrafi zagrać meczu bez strzelenia bramki. Znowu trafia!

dnia

Robert Lewandowski zdobył bramkę dla Bayernu Monachium w wygranym 4:0 (1:0) wyjazdowym spotkaniu 18. kolejki niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej z Schalke 04 Gelsenkirchen.

Kapitan reprezentacji Polski wpisał się na listę strzelców w 54. minucie. To jego 23. ligowe trafienie w tym sezonie. Lewandowski zszedł z boiska w 80. minucie.

W innym niedzielnym meczu Hoffenheim pokonało Kolonię 3:0 (2:0). Dwie bramki z rzutów karnych zdobył Chorwat Andrej Kramarić (7′, 75′), a jedno trafienie dołożył Austriak Christoph Baumgartner (28′).
W tabeli prowadzi Bayern (42 pkt) przed RB Lipsk (35 pkt) i Bayerem 04 Leverkusen oraz Wolfsburgiem (po 32 pkt).

źródło: IAR

Ciekawostki

W Włoszech mecz dwóch polskich bramkarzy. Kto lepszy Wojciech Szczęsny czy Łukasz Skorupski?

dnia

W ekstraklasie włoskiej, w meczu 19. kolejki, było to spotkanie dwóch polskich bramkarzy – Wojciecha Szczęsnego w zespole gospodarzy i Łukasza Skorupskiego w drużynie gości. Juventus pokonał Bolognę 2:0 (1:0).

Gole strzelili Brazylijczyk Arthur (15′) i Amerykanin Weston McKennie (71′).

Szóstą ligową porażkę w tym sezonie poniosło Napoli. Ekipa trenera Gennaro Gattuso uległa w Weronie tamtejszemu Hellasowi 1:3 (1:1). Całe spotkanie w zespole gospodarzy rozegrał Paweł Dawidowicz, a do 83. minuty w drużynie gości grał Piotr Zieliński.

W pozostałych niedzielnych meczach Genoa wygrała z Cagliari (Sebastian Walukiewicz na ławce rezerwowych) 1:0 (1:0), Lazio zwyciężyło Sassuolo 2:1 (1:1), a Parma przegrała z Sampdorią (całe spotkanie Bartosza Bereszyńskiego) 0:2 (0:2).

Po 19-stu kolejkach liderem jest Milan (43 pkt) – o dwa punkty przed Interem Mediolan oraz o sześć punktów przed Romą.