Połącz się z nami

Ciekawostki

Czy kobieta zagra hejnał z Wieży Mariackiej? Specjalna komisja sprawdza jej umiejętność gry na trąbce

Opublikowano

dnia

Jest szansa, że hejnału z Wieży Mariackiej po raz pierwszy w historii nie zagra mężczyzna.

Do ogłoszonego przez krakowską straż pożarną naboru na hejnalistów zgłosiło się pięć osób, w tym jedna kobieta właśnie. To pierwszy raz w historii krakowskiej straży, gdy kobieta chce zostać hejnalistką. Przed wszystkimi kandydatami i jedną kandydatką kilkuetapowy proces naboru. „Weryfikowane będą dokumenty,
przygotowany jest także test sprawności” – mówi kapitan Bartłomiej Rosiek z krakowskiej straży pożarnej.

Kluczowa jest jednak umiejętność gry na trąbce, którą sprawdzać będzie specjalna komisja złożona między innymi z artystów i muzyków. Kandydaci będą musieli wykazać się także znajomością historii krakowskiej straży pożarnej oraz tradycji odgrywania hejnału.

Hejnaliści na Wieży Mariackiej pełnią 24-godzinne dyżury, po których mają dwa dni przerwy. W sumie na wieży służbę pełni 7 strażaków. Krakowska straż ogłosiła nabór na dwa stanowiska. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w lutym.

Tradycja odgrywania hejnału z Wieży Mariackiej liczy siedemset lat. Raz dziennie, w południe charakterystyczny sygnał transmitowany jest przez Program Pierwszy Polskiego Radia.

źródło: IAR
foto: Flickr/mik Krakow
Flickr/Jorge Láscar

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Zamiast taksówki z centrum Chicago na lotnisko O’hare polecimy helikopterem

Opublikowano

dnia

Już wkrótce może zmienić się sposób w jaki będziemy podróżować w Chicago z centrum na lotnisko O’Hare.

Firma lotnicza ,,Blade” z Nowego Jorku podpisała umowę z lądowiskiem Vertiport w Chicago. Już latem rozpocznie regularne przeloty helikopterem z centrum miasta na lotnisko O’Hare.

Jeżeli wszystkie plany się powiodą pasażerowie już wkrótce będą mogli korzystać z tych przelotów. Połączenia te w najbliższej przyszłości mają powoli zastąpić taksówki.

Kolejnymi planowanymi trasami są loty z lotniska O’Hare do malowniczego miasteczka Lake Geneva w stanie Wisconsin, do Uniwersytetu Notre Dame w South Bend w stanie Indiana oraz do Uniwersytetu Illinois w Urbana – Champaign dwie godziny na południe od Chicago.

Źródło: Chicago Tribune
Foto: Flickr/Lee Cannon, Flickr/Benedikt Lang

Czytaj dalej

Ciekawostki

Wszystkie cząsteczki koronowirus z całego świata mieszczą się w tej oto puszcze

Opublikowano

dnia

Wszystkie cząsteczki koronawirusa, z którym świat zmaga się od niemal roku, zmieściłyby się w jednej, standardowej puszcze coli. Tak wynika z wyliczeń profesora Christiana Yatesa, biomatematyka z uniwersytetu w Bath.

Rezultaty obliczeń przedstawiono w popularnym programie BBC poświęconym analizie danych statystycznych. Nie było się bez szacowania, choćby dlatego, że nie wszystkie państwa przeprowadzają masowe testowanie mieszkańców.

Ale Yeates wylicza, że na świecie jest około dwóch milionów miliardów cząsteczek wirusa – mniej więcej tyle, ile drobinek piasku na całej kuli ziemskiej. To liczba abstrakcyjnie duża, ale rozmiar każdej cząsteczki określa z kolei liczba abstrakcyjnie mała. Średnica wynosi około stu nanomentrów. Nanometr to jedna miliardowa metra. Promień drobinki wirusa jest więc tysiąc razy cieńszy od ludzkiego włosa.

„To niesamowite, że można zamknąć cały świat przez szklankę wirusa. Wirusy to świetnie działające maszyny służące replikacji” – powiedział radiu BBC Christian Yates.

Źródło: IAR
Foto: Flickr.com/ Alexey Ivanov

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne