Połącz się z nami

News Chicago

Chicago zaczęło szczepić najmłodszych na COVID-19. Przyszły pierwsze partie szczepionek

Opublikowano

dnia

Przez ponad dwa lata wiele rodzin czekało na szczepionki przeciwko COVID-19 dla swoich najmłodszych dzieci. W ten weekend ucieszyli się, gdy zostały one ostatecznie zatwierdzone przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC. Już w poniedziałek niektórzy dostawcy z Illinois zaczęli pierwsze szczepienia.

Wiele aptek, gabinetów lekarskich i wydziałów zdrowia w Illinois planuje rozpocząć podawanie szczepionek w nadchodzących dniach.

Liderzy służby zdrowia zachęcają rodziców, aby najpierw sprawdzili u swoich pediatrów, czy będą mieli dostępne szczepionki. Niektórzy pediatrzy planują oferować szczepionkę, a inni nie.

Walgreens planuje rozpocząć szczepienie 3-latków i 4-latków w tym tygodniu.

Farmaceuci z Illinois mogą szczepić tylko dzieci w wieku 3 lat i starsze, ale CVS Health będzie podawać szczepionki Pfizer dzieciom w wieku od 18 miesięcy do 4 lat od wtorku w MinuteClinics, w których pracują pielęgniarki rodzinne, lekarze towarzyszący i pielęgniarki.

REKLAMA REKLAMA

Departament Zdrowia Publicznego Chicago planuje przez całe lato szereg imprez dla dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych.

Niektórzy rodzice wahają się co do zaszczepienia swoich dzieci, inni nie mają wątpliwości.

W poniedziałek do apteki Rana-Reagan w Bloomingdale, która jako pierwsza otrzymała szczepionki i rozpoczęła szczepienia, przyjechało kilka osób.

Wielu rodziców przyjechało tu właśnie dlatego, że słyszeli, że ma szczepionkę Moderna. Szczepionki wykonane przez Moderna i Pfizer zostały zatwierdzone w sobotę przez CDC.

Chociaż Food and Drug Administration FDA stwierdziła, że ​​obie szczepionki są bezpieczne i skuteczne, szczepionki różnią się od siebie.

Szczepionka Moderna dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat powinna być podawana w dwóch dawkach w odstępie około czterech tygodni, a każdy zastrzyk stanowi około jednej czwartej dawki dla dorosłych.

Szczepionka Pfizer dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat składa się z trzech dawek podawanych w ciągu około 11 tygodni. Każda dawka szczepionki Pfizer wynosi około jednej dziesiątej dawki dla dorosłych.

Wielu rodziców, którzy wybierają szczepionkę Moderna dla swoich dzieci, kieruje się krótszym czasemn na pełne zaszczepienie.

Chcą by dzieci zostały w pełni zaszczepione, zanim jesienią pójdą do szkoły.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/Jikaboom

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Illinois celem zabójczych pielgrzymek. Liczba zabiegów usuwania ciąży dramatycznie wzrośnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ przepisy dotyczące aborcji w USA zmieniają się po piątkowej decyzji Sądu Najwyższego, usługodawcy w Illinois przygotowują się na napływ pacjentek z innych stanów. Przewidywana liczba aborcji może być do 20 razy wyższa niż dotychczas.

W siedzibie Planned Parenthood w Chicago Loop telefony dzwonią od czasu, gdy Sąd Najwyższy unieważnił sprawę Roe przeciwko Wade, eliminując w ten sposób konstytucyjne prawo do aborcji.

„Spodziewamy się, że do 20 razy więcej pacjentek aborcyjnych będzie przybywać spoza stanu niż obecnie”

– powiedziała Julie Uhal z Planned Parenthood of Illinois.

Aborcja jest legalna w Illinois i może być ograniczona jedynie po osiągnięciu przez płód okresu żywotności, kiedy uważa się, że płód może przetrwać poza macicą.

REKLAMA REKLAMA

Medycyna określa ten czas na 24 – 26 tydzień, ale prawo stanu Illinois nie określa ram czasowych, mówiąc, że lekarz może go określić indywidualnie w każdym przypadku.

Aborcja są również dozwolona po osiągnięciu zdolności do życia w celu ochrony życia lub zdrowia pacjentki.

W całym stanie wiele klinik oferujących aborcję farmakologiczną przygotowuje się na gwałtowny wzrost liczby pacjentów. Wiele stanów otaczających Illinois, takich jak Missouri i Wisconsin, już wprowadziło ograniczenia dotyczące aborcji.

„Mniej niż 30 minut po ogłoszeniu opinii Sądu aborcja stała się nielegalna w stanie Missouri, z bardzo nielicznymi wyjątkami dotyczącymi nagłego stanu zdrowia matki”

– powiedziała Yamelsie Rodriguez, prezes i dyrektor generalny regionu Planned Parenthood St. Louis.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/Zulkarnieiev Zulkarnieiev

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago głosuje! Komunikat Komisji Wyborczej Miasta Chicago dotyczący Prawyborów 28 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Prawybory. Komunikat Komisji Wyborczej Miasta Chicago:

We wtorek, 28 czerwca, w dniu prawyborów, prosimy wyborców Chicago o kierowanie wszystkich pytań lub uwag do Centralnego Biura Wyborczego “Election Central” pod numer telefonu 312-269-7870  (należy prosić o polskiego przedstawiciela).

Linia telefoniczna Centralnego Biura Wyborczego będzie czynna tylko w dniu wyborów.

Wyborcy mogą również dzwonić by rozmawiać po polsku na numer 312-269-5702 (Monika Myśliwiec-Gałuszka).

REKLAMA REKLAMA

Wszystkie placówki wyborcze w dniu wyborów będą otwarte w godzinach od 6:00 rano do 7:00 wieczorem.

Wyborcy mogą oddać głos w lokalu do którego zostali przydzieleni lub w jednej z 51 placówek wczesnego głosowania tzn. Centrów Wyborczych (Election Centers) w dniu wyborów.

Zachęcamy wszystkich wyborców, zanim udadzą się oddać głos w prawyborach, do sprawdzenia informacji dotyczących ich lokalu wyborczego na stronie internetowej www.chicagoelections.gov lub w języku polskim www.chicagowybory.com pod linkiem “Twoje Informacje Wyborcze” .

W prawyborach wyborcy muszą wybrać kartę do głosowania z partii demokratycznej, republikańskiej lub libertariańskiej.                                             

W dniu wyborów jest możliwość osobistej rejestracji. Od osób rejestrujących się do głosowania wymagane jest przedstawienie dwóch (2) dokumentów tożsamości, co najmniej jeden z nich musi posiadać aktualny adres zamieszkania wyborcy.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/AaronAmat

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Podatek paliwowy nie wzrośnie w Illinois pomimo inflacji. Czy to wystarczy by kierowcy odczuli ulgę?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od piątku 1 lipca Illinois czasowo zawiesi nie tylko podatek od sprzedaży artykułów spożywczych ale także zrezygnuje z podwyżki podatku od benzyny. Inicjatywa jest częścią planu gubernatora Pritzkera, mającego na celu walkę z rekordową inflacją.

Zrezygnowanie z podatku jest tymczasowe i będzie obowiązywać przez pozostałą część roku. O zniesienie podatku od sprzedaży artykułów spożywczych pisaliśmy dwa dni temu, 26 czerwca.

Illinois zrezygnuje z podwyżki w podatku od paliw silnikowych.

Decyzja wpłynie na przewidywaną cenę, która miała wzrosnąć automatycznie 1 lipca, poinformowali urzędnicy.

Stan pobiera również podatek od sprzedaży benzyny, ale ten podatek pozostanie.

REKLAMA REKLAMA

Kierowcy w sąsiedniej Indianie również zobaczą zmianę cen na dystrybutorach paliwa już w piątek — ale nie na lepsze.

Podatki paliwowe wzrosną tu do 62 centów na galon.

Obecnie kierowcy w Indianie już płacą rekordową kwotę 56 centów podatku paliwowego.

Stan Indiana ma dwa podatki od benzyny — siedmioprocentowy podatek od sprzedaży i podatek skierowany na projekty infrastrukturalne.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/coffeekai

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu