Połącz się z nami

News Chicago

O tym było głośno. Najważniejsze wydarzenia polityczne w Chicago 2019 roku

Opublikowano

dnia

Wybory burmistrza miasta Chicago, zaprzysiężenie gubernatora stanu Illinois, wybory do polskiego parlamentu, zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych- to tylko niektóre z istotnych faktów z życia Wietrznego Miasta. Redakcja Radia Deon wybrała kilka najważniejszych wydarzeń politycznych mijającego roku.

W poniedziałek 14 stycznia przed południem JB Pritzker został zaprzysiężony na 43. Gubernatora stanu Illinois. Uroczystość odbyła się w stolicy naszego stanu w Springfield. Pritzker na swoją gubernatorską kampanię wydał rekordową sumę 171 milionów dolarów.

25 marca na dorocznym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej jego uczestnicy podjęli decyzję o zmianie trwania kadencji władz wydziału z jednego roku do dwóch lat z jednoczesnym ograniczeniem możliwości piastowania poszczególnych stanowisk we władzach wydziału do trzech kadencji.
W tajnym głosowaniu blisko 200 uczestników zebrania zdecydowało, że prezesem wydziału został Mirosław Niedziński. Tuż po wyborze na stanowisko szefa wydziału nowy prezes mówił na antenie Radia Deon o najważniejszych zadaniach i planach nowych władz wydziału

Stanowisko pierwszego wiceprezesa powierzono Bogusławowi Strumińskiemu. Drugim wiceprezesem został Jacek Graca.

2 kwietnia Lori Lightfoot wygrała wybory na burmistrza Chicago! W drugiej turze zdecydowanie pokonała Toni Preckwinkle, przewodniczącą Rady Powiatu Cook. Lightfoot odniosła zwycięstwo w każdym z 50 okręgów miejskich. W Chicago po raz pierwszy w historii Wietrznego Miasta urząd burmistrza objęła kobieta afroamerykańskiego pochodzeniaNowa burmistrz obiecała, że zajmie się zaniedbanymi dzielnicami miasta, deklarując, że od tej pory kod pocztowy nie będzie determinować niczyjej przyszłości. Zobowiązała się także zająć szkołami, zreformować policję i walczyć z przestępczością w mieście.

16 kwietnia Premier RP Mateusz Morawiecki przybył z wizytą do Chicago. Był gościem honorowym chicagowskiej premiery filmu dokumentalnego „Poland: The Royal Tour”, w którym pełnił rolę przewodnika po najważniejszych i najciekawszych miejscach w Polsce.
Podczas pobyty w Wietrznym Mieście premier Morawiecki spotkał się z dziennikarzami w Konsulacie Generalnym RP. Podczas kilkuminowej konferencji prasowej mówił o premierze filmu „Poland: The Royal Tour”.Wyraził opinię, że takie spotkania mają służyć kształtowaniu pozytywnego wizerunku Polski i przyciąganiu inwestorów

Podczas wizyty premier Mateusz Morawiecki w chicagowskiej Liryc Opera złożył kwiaty pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki przy Solidarity Drive w centrum Chicago. Na miejscu rozmawiał z uczestniczącymi w ceremonii harcerzami.

W czerwcu burmistrz Lightfoot ogłosiła wprowadzenie zmian w programie emerytalnym pracowników miasta po tym, jak kontrola przeprowadzona przez niezależną firmę wykazała daleko idące niedociągnięcia w programie. Jak powiedziała burmistrz system, który prowadził radny Burke był idealnym miejscem dla korupcji. Burke miał pełną kontrolę nad funduszem emerytalnym będąc przez 30 lat członkiem Komisji Finansowej. Kontrola ksiąg została przeprowadzona po raz pierwszy po postawieniu radnemu zarzutów o korupcję i po pozbawieniu go władzy. Burmistrz obiecała także uczciwość i przejrzystość w prowadzeniu finansowych ksiąg miasta.

W środę 12 czerwca w godzinach przedpołudniowych gubernator, JB Pritzker w świetle fleszy i wśród zwolenników projektu, podpisał ustawę aborcyjną. Dla wielu dzień stał się powodem do dumy i radości dla wielu czarne chmury zawisły nad wszystkim, w co wierzyli. Przeciwnicy ustawy ze smutkiem stwierdzili, że podpisanie tej karygodnej ustawy sprawi, że Illinois stanie się aborcyjną mekką, a legalne zabijanie dzieci zabiegiem kosmetycznym. Przypomnijmy, że ustawa zezwala na dokonywanie aborcji do momentu narodzin.

W sierpniu w Chicago miała miejsce wizyta Ministra Spraw Zagranicznych RP, Jacka Czaputowicza. W trakcie jej trwania nastąpiło złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim oraz wiązanki kwiatów pod Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Minister odwiedził także Polską Misję Duszpasterską pw. Trójcy Świętej w Chicago, zwiedził Muzeum Polskie w Ameryce oraz zjadł śniadanie z liderami organizacji polonijnych w Konsulacie Generalnym RP w Chicago.
O tym, jak przebiegła wizyta Jacka Czaputowicza w parafii św. Trójcy, mówił na antenie Radia Deon ks. Proboszcz Andrzej Totzke. Duchowny podkreślał, że nastawiony na współpracę minister Jacek Czaputowicz pozostawił chicagowskiej Polonii ważne przesłanie

Szef polskiej dyplomacji odwiedził także Nowy Jorku. Spotkanie Rady Bezpieczeństwa pod przewodnictwem ministra Jacka Czaputowicza zbiegło się, z obchodzonym po raz pierwszy Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie.

We wrześniu Lori Lightfoot odwiedziła siedzibę Związku Narodowego Polskiego. Prezes ZNP i KPA Franciszek Spula podjął burmistrz Chicago śniadaniem. Uczestniczyło w nim około czterdziestu osób reprezentujących rożne organizacje i środowiska polonijne.
Jak podkreśla na antenie Radia Deon Franciszek Spula, spotkanie z burmistrz Lori Lightfoot było okazją do postawienia wielu pytań, a także do wyrażenia refleksji na temat kontaktów i współpracy ze środowiskiem polonijnym

Bardzo dobre wrażenie Lori Lightfoot wywarła na Marku Dobrzyckim. Jak mówił obecny na spotkaniu dyrektor poradni Amicus Poloniae, burmistrz Chicago stara się być dobrym gospodarzem i konsekwentnie dopilnowywać swoich założeń

Wśród uczestników spotkania znaleźli się między innymi: Prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, James Rabczewski, prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois, Mirosław Niedziński, Prezes Polonijnej Izby Gospodarczej, Iwona Filipiak oraz Thomas Surma, prezes Metropolitan Crime Commission.

W sobotę 12 października w Wietrznym Mieście odbyły się wybory do polskiego parlamentu. Polonijnym kandydatem do Senatu RP był chicagowski lekarz, prof. Marek Rudnicki. Hasło wyborcze profesora Rudnickiego brzmiało: MY, POLACY! Dziedzictwo i Przyszłość. W Stanach Zjednoczonych na polityka Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 58 proc. wyborców. Największą przewagę nad konkurentami, Marek Rudnicki osiągnął w Chicago. Tu kratkę przy jego nazwisku skreśliło 75 proc. wyborców. Niestety, nie udało mu się uzyskać mandatu do Senatu RP.

17 października szef chicagowskiej policji został zauważony, jak śpi za kierownicą policyjnego SUV z włączonym silnikiem. Jak się później okazało wcześniej przez kilka godzin był w znanym barze w centrum Chicago, w towarzystwie funkcjonariuszki, którą sam przydzielił do swojej ochrony. Szczegóły z raportu inspektora generalnego miasta Chicago, Joe Fergusona, podawał na antenie Radia Deon, były oficer chicagowskiej policji, Marcin Vogel. Jak mówił, najprawdopodobniej sprawa zakończy się ogromnym skandalem, który wybuchnie zaraz na początku 2020 roku

2 grudnia Eddie Johnson opuścił stanowisko komendanta chicagowskiej policji. Został zwolniony w trybie natychmiastowym przez burmistrz Lori Lightfoot i oficjalnie przestał być pracownikiem miasta Chicago. Skandal z udziałem Johnsona zatacza coraz większe kręgi i komentowany jest w całych Stanach Zjednoczonych. Kilku policjantom grożą poważne sankcje dyscyplinarne.

11 listopada 2019 roku zostały zniesione wizy do USA dla Polaków. Od tego dnia polscy obywatele mogą w celach turystycznych i biznesowych podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz, a jedynie po złożeniu przez internet znacznie tańszego wniosku autoryzacyjnego. Nowojorskie Radio RAMPA, które gościło w rezydencji Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher tuż po formalnym ogłoszeniu przyłącznia Polski do Visa Waiver Program zdradziło kulisy zniesienia wiz do USA.
Z Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher rozmawiała redaktor naczelna Radio RAMPA, Monika Adamski

Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher mocno podkreśliła w kwestii zniesienia wiz dla Polaków zasługi prezydentów: Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Redakcja Radia Deon

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak, Facebook.com

News Chicago

Christian Mitchell nowym kandydatem na wicegubernatora Illinois. Kim jest i dlaczego jego nominacja ma znaczenie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Były zastępca gubernatora Christian Mitchell został we wtorek oficjalnie ogłoszony przez gubernatora J.B. Pritzkera jako jego kandydat na nowego wicegubernatora stanu Illinois. To nie tylko ważna decyzja polityczna, ale i potencjalnie historyczny moment — zwłaszcza w kontekście spekulacji na temat ambicji prezydenckich Pritzkera.

Kim jest Christian Mitchell?

Obecnie pełniący funkcję wiceprezesa ds. zaangażowania obywatelskiego na Uniwersytecie Chicagowskim, Mitchell ma za sobą bogate doświadczenie w administracji stanowej. Do 2023 roku był zastępcą gubernatora Illinois i odpowiadał m.in. za nadzór nad Departamentem Spraw Wojskowych, kierował wysiłkami w walce z pandemią COVID-19 oraz współtworzył kluczowe reformy, takie jak:

  • Climate and Equitable Jobs Act – ustawa dotycząca czystej energii i sprawiedliwości klimatycznej,
  • Rebuild Illinois – plan modernizacji infrastruktury,
  • Legalizacja marihuany – jedna z najważniejszych zmian legislacyjnych ostatnich lat.

Mitchell to także były kongresmen stanowy (pełnił tę funkcję przez trzy kadencje), absolwent Uniwersytetu Chicagowskiego oraz Uniwersytetu Loyola, gdzie uzyskał tytuł magistra prawa. Służy również jako porucznik w Illinois Air National Guard.

Karierę rozpoczął jako organizator społeczny w chicagowskim South Side, a następnie został pierwszym czarnoskórym dyrektorem wykonawczym Demokratycznej Partii Illinois.

Dlaczego ten wybór ma znaczenie?

Decyzja JB Pritzkera o wskazaniu Christiana Mitchella na stanowisko wicegubernatora zyskała dodatkową wagę w świetle rosnących spekulacji, że gubernator może wystartować w wyborach prezydenckich w 2028 roku. W takiej sytuacji jego zastępca objąłby funkcję gubernatora.

Co więcej, obecna wicegubernator Juliana Stratton ogłosiła już start w wyborach do Senatu USA z poparciem Pritzkera, co pozostawiło wakat w jego sztabie. Mitchell, jako sprawdzony partner w administracji i doświadczony polityk, wydaje się być naturalnym wyborem.

W razie zwycięstwa Pritzkera w ewentualnych wyborach prezydenckich, Christian Mitchell zostałby pierwszym czarnoskórym gubernatorem w historii stanu Illinois.

Oficjalne deklaracje i polityczne tło

Christian Mitchell wyraził entuzjazm wobec nominacji w opublikowanym przez kampanię Pritzkera filmie:

„Cieszę się, że mogę ponownie dołączyć do J.B., bo stawka jest dziś wyższa niż kiedykolwiek. W ciągu ostatnich ośmiu lat zrobiliśmy ogromny postęp — teraz musimy go bronić. Zawsze będziemy wspólnie walczyć o przyszłość Illinois”.

Sam gubernator, który w zeszłym tygodniu ogłosił start w wyborach na trzecią kadencję, podkreślił rolę Mitchella jako zaufanego współpracownika:

„Christian Mitchell to sprawdzony lider z wizją, doświadczeniem i niezachwianym zaangażowaniem w służbę mieszkańcom naszego stanu. Od transformacji energetycznej po walkę z pandemią — był siłą napędową wielu naszych sukcesów”.

Co dalej dla Illinois?

Z oficjalnym startem kampanii JB Pritzkera na trzecią kadencję, Illinois staje się coraz ważniejszym punktem na politycznej mapie USA. W swoim wideo ogłaszającym kampanię, nagranym w miejscowości Chestnut – którą określił jako „serce Illinois” – gubernator mówił:

„To tu toczy się walka o dostępność życia, o ochronę wolności i o zdrowy rozsądek. Ludzie chcą stabilności, awansu i uczciwych szans. A tymczasem Waszyngton oferuje tylko chaos”.

Na politycznym horyzoncie nie brakuje również rywali. Szeryf Powiatu DuPage, James Mendrick, zapowiedział już, że zamierza ubiegać się o nominację Partii Republikańskiej w prawyborach w marcu 2026 roku. O jego decyzji informowaliśmy 28 lutego.

James Mendrick

Kto będzie następny w kolejce, jeśli Pritzker odejdzie?

W razie zwycięstwa gubernatora w wyborach prezydenckich, linia sukcesji w Illinois prezentuje się następująco:

  1. Wicegubernator (Christian Mitchell)
  2. Prokurator Generalny stanu Illinois
  3. Sekretarz Stanu
  4. Prezes Senatu stanowego

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Gwiazdy kulinarnej sceny Chicago otwierają The Purple Pig na przedmieściach

Opublikowano

dnia

Autor:

The Purple Pig

The Purple Pig, jedna z najbardziej cenionych chicagowskich restauracji oferujących kuchnię śródziemnomorską, rozszerza działalność poza centrum miasta. Nowa lokalizacja powstanie w Oak Brook i zostanie otwarta jeszcze w tym roku w Oakbrook Center — w miejscu, gdzie wcześniej działał salon meblowy Mitchell Gold & Bob Williams.

Rozwój po 15 latach sukcesu

Flagowa restauracja przy 444 N. Michigan Ave. została otwarta w 2009 roku i szybko zdobyła uznanie gości oraz krytyków. Teraz ten sam zespół partnerski — zdobywca nagrody Jamesa Bearda, szef kuchni Tony Mantuano wraz z żoną Cathy, a także Marianna Bannos i jej ojciec Thomas Shubalis — wkracza na przedmieścia.

Nowa przestrzeń – więcej miejsca i możliwości

Oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy z udziałem partnerów i lokalnych przedstawicieli zaplanowana jest na tydzień rozpoczynający się 7 lipca. Nowa restauracja zajmie ponad 11 000 stóp kwadratowych, co czyni ją dwa razy większą od pierwotnej lokalizacji. Pomieści około 300 gości, a do dyspozycji odwiedzających będzie także przestronny taras do posiłków na świeżym powietrzu.

Sezonowe menu i kulinarne nazwiska

Za menu odpowiadać będą wspólnie Tony Mantuano i Efrain Medrano — szef kuchni The Purple Pig od 2020 roku. Medrano specjalizuje się w kuchni sezonowej i śródziemnomorskiej, z mocnym akcentem na owoce morza, dojrzewające sery, wędliny przygotowywane na miejscu oraz domowe desery i lody.

Kto stoi za projektem?

Mantuano to nazwisko dobrze znane w świecie gastronomii. Wieloletni szef kuchni nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Spiaggia w Chicago, zwycięzca prestiżowej nagrody James Beard (2005) oraz autor dwóch książek kulinarnych. W ostatnich latach był partnerem w restauracji Yolan w Nashville — uznanej w 2023 roku za najlepszą restaurację w USA w rankingu czytelników Food & Wine.

The Purple Pig

The Purple Pig Market – coś więcej niż restauracja

Nowa odsłona The Purple Pig wyróżniać się będzie także koncepcją przestrzenną. Z przodu znajdzie się Purple Pig Market — miejsce na szybki posiłek lub zakupy na wynos. W ofercie znajdą się m.in. kawa, ciastka, lody, pizza na kawałki oraz produkty sygnowane marką restauracji: oliwy, octy balsamiczne, deski do krojenia czy likiery.

Otwarcie planowane jest na późną jesień, jeszcze przed świętami.

Źródło: dailyherald
Foto: The Purple Pig
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago nie tylko stolicą szczurów. Teraz także „najbardziej pluskwiastym” miastem Ameryki

Opublikowano

dnia

Autor:

pluskwa

To już oficjalne – Chicago nie tylko pozostaje na szczycie listy „najbardziej szczurzych miast” w USA, ale po raz piąty z rzędu zajęło także pierwsze miejsce w rankingu najbardziej zarażonych pluskwami miast w kraju, według najnowszego raportu firmy Orkin.

Pluskwy nie odpuszczają Chicago

Coroczny raport przygotowany przez firmę Orkin – lidera w zwalczaniu szkodników – oparty jest na danych z wykonanych zabiegów usuwania pluskiew w okresie od 15 maja 2024 r. do 14 maja 2025 r. Ranking uwzględnia zarówno interwencje domowe, jak i komercyjne w 50 największych metropoliach Stanów Zjednoczonych.

Chicago po raz kolejny uplasowało się na pierwszym miejscu, wyprzedzając Cleveland, Detroit, Los Angeles i Indianapolis.

Na liście znalazły się także dwa inne miasta z Illinois:

  • Champaign – miejsce 9 (awans o 1 pozycję),

  • Peoria – miejsce 33 (awans aż o 18 pozycji).

Eksperci ostrzegają: sezon podróży to raj dla pluskiew

Według entomologa Bena Hottela z Orkin, zbliżające się wakacje to szczególnie niebezpieczny okres:

„Pluskwy to jedne z najbardziej odpornych i trudnych do zwalczenia szkodników na świecie. Jeśli dostaną się do domu lub hotelu – mogą się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Wraz z nasileniem letnich podróży kluczowe jest, aby ludzie wiedzieli, jak je rozpoznać i unikać”.

Eksperci radzą, by w czasie podróży sprawdzać materace, ramy łóżek, szczeliny w ścianach i bagaż, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć walizki oraz ubrania – zanim trafią do szaf.

Pluskwy

Najbardziej zarażone miasta w USA – ranking Orkin 2025

Oto pierwsze 10 miast z pełnego zestawienia (w nawiasach zmiana pozycji względem ubiegłego roku):

  1. Chicago (bez zmian)
  2. Cleveland (+2)
  3. Detroit (+3)
  4. Los Angeles (+1)
  5. Indianapolis (+3)
  6. Waszyngton D.C. (+1)
  7. Grand Rapids, MI (+7)
  8. Columbus, OH (+3)
  9. Champaign, IL (+1)
  10. Milwaukee (+15)

Warto odnotować też kilka innych miast, które zaliczyły duże zmiany:

  • Hartford, CT – skok aż o 48 miejsc w górę,
  • Charlotte, NC – spadek o 23 pozycje,
  • Nowy Jork – w dół o 13 miejsc,
  • Filadelfia – aż 22 miejsca niżej.

Pełny ranking zawiera 50 miast i można go znaleźć na stronie Orkin.

pluskwy na łóżku

Dlaczego to ma znaczenie?

Problem pluskiew to nie tylko kwestia higieny – ich obecność może powodować silne reakcje alergiczne, problemy ze snem, stres i wysokie koszty usuwania. A ponieważ są wyjątkowo odporne na wiele tradycyjnych metod zwalczania, prewencja i szybka reakcja są kluczowe.

Źródło: nbc
Foto: istock/AndreyPopov/John-Reynolds/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu