Połącz się z nami

News Chicago

Polityczne podsumowanie 2019 roku. Impeachment najważniejszym wydarzeniem minionych dwunastu miesięcy

Opublikowano

dnia

Procedura impeachmentu Donalda Trumpa, zniesienie wiz dla Polaków, wybory, w których zwycięża z mocną przewagą partia PIS – to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń politycznych 2019 roku. Na antenie Radia Deon komentuje je i ocenia Michał Szułdrzyński, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

Jako najważniejsze wydarzenie polityczne mijającego roku komentator polityczny wskazuje procedurę impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Michała Szułdrzyńskiego wydarzenie to potwierdza fakt, jak wiele kontrowersji nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie wzbudzają decyzje Donalda Trumpa oraz sposób prowadzenia przez niego polityki

11 listopada 2019 roku zostały zniesione wizy do USA dla Polaków. Od tego dnia polscy obywatele mogą w celach turystycznych i biznesowych podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz, a jedynie po złożeniu przez internet znacznie tańszego wniosku autoryzacyjnego. Jak twierdzi Michał Szułdrzyński, to decyzja, która została w Polsce bardzo dobrze przyjęta

Rok 2019 to także sukcesy wyborcze polskiej partii PIS. W maju partia rządząca wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego, w październiku w wyborach parlamentarnych do polskiego Sejmu Prawo i Sprawiedliwość zwycięża uzyskując 43,59 procent głosów. Jak twierdzi Michał Szułdrzyński PIS to partia, która ma szansę na rządy w Polsce do 2023 roku

Michał Szułdrzyński– urodził się 9 stycznia 1980 w Krakowie. Jest polskim dziennikarzem i publicystą. W 2003 ukończył studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, po czym podjął pracę w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Prowadził programy „Tygodnik Polski” i „Minęła 20” w TVP Info oraz „Kalkulator Polityczny ‚Rzeczpospolitej’” w Polsat News, był również do czerwca 2008 redaktorem naczelnym kwartalnika „Nowe Państwo” oraz członkiem redakcji kwartalnika „Pressje”. Jego teksty ukazywały się w „Rzeczpospolitej”, której najpierw był współpracownikiem, od 2013 kierownikiem działu krajowego, a od kwietnia 2016 zastępcą redaktora naczelnego.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: rp.pl, Twitter.pl/Jason Smith/Prawo i Sprwiedliwość

 

News USA

Illinois i 19 innych stanów pozwało rząd za przekazanie danych z Medicaid do DHS

Opublikowano

dnia

Autor:

pozew

Kalifornijski Prokurator Generalny Rob Bonta ogłosił we wtorek, że wraz z prokuratorami generalnymi z 19 innych stanów wniósł pozew przeciwko rządowi federalnemu, oskarżając go o rażące naruszenie przepisów dotyczących prywatności. Chodzi o przekazanie milionów poufnych danych zdrowotnych osób zapisanych do Medicaid – w tym imigrantów – urzędnikom Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), którzy zajmują się deportacjami.

Dane zdrowotne w rękach agentów deportacyjnych

Doradcy w Departamencie Zdrowia, którym przewodził Robert F. Kennedy Jr., zdecydowali się udostępnić DHS dane obejmujące m.in. nazwiska, adresy, numery ubezpieczenia społecznego, status imigracyjny oraz historię świadczeń zdrowotnych beneficjentów Medicaid z Kalifornii, Illinois, stanu Waszyngton i Dystryktu Kolumbii.

Wszystkie te jurysdykcje umożliwiają cudzoziemcom korzystanie z Medicaid finansowanego wyłącznie ze środków stanowych.

Zdaniem ekspertów, takie informacje mogą znacząco pomóc władzom federalnym w lokalizowaniu i deportowaniu imigrantów. W ocenie prokuratora Bonty, to działanie narusza fundamentalne zasady federalnej ochrony prywatności.

„Dane osobowe dotyczące opieki zdrowotnej są poufne i mogą być udostępniane tylko w wyjątkowych, jasno określonych przypadkach” – powiedział Rob Bonta podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Prokurator Generalny Kalifornii zaznaczył także, że obowiązujące prawo, w tym ustawa HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act), jednoznacznie chroni prywatność danych zdrowotnych i ogranicza możliwość ich udostępniania bez zgody pacjenta.

CMS chciało odmówić – Trump kazał przesłać dane

Z wewnętrznych notatek i e-maili wynika, że urzędnicy Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS) próbowali sprzeciwić się prośbie DHS. W notatce z 6 czerwca, podpisanej przez zastępczynię dyrektora programu Medicaid Sarę Vitolo, urząd ostrzegł, że udostępnienie danych może naruszyć m.in. ustawę o prywatności z 1974 r. oraz ustawę o ubezpieczeniach społecznych.

Jednak cztery dni później, 10 czerwca, polityczni nominaci Prezydenta Trumpa w Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej (HHS) wydali polecenie natychmiastowego przekazania danych DHS, określając godzinę do której należy to zrobić.

Robert F. Kennedy Jr.

Rząd: działaliśmy zgodnie z prawem

Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej HHS, Andrew Nixon, stwierdził w oświadczeniu, że działania agencji były zgodne z prawem.

„HHS działało całkowicie w ramach swoich uprawnień prawnych – i w pełnej zgodności ze wszystkimi obowiązującymi przepisami – aby zapewnić, że świadczenia Medicaid są zarezerwowane dla osób, które są prawnie uprawnione do ich otrzymywania” – zapewniał Nixon.

Podkreślił również, że administracja Donalda Trumpa podjęła kroki mające na celu „agresywne przeciwdziałanie” wykorzystywaniu federalnych funduszy Medicaid przez osoby bez odpowiedniego statusu imigracyjnego.

WIZYTA U LEKARZA

Pozew złożony przez Kalifornię i 19 innych stanów ma na celu nie tylko pociągnięcie byłych urzędników federalnych do odpowiedzialności, ale także stworzenie precedensu, który jasno wyznaczy granice między polityką imigracyjną a prawem do prywatności w ochronie zdrowia.

Źródło: nbc
Foto: DHHS, istock/megaflopp/
Czytaj dalej

News Chicago

Zmiany w ruchu na Kennedy Expressway: Od 7 lipca zwężenia i kolejne zamknięcia zjazdów

Opublikowano

dnia

Autor:

kennedy-expressway

Kierowcy poruszający się Kennedy Expressway (I-90/I-94) muszą przygotować się na nowe utrudnienia. Departament Transportu Illinois (IDOT) zapowiedział znaczące zmiany w organizacji ruchu, które rozpoczną się w niedzielę, 7 lipca i potrwają przez kolejne tygodnie.

Zwężenia do jednego pasa w nocy

W dniach 7 i 8 lipca wyjazdowa nitka Kennedy Expressway zostanie zredukowana do jednego pasa ruchu na odcinku od Washington Boulevard do Addison Street. Prace rozpoczną się o godzinie 10:00PM, a pasy ekspresowe zostaną zamknięte o północy. Ruch ma zostać przywrócony do godziny 5:00 rano następnego dnia.

Zamknięcia zjazdów – lista lokalizacji i daty otwarcia

Departament Transportu Illinois IDOT poinformował, że w związku z kontynuacją projektu renowacji, kilka zjazdów na wyjazdowej jezdni Kennedy Expressway zostanie całkowicie zamkniętych. Są to:

  • Augusta Boulevard / Milwaukee Avenue – ponowne otwarcie przewidziane na połowę października
  • North Avenue (Illinois 64) – planowane otwarcie na początku września
  • Armitage Avenue – otwarcie również na początku września
  • Fullerton Avenue – przewidywane otwarcie w połowie sierpnia
  • Kimball Avenue – ponowne otwarcie w połowie sierpnia

Dodatkowo, utrzymane zostaną wcześniej zamknięte rampy:

  • Keeler Avenue do wyjazdowej Kennedy – otwarcie na początku września
  • Zjazd z Kennedy do Kostner Avenue – otwarcie na początku września

Część większego projektu modernizacji

Utrudnienia są częścią trwającej od 2023 roku, wartej 169 milionów dolarów modernizacji Kennedy Expressway. W ramach inwestycji ekipy drogowe przeprowadziły już:

  • modernizację pasów ekspresowych,
  • naprawę pasów wjazdowych,
  • remont 19 mostów,
  • łatanie nawierzchni,
  • wymianę oznakowania drogowego.

Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i poprawę płynności ruchu na jednej z najbardziej obciążonych arterii komunikacyjnych w Chicago.

Uwaga dla kierowców: IDOT zaleca omijanie remontowanego odcinka, korzystanie z alternatywnych tras oraz śledzenie komunikatów drogowych w czasie rzeczywistym.

Źródło: abc7
Foto: IDOT
Czytaj dalej

News Chicago

Stresujące chwile na pokładzie lotu do Chicago. Samolot zawrócił z powodu dymu

Opublikowano

dnia

Autor:

gojet awaryjne lądowanie st.louis

Poranek 1 lipca przyniósł dramatyczne chwile dla pasażerów lotu GoJet Airlines 4423 z St. Louis do Chicago. Krótko po starcie piloci otrzymali ostrzeżenie o dymie w jednej z toalet, co zmusiło ich do zawrócenia i awaryjnego lądowania na lotnisku w St. Louis. Choć nikomu nic się nie stało dla wielu podróżnych był to moment prawdziwego strachu o życie.

Ostrzeżenie o dymie i pilna decyzja załogi

GoJet Airlines, obsługujące ten rejs w ramach partnerstwa z United Airlines, poinformowały, że załoga samolotu typu CRJ-700 zgłosiła sygnał alarmowy związany z obecnością dymu w toaletach. Jak poinformowano, komunikat pojawił się krótko po starcie z lotniska Lambert w St. Louis.

W oficjalnym oświadczeniu linie potwierdziły, że maszyna wylądowała bezpiecznie, a wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie zostały ewakuowane i przetransportowane z powrotem do terminala.

Samolot wystartował ponownie kilka godzin później

Po sprawdzeniu maszyny i potwierdzeniu, że nie ma zagrożenia, linie GoJet podstawili nowy samolot, którym reszta pasażerów udała się do Chicago.

Stanowisko FAA: trwa dochodzenie

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) potwierdziła, że samolot bezpiecznie powrócił na lotnisko około godziny 6:40 rano. Agencja zapowiedziała wszczęcie dochodzenia, które ma wyjaśnić przyczynę alarmu.

Szczęśliwe zakończenie – ale trauma pozostaje

Choć incydent zakończył się szczęśliwie, wielu pasażerów jeszcze długo będzie wspominać tamten poranek. Sytuacje, w których pojawia się realne zagrożenie podczas lotu, zawsze budzą ogromne emocje i przypominają, jak wiele zależy od refleksu i profesjonalizmu załogi. Tym razem, na szczęście, wszystko skończyło się dobrze.

Źródło: abc7
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu