Połącz się z nami

News Chicago

Elektroniczna forma akt pracowniczych. Skrócony czas ich przechowywania. O zmianach w polskim prawie mecenas Leszek Lis

Opublikowano

dnia

Od 1 stycznia wprowadzono zmiany przechowywania akt pracowniczych. Dotyczą one długości okresu przechowywania  i formy, w jakiej są przechowywane. Jedną z dwóch najważniejszych zmian jest skrócenie okresu wszystkich akt do 10 lat. Drugą kluczową zmianą jest wprowadzenie digitalizacji teczek pracownika, a więc stworzenie formy elektronicznej.

O zmianach w Nowym Roku mówi gość Radia Deon mecenas Leszek Lis. Dotychczas wszelkie zaświadczenia były przekazywane w formie papierowej. Z początkiem nowego roku będzie to forma elektroniczna.  Jak twierdzi mecenas, dotarcie do danych jest często skomplikowane. Zakłady niejednokrotnie były zamykane i w takiej sytuacji archiwum wydawało kopie

Od nowego roku wszelka dokumentacja dotycząca pracy będzie prowadzona w formie elektronicznej. Zakład pracy będzie miał obowiązek przekazać informacje do ZUS-u. Tam dla każdego pracownika będzie założone konto w formie elektronicznej. Mecenas Leszek Lis zachęca również osoby zatrudnione przed 1999 do gromadzenia swoich danych

Gość Radia Deon odnióśł się również do składek emerytalnych.  Jak twierdzi mecenas Leszek Lis do naszej emerytury oprócz okresów składkowych możemy doliczyć  okresy nieskładkowe i uzupełniające. Może to być czas pracy na roli, urlopy macierzyńskie, jak również czas internowania

Po więcej informacji prosimy dzwonić do kancelarii Leszka Lisa pod numer telefonu 773 725 7787.

Arkadiusz Stachnik
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, pixabay.com

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne