Połącz się z nami

News Chicago

Marszałek Kornel Morawiecki gościem honorowym w Chicago. Parada 3 Maja po raz 128. przejdzie ulicami Wietrznego Miasta

Opublikowano

dnia

W sobotę 4 maja 2019 roku w Chicago odbędzie się 128. Parada 3 Maja. W centrum Wietrznego Miasta wiele polonijnych organizacji po raz kolejny zamanifestuje polską tradycję i kulturę. Tegorocznym gościem honorowym parady będzie marszałek Kornel Morawiecki.

O tym, jak wielkim zaszczytem będzie wizyta Kornela Morawieckiego, mówiła na antenie Łucja Mirowska –Kopeć. Rzecznik Prasowy Komitetu Organizacyjnego Parady podkreśla, że jej organizatorzy są dumni z tego, że polscy politycy chcą świętować razem z chicagowską Polonią

W tym roku organizatorzy Parady 3 Maja postanowili przyznać tytuł Honorowego Przyjaciela Polonii skarbnikowi powiatu Cook, Marii Pappas. Jak podkreśla Łucja Mirowska –Kopeć, polityk jest od wielu lat związana z Polonią i służy jej zawsze z otwartym sercem

Łucja Mirowska-Kopeć zaprasza i zachęca wszystkie polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy oraz osoby indywidualne do udziału w tym prestiżowym, patriotycznym wydarzeniu w życiu Polonii. Na antenie Radia Deon podaje adres strony internetowej, na której można dokonać zgłoszenia

Wszystkie informacje oraz formularze dostępne są na stronie internetowej: www.polishparade.org

Kalendarz organizacyjny Parady 2019 roku oraz wydarzeń towarzyszących:

15 lutego
Termin nadsyłania propozycji na Marszałka Parady (zgłoszenia wyłącznie od instytucji i organizacji) oraz hasła parady (instytucje, organizacje i osoby indywidualne) na adres: May 3rd Parade Committee ~ 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639

28 lutego godz. 19:30
Otwarte Zebranie Komitetu, wybór hasła parady oraz ogłoszenie Marszałka Parady. Możliwość zgłoszenia propozycji hasła parady podczas zebrania. Mozliwość zamówienia rydwanu od godz. 18:00, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL

23 marca godz. 18:00
Wybory Królowej Parady – Lone Tree Manor; kontakt: Ewa Rumiński, 773-742-1477; 3maj@usa.com

30 marca
Termin nadsyłania prac na konkurs plastyczny; kontakt: Malgorzata Tys, malgorzatatys@interia.pl

15 kwietnia
Termin składania zgłoszeń uczestnictwa w paradzie: May 3rd Parade Committee ~ 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639

3 maja
Podniesienie polskiej flagi – Daley Plaza – szczegóły w terminie późniejszym

4 maja
Pre-Parade Brunch – Chicago Society – szczegóły w terminie późniejszym

4 maja godz. 11:30
Początek Parady

4 maja godz. 14:00
Koncert Konstytucyjny; Chopin Garden, Grant Park, Chicago.

4 maja godz. 18:00
Bankiet z okazji 228 rocznicy Konstytucji 3 Maja w Chicago; Lone Tree Manor; kontakt: Ewa Rumiński, 773-742-1477; 3maj@usa.com. Wręczenie nagród w konkursie plastycznym.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Facebook.com/Łucja Mirowska-Kopec, Twitter.com/Kornel Morawiecki

News Chicago

Na 62. Corocznej Gali Nagród dla funkcjonariuszy uhonorowano polską bohaterkę, Joannę Tys

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, 4 grudnia, w hotelu Hyatt Regency McCormick Place, odbyło się uroczyste rozdanie najważniejszych nagród i wyróżnień w stanie Illinois dla funkcjonariuszy organów ścigania, straży pożarnej, zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa wewnętrznego. Wśród 59 nagrodzonych osób była Joanna Tys, polska policjantka, która w czerwcu uratowała życie młodej kobiecie tonącej w Jeziorze Michigan.

Uroczystość, zorganizowana przez stowarzyszenie Illinois Security Professionals Association (ISPA), miała na celu uhonorowanie najlepszych funkcjonariuszy, którzy wykazali się niezwykłą postawą i heroizmem, stawiając wykonanie powierzonych im obowiązków ponad wszystko.

Wybrani funkcjonariusze zostali wyróżnieni w różnych kategoriach. W sumie odznaczono 59 osób. Joanna Tys, polska policjantka, o której bohaterskim czynie pisaliśmy 30 czerwca, została nagrodzona w kategorii Law Enforcement Life Saving.

Jej odwaga, szybka reakcja i doskonałe umiejętność pływackie uratowały młodą kobietę. Do zdarzenia doszło w czwartek 29 czerwca o świcie między 5.30 a 6.00 rano.

Joanna Tys była na służbie i monitorowała okolice plaży przy ulicy North Ave w Chicago. Młodą kobietę, która spacerowała wzdłuż linii brzegowej Jeziora Michigan, obserwowała od pewnego czasu. 26-latka przykuwała uwagę policjantów, którzy patrolowali okolicę swoim zachowaniem. Kiedy kobieta wpadła do jeziora szybko zaczęła tonąć.

Na szybką reakcję dzielnej policjantki nie musiała długo czekać. Polka zrzuciła kamizelkę kuloodporną i popłynęła na ratunek. Koledzy policjanci zostali na lądzie i tylko słownie dopingowali Joannę Tys.

Później, z łodzi ratunkowej Polkę wsparli strażacy i wyciągnęli z Jeziora Michigan dziewczynę, która w ciężkim stanie została przewieziona do Northwestern Memorial Hospital. Na rutynowe badania lekarze przewieźli także bohaterską polską policjantkę.

13 lipca Joanna Tys została uhonorowana tytułem Police Officer of the Month. Nagroda ta jest zatwierdzana przez szefa biura wręczana w formie wstęgi i certyfikatu.

Tytuł Policjant Miesiąca nadawany jest zaprzysiężonemu członkowi zespołu, którego wykonywanie obowiązków służbowych w danym miesiącu odznaczało się na tyle wyjątkowym kunsztem zawodowym, że zasługuje na uznanie całego Wydziału.

Oficer Joanna Tys, to córka polskich emigrantów z Lublina. Urodziła się w Polsce. Do Stanów Zjednoczonych przyleciała z rodzicami w wieku siedmiu lat.

Ma 29 lat. W Chicago ukończyła polską szkołę i studia magisterskie. Studiując pracowała w polskiej restauracji Jolly Inn w dzielnicy Portage Park w Chicago.

Joanna Tys płynnie mówi po polsku. W chicagowskiej policji ze sporymi sukcesami służy dopiero od roku 2018.

Matka Joanny, Małgorzata Tys, pracuje jako koordynatorka polonijnego duszpasterstwa Imigranci Imigrantom działającego przy Archidiecezji Chicagowskiej, jest również dyrektorką w Polskiej Katolickiej Szkole im. św. Błażeja w Summit na południowych przedmieściach Chicago.

Źródło: informacja własna
Foto: Joanna Tys, Radio Deon
Czytaj dalej

News Chicago

W Brighton Park przerwano budowę obozu dla imigrantów. Sprawę skażenia bada IEPA

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja gubernatora J.B. Pritzkera tymczasowo wstrzymała budowę kontrowersyjnej bazy dla migrantów w Brighton Park zaledwie kilka dni po tym, jak raport z oceny środowiska ujawnił, że poziom rtęci i innych substancji zanieczyszczających w glebie przekracza limity środowiskowe.

Rzeczniczka Pritzkera, Jordan Abudayyeh, poinformowała, że przerwa w budowie wynika z działań Agencji Ochrony Środowiska stanu Illinois IEPA, która ma dodatkowe pytania dotyczące liczby próbek pobranych na miejscu oraz sposobu usunięcia i utylizacji skażonej gleby.

Oczekuje się, że rozmowy między urzędnikami ze stanem i miastem odbędą się w następny poniedziałek. Stan, przeznaczył na budowę schronu 65 milionów dolarów

Lokalizacja obozu bazowego – w pobliżu skrzyżowania 38th Street i Kalifornii – ma pomieścić do 2000 migrantów. Miasto chce, aby wraz z nadejściem zimy przeniesiono ich z lotnisk i komisariatów policji w Chicago.

O 800-stronicowym raporcie sporządzonym przez wykonawcę robót miejskich, firmę Terracon Consultants, pisaliśmy 4 grudnia.

Ujawnił on, że w glebie wykryto duże ilości rtęci, ołowiu, arsenu i innych substancji toksycznych. Z raportu wynika, że do 8 grudnia zaplanowano dodatkowe działania zaradcze.

Zanieczyszczoną glebę usunięto i wyrzucono na składowisko Laraway, a wykonawcy ułożyli na wierzchu sześciocalową warstwę żwiru, aby złagodzić ryzyko zatrucia z gleby.

Podczas poniedziałkowej, niepowiązanej rozprawy sądowej dotyczącej pozwu złożonego przez mieszkańców Brighton Park, którzy sprzeciwiają się użytkowaniu tego terenu, prawnik miasta Chicago stwierdził, że teren jest obecnie „czystszy” niż wtedy, gdy miasto podpisywało umowę o użytkowaniu gruntu i określało jego potencjalne zastosowanie.

Pojawiają się jednak pytania dotyczące tego, jak szybko miasto dowiedziało się o istnieniu zanieczyszczeń.

W samym raporcie wskazano, że wykonawca miejski pojawił się 14 listopada, aby dokładniej zbadać i pobrać więcej próbek w miejscach, w których wykryto rtęć. Wrócił ponownie 21 listopada, aby pobrać próbki powietrza, a dodatkowe próbki pobrano do 1 grudnia.

Burmistrz Chicago Brandon Johnson odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące zanieczyszczeń.

Choć obiecał, że raport dotyczący środowiska zostanie upubliczniony w zeszłym tygodniu, dziennikarze musieli złożyć wnioski o udostępnieniu dokumentu w otwartych aktach, aby móc się z nim zapoznać. Raport ukazał się dopiero po godzinie 8:00PM w piątek.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

W przyszłym roku Peoples Gas wdroży zniżkowe stawki dla osób o niskich dochodach

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowy system stawek zniżkowych został zatwierdzony w ramach decyzji, na mocy której organy regulacyjne obniżyły także podwyżkę stawek z 402 do około 301 mln dolarów, o którą wnioskowała Peoples Gas. Zmiana ma pomóc zapobiec częstym wyłączeniom mediów w dzielnicach Chicago o niższych dochodach.

16 listopada Komisja Handlu stanu Illinois ICC obniżyła o około 25% wnioskowaną przez Peoples Gas podwyżkę stawek na przyszły rok. O tej decyzji pisaliśmy 17 listopada.

Jednocześnie ICC nakazała spółce Peoples Gas i innym przedsiębiorstwom użyteczności publicznej wdrożenie systemu wielopoziomowych stawek zniżkowych – drugiego tego rodzaju systemu w kraju – do października 2024 r.

Obiecała przy tym powiększenie puli mieszkańców Chicago kwalifikujących się do pomocy w opłaceniu rachunków za ogrzewanie.

Zatwierdzone stawki Peoples Gas to wciąż rekordowy wzrost – który według szacunków organów nadzoru konsumenckiego wyniesie 6 dolarów w stosunku do średniego miesięcznego rachunku gospodarstwa domowego. Ale zmienione stawki zniżkowe zapewnią znacznie większą pomoc osobom, które jej najbardziej potrzebują.

Nowy edykt energetyczny ustanawia pięć poziomów zniżek dla gospodarstw domowych w stosunku do federalnych wytycznych dotyczących ubóstwa.

Wynoszą one od 5% zniżki dla klientów z dochodem gospodarstwa domowego do trzykrotności federalnego poziomu ubóstwa, aż do 83% zniżki dla osób poniżej połowy tego progu.

Każdy klient, który udokumentuje takie trudności finansowe, będzie mógł uzyskać przysługujące mu zniżki, w przeciwieństwie do istniejących teraz programów pomocy, które opierają się na finansowaniu rządowym. Zazwyczaj wyczerpuje się ono przed upływem końca roku, a pomoc otrzymuje jedynie 20% kwalifikujących się klientów.

Nowe rabaty będą dotyczyć całego rachunku klienta, a nie tylko stałych kosztów dostawy, jak nalegała Peoples Gas. W ten sposób klienci nie będą musieli wydawać więcej niż 3% swoich miesięcznych dochodów na rachunki za gaz.

Podobna struktura rabatów obowiązywała w ubiegłym roku w stanie Waszyngton.

Według analizy przeprowadzonej przez Illinois Public Interest Research Groupe, we wrześniu około 20% mieszkańców Englewood, o kodzie pocztowym 60621 otrzymało powiadomienia o odcięciu gazu, a około połowa została obciążona opłatami za zwłokę w płatnościach za rachunki.

Informacje na temat istniejących programów pomocy można znaleźć na stronie helpillinoisfamilies.com lub dzwoniąc pod numer (833) 711-0374.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/Dobrila Vignjevic/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu