News Chicago
Plan wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chicago. Spotka się z Polonią i burmistrzem miasta
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął pobyt w Stanach Zjednoczonych. Jednym z głównych powodów wizyty polskiego prezydenta są spotkania z mieszkającą w Stanach Zjednoczonych Polonią. W sobotę prezydent będzie rozmawiał z Polakami w Chicago. Rozmowa ma mieć związek z obchodzoną właśnie rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy przedstawiło już plan prezydenckiej wizyty w Chicago. O jej przebiegu mówi Konsul Generalny Piotr Janicki
„W piątek w godzinach porannych będzie spotkanie prezydenta z Gubernatorem Stanu Illinois Bruce’em Raunerem. Wola spotkań leży zarówno po stronie polskiej, jak i amerykańskiej. O godzinie 11.15 przed południem para prezydencka w Muzeum Polskim w Ameryce zwiedzi między innymi pokój poświęcony Janowi Ignacemu Paderewskiemu i będzie miała okazję zobaczyć pamiątki po tym wybitnym Polaku”.
O godzinie 12.20 po południu w piątek nastąpi ceremonia złożenia kwiatów przez Parę Prezydencką przed Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską. Łucja Mirowska-Kopeć, rzecznik prasowy Związku Klubów Polskich wyjaśnia, że uroczystość będzie miała miejsce na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles
„Na pewno będzie to uroczystość bardzo podniosła i z dużymi wrażeniami dla nas wszystkich. Odbędzie się także modlitwa. Orkiestra Wojskowa, która dziś przylatuje z Polski będzie towarzyszyła temu wydarzeniu, żeby uczcić je jeszcze bardziej i żeby stało się jeszcze bardziej podniosłe”.
O godzinie 1.25 zaplanowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Rahmem Emanuelem, burmistrzem Wietrznego Miasta. O tym wydarzeniu mówi na antenie Radia Deon Konsul Generalny, Piotr Janicki
„Po uroczystości w Niles będzie spotkanie polskiego prezydenta z burmistrzem Chicago. Odbędzie się ono w Art Institute. Potem z kolei Andrzej Duda spotka się z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia w bazie Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Kankakee. Stamtąd nastąpi powrót śmigłowcami na lotnisko Midway”.
Spotkajmy się pod biało-czerwoną flagą
Jednym z najważniejszych punktów wizyty będzie spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Polonią w Parku Millenium w centrum miasta w sobotę 19 maja. Konsul Generalny Piotr Janicki ma nadzieję, że na spotkaniu z prezydentem pojawią się tysiące osób
„Spotkanie jest otwarte i serdecznie na niego zapraszam. Pan prezydent pojawi się na scenie około godziny 2 po południu i wygłosi przemówienie. Pogoda w sobotę zapowiada się świetna, więc mam nadzieję, że i atmosfera będzie dobra. Proszę zabrać z sobą coś do jedzenia, coś do picia i przyjść z całą rodziną i znajomymi”.
Do udziału w spotkaniu z najwyższym przedstawicielem państwa polskiego zachęca Robert Radkowski. Menadżer Naszej Unii zapewnia, że wychodzi ona z wyjątkową ofertą dla swoich klientów. Każdy, kto posiada konto w Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej, będzie mógł się dojechać na spotkanie z prezydentem za darmo
„Nasza Unia jak zwykle wychodzi pod potrzeby swoich członków. Wszyscy, którzy posiadają u nas konto, będą mogli się wybrać na mini-wycieczkę, aby zobaczyć parę prezydencką. Zapewniamy dojazd do Parku Millenium, wyjazd jest o godzinie 11 przed południem. Oferujemy dziesięć autobusów, które państwa zawiozą i odwiozą”.
Lista oddziałów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej
Bridgeview Branch
8342 S. Harlem Ave.
Bridgeview, IL 60455
(708) 598-5100
Glendale Heights Branch
544 E. North Avenue
Glendale Heights, IL 60139
(630) 534-6388
Mt. Prospect Branch
1044 Mt. Prospect Plaza
Mt. Prospect, IL 60056
(847) 577-3230
Norridge Branch
4147 N. Harlem Avenue
Norridge, IL 60706
(708) 457-0750
Początek występów na scenie rozpocznie się o godzinie 12 w południe. Organizatorzy zachęcają, aby do Parku Millenium dotrzeć już o godzinie 10 rano. Na wydarzenie obowiązuje zakaz wnoszenie napojów alkoholowych.
Plan prezydenckiej wizyty w Chicago – piątek, 18 maja 2018 r.
10.15 rano – spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Gubernatorem Stanu Illinois Bruce’em Raunerem w Konsulace RP w Chicago
11.15 rano – Muzeum Polskie w Ameryce spotkanie z przedstawicielami muzeum, zwiedzanie wystawy oraz pokoju Paderewskiego
12.30 po południu – złożenie kwiatów przez Parę Prezydencką pod Pomnikiem Katyńskim oraz Tablicą Smoleńską w Niles na Cmentarzu św. Wojciecha
1.25 po południu– W chicagowskim Instytuie Sztuki spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Burmistrzem Chicago Rahmem Emanuelem
6.30 po południu – przelot helikopterem z Midway do bazy Gwardii Narodowej Stanu Illinois w Kankakee. Tam spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z amerykańskimi żołnierzami polskiego
pochodzenia
Plan prezydenckiej wizyty w Chicago – sobota, 19 maja 2018
Godz. 12.00 rano do 5.00 po południu – Millenium Park w centrum Chiago. Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią mieszkającą w Chicago. Wstęp wolny
Marta Kedzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/ Kancelaria Prezydenta, Twitter.com/Agata Duda News
News Chicago
W związku ze strzelaniną w Cicero, w której ranny został policjant, oskarżono 19-latka
W poniedziałek 19-letni Giovanni A. Saldivar, członek gangu, został oskarżony w związku ze strzelaniną, która poważnie raniła policjanta z Cicero w sobotę – poinformował rzecznik miasteczka. Saldivar usłyszał zarzuty dwóch przypadków usiłowania zabójstwa policjanta, a także ciężkiego pobicia z użyciem broni palnej oraz oddania strzałów z broni palnej w niebezpiecznych okolicznościach.
Do incydentu doszło w sobotę około godziny 12:45AM w okolicy 35th Street i 61st Court, przed lokalem Nikki’s Pub and Gaming. Funkcjonariusze taktyczni z Departamentu Policji Cicero zauważyli pojazd zaparkowany nieprawidłowo na ulicy. Podczas próby rozwiązania sytuacji doradzili kierowcy przestawienie auta.
Kiedy funkcjonariusze zaczęli odjeżdżać, Saldivar – który rozmawiał z kimś w samochodzie – niespodziewanie otworzył ogień w ich kierunku.
W wyniku strzałów jeden z policjantów został trafiony w plecy. Poszkodowanego natychmiast przetransportowano do Loyola University Medical Center, gdzie początkowo jego stan określano jako poważny, ale stabilny. Sprawca próbował uciec, ukrywając się w pobliskim barze, ale został szybko zatrzymany przez policję. O strzelaninie informowaliśmy tutaj.
Ranny policjant, 29-letni mężczyzna z blisko pięcioletnim stażem w służbie, w niedzielę został wypisany ze szpitala.
W poniedziałek Giovanni Saldivar stawił się na rozprawie dotyczącej zatrzymania. Sędzia zdecydował, że pozostanie w areszcie do czasu procesu.
„To był akt bezsensownej przemocy wobec naszych funkcjonariuszy, którzy narażają swoje życie, by zapewnić bezpieczeństwo naszej społeczności” – powiedział przedstawiciel władz Cicero.
Incydent podkreśla nieustające zagrożenie, z jakim mierzą się funkcjonariusze podczas codziennej służby, oraz potrzebę wsparcia ich działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego.
Źródło: nbc
Foto: YouTube
News Chicago
Nowa wystawa w Shedd Aquarium: „Wonders of the Waters”
Shedd Aquarium otwiera nową, spektakularną wystawę „Wonders of the Waters”, która zaprasza odwiedzających do odkrywania różnorodności życia wodnego w dwóch unikalnych ekosystemach: słodkowodnym i słonowodnym. Ekspozycja zadebiutuje w legendarnej rotundzie akwarium już we wtorek.
Dwa światy pod wodą
Każde z dwóch prezentowanych siedlisk mieści 28 110 galonów wody, a ich celem jest ukazanie bogactwa i różnorodności życia pod powierzchnią wody. Wystawa umożliwia bezpośrednie porównanie kontrastów i podobieństw między środowiskami słodkowodnymi a słonowodnymi.
- Ekosystem słodkowodny: Znajduje się tu ponad 5000 ryb reprezentujących 50 gatunków. Eksponat ten wyróżniają bujne rośliny wodne, z których niektóre osiągają wysokość aż 7 stóp, tworząc jeden z największych tego typu zbiorników na świecie.
- Ekosystem słonowodny: Wśród kolorowych i tętniących życiem koralowców „rozkwita” około 1500 ryb rafowych, odzwierciedlając niezwykłą dynamikę środowiska oceanicznego.
Edukacja i inspiracja
Nowa wystawa to nie tylko wizualne widowisko, ale także przestrzeń edukacyjna. Dzięki interaktywnym elementom, takim jak peryskopy, odwiedzający mogą zajrzeć w trudno dostępne zakamarki zbiorników i spojrzeć na świat z perspektywy podwodnych mieszkańców.
„Woda to źródło życia i klucz do bioróżnorodności naszej planety” – podkreśla Sarah Hezel, wiceprezes ds. projektowania i wystaw w Shedd Aquarium. „Ta przestrzeń pozwala gościom na chwilę zanurzyć się w podwodnym świecie, by rozbudzić ich ciekawość i zachwyt”.
Historyczna przestrzeń w nowej odsłonie
Rotunda Shedd Aquarium, będąca centralnym punktem ekspozycji, ma bogatą historię. Otwarta w 1930 roku jako ogród skalny i tropikalny basen, przez lata ewoluowała. W 1971 roku przekształcono ją w ogromną, 90 000-galonową rafę z tropikalnymi rybami, płaszczkami i rekinami.
Ambitna wizja na przyszłość
Wonders of the Waters to część większego projektu renowacji akwarium o wartości 500 milionów dolarów, obejmującego rozbudowę programów edukacyjnych, eksperymentalnych i społecznych. Inicjatywa ta ma na celu przekształcenie Shedd Aquarium na czas jego stulecia w 2030 roku.
„Wonders of the Waters” to nie tylko nowa wystawa, ale także zaproszenie do refleksji nad znaczeniem wody jako cennego i ograniczonego zasobu, bez którego życie na Ziemi nie byłoby możliwe.
Źródło: nbc
Foto: Shedd Aquarium
News Chicago
Nowe miejsce do gry w pickleball w Batavii: Pickled! otwiera największy obiekt
Mieszkańcy Batavii będą mieli nowe miejsce do rekreacji tej zimy. Już w grudniu w zachodniej części miasta otwarty zostanie kryty obiekt do gry w pickleball pod nazwą Pickled!, który stanie się częścią dynamicznie rozwijającej się sieci z siedzibą w Wheaton.
Nowy obiekt, zlokalizowany przy 301 N. Randall Road w dawnej przestrzeni sklepu buybuy BABY, będzie największą dotychczasową lokalizacją Pickled!. Przekształcenie pustego lokalu w rekreacyjny kompleks prowadzi Nathan Taylor, współwłaściciel firmy, który stawia sobie za cel rozwijanie popularności pickleballa i udostępnienie go jak największej liczbie osób.
Na przestrzeni 34 500 stóp kwadratowych znajdzie się:
- 12 kortów do pickleballa,
- 4 symulatory sportowe,
- 6 stołów do ping-ponga,
- Salonik dla członków z piwem i winem,
- Mały sklep z odzieżą i sprzętem sportowym.
Planowane godziny otwarcia to codziennie od 7:00AM do 11:00PM, a pierwsza faza przebudowy obejmuje przygotowanie przestrzeni do gry w pickleballa. W drugiej fazie dodane zostaną dodatkowe udogodnienia, takie jak bar i symulatory golfa.
Pickled!: Od lokalnej inicjatywy po dynamiczny rozwój
Nathan Taylor, który dorastał w stanie Waszyngton niedaleko miejsca, gdzie pickleball został wynaleziony, podkreśla swoją pasję do tego sportu. Jako były tenisista półprofesjonalny i entuzjasta rekreacji, Taylor postanowił połączyć swoje doświadczenie sportowe z przedsiębiorczością.
W 2022 roku zrezygnował z pracy w branży IT, by skupić się na rozwoju Pickled!. Pierwsza lokalizacja otworzyła się w Wheaton wiosną 2023 roku. Sukces szybko doprowadził do ekspansji do Woodridge i Channahon, a teraz do Batavii.
Dlaczego pickleball?
Pickleball, najszybciej rozwijający się sport w USA, jest atrakcyjny dla osób w każdym wieku. Nathan Taylor podkreśla, że gra nie wymaga wyjątkowej siły czy kondycji fizycznej — liczą się przede wszystkim strategia, precyzja i konsekwencja.
„Pickleball pozwala ludziom zachować zdrowie i sprawność na długie lata” — twierdzi Taylor. „Widzę, jak moi starsi gracze odzyskują mobilność i energię, grając w wieku 70 czy 80 lat. Chcę, aby mogli cieszyć się grą aż do 90. roku życia”.
Pickleball to połączenie elementów tenisa, ping-ponga i badmintona. Mimo że wygląda jak zmniejszony tenis, wymaga strategii i techniki podobnej do gry w ping-ponga.
Korty można rezerwować za pośrednictwem aplikacji Pickled! lub telefonicznie, dostępne są otwarte godziny gry, na które rezerwacje nie są wymagane. Ceny są oparte na czasie gry i będą kosztować 12 USD za godzinę dla członków i 24 USD za godzinę dla osób niezrzeszonych. Otwarte godziny gry będą kosztować 5 USD za sesję dla członków i 10 USD za sesję dla osób niezrzeszonych. Ceny mogą wzrosnąć w godzinach szczytu.
Opłaty członkowskie wahają się od 30 do 80 USD miesięcznie, a różne poziomy członkostwa przyznają określone przywileje. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę ugotpickled.com.
Plany na przyszłość
Pickled! planuje dalszą ekspansję — kolejne obiekty mają powstać w przyszłym roku. Nathan Taylor ma również nadzieję, że pickleball stanie się sportem szkolnym i w przyszłości zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich, być może już w 2032 roku.
Taylor podkreśla, że jego firma kieruje się mottem „Dla graczy, przez graczy”, co znajduje odzwierciedlenie w jakości usług i przystępnych cenach. Obiekt oferuje lekcje indywidualne i grupowe, organizuje turnieje oraz prywatne wydarzenia, stając się miejscem nie tylko rekreacji, ale i społecznych spotkań.
Źródło: dailyherald
Foto: Pickled!, istock/koldo studio/
-
News Chicago3 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
News USA4 tygodnie temu
Travel Tuesday: Nowe święto łowców okazji na najlepsze wakacje. Bądźcie czujni 3 grudnia
-
News USA4 tygodnie temu
Dlaczego Amerykanie nie głosowali na Kamalę Harris? Wyniki sondażu
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Nazwijmy park w Morton Grove imieniem śp. Darka Borysiewicza. Podpisz petycję!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Konkurs Najpiękniejsza Polka w USA: Poznajcie listę 33 uczestniczek!
-
News USA4 tygodnie temu
Musk poprowadzi Departament Efektywności Rządowej w gabinecie Trumpa
-
News Chicago4 dni temu
Pierwszy atak zimy w Chicago: Mroźne dni, silne wiatry. Jak przetrwać chłód?
-
News USA4 tygodnie temu
Katolicka grupa apeluje do Bidena o zamianę wyroków śmierci 40 skazańców