Połącz się z nami

Newsroom

Pierwsza śmierć do zjedzeniu sałaty rzymskiej. Objawy choroby ma już ponad 120 osób

Opublikowano

dnia

Władze Departamentu Zdrowia w Kalifornii poinformowali o śmierci pierwszej osoby, która zatruła się sałatą rzymską. Nieznana jest płeć ani personalia ofiary. Wiadomo, że w wyniku zarażenia bakterią E. Coli ponad pięćdziesiąt osób zostało hospitalizowanych. Wiele sieci restauracji wycofało sałatę ze swojego menu.

Według Centrum Kontroli Chorób problemy z sałatą rzymską ma już dwadzieścia pięć stanów. Pięćdziesiąt osób trafiło do szpitali, 14 z nich ma problemy z nerkami. Najwięcej przypadków zachorowań zanotowano w stanie Kentucky, Massachusetts oraz Utah.

Według przedstawicieli Wydziału Zdrowia, źródłem ma być plantacja sałaty w miejscowości Yuma w Arizonie. To właśnie stamtąd pochodzi większość sałaty rzymskiej sprzedawanej w Stanach Zjednoczonych w okresie zimowym.

Większość osób, które zaraziły się bakterią E. Coli odczuwa symptomy po trzech, czterech dniach. Należą do nich między innymi bóle w żołądku, wymioty oraz biegunka.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com
Foto: Flickr.com/ Liz Muir

News Chicago

Stanowe przepisy bezpieczeństwa drogowego w Illinois dostały mieszane oceny

Opublikowano

dnia

Autor:

W opublikowanym we wtorek raporcie grupy Advocates for Highway and Auto Safety sklasyfikowano każdy stan na podstawie tego, czy obowiązują w nim określone przepisy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego. Illinois dostało zarówno dobre jak i złe oceny pod tym względem.

Illinois nie spełnia wymogów dotyczących kasków motocyklowych, przepisów dotyczących bezpieczeństwa przewożenia dzieci i młodzieży oraz przepisów dotyczących prowadzenia pojazdów przez nastolatków.

Natomiast stan zebrał dobre oceny za posiadanie kompleksowych przepisów dotyczących rozpraszania w czasie jazdy i egzekwowania ograniczeń prędkości.

Wg Cathy Chase, prezes Advocates for Highway and Auto Safety, firma publikuje coroczny raport od ponad dwudziestu lat i pełni on funkcję przewodnika jak zapobiegać wypadkom lub łagodzić ich skutki. Stanowi także apel do działania dla urzędników legislacyjnych i regulacyjnych.

Od trzech dekad liczba ofiar śmiertelnych na drogach w USA stale spada dzięki przyjęciu przepisów takich jak ograniczenia prędkości i wymagania dotyczące poduszek powietrznych.

Jednak według Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniej dekady spadek liczby zgonów uległ spowolnieniu, a od 2020 r. liczba ofiar śmiertelnych wypadków gwałtownie wzrosła.

Według danych Departamentu Transportu stanu Illinois w 2022 r. w wypadkach drogowych w Illinois zginęło ponad 1200 osób. W 2019 roku – 1010 osób.

Raport Advocates for Highway and Auto Safety pokazuje, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa drogowego nie nadążają za rosnącymi problemami bezpieczeństwa, wg Josepha Schwietermana, profesora Uniwersytetu DePaul, zajmującego się polityką publiczną i transportem.


W raporcie wskazano 16 przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego, które w udowodniony sposób zmniejszają liczbę wypadków, obrażeń i zgonów. Illinois ma w swoich księgach 8 z nich.

Stan uzyskał dobre wyniki w zakresie rozproszonej jazdy za ograniczenie korzystania z telefonów komórkowych za kierownicą. Jednak według raportu stan pozostaje w tyle, jeśli chodzi o przepisy mające na celu ochronę motocyklistów oraz dzieci i nastolatków w samochodach.

Illinois jest jednym z zaledwie trzech stanów, w których nie obowiązuje prawo wymagające od motocyklistów noszenia kasków.

Wg Dana Pettersona, prezesa stowarzyszenia motocyklowego, udowodniono, że wymagania dotyczące kasków zmniejszają liczbę zgonów i obrażeń. Kask chroni głowę i mózg człowieka podczas wypadku.

Według danych Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego NHTSA, w stanach, w których nie obowiązują wymogi dotyczące kasków, w wypadkach ginie prawie 10 razy więcej motocyklistów niż w stanach, w których obowiązują takie przepisy.

NHTSA wykazała, że w 2021 r. w wypadkach w Illinois zginęło 174 motocyklistów, a 60% nie miało kasku.

W raporcie wskazano, że stan Illinois może zrobić więcej, aby zapewnić dzieciom pasażerom oraz nastoletnim kierowcom bezpieczeństwo na drodze.

Na przykład Illinois nie wymaga, aby dzieci w wieku 12 lat i młodsze podróżowały na tylnym siedzeniu. Chociaż Departament Transportu zaleca to zgodnie ze swoimi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci.

W raporcie zaleca się również, aby stan wzmocnił swój program nauki jazdy i wymagania dla kierowców-nastolatków:

  • Początkujący nastoletni kierowcy muszą mieć ukończone 16 lat, aby uzyskać zezwolenie szkoleniowe. Obecny wiek w Illinois to 15 lat.
  • Nastoletni kierowcy muszą odbyć co najmniej 70 godzin jazdy pod nadzorem przed uzyskaniem prawa jazdy. Stan obecnie wymaga 50 godzin.
  • Zakaz jazdy dla młodych kierowców w porze nocnej rozpoczynający się o godzinie 8:00PM. Godzina policyjna w Illinois obowiązuje o godzinie 10:00PM od niedzieli do czwartku i od 11.00PM w piątek i sobotę.
  • Tylko pasażerowie z rodziny mogą podróżować z nastoletnim kierowcą, bez osoby dorosłej w samochodzie. Obecnie nastolatek może przewozić tylko jedną osobę poniżej 20. roku życia, chyba że dodatkowymi pasażerami są członkowie rodziny, ale tylko przez pierwszy rok posiadania prawa jazdy.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/Aziz Shamuratov/Phoenixns/ JTeivans/
Czytaj dalej

News Chicago

W przyszłym roku Peoples Gas wdroży zniżkowe stawki dla osób o niskich dochodach

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowy system stawek zniżkowych został zatwierdzony w ramach decyzji, na mocy której organy regulacyjne obniżyły także podwyżkę stawek z 402 do około 301 mln dolarów, o którą wnioskowała Peoples Gas. Zmiana ma pomóc zapobiec częstym wyłączeniom mediów w dzielnicach Chicago o niższych dochodach.

16 listopada Komisja Handlu stanu Illinois ICC obniżyła o około 25% wnioskowaną przez Peoples Gas podwyżkę stawek na przyszły rok. O tej decyzji pisaliśmy 17 listopada.

Jednocześnie ICC nakazała spółce Peoples Gas i innym przedsiębiorstwom użyteczności publicznej wdrożenie systemu wielopoziomowych stawek zniżkowych – drugiego tego rodzaju systemu w kraju – do października 2024 r.

Obiecała przy tym powiększenie puli mieszkańców Chicago kwalifikujących się do pomocy w opłaceniu rachunków za ogrzewanie.

Zatwierdzone stawki Peoples Gas to wciąż rekordowy wzrost – który według szacunków organów nadzoru konsumenckiego wyniesie 6 dolarów w stosunku do średniego miesięcznego rachunku gospodarstwa domowego. Ale zmienione stawki zniżkowe zapewnią znacznie większą pomoc osobom, które jej najbardziej potrzebują.

Nowy edykt energetyczny ustanawia pięć poziomów zniżek dla gospodarstw domowych w stosunku do federalnych wytycznych dotyczących ubóstwa.

Wynoszą one od 5% zniżki dla klientów z dochodem gospodarstwa domowego do trzykrotności federalnego poziomu ubóstwa, aż do 83% zniżki dla osób poniżej połowy tego progu.

Każdy klient, który udokumentuje takie trudności finansowe, będzie mógł uzyskać przysługujące mu zniżki, w przeciwieństwie do istniejących teraz programów pomocy, które opierają się na finansowaniu rządowym. Zazwyczaj wyczerpuje się ono przed upływem końca roku, a pomoc otrzymuje jedynie 20% kwalifikujących się klientów.

Nowe rabaty będą dotyczyć całego rachunku klienta, a nie tylko stałych kosztów dostawy, jak nalegała Peoples Gas. W ten sposób klienci nie będą musieli wydawać więcej niż 3% swoich miesięcznych dochodów na rachunki za gaz.

Podobna struktura rabatów obowiązywała w ubiegłym roku w stanie Waszyngton.

Według analizy przeprowadzonej przez Illinois Public Interest Research Groupe, we wrześniu około 20% mieszkańców Englewood, o kodzie pocztowym 60621 otrzymało powiadomienia o odcięciu gazu, a około połowa została obciążona opłatami za zwłokę w płatnościach za rachunki.

Informacje na temat istniejących programów pomocy można znaleźć na stronie helpillinoisfamilies.com lub dzwoniąc pod numer (833) 711-0374.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/Dobrila Vignjevic/
Czytaj dalej

News Chicago

Pracownicy FEMA mogą zapukać do Twoich drzwi. Oferują pomoc po wrześniowej powodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Ekipy pracowników Disaster Survivor Assistance (DSA) z FEMA pukają do drzwi na południowych przedmieściach powiatu Cook, pomagając mieszkańcom dotkniętym burzami i powodziami z 17–18 września w przejściu przez proces pomocy federalnej. Jednak mieszkańcy zawsze powinni sprawdzić ich dowody tożsamości by nie paść ofiarą oszustwa.

O zatwierdzeniu przez Joe Bidena ogłoszenia stanu klęski żywiołowej dla części powiatu Cook, które doświadczyły gwałtownych burz i powodzi 17 i 18 września, pisaliśmy 21 listopada.

Ekipy DSA będą odwiedzać domy, firmy i organizacje non-profit na dotkniętych obszarach, aby pomóc mieszkańcom zarejestrować się w celu uzyskania wsparcia. Załogi rozpoczęły pracę w Calumet City, Dolton i Riverdale, a w nadchodzących tygodniach planują przenieść się do innych dotkniętych społeczności.

Ich celem jest także identyfikacja i zaspokojenie najpilniejszych potrzeb oraz skierowanie mieszkańców do innych agencji lokalnych, stanowych i wolontariackich w celu uzyskania dodatkowego wsparcia.

UWAGA: Członkowie załogi DSA nigdy nie będą prosić ani przyjmować pieniędzy i zawsze będą nosić plakietkę identyfikacyjną FEMA ze zdjęciem.

Koszula, kamizelka lub kurtka FEMA nie stanowi dowodu tożsamości.

Pomagając komuś w rejestracji, członek załogi poprosi o dane osobowe, w tym numer ubezpieczenia społecznego, roczny dochód i dane bankowe.

Przed podaniem jakichkolwiek danych osobowych mieszkańcy powinni poprosić o dowód tożsamości. Mogą także zadzwonić na infolinię FEMA pod numer 800-621-3362, aby sprawdzić, czy dana ekipa FEMA jest legalna.

Mieszkańcy powiatu Cook nie muszą jednak czekać, aż załoga DSA zapuka do ich drzwi.

Aby się zarejestrować samemu, powinni pobrać aplikację mobilną FEMA, odwiedzić stronę DisasterAssistance.gov lub zadzwonić pod numer 800-621-3362. Jeśli dana osoba korzysta z usługi transmisji wideo (VRS), usługi telefonicznej z napisami lub innej, podczas składania wniosku musi podać numer tej usługi.

Więcej informacji na temat pomocy po powodzi w Illinois można znaleźć na stronie www.fema.gov/disaster/4749.

 

Źródło: fema.gov
Foto: YouTube, istock/Wirestock/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu