Połącz się z nami

Newsroom

To już 14 miesięcy. W Chicago od ponad roku spada przemoc na ulicach. Zadowoleni nie tylko policjanci

Opublikowano

dnia

O ponad trzydzieści procent w kwietniu spadła liczba strzelanin na ulicach w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Chicagowska policja jak co miesiąc opublikowała raport dotyczący przestępczości. W ostatnim czasie wzrosła jednak liczba kradzieży samochodów.

Według raportu w ubiegłym miesiącu na ulicach miasta doszło do 173 strzelanin co jest spadkiem o ponad 70 w porównaniu z kwietniem 2017 roku. Policjanci dodają także, że w okresie ostatnich 30 dni postrzelonych zostało 209 osób (305 w 2017 roku).

To był czternasty miesiąc z rzędu od kiedy przemoc na ulicach maleje. Funkcjonariusze są jednak zaniepokojeni coraz większą liczbą kradzionych samochodów. W związku z tym do floty dodano pięć nowych wozów policyjnych, które wyposażone są w urządzenia identyfikujące skradzione samochody.

Departament policji chce także, aby na ulicach Chicago pojawiło się tysiąc nowych funkcjonariuszy. W kwietniu szeregi zasiliło ponad sto nowych umundurowanych.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com
Foto: Flickr.com/nathanmac87

News Chicago

Ponad 13 tys. mieszkańców Illinois oszukanych przez Think Finance dostanie odszkodowanie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek do tysięcy mieszkańców Illinois zostały wysłane czeki. Dotyczą one odszkodowania wypłacanego w związku z internetowym oszustwem pożyczkowym firmy Think Finance z Teksasu.

Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (Consumer Financial Protection Bureau CFPB) podało, że około 15 milionów dolarów zostanie rozdystrybuowanych wśród 13 413 mieszkańców Illinois, co daje średnio około 1100 dolarów na czek.

Całkowita wypłata CFPB wynosi 384 miliony dolarów na rzecz 191 000 klientów w 17 stanach.

Wypłata wynika z pozwu rozstrzygniętego z firmą Think Finance z Teksasu. Agencja CFPB złożyła pozew w 2017 r., utrzymując, że firma pobierała opłaty za pożyczki, które były prawnie nieważne na mocy przepisów stanowych ograniczających stopy procentowe.

Spółka emitowała i ściągała także długi bez wymaganych zezwoleń w niektórych stanach, m.in. w Illinois.

Jak wynika z pozwu, w Illinois pożyczki te naruszały przepisy stanowe dotyczące licencjonowania konsumenckich kredytów ratalnych udzielonych po 1 stycznia 2013 r. oraz stóp procentowych, jakie pożyczkodawcy mogą pobierać od niektórych pożyczek.

Think Finance, internetowy dostawca obsługi pożyczek, oprogramowania, usług analitycznych i marketingowych, dokonywał wypłat z rachunków bankowych klientów lub dzwonił lub wysyłał listy do konsumentów, żądając zapłaty za długi, których według przepisów nie mieli, twierdzi CFPB.

Fundusze do zwrotu będą pochodzić z funduszu kar cywilnych CFPB – Civil Penalty Fund, zwanego również funduszem pomocy dla ofiar, z którego agencja korzysta, aby spłacić konsumentów, którzy padli ofiarą oszustw.

Think Finance ogłosił upadłość na podstawie Rozdziału 11 w 2017 r., kilka tygodni przed złożeniem pozwu przez CFPB. W 2019 roku firma została rozwiązana i zreorganizowana pod nazwą TF Holdings.

Na mocy postanowienia sądowego, TF Holdings otrzymało również zakaz świadczenia usług kredytowych na rzecz kredytobiorców zamieszkałych w którymkolwiek z 17 stanów objętych pozwem.

Mieszkańcy Illinois mający pytania dotyczące dystrybucji płatności powinni kontaktować się z Biurem Ochrony Finansowej Konsumentów pod adresem info@cfpb-thinkfinance.org lub pod numerem telefonu (888) 557-1865.

Konsumenci mogą składać niepowiązane skargi finansowe do CFPB pod adresem Consumerfinance.gov/complaint lub pod numerem telefonu (855) 411-2372.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Think Finance, istock/Daisy-Daisy/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Obwieszczenie Konsula RP w Chicago w sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

8 czerwca Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych mogą głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 9 maja Konsul RP w Chicago ogłosił utworzenie 10 obwodów głosowania.

Prawo wybierania w wyborach do Parlamentu Europejskiego posiada obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz ujęty jest w stałym obwodzie głosowania, w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Aby głosować konieczny jest ważny polski paszport oraz rejestracja do wyborów, która jest możliwa do dnia 4 czerwca. O tym jak się zarejestrować pisaliśmy szczegółowo 7 maja.

 

Źródło: Polish Consulate
Foto: istock/DorSteffen/
Czytaj dalej

News USA

Tylko do 17 maja można ubiegać się o należny zwrot podatku za 2020 rok

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Urzędu Skarbowego IRS prawie 940 000 Amerykanów nie odebrało zwrotu podatku za rok podatkowy 2020, a pomału kończy się czas dla osób, które mogły przeoczyć te zwroty lub o nich zapomnieć. Termin składania wniosków upływa 17 maja.

Według IRS szacunkowo 1 miliard dolarów zwrotu pozostaje wciąż nieodebrany, ponieważ ludzie nie złożyli jeszcze zeznań podatkowych za 2020 rok. Średni zwrot podatku w 2020 r. wynosi 932 USD.

Termin złożenia wniosku o zwrot środków upływa 17 maja.

Zgodnie z prawem podatnicy mają zazwyczaj 3 lata na złożenie wniosku i ubieganie się o zwrot podatku. Według IRS, jeśli nie złożą wniosku w ciągu 3 lat, pieniądze staną się własnością Departamentu Skarbu USA.

Jednak w przypadku zeznań podatkowych za rok 2020 ludzie mają nieco więcej czasu niż zwykle na złożenie wniosku o zwrot podatku. Został on przedłużony ze względu na stan nadzwyczajny związany z pandemią Covid-19.

Niektórzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że może im się należy zwrot pieniędzy, dlatego urzędnicy IRS zachęcają do przejrzenia swoich plików i rozpoczęcia gromadzenia dokumentacji.

Urząd Skarbowy informuje, że podatnicy ubiegający się o zwrot podatku za 2020 r. mogą zatrzymać swoje środki, jeśli nie złożyli zeznań podatkowych za lata 2021 i 2022.

Ponadto każda kwota zwrotu za 2020 r. zostanie zastosowana do kwot nadal należnych IRS lub stanowemu organowi podatkowemu i może zostać wykorzystany do pokrycia niezapłaconych alimentów lub innych zaległych długów federalnych, takich jak pożyczki studenckie.

Formularze podatkowe oraz instrukcje dotyczące bieżącego i poprzedniego roku podatkowego są dostępne na stronie Formularze i instrukcje IRS.gov.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/BartekSzewczyk/Soulmemoria/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu