Połącz się z nami

News Chicago

„Katyń to symbol bestialstwa i ludobójstwa na polskim narodzie”. Polonia w Chicago uczciła pamięć ofiar Katynia i Smoleńska

Opublikowano

dnia

W Chicago odbyły się doroczne uroczystości 78. rocznicy mordu katyńskiego i ósmej rocznicy tragedii smoleńskiej.

Relacja Andrzeja Baraniaka

W intencji ofiar tych tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń w Bazylice pw. św. Jacka sprawowana była niedzielna msza święta. Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Piasecki. Wartę honorową przy ołtarzu zaciągnęli członkowie pocztów sztandarowych klubów i organizacji zrzeszonych w Związku Klubów Polskich, organizacji pod egidą której odbywały się niedzielne uroczystości rocznicowe. Wśród wiernych obecny był między innymi konsul generalny Piotr Janicki i prezes ZKP Jan Kopeć.

Galeria zdjęć

W wygłoszonym kazaniu do tragedii Katynia i Smoleńska nawiązał ks. proboszcz Stanisław Jankowski. „Moi drodzy, w historii naszego narodu Katyń to symbol bestialstwa i ludobójstwa dokonanego na polskim narodzie i haniebnej próby zatarcia śladów mordu. Cios ten okazał się chybiony. Nie złamał polskiego ducha i nie odebrał Polakom odwagi. Wśród ofiar tej zbrodni znaleźli się nie tylko żołnierze, ale też lekarze, inżynierowie, nauczyciele czy urzędnicy. W Katyniu i pod Smoleńskiem zginęli przedstawiciele polskiej elity”.

Po nabożeństwie liczna grupa wiernych udała się na cmentarz św. Wojciecha w Niles, aby gromadząc się przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej oddać cześć ofiarom. Modlitwę w ich intencji odmówił kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek. „Modlimy się dzisiaj za wszystkich uczestników walk o niepodległość naszej ojczyzny i wolności innych narodów, których groby rozsiane są po całym świecie, aby Pan nagrodził ich cierpienia i śmierć życiem wiecznym. Za naszych kochanych rodaków poległych na frontach drugiej wojny światowej. W obozach, miejscach kaźni, aby radowali się szczęściem w niebieskiej ojczyźnie. Za poległych braci naszych, których ciała złożone są w mogiłach nieznanych, aby zmartwychwstali do życia wiecznego w chwale. Prosimy Cię Panie okaż miłosierdzie twoim wiernym, którzy oddali życie za swych braci, aby na wieki cieszyli się owocami swej ofiary i pokładanej w Tobie nadziei”.

Przewodniczący działającego pod egidą ZKP Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską Robert Nicpoń odczytał nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Po przypomnieniu nazwisk przedstawiciele uczestniczących w uroczystości organizacji złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze. W imieniu władz Rzeczpospolitej kwiaty złożył konsul generalny RP Piotr Janicki.

Dla prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki Andrzeja Stopy spotkania rocznicowe na cmentarzu do dobra okazja do wspomnienia twórcy pomnika Wojciecha Seweryna, który zginął na pokładzie prezydenckiego Tupolewa w drodze na grób ojca w katyńskim lesie. „Przy takich okazjach zawsze wspominam Wojtka Seweryna, dlatego że od samego początku ułani byli razem z nim. Spotykaliśmy się jeszcze w tym starym SWAP-ie, pomagaliśmy mu wybierać kolory materiałów do pomnika. Braliśmy udział w zbiórkach pieniędzy, staliśmy z puszkami(…). Był tutaj wśród Polonii tyle lat i dzięki niemu ten pomnik powstał”.

Dla druha Józefa Poniatowskiego udział w uroczystościach rocznicowych jest obowiązkiem pamiętania o ofiarach. „Nie możemy o tym zapomnieć po prostu”.

W imieniu organizatorów za udział w uroczystościach rocznicowych dziękował prezes ZKP Jan Kopeć. Pod egidą Związku Klubów Polskich obchody przygotowali członkowie Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy współpracy z parafiami pw. św. Jacka i św. Ferdynanda, gdzie 10 kwietnia odprawiona została msza święta za ojczyznę oraz Klubem „Gazety Polskiej” i organizacją „Polonia for Poland”.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Lekarze Northwestern przeprowadzili pierwszy w kraju podwójny przeszczep płuc i wątroby

Opublikowano

dnia

Autor:

Chirurdzy z Northwestern ogłosili, że pomyślnie przeprowadzili łączny przeszczep płuc i wątroby u pacjenta z zaawansowanym rakiem płuc. Był to pierwszy przypadek takiej operacji w szpitalu i prawdopodobnie także pierwszy w kraju. Zabieg miał miejsce we wrześniu.

Doktor Gary Gibbon otrzymał we wrześniu nowy zestaw narządów – płuca i wątrobę w Northwestern Medicine po tym, jak doznał poważnych uszkodzeń obu tych organów w trakcie leczenia raka płuc w trzecim stadium.

„Jestem zaszczycony, że mogę siedzieć tutaj obok tych dwóch wybitnych chirurgów, którzy uratowali mi życie, wykonując podwójny przeszczep płuc i wątroby, kiedy ustalono, że nie ma dla mnie innej opcji” – powiedział Gibbon reporterom w czwartek w szpitalu Northwestern Memorial Hospital, rozmawiając i śmiejąc się ze swoimi lekarzami.

Gibbon, który może już samodzielnie oddychać, obchodził w środę swoje 69. urodziny i 6 miesięcy wolności od raka. Zwykle pacjenci w jego stanie sprzed przeszczepu przebywali w hospicjum pod koniec życia – powiedzieli w czwartek jego lekarze.

Doktor Gary Gibbon jest pulmonologiem z Santa Monica w Kalifornii. W zeszłym roku po postawieniu diagnozy przeszedł chemioterapię, radioterapię i immunoterapię w kalifornijskim szpitalu. Ostatecznie trafił na oddział intensywnej terapii i dowiedział się, że immunoterapia trwale zniszczyła jego płuca i nieodwracalnie uszkodziła wątrobę.

Jedyny w swoim rodzaju program w Northwestern stał się jedyną szansą Gibbona na przetrwanie. Doktor przyjechał do Chicago we wrześniu i otrzymał nowe płuca i wątrobę od tego samego dawcy.

Program o nazwie Double Lung Replacement and Multidisciplinary Care, w skrócie DREAM, został stworzony w Northwestern, aby pomóc pacjentom z zaawansowanym rakiem płuc, którzy nie reagują na zwykłe leczenie.

Prawdopodobnie jest to pierwszy znany przypadek w kraju, w którym pacjent z zaawansowanym rakiem płuc przeszedł pomyślnie połączony przeszczep płuc i wątroby, według dr Ankita Bharata, który przeprowadził operację Gibbona i jest ordynatorem oddziału torakochirurgii i dyrektorem Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute.

Gary Gibbon, pochodzący z Kapsztadu w Republice Południowej Afryki, przez 33 lata pracował w swojej prywatnej praktyce w Santa Monica. W marcu ubiegłego roku zaczął kaszleć i tracić na wadze – prześwietlenie klatki piersiowej potwierdziło później, że w płucach miał guz nowotworowy.

Po szeroko zakrojonym i agresywnym leczeniu raka trafił w lipcu zeszłego roku na oddział intensywnej terapii w Centrum Medycznym Ronalda Reagana UCLA z powodu wstrząsu septycznego, zapalenia płuc i niewydolności wielonarządowej.

10 września został przetransportowany do Chicago i czekał 12 dni na liście do przeszczepów na OIOM-ie w szpitalu Northwestern Memorial. Krótko przed północą 26 września dostał nowe płuca, a 27 września nad ranem otrzymał nową wątrobę.

Drugim lekarzem przeprowadzającym operację był dr Satish Nadig, chirurg transplantolog i dyrektor Kompleksowego Centrum Transplantacji Northwestern Medicine.

Lekarze Bharat i Nadig spędzili wspólnie 10 godzin nad procedurą. Podczas gdy najpierw wymieniono chore płuca, nową wątrobę utrzymywano przy życiu przez 17 godzin poza organizmem, poddając ją perfuzji – ciepła krew była wciąż przepompowywana przez narząd.

W ramach programu DREAM Canning Thoracic Institute przeprowadził już ponad 30 przeszczepów płuc, w tym u kilku pacjentów z czwartym stopniem zaawansowania raka płuc i u jednego, u którego rak rozprzestrzenił się z innego narządu do płuc.

 

Źródło: suntimes
Foto: Northwestern Medicine
Czytaj dalej

News Chicago

Jubileuszowa wystawa Disneya w Chicago to 100 lat historii kultowych bajek

Opublikowano

dnia

Autor:

Ekscytująca wystawa upamiętniająca 100. rocznicę powstania wytwórni Walta Disneya: „Disney100: The Exhibition” została przedłużona w Chicago do 14 kwietnia. W centrum sztuki wystawienniczej o powierzchni 35 000 stóp kwadratowych w Bucktown, można zobaczyć rzadko pokazywane skarby z archiwów i poznać 100 lat historii kultowych bajek.

Disney obchodził swoje 100 urodziny 16 października 2023 roku. Wystawa, będąca ogólnoświatową uroczystością upamiętniającą jubileusz powstania The Walt Disney Company, zachwyciła już międzynarodową publiczność w Filadelfii, Monachium i Londynie, a teraz pokazuje swoje skarby w Chicago.

W ramach „Disney100: The Exhibition” goście mogą zobaczyć dziesięć wciągających galerii z elementami wizualnymi, dźwiękowymi i interaktywnymi. Czeka tu na nich ponad 250 unikalnych i rzadko spotykanych dzieł sztuki, artefaktów, pamiątek, kostiumów i rekwizytów.

Miasto Chicago odegrało ważną rolę w historii Disneya. W końcu sam Walt Disney urodził się tutaj, w dzielnicy Hermosa i to właśnie Wietrzne Miasto dostarczyło mu inspiracji do projektu, który ostatecznie stał się znany jako Disneyland Park.

Na wystawie zwiedzający mogą obejrzeć rzadko pokazywane dzieła sztuki, w tym szkice do filmu „Śpiąca królewna” (1959), stworzonego przez artystę i legendę Disneya, Marca Davisa. Jest tu także wyjątkowe dzieło sztuki z filmu „Mary Poppins” (1964), które można zobaczyć także w „Mary Poppins Returns” (2018), stworzone przez Petera Ellenshawa.

Ekspozycja obejmuje także niektóre kultowe rekwizyty z różnych filmów, takie jak czajniczek Szalonego Kapelusznika z „Alicji w Krainie Czarów” (2010); zatrute karmelowe jabłko z „Zaczarowanej” (2007), użyte przez Timothy’ego Spalla i Amy Adams; oraz dinglehopper z „Małej Syrenki” (2023), którego używa Halle Bailey.

Walter Elias Disney urodził się w 1901 roku dzielnicy Hermosa w Chicago. Swój pierwszy aparat filmowy kupił w Chicago; uczęszczał do McKinley High School, gdzie dzielił swoją uwagę pomiędzy rysunek i fotografię; oraz na zajęcia wieczorowe w Chicago Academy of Fine Arts.

Miasto oraz coroczne Chicago Railroad Fair stało się inspiracją dla projektu, który ostatecznie stał się znany jako Disneyland Park.

Walt Disney został jednym z największych twórców przemysłu rozrywkowego w historii, legendą animacji i filmu. Zdobył rekordową liczbę 59 nominacji do Oscarów, z czego zdobył również rekordową liczbę 26 statuetek. Był także siedmiokrotnym zdobywcą Nagrody Emmy.

Wystawa „Disney100: The Exhibition” będzie czynna do 14 kwietnia.

Jest otwarta codziennie poza wtorkami. Bilety w cenie od 30 dolarów można kupić tutaj. Centrum sztuki Exhibition Hub znajduje się pod adresem 2367 W. Logan Blvd.

 

Źródło: abc7, wikipedia
Foto: YouTube, Disney100: The Exhibition
Czytaj dalej

News Chicago

Tylko dzisiaj bilety do Raging Waves są o połowę tańsze. Łapcie okazję!

Opublikowano

dnia

Autor:

Choć nie nadszedł jeszcze czas na założenie kostiumu kąpielowego, to największy park wodny w Illinois daje spragnionym lata szansę na wyjątkową ofertę. Tylko dzisiaj bilety do Raging Waves są o połowę tańsze.

W ramach jednodniowej promocji, która obowiązuje tylko w piątek, 29 marca, park wodny Raging Waves w Yorkville oferuje 50% zniżki na bilety, co oznacza, że bilety będą dostępne w cenie 27,50 USD, zamiast zwykłej kwoty 54,99 USD.

Co istotne, zniżka obowiązuje we wszystkie dni wstępu ogólnego w sezonie 2024, jednak nie można jej łączyć z innymi ofertami biletowymi ani zniżkami.

Park wodny o powierzchni 58 akrów zlokalizowany jest przy 4000 N. Bridge Street i będzie działał od 1 czerwca do 2 września w sezonie 2024. Bilety do Raging Waves można kupić na stronie internetowej parku wodnego tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: Raging Waves
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu