Połącz się z nami

News Chicago

„Katyń to symbol bestialstwa i ludobójstwa na polskim narodzie”. Polonia w Chicago uczciła pamięć ofiar Katynia i Smoleńska

Opublikowano

dnia

W Chicago odbyły się doroczne uroczystości 78. rocznicy mordu katyńskiego i ósmej rocznicy tragedii smoleńskiej.

Relacja Andrzeja Baraniaka

W intencji ofiar tych tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń w Bazylice pw. św. Jacka sprawowana była niedzielna msza święta. Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Piasecki. Wartę honorową przy ołtarzu zaciągnęli członkowie pocztów sztandarowych klubów i organizacji zrzeszonych w Związku Klubów Polskich, organizacji pod egidą której odbywały się niedzielne uroczystości rocznicowe. Wśród wiernych obecny był między innymi konsul generalny Piotr Janicki i prezes ZKP Jan Kopeć.

Galeria zdjęć

W wygłoszonym kazaniu do tragedii Katynia i Smoleńska nawiązał ks. proboszcz Stanisław Jankowski. „Moi drodzy, w historii naszego narodu Katyń to symbol bestialstwa i ludobójstwa dokonanego na polskim narodzie i haniebnej próby zatarcia śladów mordu. Cios ten okazał się chybiony. Nie złamał polskiego ducha i nie odebrał Polakom odwagi. Wśród ofiar tej zbrodni znaleźli się nie tylko żołnierze, ale też lekarze, inżynierowie, nauczyciele czy urzędnicy. W Katyniu i pod Smoleńskiem zginęli przedstawiciele polskiej elity”.

Po nabożeństwie liczna grupa wiernych udała się na cmentarz św. Wojciecha w Niles, aby gromadząc się przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej oddać cześć ofiarom. Modlitwę w ich intencji odmówił kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek. „Modlimy się dzisiaj za wszystkich uczestników walk o niepodległość naszej ojczyzny i wolności innych narodów, których groby rozsiane są po całym świecie, aby Pan nagrodził ich cierpienia i śmierć życiem wiecznym. Za naszych kochanych rodaków poległych na frontach drugiej wojny światowej. W obozach, miejscach kaźni, aby radowali się szczęściem w niebieskiej ojczyźnie. Za poległych braci naszych, których ciała złożone są w mogiłach nieznanych, aby zmartwychwstali do życia wiecznego w chwale. Prosimy Cię Panie okaż miłosierdzie twoim wiernym, którzy oddali życie za swych braci, aby na wieki cieszyli się owocami swej ofiary i pokładanej w Tobie nadziei”.

Przewodniczący działającego pod egidą ZKP Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską Robert Nicpoń odczytał nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Po przypomnieniu nazwisk przedstawiciele uczestniczących w uroczystości organizacji złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze. W imieniu władz Rzeczpospolitej kwiaty złożył konsul generalny RP Piotr Janicki.

Dla prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki Andrzeja Stopy spotkania rocznicowe na cmentarzu do dobra okazja do wspomnienia twórcy pomnika Wojciecha Seweryna, który zginął na pokładzie prezydenckiego Tupolewa w drodze na grób ojca w katyńskim lesie. „Przy takich okazjach zawsze wspominam Wojtka Seweryna, dlatego że od samego początku ułani byli razem z nim. Spotykaliśmy się jeszcze w tym starym SWAP-ie, pomagaliśmy mu wybierać kolory materiałów do pomnika. Braliśmy udział w zbiórkach pieniędzy, staliśmy z puszkami(…). Był tutaj wśród Polonii tyle lat i dzięki niemu ten pomnik powstał”.

Dla druha Józefa Poniatowskiego udział w uroczystościach rocznicowych jest obowiązkiem pamiętania o ofiarach. „Nie możemy o tym zapomnieć po prostu”.

W imieniu organizatorów za udział w uroczystościach rocznicowych dziękował prezes ZKP Jan Kopeć. Pod egidą Związku Klubów Polskich obchody przygotowali członkowie Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy współpracy z parafiami pw. św. Jacka i św. Ferdynanda, gdzie 10 kwietnia odprawiona została msza święta za ojczyznę oraz Klubem „Gazety Polskiej” i organizacją „Polonia for Poland”.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne