Połącz się z nami

News Chicago

„Katyń to symbol bestialstwa i ludobójstwa na polskim narodzie”. Polonia w Chicago uczciła pamięć ofiar Katynia i Smoleńska

Opublikowano

dnia

W Chicago odbyły się doroczne uroczystości 78. rocznicy mordu katyńskiego i ósmej rocznicy tragedii smoleńskiej.

Relacja Andrzeja Baraniaka

W intencji ofiar tych tragicznych dla narodu polskiego wydarzeń w Bazylice pw. św. Jacka sprawowana była niedzielna msza święta. Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Piasecki. Wartę honorową przy ołtarzu zaciągnęli członkowie pocztów sztandarowych klubów i organizacji zrzeszonych w Związku Klubów Polskich, organizacji pod egidą której odbywały się niedzielne uroczystości rocznicowe. Wśród wiernych obecny był między innymi konsul generalny Piotr Janicki i prezes ZKP Jan Kopeć.

Galeria zdjęć

W wygłoszonym kazaniu do tragedii Katynia i Smoleńska nawiązał ks. proboszcz Stanisław Jankowski. „Moi drodzy, w historii naszego narodu Katyń to symbol bestialstwa i ludobójstwa dokonanego na polskim narodzie i haniebnej próby zatarcia śladów mordu. Cios ten okazał się chybiony. Nie złamał polskiego ducha i nie odebrał Polakom odwagi. Wśród ofiar tej zbrodni znaleźli się nie tylko żołnierze, ale też lekarze, inżynierowie, nauczyciele czy urzędnicy. W Katyniu i pod Smoleńskiem zginęli przedstawiciele polskiej elity”.

Po nabożeństwie liczna grupa wiernych udała się na cmentarz św. Wojciecha w Niles, aby gromadząc się przy Pomniku Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej oddać cześć ofiarom. Modlitwę w ich intencji odmówił kapelan ZKP ks. Ryszard Miłek. „Modlimy się dzisiaj za wszystkich uczestników walk o niepodległość naszej ojczyzny i wolności innych narodów, których groby rozsiane są po całym świecie, aby Pan nagrodził ich cierpienia i śmierć życiem wiecznym. Za naszych kochanych rodaków poległych na frontach drugiej wojny światowej. W obozach, miejscach kaźni, aby radowali się szczęściem w niebieskiej ojczyźnie. Za poległych braci naszych, których ciała złożone są w mogiłach nieznanych, aby zmartwychwstali do życia wiecznego w chwale. Prosimy Cię Panie okaż miłosierdzie twoim wiernym, którzy oddali życie za swych braci, aby na wieki cieszyli się owocami swej ofiary i pokładanej w Tobie nadziei”.

Przewodniczący działającego pod egidą ZKP Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską Robert Nicpoń odczytał nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej. Po przypomnieniu nazwisk przedstawiciele uczestniczących w uroczystości organizacji złożyli wieńce i kwiaty oraz zapalili znicze. W imieniu władz Rzeczpospolitej kwiaty złożył konsul generalny RP Piotr Janicki.

Dla prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki Andrzeja Stopy spotkania rocznicowe na cmentarzu do dobra okazja do wspomnienia twórcy pomnika Wojciecha Seweryna, który zginął na pokładzie prezydenckiego Tupolewa w drodze na grób ojca w katyńskim lesie. „Przy takich okazjach zawsze wspominam Wojtka Seweryna, dlatego że od samego początku ułani byli razem z nim. Spotykaliśmy się jeszcze w tym starym SWAP-ie, pomagaliśmy mu wybierać kolory materiałów do pomnika. Braliśmy udział w zbiórkach pieniędzy, staliśmy z puszkami(…). Był tutaj wśród Polonii tyle lat i dzięki niemu ten pomnik powstał”.

Dla druha Józefa Poniatowskiego udział w uroczystościach rocznicowych jest obowiązkiem pamiętania o ofiarach. „Nie możemy o tym zapomnieć po prostu”.

W imieniu organizatorów za udział w uroczystościach rocznicowych dziękował prezes ZKP Jan Kopeć. Pod egidą Związku Klubów Polskich obchody przygotowali członkowie Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy współpracy z parafiami pw. św. Jacka i św. Ferdynanda, gdzie 10 kwietnia odprawiona została msza święta za ojczyznę oraz Klubem „Gazety Polskiej” i organizacją „Polonia for Poland”.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Uwaga: Nocny zimowy zakaz parkowania w Chicago zacznie obowiązywać 1 grudnia. Nie narażajcie auta na odholowanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakaz parkowania obejmuje ponad 100 mil miejskich ulic. Nie przestrzeganie go grozi odholowaniem samochodu i grzywną w wysokości od 235 dolarów dla właściciela. Ograniczenia obowiązują niezależnie od opadów śniegu od 3:00 nad ranem do 7:00 rano w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia, jak podaje miejski wydział Department of Streets and Sanitation.

Oznakowanie jest umieszczane na stałe wzdłuż tras, których zakaz dotyczy a departament umieści ulotki na samochodach jako dodatkowe przypomnienia przed wprowadzeniem ograniczeń.

Mapę ulic objętych zakazem można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Osoby, które ignorują wyznaczoną strefę zakazu parkowania, muszą zapłacić minimalną opłatę za holowanie w wysokości 150 USD oprócz mandatu w wysokości 60 USD i początkowej opłaty za przechowanie samochodu w wysokości 25 USD.

Samochody odholowywane są na duży miejski parking przy 10301 S. Doty Avenue lub 701 N. Sacramento Boulevard.

Zakazy dotyczące parkowania w mieście zostały wdrożone po całkowitym zablokowaniu ruchu na drogach, które nastąpiło podczas dużych burz śnieżnych w 1967 i 1979 roku.

Miasto uważa, że zakaz parkowania na „krytycznych drogach” zapewnia, że ​​pługi i ciężarówki z solą mogą szybko zareagować na zimowe burze.

Kierowcy mogą również odwiedzić stronę chicagoshovels.org lub zadzwonić pod numer 311, aby dowiedzieć się, czy ich pojazd został odholowany z powodu zakazu.

Oddzielny zakaz parkowania związany ze śniegiem obowiązuje na 500 milach innych dróg, gdy jest minimum 2 cale śniegu — niezależnie od pory roku.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/aapsky
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Kobieta porwana 50 lat temu odnalazła się. Jej siostra z Aurory nigdy nie straciła nadziei na ponowne spotkanie

Opublikowano

dnia

Autor:

To spotkanie jednej rodziny to prawdziwy, wczesnoświąteczny cud. Kobieta, która zaginęła ponad 50 lat temu, została odnaleziona w Forth Worth w Teksasie. Podczas gdy większość jej rodziny, w tym matka, jest teraz z nią, jedno z jej rodzeństwa mieszka w Illinois. Nadchodzące święta spędzą razem.

Rebecca Del Bosque, która mieszka w Aurorze, spędziła dziesięciolecia próbując znaleźć swoją siostrę. Nigdy nie porzuciła nadziei na jej odnalezienie i wg niej, właśnie to sprowadziło jej siostrę do domu.

Historia zniknięcia Melissy Highsmith prześladowała jej rodzinę od 51 lat. Poszukiwanie przez internet w końcu przyniosło skutek.

„Rozmawiałam przez telefon z moją siostrą i obie zaczęliśmy płakać”- mówi Del Bosque.

Jej młodsza siostra Sharon Highsmith, przebywająca obecnie w Hiszpanii, także spędziła lata na poszukiwaniach.

Poszukiwania zakończyły się sukcesem dzięki serwisowi Ancestry.com, a rodzina nie mogła uwierzyć w swoje szczęście.

„Mój tata pasował do jednego z jej dzieci w wieku 23 lat i mnie” – wyjaśnia Highsmith. „Moja siostra dopasowała się do dwójki swoich dzieci na Ancestry.com”.

W końcu, z pomocą entuzjasty genealogii, udało im się dojść do Melissy.

Melissa Highsmith miała zaledwie 22 miesiące, kiedy jej opiekunka odebrała ją z ich domu w Fort Worth w Teksasie w sierpniu 1971 roku. Opiekunka zniknęła z Melissą, która dorastała w Fort Worth, nie wiedząc, że została porwana.

Ojciec Jeffrie Highsmith powiedział:

„Powiedzieli:„ Tato, ona żyje ”, a ja zacząłem płakać, a po 51 latach to takie wzruszające”.

Podczas gdy Melissa przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości, siostra z Aurory, której jeszcze nie poznała, przygotowuje się do tego, co z pewnością będzie jej najbardziej wyjątkowym okresem świątecznym.

„To jest to, na co nie mogę się doczekać najbardziej, jak kupienie jej czegoś i przyjście, by spojrzeć jej w twarz, przytulić ją, pokochać ją, po prostu usiąść obok niej i mieć starszą siostrę po raz pierwszy w życiu” – powiedziała Del Bosque.

Melissa jest najstarszą z czwórki rodzeństwa. Wielu z nich po raz pierwszy spotka się w Boże Narodzenie.

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Amerykańscy żołnierze lecący do Polski lądowali awaryjnie na O’Hare. Czujniki wskazały na zagrożenie pożarem

Opublikowano

dnia

Autor:

Samolot Boeing 747 przewożący personel wojskowy został zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku O’Hare w poniedziałek po południu. Żołnierze zmierzali do Poznania.

Samolot był w powietrzu przez 58 minut po wylocie z Topeki w Kansas. Wylądował w Chicago o 3:49 PM po tym, jak członkowie załogi zostali zaalarmowani o niebezpieczeństwie w przedziale ładunkowym.

Funkcjonariusze straży pożarnej w Chicago poinformowali, że czujnik samolotu powiadomił załogę o możliwym pożarze. Ratownicy czekali na lądowanie maszyny na O’Hare i sprawdzili ją gdy tylko bezpiecznie znalazła się na ziemi.

314 członków personelu wojskowego na pokładzie samolotu zostało ewakuowanych, ale urzędnicy twierdzą, że nie znaleziono ognia. Nie zgłoszono także żadnych obrażeń.

Atlas Air wydał następujące oświadczenie w odpowiedzi na incydent:

„Możemy potwierdzić, że [lot] wylądował bezpiecznie po otrzymaniu informacji o potencjalnej nieprawidłowości w przedziale ładunkowym wkrótce po wylocie z Topeka w stanie Kansas (FOE).

Załoga postępowała zgodnie ze wszystkimi standardowymi procedurami i bezpiecznie skierowała się do Chicago w stanie Illinois (ORD). Jako środek zapobiegawczy władze Chicago przeprowadziły inspekcję samolotu po przylocie i ustaliły, że wszyscy pasażerowie mogą bezpiecznie opuścić samolot.

Nasz zespół bada przyczynę tego incydentu i będzie pracował nad bezpiecznym przywróceniem samolotu do eksploatacji”.

To drugie awaryjne lądowanie samolotu wojskowego w Chicago w ciągu tygodnia. W zeszły poniedziałek rządowy samolot został zmuszony do lądowania na lotnisku Midway po tym, jak podobno uderzył w ptaka.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu