Połącz się z nami

Newsroom

Już jest – tańszy iPad. Czy wydarzenie w Chicago przekonało uczniów i nauczycieli do zakupu nowego tableta  

Opublikowano

dnia

Szef firmy Apple przedstawił w Chicago nowe urządzenie skierowane dla uczniów. Nowy iPad waży zaledwie jeden funt i po raz pierwszy jest dostępny z rysikiem. Nauczyciele oraz uczniowie mogą go zakupić po obniżonej cenie. Pierwsze urządzenia będą wysłane pod koniec tygodnia.

Na spotkanie w szkole średniej na północy Chicago szef Apple Tim Cook zapowiedział urządzenie, które ma zrewolucjonizować naukę w klasach. Nowy iPad ma być dostępny dla uczniów za 299 dolarów – 30 dolarów taniej niż dla innych – „Wiemy, że nasze produkty mogą wyzwolić w każdym dziecku geniusza” – powiedział Tim Cook.

[youtube id=”kfkfFCX_jbw” width=”620″ height=”360″]

iPad ma być przystosowany do pracy z rysikiem sprzedawanym osobno za 99 dolarów (89 dolarów dla uczniów i nauczycieli). Dodatkowo również Apple zaprezentowało aplikację „Schoolwork”, która ma pozwolić na internetowe odrabianie lekcji oraz możliwość sprawdzenia zadań przez nauczycieli. Na spotkaniu opowiadała o tym chicagowska nauczycielka Kasia Derza.

Jedna z najbogatszych firm na świecie nie zapowiedziała, czy część dochodów zostanie przeznaczona na działanie chicagowskiego kuratorium oświaty. Wcześniej Apple wyrażało chęć współpracy z publicznymi szkołami w Chicago.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com
Foto: Facebook.com/ Hadley Institute for the Blind and Visually Impaired

News Chicago

Biden nakazał wymianę ołowianych rur w ciągu 10 lat, ale Chicago dostało odroczenie

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Bidena ogłosiła w czwartek plan, który w ciągu 10 lat będzie wymagał od wszystkich miast z wyjątkiem kilku, całkowitego usunięcia rur wodociągowych zawierających ołów, który może powodować uszkodzenie mózgu. W Chicago zajmie to jednak co najmniej kolejne 40 lat.

Mimo krajowego wymogu, Chicago nie będzie musiało stosować się do planu Joe Bidena, ponieważ ma niezwykle dużą liczbę wiodących wodociągowych linii z ołowiu – ponad 400 tys. To zdecydowanie największa liczba ze wszystkich miast w kraju.

Plan Bidena, który nie jest ostateczny i będzie przedmiotem publicznych komentarzy przez dwa miesiące, wymaga, aby Chicago wymieniało do 10 000 wiodących linii serwisowych rocznie.

Miasto ogłosiło wcześniej, że ma nadzieję przeprowadzić w przyszłym roku planowaną wymianą 8000 rur wodociągowych, w oczekiwaniu na finansowanie ze strony państwa.

W zeszłym miesiącu ogłoszono przyznanie Wietrznemu Miastu pożyczki federalnej w wysokości 336 mln dolarów na wymianę do 30 000 rur ołowianych w całym mieście. Pisaliśmy o tym 5 listopada.

Według Departamentu Gospodarki Wodnej Chicago, ołowiane przyłącza instalowano wyłącznie w domach jednorodzinnych, dwu- i niektórych trzymieszkaniowych.

Urzędnicy stwierdzili, że nie ma kryzysu zdrowia publicznego z powodu wody w Chicago.

Jednak według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC żadna ilość ołowiu nie jest bezpieczna do spożycia.

Pożyczka jest udzielana na podstawie ustawy o finansowaniu i innowacjach w zakresie infrastruktury wodnej i zostanie przeznaczona na wymianę do 30 000 rur ołowianych w mieście. Jednak to tylko około 7,5% rur ołowianych w całym Chicago.

Odkąd była burmistrz Lori Lightfoot uruchomiła w 2020 r. program wymiany rur o nazwie Equity Lead Service, wymieniono 3777 rur ołowianych. Urzędnicy ds. gospodarki wodnej uważają, że program wprowadzony w roku 2023 zatytułowany Breaks and Leaks pomoże przyspieszyć to tempo.

Teraz za każdym razem, gdy ołowiana rura w Chicago pęknie lub zacznie przeciekać, miasto będzie musiało ją wymienić.

„Nasz cel na ten rok to 4500, ale na przyszły rok to 8 000” –mówi Cheng.

Mieszkańcy mogą sprawdzić, czy mają w swoim domu wiodącą linię serwisową, odwiedzając tę stronę internetową.

Osoby posiadające linię serwisową z rur ołowianych mogą tutaj zamówić bezpłatny zestaw do testowania wody pod kątem zawartości ołowiu.

Źródło: suntimes, nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Pamiętacie o zimowym zakazie parkowania w centrum? Powraca już w tym tygodniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Nocny zimowy zakaz parkowania w Chicago zacznie obowiązywać już w nocy z czwartku na piątek, co oznacza, że samochody zaparkowane na trasach autobusowych i głównych drogach będą odholowywane niezależnie od tego czy pada śnieg czy nie. Jeśli o nim zapomnicie rano możecie mieć przykrą niespodziankę.

Ogólnomiejski zakaz dotyczy 107 mil ulic i będzie obowiązywać w godzinach nocnych od 3.00AM do 7.00Am aż do 1 kwietnia. Kierowcy mogą odwiedzić stronę chicagoshovels.org, aby sprawdzić, których tras dokładnie dotyczy.

Wg Komisarza Streets and Sanitation, Cole’a Stallarda, zakaz wynika z kwestii bezpieczeństwa. Dzięki niemu trasy są przejezdne dla pojazdów uprzywilejowanych, transportu publicznego i pługów odśnieżających, które w innym przypadku nie są w stanie w pełni odśnieżyć dróg i posypać ich solą.

Niemal 500 000 osób korzysta z linii autobusowych CTA, a kolejne 300 000 pociągami CTA – do miasta przyjeżdża prawie milion osób tygodniowo, to ważne by utrzymać ruch pojazdów uprzywilejowanych na głównych ulicach.

Samochody zaparkowane na wyznaczonych ulicach, na których znajdują się stałe znaki ostrzegające kierowców o zakazie, zostaną odholowane albo do Pound 2 pod adresem 10301 S. Doty Ave., albo do Pound 6 pod adresem 701 N. Sacramento Ave.

Osoby naruszające przepis otrzymają mandat o wartości 60 USD i będą musieli zapłacić za holowanie co najmniej 150 USD oraz za przechowywanie auta na parkingu – 25 USD za dzień.

Co roku, w ciągu pierwszych kilku nocy obowiązywania zakazu odholowywanych jest średnio około 65 pojazdów.

Na ulicach objętych zakazem umieszczono stałe oznakowanie, a urzędnicy Streets and Sanitation umieszczają także ulotki na samochodach zaparkowanych wzdłuż tras, aby przypomnieć o ograniczeniach przed ich wprowadzeniem.

Oto, co zrobić, jeśli obudzisz się 1 grudnia i Twojego samochodu nie będzie tam, gdzie go zostawiłeś:

— Zadzwoń pod numer 311 lub wyszukaj w Internecie na stronie chicagoshovels.org, aby sprawdzić, czy Twój samochód został odholowany, a jeśli tak, to gdzie został zabrany.

— Przygotuj portfel na czekające Cię opłaty.

— Udaj się na parking, aby odebrać samochód: Pound 2, 10301 S. Doty Ave. lub Pound 6, 701 N. Sacramento Ave.

Odrębny, ale rzadko stosowany tzw. „zakaz parkowania 2 cali” obowiązuje na dodatkowych 500 milach ulic, ilekroć na ulicy spadnie co najmniej 2 cale śniegu, bez względu na porę dnia i datę kalendarzową. Kierowcy mogą otrzymać mandat jeśli nie przeparkują pojazdu w inne miejsce.

Zimowe zakazy parkowania w Chicago zostały wprowadzone po zamieciach z 1967 i 1979 r.

W styczniu tego roku zorganizowano konkurs na imiona dla pługów śnieżnych. Mrs. O’Leary’s Plow, Da Plow, Salter Payton i inne maszyny będą tej zimy dbać o drogi w Chicago a nowy konkurs na kolejne oryginalne nazwy odbędzie się już wkrótce.

Źródło: suntimes, wttw
Foto: City of Chicago, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Do 1 grudnia płacimy podatek od nieruchomości w powiecie Cook. Maria Pappas mówi jak to zrobić

Opublikowano

dnia

Autor:

Właściciele nieruchomości w powiecie Cook mają czas do 1 grudnia na zapłatę II raty podatku od nieruchomości za 2022 rok. O tym co należy wiedzieć o tej płatności, mówi na naszej antenie Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas, w specjalnym wywiadzie.

Podatek od nieruchomości w powiecie Cook jest płatny w dwóch ratach. Zazwyczaj pierwsza rata podatku od nieruchomości była płatna do 1 marca, a druga rata do 1 sierpnia.

W tym roku termin płatności pierwszej raty podatku od nieruchomości został przesunięty na 3 kwietnia, co dało właścicielom aż 242 dni pomiędzy terminami tych dwóch płatności. Jednak dzień 1 grudnia zbliża się nieubłaganie.

Co na temat płatności II raty podatku mówi Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas?

Rachunki dotyczące tej płatności zostały wysłane 1 lub 2 listopada, wyjaśnia Maria Pappas. Jeśli jednak nie dotarły do kogoś to ta osoba może samodzielnie pobrać swoje rozliczenie z strony Cookcountytreasurer.com

W górnej części tej strony jest zamieszczone nagranie video w j. polskim, które wszystko wyjaśnia.

Jakie zniżki od podatku od nieruchomości możemy uzyskać?

Seniorzy mogą uzyskać zniżkę jeśli mają powyżej 65 lat i zarobki nie przekraczające 65 000 dolarów.

Można także dostać zniżkę po 500 dolarów za każdy z ostatnich 4 lat. Łącznie można obniżyć swój podatek od nieruchomości o maksymalnie 6 000 dolarów, tłumaczy Skarbnik Powiatu Cook.

Jaka pomoc jest dostępna dla osób mówiących po polsku, poza nagraniem video?

Maria Pappas, wydała w sierpniu nowy przewodnik wyjaśniający system podatku od nieruchomości w Illinois. Osoby chcące sprawdzić, czy nie płacą zbyt dużo i w jaki sposób mogą zaoszczędzić, powinny się z nim zapoznać. O instrukcji pisaliśmy 3 sierpnia, jest ona dostępna tutaj.

Przewodnik zawiera również szczegółowe informacje na temat zwolnień podatkowych pozwalających zaoszczędzić pieniądze, które pomagają obniżyć podatek.

Jak zapłacić rachunek?

Mieszkańcy powiatu Cook mogą płacić podatek od nieruchomości na pięć sposobów.

Płatności można dokonywać:

  • online na stronie cookcountytreasurer.com
  • w dowolnym banku Chase w stanie Illinois
  • w ponad 100 bankach społecznościowych, jeśli podatnik jest posiadaczem konta
  • pocztą
  • w biurze skarbnika pod adresem 118 N. Clark St., pokój 112, Chicago

Innowacyjne narzędzie internetowe na stronie Cookcountytreasurer.com po raz pierwszy oblicza zmiany z roku na rok dla każdej ustawy o podatku od nieruchomości i pokazuje, na co idą pieniądze z podatków.

Nowa funkcja „Where Your Money Goes zapewnia jasny obraz tego, jak zmieniała się kwota podatku od nieruchomości danego właściciela. Oblicza także kwotę, jaką indywidualny właściciel był winien każdemu okręgowi szkolnemu lub innej jednostce samorządu lokalnego w ciągu ostatnich dwóch lat.

Wyższe rachunki podatkowe w tym roku były częściowo wynikiem zwiększonych opłat – kwoty, o którą ubiegają się okręgi opodatkowujące – oraz przeniesienia ciężaru podatkowego na właścicieli domów z firm w wyniku ponownych naliczeń na północnych przedmieściach. O tej kwestii pisaliśmy 31 października.

Rachunki również wzrosły, częściowo ze względu na przepis zwany Recapture, który zaczął obowiązywać w roku podatkowym 2021 w związku ze zmianą prawa stanowego.

Funkcja Recapture umożliwia szkołom i innym organom utrzymującym się z podatków odzyskanie pieniędzy zwróconych właścicielom nieruchomości, których wysokość została obniżona przez Komisję Apelacyjną ds. Podatku od Nieruchomości stanu Illinois, sądy stanowe lub urzędy okręgowe.

Cała rozmowa ze Skarbnikiem Powiatu Cook, Marią Pappas, na antenie Radia Deon Chicago znajduje się poniżej:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Biuro Skarbnika Powiatu Cook, istock/supawat bursuk/wutwhanfoto/designer491/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2018
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu