Połącz się z nami

Newsroom

Houston było o nas zazdrosne. Teraz ma własną “Fasolkę”. Czy miasto w Teksasie będzie bardziej popularne od Chicago

Opublikowano

dnia

Duma Chicago, słynna “Fasolka” w parku Millenium będzie miała rywalkę. Miasto Houston w Teksasie instaluje podobną rzeźbę, w dodatku autorstwa tego samego artysty.

Relacja Emilii Sadaj

“Kolumna z chmur” (Cloud column), bo taką nazwę nosi ekspozycja, jest bardzo podobna do chicagowskiej wersji, swoją perfekcyjnie wypolerowaną powierzchnią z nierdzewnej stali równie pięknie odbija otaczającą panoramę. Różni się natomiast kształtem, bo jest pionowa oraz czasem powstania. Rzeźba z Houston to wcześniejsza praca autora chicagowskiej “Fasolki”, Anisha Kapoora. Mierzy 32 stopy wysokości i waży 21 tysięcy funtów. Jej instalacja była nie lada wyzwaniem dla miasta.

Houston liczy na to, że atrakcja będzie wizytówką metropolii. “Fasolka” z Chicago zdała egzamin. Dzięki niej Park Millenium stał się najtłumniej odwiedzanym miejscem w rejonie Midwest. Instalacja w Houston znajduje się na terenie Muzeum Sztuk Pięknych, które jest w remoncie. Dlatego houstońska “Fasolka” zadebiutuje przed publicznością dopiero 20 maja.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: khou.com
Foto: pixabay.com

Polonia Amerykańska

Do Wyborów Europejskich rejestrujemy się do 4 czerwca. Najłatwiej przez e-Wybory

Opublikowano

dnia

Autor:

e-Wybory to usługa elektroniczna udostępniana przez Ministra Spraw Zagranicznych służąca wyborcom do zgłaszania się do spisów wyborców sporządzanych przez konsulów.

Dzięki e-Wybory zgłoszenie do spisu jest możliwe bez wychodzenia z domu.

Wyborca samodzielnie wybiera dogodny ze względu na miejsce pobytu obwód głosowania za granicą, a następnie wprowadza wymagane dane. Aby zgłosić się do spisu przy użyciu e-Wybory wyborca nie musi posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego albo kwalifikowanego.

Korzystanie z usługi e-Wybory w celu zgłaszania się do spisu wyborców będzie możliwe do 5 dnia przed dniem wyborów, tj. do 4 czerwca 2024 r.

Szczegółowo o możliwościach rejestracji do wyborów pisaliśmy 7 maja.

O obwodach wyborczych utworzonych w Chicago informowaliśmy 10 maja.

O tym, dlaczego warto głosować w studiu Radia Deon Chicago mówiła Karolina Woźniak z Biura Parlamentu Europejskiego w Waszyngtonie DC – o rozmowie można przeczytać tutaj.

Źródło: Polish Consulate
Foto: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Czytaj dalej

News Chicago

Chicagowskie biura DMV otwierają się tylko dla nastolatków w soboty

Opublikowano

dnia

Autor:

10 punktów DMV zostanie otwartych w soboty wyłącznie dla nastoletnich kierowców ubiegających się o pierwsze prawa jazdy i zezwolenia na naukę prowadzenia pojazdu. Inicjatywa została ogłoszona we wtorek przez Sekretarza Stanu Illinois, Alexi Giannouliasa, w ramach letniego programu, mającego na celu zwiększenie dostępu do urzędu dla rodzin.

Rozszerzone usługi weekendowe, obejmujące testy drogowe i testy pisemne, będą oferowane od 1 czerwca do 31 sierpnia, czyli w historycznie najbardziej pracowitym sezonie dla nastolatków chcących wsiąść za kierownicę.

Usługi przeznaczone wyłącznie dla nastolatków będą świadczone po wcześniejszym umówieniu się w godzinach od 8:00AM do 12:30PM w soboty w obiektach Department of Motor Vehicles w: Addison, Aurorze, Bridgeview, Chicago West, Des Plaines, Elgin, Joliet, Lake Zurich, Plano i St. Charles.

Dodano także usługi w biurach DMV w Belvidere i na południu stanu w Bethalto.

Rodziny mogą rozpocząć umawianie wizyt od środy, 22 maja, pod numerem (800) 252-8980. Wszelkie niewypełnione miejsca na sobotnie spotkania będą otwarte dla ogółu społeczeństwa w każdym dniu o godzinie 7:00AM.

15 innych placówek DMV jest już czynne w soboty dla wszystkich kierowców, w tym po północnej i południowej stronie Chicago.

Nastolatki są zobowiązane przez prawo stanowe do osobistej obecności rodzica lub opiekuna w DMV w celu uzyskania pozwolenia na naukę lub prawa jazdy.

Według biura Giannouliasa ta inicjatywa zapewnia dodatkowe 1000 terminów spotkań tygodniowo dla prawie 9 000 posiadaczy zezwoleń, którzy są na dobrej drodze do uzyskania prawa jazdy tego lata, a jednocześnie zapewnia ogółowi społeczeństwa więcej wolnych terminów w środku tygodnia.

W zeszłym roku ponad 112 000 osób otrzymało swoje pierwsze prawo jazdy w Illinois.

W placówkach obsługujących nastolatki będą także dostępne „stacje do selfie” dla nowych posiadaczy prawa jazdy, w których można będzie uzyskać wskazówki dotyczące ochrony danych, np. dotyczące blokowania numerów i adresów praw jazdy w przypadku publikowania postów w mediach społecznościowych.

Alexi Giannoulias oszacował, że koszt wydłużenia godzin pracy ponoszony przez stan będzie wynosił maksymalnie 50 000 dolarów.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Kuzma/
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga: nietoperze i inne dzikie zwierzęta mogą być chore na wściekliznę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy ds. zdrowia stanu Illinois ostrzegają mieszkańców, aby zachowali ostrożność po tym, jak na początku tego miesiąca w domach w powiatach Cook i Will znaleziono nietoperze chore na wściekliznę.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois IDPH, dwa nietoperze znaleziono około 10 maja i obydwa zwierzęta uzyskały pozytywny wynik testu na wściekliznę. Doktor Sameer Vohra, dyrektor IDPH, ostrzega, że wraz z nadejściem lata rośnie ryzyko narażenia na wirusa, a mieszkańcy Illinois muszą podjąć kroki zapobiegawcze.

„Mieszkańcy stanu Illinois powinni trzymać się z daleka od nietoperzy i wszelkich dzikich, nieznanych lub bezdomnych zwierząt, a także wszelkich zwierząt, które wydają się chore” – powiedział Vohra.

Według IDPH wirus mogą przenosić nie tylko nietoperze, ale także skunksy, szopy, lisy i kojoty.

Zapobieganie to krok, który powinni podjąć mieszkańcy, starając się trzymać zwierzęta z dala od domów. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC kluczowe znaczenie ma również zapewnienie zaszczepienia zwierząt domowych i gospodarskich przeciwko wirusowi, ponieważ wścieklizna może rozprzestrzeniać się poprzez ukąszenia i zadrapania.

Jeśli w domu zostanie znaleziony nietoperz, zaleca się przykrycie go bezpiecznym pojemnikiem i skontaktowanie się z organizacją zajmującą się zwierzętami, aby można było zbadać zwierzę pod kątem wścieklizny.

Zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą być wczesnymi objawami wścieklizny. Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois jeśli obserwujemy nietoperza, który jest aktywny w ciągu dnia, leży na ziemi albo nie może latać, jest bardziej prawdopodobne, że jest chory na wściekliznę.


Jeśli dana osoba została ugryziona lub zadrapana przez zwierzę, co do którego istnieje podejrzenie wścieklizny, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Opieka medyczna po narażeniu obejmuje pielęgnację miejsca rany i podanie dawki ludzkiej immunoglobuliny przeciwko wściekliźnie oraz serię czterech do pięciu szczepionek przeciwko wściekliźnie.

Według CDC protokoły te są prawie 100% skuteczne, jeśli zostaną zastosowane w odpowiednim czasie.

Co roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się jedynie od 1 do 3 przypadków wścieklizny u ludzi, ale według urzędników CDC po zdiagnozowaniu wirusa jest on uznawany za „powszechnie śmiertelny”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/patrick8484/michjh/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu