Połącz się z nami

audycje

Dziesiąty Festiwal Piosenki Polskiej w szkole Emilii Plater w Chicago. Przeczytaj kto zwyciężył w tym roku

Opublikowano

dnia

Już po raz dziesiąty w szkole im. Emilii Plater odbył się doroczny Festiwal Piosenki Polskiej im. Haliny Tracz. Na szkolnej estradzie wystąpiło blisko 50 uczniów w wieku od trzech do 18 lat. Każdy z nich miał okazję zaśpiewać swoją jedną ulubioną piosenkę.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Festiwal miał dwie odsłony. W pierwszej części wystąpiły trzy grupy dzieci młodszych. W grupie dzieci od lat trzech do sześciu jury przyznano trzy równorzędne nagrody. Ich laureatami zostali: Zofia Staszkiewicz ze szkoły św. Trójcy, Nicholas Kowalski ze szkoły im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Sara Groński ze szkoły im. Marii Curie-Skłodowskiej. W gronie siedmiolatków i ośmiolatków pierwsze miejsce zajął Jakub Łapiński ze szkoły im. Emilii Plater przed Michałem Staszkiewiczem ze szkoły im. św. Trójcy oraz Mateuszem Wasilewskim ze Szkoły Języka Polskiego pod patronatem UJ. W tej grupie jurorzy przyznali trzy wyróżnienia.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Otrzymali je: Julia Szmajda ze szkoły im. Feliksa Konarskiego, Julia Jaguszewska ze szkoły im. Jana Matejki oraz Natalia Niezgoda ze szkoły im. św. Błażeja. Wśród uczestników do lat dziesięciu pierwsze miejsce wyśpiewała Julia Mazur. Na drugim miejscu podium stanęła Nell Rygiel ze szkoły im. Gen. Kazimierza Pułaskiego i Paulina Potocka ze szkoły im. Czesława Miłosza. Wśród uczniów nagrodzonych wyróżnieniami zaleźli się: Michael Wiliam Florczykowski ze szkoły im. Małgorzaty Marii, Zuzanna Klimczuk ze szkoły im. Gen. Władysława Andersa oraz Victoria Kajpust z Akademii Języka Polskiego i Kultury. W czwartej kategorii występowali uczniowie od 11 do 14 lat. Pierwsze miejsce zdobyła Natalia Kawalec ze szkoły im. Trójcy Świętej przed Anną Gębicz ze szkoły im. Mikołaja Kopernika i Antonią Rygiel ze szkoły im. Gen. Kazimierza Pułaskiego.

Na wyróżnienia w tej grupie wiekowej zasłużyli: Julia Nierzwicka ze szkoły im. św. Błażeja, Zuzanna Lasota ze szkoły im. Ignacego Jana Paderewskiego i Helena Piątek-Sidorowicz z placówki szkolnej im. Jana III Sobieskiego. W gronie uczestników do lat osiemnastu pierwsza lokata przypadła Natalii Ptaszek ze szkoły im. św. Błażeja. Na drugim miejscu została sklasyfikowana Wiktoria Stankiewicz ze szkoły im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a na trzecim miejscu Anna Ptaszek ze szkoły im. Emilii Plater. Laureaci otrzymali nagrody finansowe i upominki rzeczowe. Nad oceną występów czuwało jury w składzie: Dori Koz, Krzysztof Arsenowicz i Ireneusz Perkowski.

Gratulując uczestnikom udziału i zapraszając uczniów do udziału w festiwalu za rok dyrektor szkoły im. Emilii Plater Dorota Waszkiewicz zwróciła uwagę na fakt, że poprzez śpiew wykonawcy dodatkowo wzbogacają swoje słownictwo. Poprawiają dykcję, doskonalą język polski i rozwijają zainteresowania.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

REKLAMA REKLAMA

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu