GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Czy objawienia w Medjugorje są od Boga? Co o nich mówi Kościół?

Wracając z Fatimy, na pokładzie samolotu, papież Franciszek wypowiedział swoje wątpliwości co do tzw. objawień w Medjugorje. Słowa papieża Franciszka komentuje na antenie Radia Deon o. Marek Janowski, jezuita, proboszcz parafii św. Władysława w Chicago.
Papież Franciszek zasygnalizował, że według jego osobistej opinii prawdziwość objawień w Medjugorje, zwłaszcza w tym drugim okresie jest wątpliwa. Już papież Benedykt XVI w 2010 roku ustanowił komisję do zbadania tych objawień.
„Na obecnym etapie mamy do czynienia z bardzo wieloma osobistymi wypowiedziami na temat fenomenu Medjugorje. To niewątpliwie jest fenomen, który trwa już od tak wielu lat, i który wymaga zbadania. Więc mamy osobiste wypowiedzi różnych osobistości Kościoła. Do tej początkowej fazy komisja odniosła się bardzo pozytywnie. Problemy, pytania pojawiają się na dalszym etapie objawień, czyli gdzieś tak od 1995 roku. Każdy ma prawo do tego, by oceniać w tym momencie Medjugorje według własnego doświadczenia”.
Od 1981 roku przyjechało do Medjugorje ponad 40 milionów pielgrzymów. Dokonał się tam ogrom pracy duszpasterskiej.
„Skoro jest tyle milionów osób w ciągu roku, które przyjeżdżają do Medjugorje to Kościół nie może pozostawać obojętny. W dalszym ciągu definitywna „kropka nad ‘i’” nie może być postawiona przez Watykan, ponieważ wizjonerzy żyją, objawienia trwają. To wszystko jest badane w świetle doktryny katolickiej. Dopiero po śmierci wizjonerów będzie można się przyjrzeć tym objawieniom i ostatecznie orzec, czy te objawienia miały miejsce, czy to, co tam się dzieje ma charakter nadprzyrodzony”.
Jeśli objawienia w Medjugorje są z ducha Bożego, to zostaną sprawdzone, choćby pod względem posłuszeństwa Kościołowi. Kościół daje sobie czas, żeby orzec, czy ten fenomen jest z Boga.
Wielu doświadcza tam dobrych rzeczy, nawraca się, wraca do Kościoła. Kościół chce jednak przyjrzeć się całemu wydarzeniu i temu mają służyć powołane komisje, choćby ta delegacja pod przewodnictwem arcybiskupa Henryka Hosera SAC.
„Abp Hoser był w Medjugorje, jak wiemy. Bardzo dokładnie się przyglądał całej sprawie. Rozmawiał także i z ordynariuszem miejsca, biskupem Mostaru. Nie ma jeszcze definitywnej oceny z jego strony. On przyglądał się bardziej fenomenowi w Medjugorje. Pierwsze jego spostrzeżenia, refleksje są takie, że fenomen jest bardzo pozytywny, bo jest dużo ludzi, jest dużo modlitwy, dużo nawróceń, dużo dobrych dzieł, i to, niewątpliwie, jest dobra rzecz, którą trzeba przyjąć. Natomiast, same objawienia, nie jest definitywnie powiedziane, czy one mają charakter nadprzyrodzony czy też nie. To musi być jeszcze stwierdzone”.
Misja abpa Hosera jest delikatna, ale ważna dla całościowej oceny objawień w Medjugorje.
Na chwilę obecną nie mogą być organizowane oficjalne pielgrzymki do Medjugorje, ale mogą je organizować grupy świeckich.
Paweł Kosiński SJ
pkosinski@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Wielkie Kolędowanie z polskimi gwiazdami! Koncert poprowadzi Katarzyna Cichopek

W cudowną atmosferę Bożego Narodzenia wprowadzą nas najpiękniejsze polskie kolędy, które w kościołach w rejonie Chicago zabrzmią w najbliższych dniach. W czasie czterech koncertów będziemy mieć niepowtarzalną okazję zobaczyć i usłyszeć na żywo wspaniałe gwiazdy z Polski. Będą to między innymi Alicja Węgorzewska, Halina Mlynkova, Grzegorz Hyży i Katarzyna Cichopek, którzy w studiu Radia Deon mówią o polskich tradycjach świątecznych w ich domach i serdecznie zapraszają na wspólne „Wielkie Kolędowanie”.
„Wielkie Kolędowanie USA” to seria świątecznych koncertów organizowanych w kościołach, w których wezmą udział takie sławy jak Edyta Górniak, Halina Mlynkova, Alicja Węgorzewska, Grzegorz Hyży czy Zenon Martyniuk. Będą również Marien, Ania Rusowicz, zespół Akcent i Classic.
W kolędowaniu w rejonie Chicago, polskim gwiazdom towarzyszyć będą także tutejsi artyści Pamela Stone i Kaeyra.
„Muzyka zawsze nam towarzyszyła” wspomina swoje święta Bożego Narodzenia w rodzinnym domu Katarzyna Cichopek, która poprowadzi serię świątecznych koncertów. „To był taki wyjątkowy czas, nie tylko słuchaliśmy pięknych kolęd i pastorałek ale również śpiewaliśmy”.
Teraz, w swoim domu Katarzyna Cichopek stara się przede wszystkim by jej dzieci odczuły tą niezwykłą, magiczną atmosferę Bożego Narodzenia. Razem z dziećmi zaczyna dekorowanie domu już od pierwszych dni grudnia, a następnie wspólnie ubierają choinkę.
Gdy członkowie rodziny spotykają się na Wigilii w jednym domu, każdy przywozi jakieś danie ze sobą, a ponieważ mieszkają w różnych regionach, to menu świąteczne jest bardzo zróżnicowane.
A kolędy można śpiewać przez cały rok. Katarzyna Cichopek śpiewała codziennie „Lulajże Jezuniu” swojemu synkowi jak był malutki i męczyły go kolki. Przy tej kolędzie uspokajał się i zasypiał.
Alicja Węgorzewska wspomina, że jej rodzina gdy zjeżdżała do babci z różnych stron świata na święta, musiała obowiązkowo śpiewać kolędy przez godzinę, aby przyszedł Św. Mikołaj.
Jedną z ulubionych tradycji polskiej artystki jest zostawianie pustego nakrycia na stole, czekającego na głodnego przybysza, którego w Wigilię koniecznie trzeba wpuścić do domu i zaprosić do wspólnego stołu.
„W te święta powinniśmy się rozejrzeć. Jest tak wiele osób samotnych i potrzebujących” zwraca uwagę Alicja Węgorzewska. „Zaprośmy tych naszych sąsiadów czy znajomych, którzy by mieli spędzać te święta w samotności”.
Polskie kolędy są wzorowane na tańcach polskich, zaznacza Alicja Węgorzewska, to wspaniała i bardzo bogata tradycja. „Śpiewajmy kolędy, nie tylko w kościele ale i przy stole”.
Halina Mlynkova widzi, że tradycje świąteczne, zwłaszcza te związane z jedzeniem zmieniają się nieco na przestrzeni lat, zwłaszcza, że teraz mamy też inne możliwości niż mieli ludzie setki lat temu. Dla artystki bardzo ważna jest atmosfera Bożego Narodzenia.
„To jest wyjątkowy dzień w roku, kiedy spotyka się rodzina, płyną kolędy i pachnie tradycyjnym jedzeniem” podkreśla Halina Mlynkova, przyznając, że sama nie najlepiej sobie radzi w kuchni i zdaje się na swoją mamę.
Bardzo ważne jest także, byśmy tą tradycję przekazywali dzieciom.
„Tradycyjne kolędy są wszystkie przepiękne”, podkreśla artystka. Halina Mlynkova napisała też muzykę do wiersza swojego taty, który już nie żyje. Z tym wierszem jako dziecko chodziła do starszych krewnych składać świąteczne życzenia a teraz piosenka z tymi słowami przywołuje w niej najwięcej wspomnień i wzruszeń.
Choinka u Grzegorza Hyżego jest ubierana dość wcześnie, przy stole wigilijnym zawsze jest dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, a 12 tradycyjnych potraw długo gościło na stole.
„Mamy to szczęście, że wszystkie polskie kolędy są bardzo melodyjne, wszystkie są bardzo miłe w odbiorze i bardzo łatwe do zapamiętania. Ta melodia zostaje z nami na dłużej, nawet jeśli zapomnimy tekstu” mówi Grzegorz Hyży.
Specjalnie dla słuchaczy Radia Deon Chicago Halina Mlynkova zaśpiewała fragment swojej ulubionej świątecznej piosenki do wiersza swojego taty, które są jednocześnie świątecznymi życzeniami:
„Wielkie Kolędowanie USA”, to będą 4 koncerty w okolicy Chicago:
- 9 grudnia – Bazylika św. Jacka w Chicago
- 10 grudnia – Sacred Heart Church w Palos Hills
- 13 grudnia – St. John Brebeuf Church w Niles
- 14 grudnia – Parafia św. Fabiana w Bridgeview
Bilety są dostępne tutaj.
Serdecznie Zapraszamy na Wielkie Kolędowanie!
Katarzyna Cichopek to aktorka znana z serialu „M jak miłość” oraz udziału w programie „Taniec z gwiazdami”. W 2007 r. została prezenterką telewizji Polsat, gdzie m.in. współprowadziła z Krzysztofem Ibiszem pięć edycji programu „Jak oni śpiewają” (2007-2009). Od września 2020 r. jest jedną z prowadzących program „Pytanie na śniadanie” na antenie TVP2. Zasiada ponadto w jury talent show „You Can Dance. Nowa Generacja 2”.
W 2006 zwyciężyła w plebiscycie Viva! Najpiękniejsi 2005 na „najpiękniejszą Polkę”. Była jedną ze „100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu” według danych magazynu „Forbes”. W 2023 zajęła czwarte miejsce w rankingu „100 najcenniejszych kobiecych marek osobistych” sporządzonym przez dwumiesięcznik „Forbes Women”.
Alicja Węgorzewska mezzosopranistka, słynie z pięknego, silnego głosu i wielkiej urody. Jest artystką niezależną, intrygującą, o wielu talentach. Współpracuje z najlepszymi teatrami operowymi w Polsce i w Europie, jest częstym gościem festiwali krajowych i zagranicznych, śpiewała w słynnych salach Europy, USA i Arabii Saudyjskiej.
Alicja Węgorzewska ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. W 2003 brała udział w koncertach w Berlinie, w sali Konzerthausu oraz w Amsterdamie w Concertgebouw. Wystąpiła w gali operowej z okazji 750-lecia Bredy oraz w koncercie na scenie Theater an der Wien z okazji narodzin 6-miliardowego obywatela świata.
Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Rheinsbergu. Brała udział w Festiwalu Muzyki Dawnej w Innsbrucku oraz w Donaufestwochen w Wiedniu. Wykonała partie mezzosopranowe na ścieżce dźwiękowej do filmu Wiedźmin.
Jest także utalentowaną producentką, reżyserką i wieloletnią dyrektorką Warszawskiej Opery Kameralnej. W bogatym dorobku płytowym artystki szczególne miejsce zajmują: „Hymn Papieski”, „Kolędy” i „Tanga Świata ”.
Pełniła obowiązki dyrektora Mazowieckiego Teatru im. Jana Kiepury w Warszawie, dyrektora Warszawskiej Opery Kameralnej, oraz funkcję dyrektora artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej, obecnie od 1 września 2018 jest jej dyrektorem naczelnym i artystycznym.
W grudniu 2019 otrzymała prestiżową nagrodę Maria Callas Tribute Prize NY
Halina Mlynkova urodziła się w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Początkowo studiowała etnografię, a następnie zdecydowała się na naukę w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 1998 r. nawiązała współpracę z zespołem Brathanki – została jego wokalistką. Utwory grupy bardzo szybko zyskały uznanie zarówno fanów, jak i krytyków, czego potwierdzeniem były liczne nominacje i nagrody.
W 2003 r. Mlynkova zaczęła karierę solową. Miała okazję występować także w teatrze, m.in. w przedstawieniu „Edith i Marlene”, a także „Życie jest sceną”.
Wydała albumy studyjne: „Etnoteka” (2011 r.), „Po drugiej stronie lustra” (2013 r.), „Życia mi mało” (2016 r.), „Adeste Fideles” (2021 r.). Albumy studyjne z zespołem Brathanki: „Ano!” (2000 r.), „Patataj” (2001 r.), „Galoop” (2003 r.), „Brathanki grają Skaldów” (2011 r.), „Kolędy” (2012 r.), „moMtyle” (2014 r.);
Była nominowana do Fryderyka w kategoriach fonograficzny debiut roku, grupa roku, album roku, piosenka roku w 2000 r. (z zespołem Brathanki). Dostała tą nagrodę w kategorii album roku etno/folk w 2003 r. (z zespołem Brathanki). Na KFPP w Opolu otrzymała nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy w 2014 r., oraz nagrodę w konkursie SuperPremiery za piosenkę „Ostatni raz” w 2014 r.
Grzegorz Hyży urodził się w Gnieźnie a karierę muzyczną rozpoczął w 2010 roku. Artysta ma na swoim koncie setki koncertów i dwie trasy klubowe. Oglądać go można było wielokrotnie na największych festiwalach: w Opolu, Sopocie, na festiwalach „Top of the Top” i „Super Hit Festiwalu”.
Był trenerem w 9. edycji programu „The Voice of Poland”. Ma też na koncie wiele prestiżowych nagród przemysłu muzycznego, m.in. Najlepszy Radiowy Debiut (Eska Music Awards 2014) i 5 nominacji do nagrody Fryderyk, w tym aż 3 za „Króla Nocy” (Kompozytor Roku, Autor Roku i Utwór Roku).
W 2022 roku powrócił na scenę muzyczną po krótkiej przerwie, wydając świetnie przyjęty singiel „Kochanie to ja!” (TOP10 krajowej listy Airplay Charts, #1 na Popliscie w RMF FM, za sprzedaż singla Artysta otrzymał ZŁOTĄ PŁYTĘ) oraz nowy numer na lato, zatytułowany „I ten numer na lato” i „Sztos” i „Tańcz”
Źródło: informacja własna, wikipedia
Foto: Grzegorz Hyży, istock/CreativaImages/, wikimedia/ Serecki/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
W sobotę próbujemy wigilijnych dań w Montrose Deli. Zaprasza Anna Różyło-Dudziński

Barszcz czerwony z uszkami, kapusta z grochem albo grzybami, pierogi i ryba. To chyba najbardziej popularne dania, bez których polska Wigilia obyć się nie może. Takich właśnie tradycyjnych dań będziemy mogli spróbować w trzech lokalizacjach Montrose Deli już w najbliższą sobotę. W studiu Radia Deon Anna Różyło-Dudziński przypomina, że sklep przyjmuje zamówienia tylko do 17 grudnia.
To wspaniała możliwość, jeśli możemy zamówić dania na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, zwłaszcza jeśli mamy dużą rodzinę lub zbyt długo pracujemy. Tym bardziej wspaniała, że kucharze Montrose Deli przygotowują je wyśmienicie i naprawdę według polskiej tradycji.
Niektórzy Polacy w Chicago zamawiają tylko część potraw a inne przygotowują sami. To nadal jest duża pomoc w zabieganym przedświątecznym czasie.
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, w godzinach od 10.00AM do 3.00PM, klienci Montrose Deli będą mogli degustować wigilijne menu w trzech lokalizacjach polskiej sieci sklepów spożywczych; przy Irving Park Road, w Mount Prospect oraz Roselle.
Degustacja pomoże osobom chętnym do złożenia zamówienia w podjęciu decyzji, które dania wybrać, tłumaczy Anna Różyło-Dudziński.
W razie jakichkolwiek pytań czy sugestii pracownicy sklepu będą na miejscu gotowi do pomocy i udzielania wszelkich potrzebnych informacji.
„Wszystkie potrawy, które znajdziecie Państwo na naszym menu wigilijnym, jak również na naszym menu świątecznym to nasze potrawy, nasze domowe dania” podkreśla Anna Różyło-Dudziński.
Zamówienia można składać tylko do 17 grudnia, ponieważ kucharze Montrose Deli muszą mieć czas by wszystko odpowiednio przygotować, następnie zapakować, by było gotowe na Wigilię.
Jak wiemy, pamiętamy różne smaki potraw wigilijnych z naszych domów rodzinnych. Każda rodzina, tak jak każdy region w Polsce miał trochę inne tradycje przekazywane od pokoleń. Dlatego specjaliści od gotowania w sklepie Montrose Deli przygotowali potrawy najbardziej typowe.
„Mamy nadzieję, że każdy z Państwa znajdzie w tym menu coś dla siebie”, mówi Anna Różyło-Dudziński.
A poza menu wigilijnym możemy także przebierać w ofercie świątecznej. Te dania można będzie zamawiać na tej samej zasadzie co zestawy obiadowe, wyjaśnia Gość Radia Deon Chicago.
Degustacje w 3 lokalizacjach Montrose Deli w sobotę, 9 grudnia, będą miały miejsce od 10.00AM do 3.00PM. Dodatkowo, w najnowszym lokalu – sklepie w Roselle będą przygotowane specjalne atrakcje dla dzieci łącznie z wizytą samego Św. Mikołaja.
Serdecznie Zapraszamy!
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Zaopiekujmy się seniorami. Karolina Kuźma zaprasza do darmowego programu

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To czas, kiedy nikt potrzebujący nie może być pozostawiony bez pomocy i czas, kiedy nikt nie powinien być sam. Dlatego gorąco zachęcamy – rozejrzyjcie się po swojej okolicy – jeśli znajdziecie taką osobę, zgłoście ją do bezpłatnego programu Home Care dla Seniorów. W studiu Radia Deon Karolina Kuźma mówi o tym, że wciąż wiele Polaków nie wie, że naprawdę warto z niego skorzystać.
Osoby samotne „na mają z kim się podzielić tą informacją, że potrzebują pomocy. Tych ludzi jest naprawdę wiele”, podkreśla Karolina Kuźma z Home Care, niemedycznego programu łączącego opiekunów ze starszymi, schorowanymi osobami.
Aby się zakwalifikować do bezpłatnego programu stanowego, trzeba spełnić określone wymagania.
Są to: wiek 60 lat, uregulowany status imigracyjny – czyli posiadanie Zielonej Karty lub obywatelstwa Stanów Zjednoczonych, zameldowanie w stanie Illinois oraz stan konta wynoszący do 17,5 tysiąca dolarów. Nie jest tu brana pod uwagę wypłacana emerytura czy renta, tłumaczy Karolina Kuźma.
Kwota 17,5 tysiąca dolarów dotyczy tylko odłożonych oszczędności.
Kolejnym czynnikiem kwalifikującym do programu Home Care jest stan zdrowia uniemożliwiający wykonywanie codziennych, prostych czynności. Należą do nich np. zrobienie sobie posiłku, zrobienie prania, zakupów czy wyjście na spacer.
Niestety jest wiele osób, które wraz z wiekiem tracą siły, borykają się z przewlekłymi chorobami i właśnie takie osoby należy informować o tym programie, wyjaśnia Karolina Kuźma.
Ważna jest nie tylko pomoc w codziennych czynnościach ale też towarzystwo i wsparcie , które opiekunowie dają osobie starszej, często zagubionej, bezradnej i będącej w depresji.
Z programu mogą korzystać nie tylko osoby samotne, ponieważ opiekunem może być członek rodziny podkreśla nasz Gość.
To jest wspaniała możliwość, bo zazwyczaj takie osoby i tak opiekują się swoimi krewnymi, a po objęciu programem mogą wykonywać tą samą pracę i jednocześnie zarabiać.
Opiekunowie muszą mieć ukończone 18 lat, także mieszkać w Illinois oraz mieć uregulowaną sytuację imigracyjną: obywatelstwo USA, Zieloną Kartę lub pozwolenie na pracę. Takie osoby muszą także przejść 22-godzinne szkolenie. Ma ono postać filmów, które trzeba obejrzeć w ciągu 3 miesięcy.
O tym ile konkretnie godzin opieki dziennie potrzebuje dana osoba decyduje urzędnik stanowy po spotkaniu z nią.
Ważną rzeczą jest przygotować się na to spotkanie, zwraca uwagę Karolina Kuźma. Czyli dobrze się zastanowić i wypisać wszystkie czynności, które sprawiają trudność, różnorodne ograniczenia, które ma dana osoba, łącznie np. z zapominaniem, czy problemami z orientacją w terenie.
„Chcemy być dla Polonii i chcemy być dla naszych wspaniałych seniorów” podkreśla nasz Gość. 7 grudnia organizacja Home Care zaplanowała koncert i spotkanie ze Św. Mikołajem, choinką i kolędami dla swoich podopiecznych.
Pamiętajcie – zgłoście osobę potrzebującą pomocy!
W programie została uruchomiona polskojęzyczna infolinia pod numerem tel. 630 491 06 06.
Dzwoniąc na infolinię można uzyskać więcej szczegółowych informacji i zgłosić seniora do programu. Można także zgłosić swoją osobę na opiekuna. WSZYSTKO W J. POLSKIM!
Źródło: informacja własna
Foto: istock/ SeventyFour/ Photodjo/KatarzynaBialasiewicz/
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
W Tinley Park rządzić będzie muzyka i humor góralski. Wystąpi Kapela Ogórki i Kabaret Truteń
-
Ciekawostki1 tydzień temu
Wiek 70 lat nie musi oznaczać bezczynnej emerytury. Ewa Sumelka właśnie obroniła doktorat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temu
Sebastian Pazik, czyli Kiler, przebojowo wciska gaz w swojej nowej piosence
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Dobromir Makowski powie o ważnych sprawach w życiu młodzieży i roli ich rodziców
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
To wyjątkowy czas bycia razem. Agata Paleczny zaprasza całe rodziny na „Magiczne Święta”
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Zapewnij dzieciom sukces zamiast długu. Iwona Kulpa o planowaniu studiów
-
NEWS Florida4 tygodnie temu
Polska rodzina Kowalskich zwyciężyła w procesie zwanym „Take Care of Maya”
-
News Chicago5 dni temu
Na 62. Corocznej Gali Nagród dla funkcjonariuszy uhonorowano polską bohaterkę, Joannę Tys