Połącz się z nami

Kościół

IV Polonijny Orszak Trzech Króli w Chicago. Wspólne kolędowanie w polonijnych parafiach

Opublikowano

dnia

W niedzielę 8 stycznia ruszy czwarty Polonijny Orszak Trzech Króli. Uroczyste pochody są organizowane w Uroczystość Objawienia Pańskiego w wielu miastach i miejscowościach na świecie.

Galeria zdjęć z ubiegłych lat 

O znaczeniu orszaku przypomina ks. Zdzisław Torba, proboszcz parafii św. Ferdynanda:

„Idziemy w orszaku uroczystym za Trzema Królami, żeby odnaleźć Pana Jezusa. Tak jak to się stało w życiu Trzech Króli i my za ich przewodem idziemy, żeby zaświadczyć, że Boże Narodzenie dokonało się w nas, że Chrystus rzeczywiście się narodził. I z tą radością idziemy na ulice. Nie tylko w kościele, ale na ulice, żeby wszystkim o tym przypomnieć”.
[youtube id=”Q0lwTjnRsJE” width=”620″ height=”360″]

Orszak Trzech Króli to okazja do wspólnego kolędowania, manifestacji wiary, ale też wydarzenie społeczne.

Jest to też okazja do tego, by podjąć wysiłek naśladowania Boga. Mówi o tym o. Marek Janowski, jezuita, proboszcz parafii św. Władysława, gdzie kończy się polonijny pochód.

„To jest poszukiwanie Zbawiciela, Pana Jezusa. Wszyscy Go potrzebujemy. Idąc w orszaku, możemy sobie uświadomić, że czasem trzeba podjąć wysiłek, żeby do Pana Boga przyjść, że Pan Bóg na siłę nigdy nikogo nie zmusza, żeby do Niego przyszedł, to my musimy chcieć”.

Chicagowski Orszak już na trwałe wpisał się w panoramę polonijnych wydarzeń.

Orszak ruszy w niedzielę 8 stycznia o godzinie 11:15

Paweł Kosiński SJ
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

Kościół

Biskupi amerykańscy: operacje zmiany płci zakłócają fundamentalny porządek świata

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskupi amerykańscy wydali w poniedziałek oświadczenie zawierające moralne wskazówki dla katolickich instytucji opieki zdrowotnej. Podkreślają w nich, że interwencje „zmieniające płeć” nie powinny być przeprowadzane, ponieważ nie szanują faktu, że Bóg stworzył każdą osobę jako jedność ciała i duszy. O moralnej stronie operacji zmiany płci mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oświadczenie z 20 marca, zatytułowane „Nota doktrynalna w sprawie moralnych ograniczeń technologicznej manipulacji ludzkim ciałem”, ma na celu, jak twierdzą biskupi, przedstawienie moralnych kryteriów dla katolickich instytucji opieki zdrowotnej, które pozwolą rozeznać, które interwencje medyczne promują autentyczne dobro człowieka osoby i które są szkodliwe.

Biskupi powiedzieli, że opracowali oświadczenie w porozumieniu z etykami medycznymi, lekarzami, psychologami i teologami moralnymi.

Musimy zadać sobie pytanie, co powinniśmy robić, a czego nie. Nieodzownym kryterium przy dokonywaniu takich rozstrzygnięć jest fundamentalny porządek stworzonego świata. Nasze wykorzystanie technologii musi respektować ten porządek, napisał Komitet Doktryny Episkopatu USA.

Katolickiej służbie zdrowia nie wolno przeprowadzać interwencji chirurgicznych czy chemicznych, które mają na celu przekształcenie cech płciowych ciała ludzkiego na cechy płci przeciwnej ani brać udziału w opracowywaniu takich procedur.

Wg oświadczenia biskupów tylko stosując moralnie odpowiednie środki, pracownicy służby zdrowia okazują pełen szacunek dla godności każdej osoby ludzkiej.

Według biskupów istnieją dwa scenariusze, w których „interwencje technologiczne” mogą być moralnie uzasadnione: kiedy mają na celu naprawę defektu ciała lub poświęcenie części ciała dla dobra całości, jak ma to miejsce przy amputacji.

Tego rodzaju interwencje „szanują fundamentalny porządek i ostateczność właściwe osobie ludzkiej”.

Omawiając rosnącą popularność medycznych interwencji związanych z „zmianą płci”, biskupi zauważyli, że katolickie instytucje opieki zdrowotnej nie powinny brać udziału w tych interwencjach, ponieważ nie respektują „fundamentalnego porządku ludzkiego ciała” jako „zróżnicowanego płciowo”.

Biskupi zacytowali także słowa papieża Franciszka, które napisał w swojej encyklice Laudato Si’, dotyczące jedności ciała i duszy człowieka.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ IURII KRASILNIKOV/ Scharfsinn86
Czytaj dalej

News USA

Spotkanie Polonijnej Rady Rodzin: święto polonijnych rodzin w Gdańsku już we wrześniu

Opublikowano

dnia

Autor:

„Zainwestuj w małżeństwo, zainwestuj w rodzinę” to motto tegorocznego Kongresu Rodzin Polonijnych. Chcemy mówić o przygotowaniu do małżeństwa i formowaniu małżonków, o otwartości na życie i wychowaniu dzieci, o duchowości małżeńskiej oraz o kryzysach w rodzinie – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 15-17 września br. w Gdańsku, był głównym tematem spotkania Polonijnej Rady Rodziny. W obradach online 16 marca udział wzięło 40 osób z 15 krajów Europy.

Podsumowując spotkanie Polonijnej Rady Rodziny, bp Turzyński podkreślił potrzebę pracy „z małymi grupami we współpracy z lokalnymi biskupami i kapłanami” oraz zwrócił uwagę na potrzebę ujednolicenia realizowanych polonijnych programów duszpasterskich.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się pracujący na co dzień z małżeństwami i rodzinami polonijnymi w Wielkiej Brytanii diakon stały Mariusz z żoną Katarzyną. Są oni członkami Międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Świeckich Spotkania Małżeńskie.

Jak podkreśliła Katarzyna Bilska w rozmowie z Family News Service, spotkania te „są nie tylko formą wsparcia, ale również miejscem uczenia się codziennego dialogu między małżonkami oraz między rodzicami i dziećmi”.

Z ramienia organizatorów Katarzyna z Mariuszem zapraszają do przyjazdu do Gdańska i wzięcia udziału we wrześniowym Kongresie Rodzin Polonijnych. „Kongres ma na celu pobudzenie nas wszystkich, abyśmy wsłuchali się w Słowo Boże i zrozumieli, że Bóg ma dla nas coś wyjątkowego…” – zaznaczył diakon Mariusz Bilski.

Podkreślił również, że w trakcie Kongresu będzie można usłyszeć wiele wykładów, uczestniczyć w warsztatach oraz w forach dyskusyjnych. A wszystko to pod hasłem „zainwestuj w małżeństwo i rodzinę”, by w przyszłości móc pewniej przejść przez pojawiające się kryzysy.

Pośród zagadnień kongresowych ważne miejsce zajmą objawienia Matki Bożej w Kibeho. „Opowiemy o objawieniach Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie, będą świadectwa ludzi, którzy tymi objawieniami żyją” – poinformował bp Piotr Turzyński i zaprosił do modlitwy w każdy pierwszy wtorek miesiąca nowenną do Matki Bożej z Kibeho w intencji małżeństw i rodzin polonijnych.

Modlitwa jest też transmitowana: https://www.youtube.com/watch?v=Z2OzLRcdE-E

Polonijna Rada Rodziny powstała 14 listopada 2020 r. przy delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Jej głównymi celami są: informacja i edukacja z zakresu życia w małżeństwie i rodzinie; formacja duszpasterzy i małżonków; integracja i współpraca zarówno w ramach Polonii, jak i z Kościołami lokalnymi.

W skład Rady wchodzi kilka zespołów podejmujących różne obszary duszpasterstwa polonijnego rodzin. Przewodniczącą Rady jest dr Grażyna Koszałka.

Od kilku lat Polonijna Rada Rodzin organizuje coroczne Światowe Kongresy Rodzin Polonijnych. We wrześniu 2022 r. Kongres odbył się w niemieckim Carlsbergu. Kolejny zaplanowano na 15-17 września br. w Gdańsku.

Family News Service

 

Foto: Polonijna Rada Rodzin, istock/PeopleImages
Czytaj dalej

Kościół

Niemiecki Kościół będzie udzielał sakramentu małżeństwa osobom tej samej płci i rozwodnikom

Opublikowano

dnia

Autor:

10 marca Synod biskupów niemieckich przytłaczającą większością głosów zatwierdził kościelne błogosławieństwa dla związków osób tej samej płci i związków między rozwiedzionymi katolikami żyjącymi w nowych związkach. Posunięcie to spotkało się z ostrą krytyką ze strony niektórych członków hierarchii katolickiej, którzy oskarżyli niemieckich biskupów o porzucenie wiary. O kontrowersyjnych decyzjach Kościoła niemieckiego mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

10 marca niemieckie zgromadzenie synodalne przyjęło we Frankfurcie dokument zezwalający parom tej samej płci na błogosławieństwo ich związków przez niemiecki Kościół katolicki od 2026 r. Spośród 202 członków zgromadzenia 176 głosowało za przyjęciem dokumentu, 14 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Błogosławieństwa będą również dozwolone dla osób żyjących w nowych związkach cywilnych i dla rozwiedzionych.

Trzy lata potrzebne do momentu wejścia w życie zmiany mają być wykorzystane do opracowania formatu liturgicznego uroczystości.

Niemiecki kardynał Gerhard Müller i amerykański kardynał Raymond Burke zgromili niemieckich biskupów i wezwali do ich ukarania w wywiadzie dla EWTN „The World Over with Raymond Arroyo”, który został wyemitowany w czwartkowy wieczór, 16 marca.

Kardynał Müller zażądał usunięcia z urzędu, procesu i skazania dla niemieckich biskupów podczas wywiadu. Wg niego świeccy i biskupi, którzy poparli te rezolucje na Niemieckiej Drodze Synodalnej, są „pod wpływem ideologii LGBT i przebudzenia, która jest materialistyczna i nihilistyczna”.

Wg Biblii, tylko małżeństwo między mężczyzną i kobietą, którzy są zjednoczeni w miłości ciała i duszy i mają możliwość stania się rodzicami może być błogosławione sakramentem, podkreślił kardynał.

Kardynał Raymond Burke także wezwał Watykan do nałożenia sankcji na niemieckich biskupów, którzy głosowali za błogosławieniem związków homoseksualnych, uważając to za ciężki grzech przeciwko samemu Chrystusowi.

Kardynał ostrzegł, że Kościół jest „wykorzystywany” do forsowania ideologicznego programu.

Powiedział, że z Kościoła robi się pewnego rodzaju ludzką agencję, prawie jak agencję rządową, która jest manipulowana w celu wspierania pewnych programów i ideologii.

Kardynał Burke powiedział też, że papież Franciszek mówi rzeczy, które są bardzo jasne i zgodne z nauczaniem Kościoła w tych sprawach.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Diamond Dogs
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu