GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Dziś Święto Krzesła. Salwatorianin Łukasz Kleczka o symbolicznym znaczeniu Katedry Apostoła Piotra

22 lutego kościół katolicki obchodzi święto Katedry Piotra Apostoła. W tym dniu wierni wyrażają wdzięczność Bogu za misję powierzoną Apostołowi Piotrowi i jego następcom. Święto ma przypominać także, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła.
Ojciec Łukasz Kleczka, salwatorianin był gościem w studio Radia Deon. Na antenie wyjaśniał pochodzenie nazwy święta
„Dziś Święto Krzesła. Krzesła, na którym zasiadał święty Piotr, wyznaczony przez Chrystusa jako jego następca na ziemi. To krzesło nazywa się Katedrą i jest oczywiście pewnym symbolem. To na nim właśnie zasiadał apostoł Piotr, a w poszczególnych diecezjach zasiadają biskupi. Stąd kościoły, w których znajduje się takie krzesło, potocznie nazywamy katedrami”.
Ojciec Łukasz Kleczka wyjaśnia, że miejsce, gdzie znajduje się krzesło Piotra Apostoła stanowi centrum kościoła katolickiego
„To symboliczne krzesło umieszczone jest wysoko w Bazylice św. Piotra. Znajduje się centralnie nad grobem apostoła. Mamy więc pewność, że św. Piotr jest tam obecny. Z kolei tam gdzie jest Piotr, tam gdzie zasiadają jego następcy, tam jest dzisiaj centrum kościoła katolickiego”.
Miejsce, gdzie zasiadał święty Piotr stanowi centrum Kościoła

Katedra stała się symbolem władzy zwierzchniej Chrystusa w Kościele tak w osobie świętego Piotra, jak również jego następców. Według salwatorianina daje to wiernym poczucie bezpieczeństwa
„To krzesło daje poczucie, że jest ktoś, kto na nim zasiada. Ktoś, kto jest pasterzem wyznaczonym przez Jezusa Chrystusa. Tym samym jest czymś, co daje poczucie bezpieczeństwa”.
Ojciec Łukasz Kleczka podkreśla, że krzesło w Katedrze Piotra Apostoła, którego święto obchodzimy, ma znaczenie symboliczne
„To jest symboliczne miejsce, które pokazuje nam w Kościele przede wszystkim jedność. Podkreśla, że właśnie jedność wiary i jej umacnianie jest absolutnie priorytetem. Bez względu na to, w jakim okresie historii Kościoła jesteśmy”.
Chrześcijanie rzymscy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła od IV wieku, wspominając, że Apostoł był biskupem tego miasta. W ten sposób składali hołd św. Piotrowi za to, że właśnie w Rzymie założył gminę chrześcijańską i miasto obrał za stolicę chrześcijaństwa.
W bazylice św. Piotra w Rzymie za głównym ołtarzem, w absydzie, jest tron – katedra – na którym miał zasiadać św. Piotr. Do piątego wieku znajdował się on w baptysterium bazyliki św. Piotra. Słynny budowniczy tej świątyni, Jan Wawrzyniec Bernini, zamknął ów tron w potężnej, marmurowej budowli. Ta właśnie katedra stała się symbolem władzy zwierzchniej Chrystusa w Kościele tak w osobie świętego Piotra, jak również jego następców.
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała/ Wikipedia.org
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
ABBA Night – Potańcówka z Aniołami już 12 września! Pomagamy w rytmie disco

Fundacja You Can Be My Angel zaprasza wszystkich miłośników muzyki disco i największych przebojów ABBY na wyjątkowe wydarzenie – pierwszą Potańcówkę z Aniołami „ABBA Night”. Impreza odbędzie się 12 września (piątek) o godz. 7:00PM w Allegra Banquets u zaprzyjaźnionego Toniego. Do pomagania w rytmie disco zaprasza w naszym studiu Katarzyna Romanowska, prezes fundacji.
Organizatorzy tanecznej imprezy odpowiadają w ten sposób na prośby darczyńców i sympatyków fundacji, którzy marzyli o wydarzeniu łączącym dobrą zabawę z pomaganiem.
“Ludzie prosili, pytali, gdzie można zatańczyć, nie idąc tak naprawdę do klubu, gdzie często jest taka bardzo nowoczesna muzyka” wyjaśnia Katarzyna Romanowska. “Te nasze czasy, te lata 70., 80., to są te właśnie piosenki m.in. Abby, m.in. Gorączka sobotniej nocy, Bee Gees, Michael Jackson, to są właśnie te nasze klimaty”
Na gości Potańcówki z Aniołami czeka więc niepowtarzalna atmosfera ery disco, muzyka serwowana przez DJ Piotra „Papa” Siemieniuka, znanego z setów w stylu retro, oraz wodzirej Super Tomasz, który zadba o taneczne emocje. Nie zabraknie też niespodzianek i wyjątkowej oprawy.
Dress code? Im bardziej błyszcząco, tym lepiej! Cekiny, dzwony, kolorowe koszule, peruki i okulary w stylu lat 70. – wszystko jest dozwolone. Organizatorzy podkreślają, że nie trzeba kupować nowych strojów – wystarczy zajrzeć do szafy lub postawić na mały akcent w stylu disco.
“Po prostu przyjdźcie i pobawcie się z nami” zaprasza nasz Gość. “Zabierzcie znajomych, koleżanki, przyjdźcie sami” – zachęca osoby nie mające pary Katarzyna Romanowska. Prezes fundacji You Can Be My Angel zapewnia, że wszyscy będą świetnie się bawić.
Impreza ma jednak wymiar znacznie ważniejszy niż tylko zabawa. Cały dochód zostanie przeznaczony na leczenie 6-letniego Jasia Sroki, który walczy z nowotworem.
Bilety można kupić online na stronie www.youcanbemyangel.com – wystarczy kliknąć „Kup bilet”. Organizatorzy zachęcają również firmy do sponsoringu lub zaprezentowania swojej działalności podczas wydarzenia.
Kiedy? 12 września, godz. 7:00PM
Gdzie? Allegra Banquets, Bensenville
Kontakt: 773-225-9749
Nie przegapcie tej nocy pełnej muzyki ABBY, tańca, blasku i dobra! Pokażmy, że razem możemy zdziałać cuda – w rytmie disco.
Potańcówka z Aniołami czyli ABBA NIGHT !
Szykuj cekiny, perukę i platformy – bo nadchodzi taneczny wieczór w rytmie ABBY!
I to wszystko, by pomóc 6-letniemu Jasiowi Sroce w walce z rakiem.
Czeka nas:
- muzyka ABBY i nie tylko z DJ PaPa Piotrem Siemieniukiem
- taniec do rana oraz zabawa ktora poprowadzi MC Super Tomasz
- poczęstunek oraz “open bar beer and wine”
- szczytny cel – Pomagamy JAŚ Waleczne Serce
- niezapomniany klimat lat 70.! 80!
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Fundacja „Teraz Polska” wyróżniła wybitnych rodaków w Chicago

Fundacja „Teraz Polska” już po raz 35. zorganizowała prestiżowy konkurs, którego celem jest wyróżnianie najlepszych polskich produktów, usług oraz innowacji, a także osób promujących Polskę na świecie. W ramach inicjatywy przyznawane są również tytuły „Wybitny Polak” – zarówno w edycji krajowej, jak i zagranicznych. W studiu Radia Deon Chicago gościli Krzysztof Przybył, prezes Fundacji „Teraz Polska”, oraz Michał Lipiński, jej dyrektor. Obaj podkreślają, że nagroda od lat stanowi znak jakości i symbol dumy narodowej.
„Wybitny Polak” – Polacy docenieni za granicą
Konkurs „Wybitny Polak” prowadzony jest w kilkunastu krajach, m.in. w Austrii, Francji, Irlandii, Niemczech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych – w trzech edycjach regionalnych: wschodniej, zachodniej i centralnej.
To lokalne komitety wyłaniają kandydatów w Nowym Jorku, Chicago czy Los Angeles, a przedstawiciele w Polsce tylko zatwierdzają ten wybór, tłumaczy prezes fundacji “Teraz Polska”, Krzysztof Przybył. Dzięki temu są pewni, że nagradzają osoby, które naprawdę cieszą się dużym uznaniem swojej społeczności.
Jak podkreślają organizatorzy konkursu „Wybitny Polak”, laureaci reprezentują różne dziedziny: naukę, medycynę, kulturę, sport czy działalność społeczną. W poprzednich edycjach tytuł zdobywali takie osobistości jak m.in. Alan Starski, Iga Świątek, Krzysztof Zanussi i Marcin Gortat.
“Przez ponad 15 lat trwania konkursu wyłoniliśmy ponad 300 laureatów w kilkunastu krajach, tam wszędzie, gdzie Polonia jest obecna, gdzie jest liczna i odnosi sukcesy, promując Polskę, bo to są takie dwa główne kryteria przyznania tej nagrody” mówi dyrektor fundacji “Teraz Polska” Michał Lipiński.
Polska innowacyjność na światowym poziomie
Przedstawiciele fundacji zwracają uwagę, że nagroda „Teraz Polska” to nie tylko wyróżnienie dla produktów spożywczych, które można znaleźć na półkach w polskich sklepach. Konkurs promuje również polskie innowacje technologiczne, medyczne i naukowe.
Przykładem jest działalność Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie, który wykorzystuje nowoczesne technologie w chirurgii, w tym roboty medyczne Da Vinci. Prof. Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zasłynął z przeprowadzania zdalnych operacji w różnych częściach świata, będąc fizycznie w Polsce.

21 sierpnia br. w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie „Wybitny Polak w Chicago”. Podczas uroczystości statuetki odebrali laureaci 13. i 14. edycji Konkursu.
“Rzeczywiście trzeba powiedzieć, że polska medycyna zrobiła bardzo duży krok do przodu, ale to daje ta technologia, która dzisiaj jest dostępna powszechnie i dzięki niej możemy osiągać większe sukcesy” zaznacza Krzysztof Przybył.
Jak trudno zdobyć godło „Teraz Polska”?
Co roku do konkursu zgłasza się około 100 firm. Kapituła wybiera maksymalnie 25 laureatów – w tegorocznej edycji było ich 24.
“Teraz Polska jest prawidłowo rozpoznawana przez około 90% konsumentów w Polsce. Jest utożsamiana z wysoką jakością i polskim pochodzeniem, a to przekłada się wprost na decyzje zakupowe. To znaczy klienci widząc na półce produkt ze znakiem Teraz Polska, wiedzą, że to jest produkt sprawdzony, przetestowany przez niezależnych ekspertów” podkreśla Michał Lipiński.
Fundacja “Teraz Polska” zachęca do śledzenia kolejnych edycji konkursów oraz poznawania sylwetek laureatów, którzy – jak mówią organizatorzy – są najlepszymi ambasadorami Polski na świecie.
Laureaci konkursu „Wybitny Polak w Chicago” 2025
- Kultura – Ryszard F. Owsiany
Od 2014 roku prezes Muzeum Polskiego w Ameryce, jedna z kluczowych postaci polskiej kultury w Chicago. Pod jego kierownictwem muzeum przeszło modernizację, a także zacieśniło współpracę z polskimi instytucjami. - Biznes – dr Daniel Domagała
Lekarz dentysta, specjalista protetyki stomatologicznej i implantologii, profesor nadzwyczajny Marquette University School of Dentistry. Łączy praktykę kliniczną w Major Dental Clinics w Chicago i Milwaukee z działalnością naukową. Ekspert w zakresie nowoczesnych technologii w stomatologii, w tym projektowania 3D i druku. - Osobowość – Łukasz Dudka
Dyrektor generalny Alliance Printers and Publishers – wydawcy „Dziennika Związkowego”, najstarszej polskojęzycznej gazety na świecie. Dziennikarz sportowy i korespondent radiowy, współpracujący m.in. z Polskim Radiem, Wietrznym Radiem i Polish American Mix. Aktywnie działa w polonijnych mediach i organizacjach, wspierając polskie inicjatywy. Jego praca wzmacnia tożsamość Polonii. - Osobowość – ks. Sławomir Kurc
Wikariusz w parafiach św. Tomasza Becketa i św. Alfonsa Liguoriego w Prospect Heights (Illinois). Duchowny zaangażowany w życie wspólnoty polonijnej, ceniony za otwartość i troskę o integrację Polaków w Stanach Zjednoczonych. - Nauka – dr Josephine Długopolski-Gach
Lekarka medycyny rodzinnej i pediatrii, związana z Loyola Medicine i Loyola University Chicago, gdzie pełni funkcję Associate Professor. Prezeska Związku Lekarzy Polskich w Ameryce, mentorka młodych lekarzy polskiego pochodzenia. Łączy działalność naukową z promocją polskiej kultury i tradycji góralskich. - Sport – Filip Dolegiewicz
Reprezentant USA w szermierce (szabla), członek drużyny Harvard Crimson. Jeden z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024. Regularnie startuje w międzynarodowych zawodach, promując również swoje polskie korzenie. - Młody Polak – Paulina Kulka
Pracuje w Google jako Account Executive, a także prowadzi własną firmę AVEIL. Absolwentka Kellogg School of Business oraz University of Illinois. Zaangażowana w działalność polonijną – była wiceprezeską Legionu Młodych Polek i organizatorką Balu Amarantowego. Pasjonatka podróży, odwiedziła ponad 70 krajów.
Wyróżnienie honorowe „Friends of Polonia”
Diann Karen Marszalek
Sędzia Sądu Okręgowego Powiatu Cook (Circuit Court of Cook County), obecnie orzeka w Wydziale Spraw Ruchu Drogowego. Od wielu lat związana z wymiarem sprawiedliwości i służbą publiczną w Illinois. Ceniona za profesjonalizm, a także współpracę ze środowiskiem polonijnym.
Źródło: informacja własna, Fundacja Teraz Polska
Foto: Fundacja Teraz Polska, Konsulat Generalny RP w Chicago
Festiwal Taste of Polonia
Ostatni dzień Taste of Polonia 2025 – w muzycznym finale zagra m.in. Voo Voo

Chicago po raz kolejny stało się stolicą polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych. Festiwal Taste of Polonia 2025, który od lat gromadzi tysiące uczestników w Copernicus Center i jego okolicach, od piątku dostarcza Polonii i ich amerykańskim przyjaciołom niezapomnianych emocji. Ostatni dzień imprezy będzie kulminacją muzycznych doznań, spotkań i wzruszeń – na scenie zobaczymy Mateusza Pospieszalskiego i zespół Voo Voo.
Festiwal, który łączy pokolenia
Od dekad Taste of Polonia jest przestrzenią, w której spotykają się pokolenia emigrantów, ich dzieci i wnuki. To nie tylko okazja do spróbowania polskich pierogów, kiełbasy czy bigosu, lecz przede wszystkim możliwość wspólnego przeżywania muzyki.
A jednym z gości honorowych festiwalu jest Mateusz Pospieszalski, wybitny saksofonista, kompozytor i współtwórca zespołu Voo Voo.
Voo Voo – cztery dekady na scenie
Mateusz Pospieszalski zaczynał swoją muzyczną drogę współpracując z Wojciechem Waglewskim. “Po prostu zacząłem grać z Wojtkiem Waglewskim dokładnie w roku, w którym wziąłem ślub z moją żoną. Dokładnie się to tak zbiegło. Ja mówię, że to jest moje drugie małżeństwo” opowiada nasz Gość.
“Uwielbiam to, co Wojtek robi i mam nadzieję z wzajemnością, bo inaczej przez tyle lat by to nie przetrwało” podkreśla Mateusz Pospieszalski, wskazując, że receptą na brak nudy jest fakt, że obydwaj artyści doskonale bawią się muzyką często improwizując na scenie.
Publiczność w Chicago ma w tym roku okazję doświadczyć tej energii podczas dwóch koncertów zespołu Voo Voo. A ponieważ publiczność zgodnie stwierdziła, że to co działo się wczoraj na scenie było wręcz fenomenalne to wiele z tych osób zapowiedziało, że dzisiaj również przyjdą by porównać oba występy.
Rodzina Pospieszalskich – fenomen na scenie
Szeroko znana jest historia muzycznej rodziny Pospieszalskich. W zeszłym roku wydana została płyta oparta na polskiej poezji z jej kompozycjami.
“I to jest też fenomen, dlatego, że na scenie stoi piętnaścioro osób o tym samym nazwisku” podkreśla Mateusz Pospieszalski. “Tak że to jest czterech braci. Janek, Marcin, Karol i ja, czyli Mateusz. Stoi Lidia, żona Marcina. Stoją nasze dzieci. Synowie z żonami. Stoją nasze bratanice. I już powoli wchodzą nasze wnuki na scenę. Pojawia się Staś i Stefania.”
Eksperymenty z naturą i industrialem
Mateusz Pospieszalski, autor wielu płyt, ma za sobą autorskie projekty, które powstały w czasie pandemii odkrywając nowe przestrzenie dla muzyki. “W momencie, kiedy wszystko było pozamykane, nie można było grać, ja wpadłem na genialny pomysł, uważam. Po prostu skradałem się i wykradałem dźwięki przyrody, do nich się dostosowując saksofony” opowiada artysta.
Nasz Gość nagrał saksofon z pogłosem jezior Suwalszczyzny, z szumem morza w Sopocie, a później przeniósł się do browaru w Tęczynku, gdzie podkładem muzycznym były butelki, cysterny i maszyny. Z tych wyjątkowych nagrań powstała płyta “Tam i Sam”.
Pożegnanie z festiwalem
Grupa VooVoo zagra swój drugi koncert dzisiaj o godzinie 6.00PM. Na stoiskach festiwalu Taste of Polonia można także kupić zarówno płyty zespołu VooVoo, jak i solowe wydawnictwa Mateusza Pospieszalskiego.
Na czas polonijnego festiwalu Chicago na chwilę zatrzymało się w rytmie polskiej muzyki, w zapachu tradycyjnych potraw i w poczuciu wspólnoty. Taste of Polonia 2025 przechodzi do historii jako kolejne święto kultury, które łączy, inspiruje i przypomina, że polska dusza bije także po drugiej stronie oceanu.
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
-
News USA2 tygodnie temu
Administracja Trumpa grozi odcięciem funduszy za „ideologię gender” w szkołach
-
News Chicago2 tygodnie temu
Molly Borowski z Chicago uciekała przed policją z prędkością 109 mil na godzinę
-
News USA2 tygodnie temu
Sfingował własną śmierć, by uciec do kochanki. 45-latek z Wisconsin odsiedzi 89 dni
-
News USA7 dni temu
Niepowtarzalna trasa Lecha Wałęsy – 45 lat Solidarności, 28 miast, jedno przesłanie
-
News USA2 tygodnie temu
Strzelanina w Minneapolis: Dlaczego Robin Westman otworzył/a ogień do dzieci?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Silne burze nad Chicago. Wiatr zerwał dach budynku wielorodzinnego w Mount Prospect
-
News USA4 tygodnie temu
Ikona Solidarności i wolności – Lech Wałęsa – spotka się z publicznością w USA i Kanadzie
-
News USA3 tygodnie temu
Dziś europejscy przywódcy i Zełenski będą rozmawiać z Trumpem o zakończeniu wojny w Ukrainie