News Chicago
Indeks albo wyprawa po USA. Małgorzata Tys i dr hab. Grzegorz Janicki o finale międzynarodowego projektu

W sobotę 4 lutego w Muzeum Polskim w Chicago odbędzie się finał I Polonijnej Olimpiady Geograficznej w Stanach Zjednoczonych dla uczniów szkół średnich. Z nadesłanych do 15 grudnia prac komisja wybierze dwadzieścia najlepszych. W ostatnim etapie jury wyłoni trzech uczniów, którzy otrzymają indeksy na bezpłatne studia w Polsce i wycieczki po Ameryce.
Gośćmi w studio Radia Deon byli przewodniczący jury, dr hab. Grzegorz Janicki z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Małgorzata Tys, koordynator olimpiady. Na antenie Małgorzata Tys podkreśla, że olimpiada to projekt międzynarodowy. Mówi o tym, jak doszło do jego realizacji
„Po tym, jak szkoła św. Błażeja nawiązała współpracę z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie napisałam e-maila w którym zawarłam swój pomysł na olimpiadę. Potem odbyliśmy kilka ważnych spotkań w Polsce, na których ustalaliśmy struktury konkursu. Musiał on spełniać prawnie wszystkie wymogi, a równocześnie być dostępny dla naszych uczniów polonijnych. Zadbaliśmy też o to, aby mieścił się w wymogach statutu uniwersytetu”.
Dr hab. Grzegorz Janicki mówił z kolei o głównych celach, jakie organizatorzy postawili sobie przed olimpiadą
„Główny cel to oczywiście promocja Polski. Chcemy tez utrzymać więź Polonii z naszym krajem. Chcemy także mocno promować walory przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo Polski. W tym także dorobek geograficzny”.
Główny cel to promocja Polski
Dyrktor szkoły św. Błażeja w Summit, Małgorzta Tys i przewodniczący jury gwarantują uczestnikom olimpiady wspaniałe nagrody. Wymieniają je na antenie Radia Deon
„Główna nagroda jest ufundowana przez rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Są to trzy indeksy na kierunek geografia. Z kolei biuro turystyczne ufundowało wycieczki krajoznawczo-turystyczne, związane z geografią regionalną Stanów Zjednoczonych”.
Dr hab. Grzegorz Janicki zapewnia, że w przyszłym roku także powstanie projekt będący owocem międzynarodowej współpracy szkoły św. Błażeja i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Ma nadzieję, że takie imprezy będą odbywać się cyklicznie
„W tym roku zorganizowaliśmy konkurs dla uczniów szkół średnich, w przyszłym roku powalczą uczniowie szkół podstawowych. Te konkursy, mam nadzieję, będą cykliczne”.
Olimpiada jest organizowana przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Polską Katolicką Szkołę Św. Błażeja w Chicago. Honorowy patronat nad olimpiadą objęli: JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Dziekan Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS oraz Konsul Generalny RP w Chicago.
Akcję wsparli finasowo: Muzeum Polskie w Ameryce, Roztoczański Park Narodowy, Fundacja Kultury Tatrzańskiej, Marytown- Polski Niepokalanów, Kartpol w Lublinie, Alex Deli, Klub Myśliwski Ostoja, Allstate Mariola Dybaś, Fundacja Patria, Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, Kwiaciarnia White Eagle, Polsko- Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Związek Klubów Polskich, Księgarnie: Quo Vadis i Odeon, Montrose Deli, Rek Travel , Firma Obniż Podatki, Firma Nasza Księgowa, Polska Szkoła im. św. Błażeja, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Fundacja Teraz Polska, Sale Bankietowe Lone Tree Manor.
Posłuchaj całego wywiadu Arkadiusza Stachnika z Małgorzatą Tys i dr hab. Grzegorzem Janickim
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała
News Chicago
Musical „Titanique” – parodia kultowego „Titanica” będzie grany w Chicago aż do lipca

Dobra wiadomość dla widzów w Chicago: przedłużono wystawianie „Titanique”, uwielbianej off-Broadwayowskiej parodii musicalowej, granej w Broadway Playhouse w Water Tower Place. Ten pełen humoru spektakl, łączący ikoniczne hity Céline Dion z kultową historią miłosną Jacka i Rose, będzie grany aż do 13 lipca.
Titanic, jakiego jeszcze nie widzieliście
W tej niepowtarzalnej adaptacji Céline Dion (w tej roli Clare Kennedy McLaughlin) przejmuje stery i opowiada historię „Titanica” na swój sposób – pełen brawury, humoru i niezapomnianych przebojów.
Widzowie usłyszą takie hity jak „My Heart Will Go On”, „All By Myself” czy „To Love You More”, które wplecione w narrację dodają spektaklowi nostalgii i absurdalnej lekkości.
Od swojego debiutu „Titanique” zdobył nagrodę Lucille Lortel Award 2023 dla najlepszego musicalu i podbił sceny w Londynie oraz Sydney. Krytycy chwalą go za błyskotliwe połączenie kiczu, humoru i nostalgii, a widzowie wychodzą z niego z uśmiechem na twarzy.
Chicago w centrum uwagi
Wersja chicagowska to efekt współpracy Broadway In Chicago i Porchlight Music Theatre, a na scenie wystąpi wyłącznie lokalna obsada. Organizatorzy podkreślają, że to wyjątkowa okazja do zobaczenia, jak chicagowscy artyści nadają produkcji swój niepowtarzalny styl.
Bilety i informacje
Spektakl trwa 100 minut (bez przerwy) i jest rekomendowany dla widzów 13+ ze względu na humor dla dorosłych i aluzje do seksu. Bilety są dostępne tutaj.
Przygotujcie się na wieczór pełen śmiechu, muzyki i niezapomnianych emocji. „Titanique” to teatralna podróż, jakiej jeszcze nie było – zarówno hołd, jak i przezabawna reinterpretacja filmowego klasyka.
Źródło: chicagostarmedia, Broadway In Chicago
Foto: Broadway In Chicago, YouTube
News Chicago
Papież Leon XIV nie planuje rychłego powrotu do Chicago – rozmowa z Lesterem Holtem

Choć wielu mieszkańców Chicago z nadzieją wypatruje wizyty swojego “rodaka” na Tronie Piotrowym, w poniedziałek, Papież Leon XIV dał jasno do zrozumienia, że jego powrót do rodzinnego miasta nie nastąpi szybko. Zrobił to rozmawiając z Lesterem Holtem, prezenterem „NBC Nightly News”.
W poniedziałek, podczas swojej pierwszej oficjalnej audiencji dla przedstawicieli mediów z całego świata, papież – wychowany w Chicago – wygłosił przemówienie, w którym wezwał do uwolnienia dziennikarzy więzionych na całym globie oraz ostrzegł przed zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją.
Po zakończeniu spotkania, zszedł ze sceny, aby osobiście przywitać kilkudziesięciu gości VIP – w tym znanych dziennikarzy, watykańskich urzędników, pisarzy oraz inne osobistości.
Szczególną uwagę poświęcił Lesterowi Holtowi, prezenterowi „NBC Nightly News” i dawnemu dziennikarzowi stacji CBS2 w Chicago, który przez 14 lat relacjonował wiadomości z Wietrznego Miasta.
Jak relacjonował Holt, ich rozmowa przebiegła w swobodnej, przyjacielskiej atmosferze i trwała ponad minutę.
„Zapytałem papieża: ‘Jakie znaczenie ma fakt, że papież pochodzi z Ameryki?’” – wspomina Holt. „A on na to: ‘To ty mi powiedz’ – i dodał, że słyszał historie o ludziach wracających do kościoła właśnie dlatego, że papież jest Amerykaninem”.
Lester Holt zapytał również, czy Ojciec Święty planuje odwiedzić Stany Zjednoczone – lub choćby rodzinne Chicago – w najbliższym czasie. „Odpowiedział krótko: ‘Nie sądzę’” – przyznał dziennikarz. „To właściwie nie było zaskoczenie. Z tego, co słyszymy, ma teraz mnóstwo pracy w Watykanie, zanim pomyśli o podróżach”.
W studiu programu „Today Show” Craig Melvin zażartował, że całe spotkanie to było „po prostu dwóch chłopaków z Chicago, którzy spotkali się w Watykanie”.
Historyczny moment w karierze
Dla 66-letniego Holta, który z końcem maja przechodzi na emeryturę po ponad dekadzie jako główny prezenter „NBC Nightly News”, była to chwila wyjątkowa.
„To z pewnością jeden z najważniejszych momentów w mojej karierze” – powiedział dziennikarz.
Papież Leon XIV, pierwszy amerykański biskup Rzymu, od momentu wyboru wzbudza ogromne zainteresowanie w Stanach Zjednoczonych. Jego pontyfikat już teraz postrzegany jest jako przełomowy – zarówno ze względu na pochodzenie, jak i odważne podejście do współczesnych wyzwań, takich jak technologia, prawa człowieka czy reformy Kościoła.
Choć jego wizyta w USA nie jest na razie planowana, spotkanie z Lesterem Holtem pokazuje, że Ojciec Święty nie zapomina o swoich korzeniach – i pozostaje blisko tych, którzy dzielą jego amerykańską przeszłość.
Źródło: WBEZ
Foto: YouTube, Vatican Media
News Chicago
Barwne olbrzymy już stoją pośród drzew – nowa wystawa w Morton Arboretum

Kierowcy jadący autostradą międzystanową I-88 mogą już dostrzec nowe, kolorowe stworzenie górujące nad Morton Arboretum – Spectra, wysoki na 16 stóp fantazyjny ślimak guzikowy, pojawił się na wzgórzu, gdzie wcześniej stał kultowy troll Joe the Guardian (2018–2021). Ta jaskrawa rzeźba ze spiralnym, tęczowym akcentem na muszli zapowiada najnowszą wystawę plenerową ogrodu – „Vivid Creatures”, która rozpocznie się 17 maja.
Wystawa, autorstwa artystycznego duetu z Portland – Heather i Feza BeGaetz, składa się z pięciu wielkoformatowych rzeźb inspirowanych fauną północnego Illinois. Wśród nich znalazły się: Scamp (wiewiórka lisia), Generosity (jeleń wirginijski), Cadence (żuraw kanadyjski) i Nimbly (ważka niebieska). Ich wysokość waha się od 8 do aż 23 stóp.
Wystawa, którą zapowiadaliśmy 11 lutego, zostanie otwarta dla zwiedzających 17 maja, a ostatnia z rzeźb – Nimbly – zostanie odsłonięta 2 czerwca.
To kolejna z serii prestiżowych ekspozycji plenerowych Morton Arboretum, która następuje po takich projektach jak „Troll Hunt” Thomasa Dambo, „Human+Nature” Daniela Poppera oraz ostatnim – „Of the Earth” Olgi Ziemskiej.
Z natury i wyobraźni
Jak tłumaczy Amy Scott, kuratorka wystawy, głównym przesłaniem „Vivid Creatures” jest wzajemne powiązanie wszystkich żywych istot i współzależność elementów przyrody.
Dobrym przykładem jest wysoki na 22 stopy jeleń Generosity, którego poroże przypomina gałęzie, a nogi kształtem nawiązują do korzeni drzew – symbolizując jego rolę jako „żywiciela” dla innych stworzeń. Jeśli przyjrzymy się bliżej, dostrzeżemy pozostałe zwierzęta wystawy siedzące na jego ciele lub wkomponowane w jego sylwetkę.
“Chcemy, by odwiedzający zwolnili tempo, odetchnęli i spojrzeli z nową wrażliwością na otaczający ich świat” – mówi Scott. “Nasze naturalne krajobrazy są piękne, ale potrzebujemy wyrazistych form, które przyciągną uwagę i skłonią do refleksji.”
Sztuka opowiadania przez rzeźbę
Heather BeGaetz, zanim zajęła się sztukami wizualnymi, była dramaturgiem, reżyserką i twórczynią masek teatralnych. “Zawsze zaczynam od opowieści – mówi. – Tworzę światy, do których zapraszam widzów, by w nich zamieszkali choć na chwilę.”
Każda z rzeźb opowiada własną historię, często czerpiąc z baśni i mitologii przyrody. Na przykład Cadence, żuraw kanadyjski, ma na piersi pomarańczowy księżyc. “Jej rodzice tańczyli podczas godów w świetle księżyca, który odbijał się w wodzie. Następnego dnia złożyli jajo” – opowiada Heather. “Cadence to istota, poprzez którą księżyc może dotknąć ziemi”
Inspiracją do stworzenia Scamp, wiewiórki lisiej, była ich córka Calliope, która podczas wizyty w ogrodzie próbowała karmić jedną z wiewiórek orzechami i… bawić się z nią piłką. Rzeźba oddaje ten moment – wiewiórka trzyma orzech w łapkach, tak jak wtedy na zdjęciu zrobionym przez rodziców.
Giganty, które ożywają z betonu, stali i kolorów
W procesie twórczym małżeństwo BeGaetz wykorzystali technologię 3D i modelowanie cyfrowe. Rzeźby powstały w ich pracowni w Portland – najpierw tworzono stalowe szkielety, które następnie wypełniano zgniecioną folią aluminiową i pokrywano zbrojonym betonem.
Każda z nich została przywieziona do Illinois na jednej z pięciu ciężarówek, a następnie osadzona na betonowych fundamentach i wykończona ręcznie na miejscu.

Heather i Fez BeGaetz,
Sztuka wśród drzew – dla dzieci i dorosłych
Otwarcie wystawy 17 maja uświetni biletowana piesza wycieczka z samymi artystami, podczas której opowiedzą oni o swojej pracy. Od 24 maja do 1 września, w każdy weekend, Arboretum organizować będzie bezpłatne warsztaty plastyczne dla rodzin w Ogrodzie Dziecięcym – inspirowane tematyką wystawy.
Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Morton Arboretum
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
News Chicago2 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News USA4 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Parada Dnia Konstytucji 3-Maja 2025 zbliża się wielkimi krokami. Chicago będzie biało-czerwone!