Połącz się z nami

Kościół

Ojciec Tomasz Oleniacz dziękuje Polonii za tworzenie Jezuickiego Ośrodka Milenijnego. To więcej niż kościół czy parafia

Opublikowano

dnia

Jezuicki Ośrodek Milenijny został stworzony przez Polonię i dla Polonii. Jest w nim miejsce nie tylko na kaplicę i działalność religijną, ale również na wiele imprez kulturalnych i edukacyjnych o charakterze świeckim. Mieści się w nim biblioteka, odbywają się kursy fotograficzne i komputerowe, a w auli Jana Pawła II – koncerty muzyczne. W ośrodku mieszczą się studia Radia Deon WNWI 1080 oraz redakcja portalu DEON24.com

W studio Radia Deon Chicago rozmawialiśmy z przełożonym chicagowskich jezuitów ojcem Tomaszem Oleniaczem, rektorem Sanktuarium Najświętrzgo Serca Pana Jezusa. W Dniu Dziękczynienia rozmawialiśmy oczywiście o wdzięczności.

„Wdzięczność jest czymś, co pozwala nam wzrastać, czymś, co rozszerza nasze serca. Z mojego doświadczenia wiem, że każdy z nas lubi spotykać ludzi, którzy są wdzięczni. osrodekNie w taki sztuczny sposób, ale tak po prostu. Proste słowo <dziękuję>, prosty uśmiech, zauważenie drobnej rzeczy otwiera nas samych, gdy to robimy, ale także, gdy to słyszymy”.

Na antenie jezuita Tomasz Oleniacz dziękował przede wszystkim ludziom, którzy współpracują z Jezuickim Ośrodkiem Milenijnym w Chicago.

Zbliża się rocznica 15-lecia powstania ośrodka, to czas także na podsumowania i planowanie przyszłości. Zanim jednak popatrzy się w przyszłość trzeba być bardzo wdzięcznym za to co już udało się osiągnąć.

„Pierwsza rzecz, jak przychodzi mi do głowy, za co warto podziękować to za ludzi. Za ludzi, którzy do nas przychodzą, za ich życzliwość, za to, że chcą być nadal z nami. Za to, że to co ośrodek proponuje, nie tylko w formie liturgicznej, czyli msze święte i spowiedzi, ale też wszelkiego innego typu działalność. Jesteśmy pozytywnie odbierani, więc duża wdzięczność dla osób, które do nas przychodzą i z nami współpracują”.

Przełożony polskich księży jezuitów w Wietrznym Mieście zapraszał do odwiedzania Jezuickiego Ośrodka Milenijnego. Szczególnie zachęcał do korzystania z sakramentu pojednania

„ To, do czego my szczególnie zapraszamy, to jest posługa jednania z Panem Bogiem. To jest jedna z podstawowych rzeczy. Jesteśmy jednym z niewielu takich miejsc w okolicach Chicago.logojom2 Do nas zawsze można przyjść do spowiedzi, zawsze można znaleźć kapłana, choćby podczas mszy świętych i skorzystać z sakramentu pojednania”.

Ojciec Tomasz Oleniacz podkreśla, że Jezuicki Ośrodek Milenijny prowadzi nie tylko działalność religijną. Od początku powstania charakterystyczne dla niego było rozszerzanie działalności na społeczną i kulturalną. Jezuici byli i są związani współpracą m.in.ze Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce, Fundacją Przyjaciół im. Jana Pawła II czy Zrzeszeniem Amerykańsko Polskim. Opieką ogarnia także Dom Samotnej Matki w Chicago i wspiera Projekt Rachel (dla osób z poaborcyjną traumą).

Marta Kedzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

 

Kościół

Biskupi amerykańscy: operacje zmiany płci zakłócają fundamentalny porządek świata

Opublikowano

dnia

Autor:

Biskupi amerykańscy wydali w poniedziałek oświadczenie zawierające moralne wskazówki dla katolickich instytucji opieki zdrowotnej. Podkreślają w nich, że interwencje „zmieniające płeć” nie powinny być przeprowadzane, ponieważ nie szanują faktu, że Bóg stworzył każdą osobę jako jedność ciała i duszy. O moralnej stronie operacji zmiany płci mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oświadczenie z 20 marca, zatytułowane „Nota doktrynalna w sprawie moralnych ograniczeń technologicznej manipulacji ludzkim ciałem”, ma na celu, jak twierdzą biskupi, przedstawienie moralnych kryteriów dla katolickich instytucji opieki zdrowotnej, które pozwolą rozeznać, które interwencje medyczne promują autentyczne dobro człowieka osoby i które są szkodliwe.

Biskupi powiedzieli, że opracowali oświadczenie w porozumieniu z etykami medycznymi, lekarzami, psychologami i teologami moralnymi.

Musimy zadać sobie pytanie, co powinniśmy robić, a czego nie. Nieodzownym kryterium przy dokonywaniu takich rozstrzygnięć jest fundamentalny porządek stworzonego świata. Nasze wykorzystanie technologii musi respektować ten porządek, napisał Komitet Doktryny Episkopatu USA.

Katolickiej służbie zdrowia nie wolno przeprowadzać interwencji chirurgicznych czy chemicznych, które mają na celu przekształcenie cech płciowych ciała ludzkiego na cechy płci przeciwnej ani brać udziału w opracowywaniu takich procedur.

Wg oświadczenia biskupów tylko stosując moralnie odpowiednie środki, pracownicy służby zdrowia okazują pełen szacunek dla godności każdej osoby ludzkiej.

Według biskupów istnieją dwa scenariusze, w których „interwencje technologiczne” mogą być moralnie uzasadnione: kiedy mają na celu naprawę defektu ciała lub poświęcenie części ciała dla dobra całości, jak ma to miejsce przy amputacji.

Tego rodzaju interwencje „szanują fundamentalny porządek i ostateczność właściwe osobie ludzkiej”.

Omawiając rosnącą popularność medycznych interwencji związanych z „zmianą płci”, biskupi zauważyli, że katolickie instytucje opieki zdrowotnej nie powinny brać udziału w tych interwencjach, ponieważ nie respektują „fundamentalnego porządku ludzkiego ciała” jako „zróżnicowanego płciowo”.

Biskupi zacytowali także słowa papieża Franciszka, które napisał w swojej encyklice Laudato Si’, dotyczące jedności ciała i duszy człowieka.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ IURII KRASILNIKOV/ Scharfsinn86
Czytaj dalej

News USA

Spotkanie Polonijnej Rady Rodzin: święto polonijnych rodzin w Gdańsku już we wrześniu

Opublikowano

dnia

Autor:

„Zainwestuj w małżeństwo, zainwestuj w rodzinę” to motto tegorocznego Kongresu Rodzin Polonijnych. Chcemy mówić o przygotowaniu do małżeństwa i formowaniu małżonków, o otwartości na życie i wychowaniu dzieci, o duchowości małżeńskiej oraz o kryzysach w rodzinie – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 15-17 września br. w Gdańsku, był głównym tematem spotkania Polonijnej Rady Rodziny. W obradach online 16 marca udział wzięło 40 osób z 15 krajów Europy.

Podsumowując spotkanie Polonijnej Rady Rodziny, bp Turzyński podkreślił potrzebę pracy „z małymi grupami we współpracy z lokalnymi biskupami i kapłanami” oraz zwrócił uwagę na potrzebę ujednolicenia realizowanych polonijnych programów duszpasterskich.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się pracujący na co dzień z małżeństwami i rodzinami polonijnymi w Wielkiej Brytanii diakon stały Mariusz z żoną Katarzyną. Są oni członkami Międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Świeckich Spotkania Małżeńskie.

Jak podkreśliła Katarzyna Bilska w rozmowie z Family News Service, spotkania te „są nie tylko formą wsparcia, ale również miejscem uczenia się codziennego dialogu między małżonkami oraz między rodzicami i dziećmi”.

Z ramienia organizatorów Katarzyna z Mariuszem zapraszają do przyjazdu do Gdańska i wzięcia udziału we wrześniowym Kongresie Rodzin Polonijnych. „Kongres ma na celu pobudzenie nas wszystkich, abyśmy wsłuchali się w Słowo Boże i zrozumieli, że Bóg ma dla nas coś wyjątkowego…” – zaznaczył diakon Mariusz Bilski.

Podkreślił również, że w trakcie Kongresu będzie można usłyszeć wiele wykładów, uczestniczyć w warsztatach oraz w forach dyskusyjnych. A wszystko to pod hasłem „zainwestuj w małżeństwo i rodzinę”, by w przyszłości móc pewniej przejść przez pojawiające się kryzysy.

Pośród zagadnień kongresowych ważne miejsce zajmą objawienia Matki Bożej w Kibeho. „Opowiemy o objawieniach Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie, będą świadectwa ludzi, którzy tymi objawieniami żyją” – poinformował bp Piotr Turzyński i zaprosił do modlitwy w każdy pierwszy wtorek miesiąca nowenną do Matki Bożej z Kibeho w intencji małżeństw i rodzin polonijnych.

Modlitwa jest też transmitowana: https://www.youtube.com/watch?v=Z2OzLRcdE-E

Polonijna Rada Rodziny powstała 14 listopada 2020 r. przy delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Jej głównymi celami są: informacja i edukacja z zakresu życia w małżeństwie i rodzinie; formacja duszpasterzy i małżonków; integracja i współpraca zarówno w ramach Polonii, jak i z Kościołami lokalnymi.

W skład Rady wchodzi kilka zespołów podejmujących różne obszary duszpasterstwa polonijnego rodzin. Przewodniczącą Rady jest dr Grażyna Koszałka.

Od kilku lat Polonijna Rada Rodzin organizuje coroczne Światowe Kongresy Rodzin Polonijnych. We wrześniu 2022 r. Kongres odbył się w niemieckim Carlsbergu. Kolejny zaplanowano na 15-17 września br. w Gdańsku.

Family News Service

 

Foto: Polonijna Rada Rodzin, istock/PeopleImages
Czytaj dalej

Kościół

Niemiecki Kościół będzie udzielał sakramentu małżeństwa osobom tej samej płci i rozwodnikom

Opublikowano

dnia

Autor:

10 marca Synod biskupów niemieckich przytłaczającą większością głosów zatwierdził kościelne błogosławieństwa dla związków osób tej samej płci i związków między rozwiedzionymi katolikami żyjącymi w nowych związkach. Posunięcie to spotkało się z ostrą krytyką ze strony niektórych członków hierarchii katolickiej, którzy oskarżyli niemieckich biskupów o porzucenie wiary. O kontrowersyjnych decyzjach Kościoła niemieckiego mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

10 marca niemieckie zgromadzenie synodalne przyjęło we Frankfurcie dokument zezwalający parom tej samej płci na błogosławieństwo ich związków przez niemiecki Kościół katolicki od 2026 r. Spośród 202 członków zgromadzenia 176 głosowało za przyjęciem dokumentu, 14 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Błogosławieństwa będą również dozwolone dla osób żyjących w nowych związkach cywilnych i dla rozwiedzionych.

Trzy lata potrzebne do momentu wejścia w życie zmiany mają być wykorzystane do opracowania formatu liturgicznego uroczystości.

Niemiecki kardynał Gerhard Müller i amerykański kardynał Raymond Burke zgromili niemieckich biskupów i wezwali do ich ukarania w wywiadzie dla EWTN „The World Over with Raymond Arroyo”, który został wyemitowany w czwartkowy wieczór, 16 marca.

Kardynał Müller zażądał usunięcia z urzędu, procesu i skazania dla niemieckich biskupów podczas wywiadu. Wg niego świeccy i biskupi, którzy poparli te rezolucje na Niemieckiej Drodze Synodalnej, są „pod wpływem ideologii LGBT i przebudzenia, która jest materialistyczna i nihilistyczna”.

Wg Biblii, tylko małżeństwo między mężczyzną i kobietą, którzy są zjednoczeni w miłości ciała i duszy i mają możliwość stania się rodzicami może być błogosławione sakramentem, podkreślił kardynał.

Kardynał Raymond Burke także wezwał Watykan do nałożenia sankcji na niemieckich biskupów, którzy głosowali za błogosławieniem związków homoseksualnych, uważając to za ciężki grzech przeciwko samemu Chrystusowi.

Kardynał ostrzegł, że Kościół jest „wykorzystywany” do forsowania ideologicznego programu.

Powiedział, że z Kościoła robi się pewnego rodzaju ludzką agencję, prawie jak agencję rządową, która jest manipulowana w celu wspierania pewnych programów i ideologii.

Kardynał Burke powiedział też, że papież Franciszek mówi rzeczy, które są bardzo jasne i zgodne z nauczaniem Kościoła w tych sprawach.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Diamond Dogs
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu