Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Pełnomocnik rektora KUL ds. Polonii: wpływ Polonii na Polskę jest wielowymiarowy

Opublikowano

dnia

Dziś Polonia jest Ambasadorem Polski stojącym na straży jej dobrego imienia. Bardzo liczymy na jej dalsze zaangażowanie we współpracę na polu edukacji, nauki, kultury i organizacji wydarzeń mających wymiar gospodarczy – powiedział Family News Service pełnomocnik rektora KUL ds. Polonii i kierownik Centrum Badań nad Organizacjami Polonijnymi za Granicą KUL prof. Jacek Gołębiowski. 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem prof. Gołębiowskiego „kapitał ludzki, którym dysponuje Rzeczypospolita Polska w połączeniu z potencjałem Polonii przyniesie sukcesy na wielu polach. Musimy tylko podjąć wysiłek by go w mądry sposób wykorzystać”.

Pełnomocnik rektora KUL ds. Polonii przypomniał, że „Polonia wspierała walkę narodu polskiego o niepodległą Ojczyznę i przechowywała dziedzictwo II Rzeczypospolitej Polskiej wraz z insygniami Prezydenta RP. Bez pomocy Polonii trudno byłoby nam przetrwać obydwie wojny światowe i czas komunistycznego zniewolenia”.

Współcześnie zmieniły się zadania Polonii. Polacy w kraju wspierają również rodaków poza granicami Ojczyzny. Polonia „już nie musi wspierać rodaków w kraju w ich walce o wolność. Dziś dobrze rozwinięta gospodarczo Polska wspiera szkolnictwo polonijne i wiele inicjatyw organizowanych za granicą”.

Od 2002 r. na mocy decyzji Sejmu RP 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą. „Jest to wyjątkowe święto łączące Polonię i Polaków za granicą. Jego celem jest uświadomienie narodowi polskiemu wielkości polskiej diaspory, jej zasięgu terytorialnego i znaczenia w historii i współczesności dla spraw polskich” – zaznaczył prof. Jacek Gołębiowski.

Obecnie największe skupiska polonijne znajdują się w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech oraz w Kanadzie, Brazylii i Argentynie. Zdaniem pełnomocnika rektora KUL ds. Polonii Polska ma jeszcze wiele do zrobienia w kwestii współpracy z Polakami za granicą.

„W każdym państwie z silnym skupiskiem polskiej grupy etnicznej powinny się odbywać eventy i wydarzenia promujące Polskę i wkład Polaków w rozwój państw osiedlenia” – podkreślił prof. Jacek Gołębiowski i dodał, że jako Polacy „mamy powody do dumy, jesteśmy nowoczesnym dobrze rozwiniętym krajem europejskim z wielką ilością skarbów przyrody i kultury. Posiadamy potencjał do dalszego rozwoju”.

Jego zdaniem święto Polonii „powinno być dla nas okazją do zacieśnienia współpracy i namysłu nad nowymi inicjatywami”.

Prof. J. Gołębiowski i prof. J. Bień podczas obchodów Dnia Polonii w Paryżu. fot. Centrum Polonijne KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II we współpracy z Polonią realizuje szereg projektów. Na uczelni działa Centrum Polonijne KUL.

„Jedną z kluczowych idei, które leżały u podstaw utworzenia takiej jednostki, była praca na rzecz Polonii jako dowód wdzięczności za pomoc materialną i duchową, jaką KUL otrzymywał przez wiele lat od rodaków mieszkających poza granicami ojczyzny” – powiedział Family News Service dr hab. Janusz Bień, prof. KUL, kierownik Katedry Językoznawstwa Romańskiego KUL i dyrektor Centrum Polonijnego.

Jednym z flagowych projektów Centrum Polonijnego KUL jest Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którego kierownikiem jest dr Wojciech Wciseł, wicedyrektor Centrum.

„Jest to bogata oferta kursów z wielu dyscyplin naukowych, dedykowanych Polonii i Polakom mieszkającym za granicą, ale też osobom związanym z Polską” – podkreślił dr hab. Janusz Bień, prof. KUL.

W trzech edycjach Centrum zorganizowało 30 kursów, w których wzięło udział ok. 1500 osób z ponad 30 krajów świata. Informacje o 4. edycji można znaleźć na stronie polonia.kul.pl i w mediach społecznościowych.

Family News Service

 

Foto: Centrum Polonijne KUL, archiwum prywatne s. Ewy. KUL

Polonia Amerykańska

Tato SFERA zaprasza na kolejne warsztaty dla ojców w najbliższy weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach Tato SFERY, organizowanej przez założyciela Tato. Net, Dariusza Cupiała oraz Klub Ojcowski z Chicago. Będą to warsztaty zacieśniające relację taty z nastoletnią córką, oraz szkolenie dotyczącego efektywnego ojcostwa. Panowie powstańcie z kanap – warto być lepszym tatą!

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Chicago

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Naszą rozmowę z Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net, istock/Kerkez/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzień Flagi na Greenpoincie

Opublikowano

dnia

Autor:

5 maja przed budynkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie, odbyła się ceremonia podniesienia polskiej flagi na maszt.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich uczestników i przemowy gości honorowych, m. in. Radnego dzielnicy Greenpoint w nowojorskiej radzie miasta Lincolna Restlera, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego i Ks. Proboszcza Grzegorza Markulaka z parafii Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który po zakończeniu części oficjalnej poświęcił zebrane na placu samochody i motocykle.

Na wydarzeniu nie zabrakło polskiej muzyki, która poderwała niektórych do tańca. Usłyszeć można było również polskie śpiewy, skosztować można było polskie kiełbaski i pączki, a także, wiele innych smakołyków.

Na koniec, korowód polskich PRL-owskich aut marki np. maluch, polonez, duży fiat, ale też wielu innych samochodów przybranych w polskie flagi, wyjechał na ulice Brooklynu i Queensu, aby zamanifestować polskość poza granicami kraju.

Radio Rampa
Czytaj dalej

News Chicago

Amerykańska poczta zlicytowała cenną paczkę z Polski i umywa ręce

Opublikowano

dnia

Autor:

Jacek Chaba, mieszkaniec Willow Springs, wysłał z Polski do Chicago cenną paczkę z rodzinnymi pamiątkami, która jednak nigdy nie dotarła do miejsca swojego przeznaczenia. Następnie została wystawiona na aukcji przez pocztę amerykańską, a jej prawowity właściciel walczy z agencją z powodu tej straty.

Większość ludzi nie wie, że przesyłki, które nigdy nie dotrą do właściwego miejsca przeznaczenia, mogą zostać wystawione na aukcji przez amerykańską pocztę USPS.

Jacek Chaba z Willow Springs wysłał pocztą cenne przedmioty, których może nigdy więcej nie zobaczyć; wartościowe pamiątki rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Była to m.in. prawdziwa porcelana, srebrne sztućce, niektóre z czasów II Wojny Światowej, koce i kryształy, rzeczy wykonane ręcznie, których nie można kupić w sklepie.

Chaba wysłał paczki za pośrednictwem Poczty Stanów Zjednoczonych z Polski po tym, jak w 2019 r. zmarła tam jego babcia. Jedna z paczek dotarła do jego domu w Willow Springs na południowo-zachodnich przedmieściach, a druga nie. „Mam 52 lata i płakałem. To było naprawdę bolesne i nadal boli” – powiedział Chaba.

Mężczyzna złożył reklamację w sprawie zaginionej paczki w USPS, stwierdzając, że jego paczka była wyraźnie oznaczona i zaadresowana, ale minęło kilka miesięcy bez odpowiedzi. W końcu skontaktował się z nim ktoś inny, ale nie poczta.

20 czerwca 2020 r. nieznana kobieta wysłała mu wiadomość na Facebooku, informując, że kupiła paczkę Chaby na aukcji USPS. Odesłała mu zdjęcia i paszport.

Według przepisów poczta może wystawić na aukcję nieodebrane paczki po 30–60 dniach.

Mimo że minęły lata, Jacek Chaba nadal oczekuje odpowiedzi od USPS. Powiedział, że nawet jeśli jego adres nie widniał już na pudełku, nie rozumie, dlaczego pracownicy poczty nie przesłali go na jego adres podany w dokumentacji i w paszporcie znajdującym się w paczce.

Rzecznik USPS polecił mu złożyć dodatkowe roszczenie za pośrednictwem niezależnej agencji nadzoru, Biura Generalnego Inspektora USPS. Tam agenci mogą zbadać zarzuty kradzieży poczty i wyrzucenia poczty.

Chaba tak zrobił i otrzymał odpowiedź e-mailem z informacją, aby złożył kolejne roszczenie w Biurze Kontaktu z Konsumentami i Przemysłem Poczty Stanów Zjednoczonych. Agencja ta przeprosiła, ale nie zaproponowała nic więcej.

Jacek Chaba pozwał USPS w związku z zaginioną paczką, który następnie wystawiono na aukcji, ale dwa pozwy zostały oddalone. Paczka miała numer śledzenia, ale niestety nie miała ubezpieczenia.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/MattGush
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu