Połącz się z nami

News Chicago

Oddział Kompanii Honorowej Wojska Polskiego w Chicago. Ppłk Tomasz Bieniak o obchodach wrześniowej rocznicy

Opublikowano

dnia

Szesnastego września 2016 roku rozpoczną się uroczystości związane z bohaterską obroną Wojska Polskiego przed Sowietami w 1939 roku. W obchodach rocznicy w Chicago po raz pierwszy  będzie  uczestniczył pododdział Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Gościem w studio Radia Deon był ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa. To właśnie on jest odpowiedzialny za przygotowanie defilad i pokazów. Na antenie mówił o tym, że uroczystości rocznicowe w Chicago uświetni obecność najlepszych żołnierzy garnizonu. Głównym punktem programu będzie występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

„Planujemy, że przyjedzie czterdziestu żołnierzy a także Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Oprócz tego będą żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej, którzy przyjadą z pocztem sztandarowym”.

Ppłk Tomasz Bieniak zaznacza, że wybrane na uroczystości miejsce w Chicago – Daley Plaza w centrum miasta jest świetną przestrzenią organizacyjną. Można tam w najlepszy sposób zaprezentować umiejętności polskich żołnierzy

„Miejsce jest świetne do organizacji tego typu przedsięwzięcia, szczególnie dla orkiestry reprezentacyjnej. Będzie tam bardzo dobra akustyka. Jest też przestrzeń do tego, żeby zaprezentować jakiś pokaz dynamiczny. Myślę, że orkiestra zrobi świetny show, który spodoba się nie tylko Polonii, ale przede wszystkim mieszkańcom Chicago i obywatelom ziemi amerykańskiej”.

Razem z ppłk Tomaszem Bieniakiem do studia Radia Deon przybył Przewodniczący Komitetu Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicy Smoleńskiej – Robert Nicpoń. Jako organizator rocznicowych uroczystości w Chicago mówił o przebiegu jej wydarzeń

„Wszystkie uroczystości rozpoczynają się występem o godzinie 10.00 rano na Daley Plaza. Będzie tam uroczyste podniesienie flagi państwowej. Później odbędzie się koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego. Po uroczystościach na Daley Plaza przeniesiemy się do Norridge pod oddział Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Tam również kilkanaście minut będzie trwał koncert orkiestry reprezentacyjnej. Będzie to kolejna okazja do zobaczenia żołnierzy”.

Prezes Związku Klubów Polskich Jak Kopeć serdecznie zapraszał do wzięcia udziału w uroczystościach. Jednocześnie apelował do Polonii o wsparcie organizacyjne całego przedsięwzięcia.

Marta Kędzior

redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

 

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Sierpień 2016
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne