News Chicago
Zachować pamięć. Polonijne obchody Święta Żołnierza Polskiego w Chicago

Polonijne obchody Święta Żołnierza Polskiego oraz 96. rocznicy „Cudu nad Wisłą” rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Ferdynanda. Po nabożeństwie weterani oraz goście spotkali się na obiedzie żołnierskim wydanym w swojej siedzibie przez organizatora rocznicowych uroczystości – Placówkę 90 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej.
Relacja Andrzeja Baraniaka
O znaczeniu zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 roku oraz ustanowieniu obchodów święta wojska podczas mszy świętej w kościele św. Ferdynanda mówił komendant Placówki 90 SWAP Zygmunt Goliński. „W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wielowiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski. To zwycięstwo z 14 na 15 sierpnia 1920 roku, do którego przyczyniła się także “Armia Błękitna” gen. Józefa Hallera, nazwano “Cudem nad Wisłą”. To był dar zwycięstwa Królowej Polski Maryi. Ustanowienie Święta Żołnierza Polskiego obchodzonego w kolejne rocznice tego zwycięstwa usankcjonował prawnie rozkaz ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego z 4 sierpnia 1923 roku” – powiedział komendant Goliński.
Galeria zdjęć
- ks.bp Andrzej Wypych
Podczas mszy świętej wartę honorową przy ołtarzu zaciągnęły poczty sztandarowe członków Towarzystwa Historycznego Armii Polskiej w barwach 12 Pułku Ułanów Podolskich oraz członków Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. Wśród wiernych obecny był zastępca konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki, prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Romuald Popławski oraz prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak.
Z uznaniem o polonijnych obchodach „Cudu nad Wisłą” mówił uczestniczący w uroczystościach zastępca konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki. “Duch patriotyczny, szacunek dla tradycji i historii oręża polskiego wśród Polonii jest szczególnie silny. Weterani, którzy zamieszkali na ziemi amerykańskiej byli tymi, którzy przelewali krew za naszą Ojczyznę. Darzymy ich szczególnym szacunkiem. Tego rodzaju uroczystości są właściwym sposobem postępowania, żeby tę tradycję kultywować przez kolejne dziesięciolecia i wieki. Ważne, żeby szczególnie młode pokolenie wzrastało w duchu poszanowania dla tradycji i ofiar, które żołnierze składali na ołtarzu wolności podczas walk na frontach drugiej wojny światowej” – powiedział konsul Rusiecki.
- Mike Quigley, Dorothy Brown, Dick Durbin
W gronie uczestników uroczystości byli między innymi: uczestnik wojny obronnej 1939 roku, lotnik Tadeusz Terlikowski oraz „Maczkowcy” – honorowy komendant Placówki 90 SWAP, Feliks Rembiałkowski oraz komendant Placówki 40 SWAP w Hammond Indiana, Józef Kasprzycki, który wspominając wydarzenia z 1944 roku powiedział: „Polscy żołnierze sami przyjechali po mnie tam, gdzie pracowałem. Powiedzieli dosyć!, już więcej pracować nie wolno. Zabrali mnie do I Dywizji Pancernej. Po jej rozformowani trafiłem do brytyjskich sił zbrojnych. Z Brytyjczykami pełniłem służbę w kompanii wartowniczej na terenie niemieckiej strefy okupacyjnej.
Po siedmiu latach przyszedł czas na emigrację do Stanów Zjednoczonych”. Drugi podkomendny generała Maczka, Feliks Rembiałkowski trafił do dywizji po ucieczce z robót przymusowych w Niemczech. Dzięki pomocy bojowniczki holenderskiego podziemia przedostał się do Holandii. „Po 3 dniach ukrywania się i oczekiwania na polskich żołnierzy w tym miasteczku, gdzie byłem, pojawiła się kolumna czołgów. Stanąłem na drodze i machałem, żeby mnie zabrali. Jednak nikt nie chciał mnie wziąć. Wreszcie stanął pojazd na gąsienicach. Jego dowódca Bolesław Wesołowski zapytał mnie: Gdzie ty idziesz, co chcesz. Odpowiedziałem, że chcę do wojska. Pozwolił wsiąść. Na postoju kapral zgłosił moją prośbę dowódcy tej jednostki. Ten wydał rozkaz, że mam się zgłosić po mundur i tak stałem się żołnierzem”.
Podczas żołnierskiego obiadu czterech wolontariuszy wspierających i promujących działania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej zostało uhonorowanych dyplomami i Medalami im. Ignacego Jana Paderewskiego. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Jan Kossakowski, Andrzej Stano, Andrzej Kuropacha i Włodzimierz Polak.
Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com
Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP
News Chicago
Ed Burke opuścił więzienie. Skazany radny Chicago przebywa obecnie w ośrodku przejściowym

Edward M. Burke, niegdyś najpotężniejszy radny w historii Chicago, został zwolniony z federalnego więzienia FCI Thomson i przeniesiony do ośrodka przejściowego – poinformowało we wtorek Federalne Biuro Więziennictwa. 81-letni były przewodniczący wpływowej Komisji Finansów Rady Miasta Chicago, opuścił celę po odbyciu niecałych 10 miesięcy z dwuletniego wyroku za korupcję i nadużycie władzy.
Aktualnie Ed Burke pozostaje pod nadzorem w specjalnym ośrodku przejściowym (tzw. halfway house), gdzie będzie przebywał najprawdopodobniej do 20 lutego 2026 r., czyli pierwotnego terminu zakończenia kary.
Symbol upadku politycznego imperium
Kariera Edwarda Burke’a obejmowała ponad pół wieku służby publicznej. Zasiadał w Radzie Miasta przez rekordowe 54 lata, stając się jednym z najbardziej wpływowych polityków w historii Chicago. Jego upadek nastąpił jednak gwałtownie – w 2023 r. sąd uznał go winnym 13 federalnych zarzutów, w tym łapówkarstwa i wymuszeń.
Dzięki tajnym nagraniom, śledczy FBI wykazali, że Burke wykorzystywał swoją pozycję do uzyskiwania prywatnych korzyści – m.in. kierując miejskie kontrakty do firm, które korzystały z usług jego kancelarii prawnej.
Wczesne zwolnienie – bez przywilejów?
Choć wielu obserwatorów zadaje pytania o przywileje dla wpływowego polityka, eksperci podkreślają, że Burke nie otrzymał specjalnego traktowania.
„Jeśli otrzymał skrócenie kary na mocy przepisów First Step Act lub Second Chance Act, to było to zgodne z prawem i dostępne także dla innych więźniów, zwłaszcza w jego wieku” – wyjaśnia Erica Zunkel, profesor prawa karnego na University of Chicago.
Nowa polityka Federalnego Biura Więziennictwa z 2024 r. pozwala na wcześniejsze umieszczenie w areszcie domowym lub ośrodku przejściowym starszych osadzonych o niskim ryzyku recydywy. W praktyce oznacza to, że Burke może opuszczać dom jedynie w ściśle określonych przypadkach – jak wizyty lekarskie, spotkania z prawnikami czy obowiązkowe przesłuchania.
Wniosek o ułaskawienie od Trumpa
W międzyczasie ujawniono również, że Ed Burke złożył wniosek o prezydenckie ułaskawienie do byłego Prezydenta Donalda Trumpa – choć nie wiadomo, czy dokumenty zostały rozpatrzone.
Dziedzictwo pod znakiem zapytania
Burke przez dekady kreował polityczne realia Chicago. Zasiadał w radzie miejskiej dłużej niż ktokolwiek w historii, a jego wpływy wykraczały daleko poza granice dzielnicy, którą reprezentował. Dziś jednak jego nazwisko częściej kojarzy się z symbolem skorumpowanego systemu niż z osiągnięciami legislacyjnymi.
Źródło: AP
Foto: YouTube
News Chicago
Domy opieki w Illinois w tyle krajowych rankingów. Zyski ważniejsze od ludzi – alarmują krytycy

Illinois zajmuje jedno z najniższych miejsc w kraju pod względem jakości opieki w domach opieki – wynika z rankingów U.S. News & World Report, które klasyfikują stan na 47. miejscu spośród 50. Analiza przeprowadzona w 2019 r. przez organizację Families for Better Care była jeszcze bardziej niepokojąca – Illinois znalazło się wówczas na 49. miejscu.
Około 250 placówek w Illinois uzyskało najniższą możliwą ocenę – jedną gwiazdkę – w systemie Centers for Medicare & Medicaid Services (CMS). Dla porównania: zaledwie nieco ponad 70 spośród około 1200 domów opieki w stanie otrzymało najwyższą notę pięciu gwiazdek.
Operatorzy: winne niskie stawki Medicaid
Właściciele domów opieki wskazują na niedofinansowanie ze strony systemu Medicaid. Illinois zajmuje 47. miejsce w kraju pod względem wysokości zwrotów kosztów za opiekę, a część refundacji nadal opiera się na danych z 2017 roku – alarmuje Health Care Council of Illinois (HCCI), organizacja branżowa reprezentująca domy opieki.
“Sytuacja się poprawia, ale chroniczne niedofinansowanie nadal wpływa na jakość usług” tłumaczy Ron Nunziato, dyrektor ds. polityki w HCCI. “Bez dalszych inwestycji nie uda się utrzymać obecnego tempa zmian.”
Reformy przynoszą efekty, ale wciąż za mało
W 2022 roku władze stanowe przyjęły pakiet reform, zwiększając finansowanie domów opieki o 700 milionów dolarów rocznie. Nowe przepisy powiązały wysokość środków publicznych z jakością usług i poziomem zatrudnienia.
Od tego czasu – jak wskazują dane CMS – zatrudnienie w placówkach w Illinois rosło czterokrotnie szybciej niż w innych stanach. Znaczną część nowego personelu stanowią certyfikowani asystenci pielęgniarscy (CNA), których wcześniej brakowało.
Pomimo tych postępów, AARP Illinois sprzeciwiła się kolejnemu żądaniu branży o dodatkowe 70 milionów dolarów, wskazując na brak przejrzystości i mechanizmów odpowiedzialności. Według organizacji, zwłaszcza w przypadku prywatnych domów opieki, fundusze są w niewielkim stopniu przekazywane na bezpośrednią opiekę.
Problem systemowy
Około 90% domów opieki w Illinois przyjmuje pacjentów z Medicaid. Jednak placówki zależne głównie od finansowania publicznego często otrzymują gorsze oceny niż te obsługujące osoby z prywatnymi ubezpieczeniami czy oszczędnościami.
Illinois Department of Public Health twierdzi, że wzmógł kontrole: liczba wykrytych naruszeń wzrosła o 18% z 2022 na 2023 r. i o kolejne 33% w roku bieżącym. Od 2024 r. agencja może również nakładać grzywny na placówki, które nie spełniają wymagań dotyczących zatrudnienia.
Mieszkańcy domów opieki wciąż jednak zaznaczają, że ich skargi są ignorowane, a inspektorzy reagują z opóźnieniem
Źródło: chicagotribune
Foto: istock/Unaihuiziphotography/Henfaes/
News Chicago
Pilot małego samolotu wylądował w Aurorze bez podwozia po utracie zasilania

We wtorek rano pilot małego samolotu lecącego z lotniska miejskiego w Aurorze na Florydę musiał awaryjnie lądować po wystąpieniu poważnej awarii elektrycznej. Na szczęście – jak potwierdzili urzędnicy – pilot czuje się dobrze, a całe zdarzenie zakończyło się bez ofiar.
Awaria zasilania i utrata łączności
Do incydentu doszło krótko po starcie z Aurora Municipal Airport, kiedy pilot zorientował się, że w kabinie wystąpiły problemy z zasilaniem elektrycznym. W wyniku awarii cały sprzęt komunikacyjny w kokpicie przestał działać, co uniemożliwiło kontakt z kontrolą lotów.
Mimo braku łączności, pracownicy lotniska byli w stanie śledzić trasę samolotu N6759J za pomocą radaru. Dla bezpieczeństwa, kontrolerzy natychmiast oczyścili pas startowy i przygotowali się na awaryjne lądowanie.
Lądowanie z pomocą sygnałów świetlnych
Z uwagi na brak zasilania i niemożność nawiązania kontaktu radiowego, pilot otrzymał od wieży lotów instrukcje lądowania za pomocą sygnałów świetlnych – jednej z klasycznych metod stosowanych w sytuacjach awaryjnych. Dodatkową trudność stanowił fakt, że z powodu awarii nie doszło do pełnego rozłożenia podwozia.
Bezpieczne zakończenie lotu
Pomimo trudnych warunków pilotowi udało się bezpiecznie posadzić maszynę na pasie, unikając większych uszkodzeń i zagrożenia dla życia.
“Pilot był w dobrym stanie fizycznym, nie zgłoszono żadnych obrażeń ani ofiar” – przekazali przedstawiciele miasta Aurora.
Źródło: abc7
Foto: YouTube
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA4 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
Kościół3 tygodnie temu
Kościół św. Wojciecha oficjalnie zabytkiem. Obrońcy historycznej świątyni zwyciężyli
-
Galeria4 tygodnie temu
“Alicja w Krainie Czarów” Studia Teatralnego Modjeska, Vittum Theater, 8 czerwca
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago jest gotowe na protesty anty-ICE, mówi Johnson, krytykując Trumpa jako „tyrana”
-
News USA4 tygodnie temu
Los Angeles protestuje przeciwko nalotom ICE. Interweniowała Gwardia Narodowa
-
News Chicago3 tygodnie temu
Mieszkańcy Illinois zapłacą więcej: Nowa fala podatków już od 1 lipca
-
News USA4 tygodnie temu
Robert F. Kennedy Jr. usunął cały komitet doradczy ds. szczepień