News Chicago
Chinatown w Chicago świętowało Nowy Rok Księżycowy – barwna parada przyciągnęła tłumy

Setki ludzi wypełniły w niedzielę ulice Chinatown w Chicago, aby wspólnie świętować zakończenie Nowego Roku Księżycowego. Kolorowa parada pełna tańczących smoków, lwów i orkiestr marszowych przeszła główną arterią dzielnicy – od Wentworth Avenue do Cermak Road – zamykając obchody 15-dniowego święta symbolizującego nowy początek w kalendarzu księżycowo-słonecznym.
Rok Węża – czas odwagi i wytrwałości
Nowy Rok Księżycowy to najważniejsze święto w chińskiej kulturze, choć obchodzi się je również w innych krajach, takich jak Korea, Wietnam czy Malezja. Każdy rok w 12-letnim cyklu jest przypisany innemu zwierzęciu. 2025 rok to Rok Węża, który według chińskiej tradycji symbolizuje determinację, siłę i odporność.
Dla społeczności Chinatown to nie tylko czas świętowania, ale również okazja do przekazywania tradycji i dzielenia się kulturą z mieszkańcami całego Chicago.
Parada Nowego Roku Księżycowego ma długą historię w Chicago – jej korzenie sięgają czasów pierwszych chińskich imigrantów, którzy początkowo osiedlali się w Loop, by następnie przenieść się na południe, w okolice Cermak Road i Wentworth Avenue. Dziś Chinatown jest tętniącą życiem dzielnicą, w której mieszkańcy pielęgnują swoje tradycje i co roku z dumą organizują obchody noworoczne.
“To dla nas ważne wydarzenie, ponieważ pozwala nam dzielić się naszą kulturą” – powiedziała Radna Nicole Lee, reprezentująca 11. Okręg, w którego granicach znajduje się Chinatown. Lee, która dorastała w pobliskim Bridgeport, bierze udział w paradzie od ponad 20 lat. Jednak dla wielu uczestników parada była okazją do pierwszego kontaktu z chińską kulturą.
Symbolika i tradycje Nowego Roku Księżycowego
Nowy Rok Księżycowy to nie tylko parada – to także czas rodzinnych spotkań i wyjątkowych rytuałów. W chińskiej kulturze przygotowuje się tradycyjne potrawy, których symbolika niesie ze sobą życzenia pomyślności:
- Pierożki – oznaczają bogactwo,
- Długi makaron – symbolizuje długowieczność,
- Gotowana na parze ryba – przynosi obfitość i dobrobyt.
Ważnym elementem święta jest także kolor czerwony, symbol szczęścia i ochrony przed złymi duchami. Tradycyjnie wręcza się również czerwone koperty z pieniędzmi – gest ten ma przynieść obdarowanym powodzenie w nadchodzącym roku.
Taniec lwa – odpędzanie złych duchów
Nieodłącznym elementem obchodów jest taniec lwów, który ma za zadanie przynieść szczęście i odpędzić negatywne energie. “To tradycja nie tylko witania nowego roku, ale także odpędzania złych duchów – wyjaśnił Gene Lee, wolontariusz i mieszkaniec Chinatown od urodzenia.
Lee był zachwycony wysoką frekwencją i piękną pogodą. “Życzymy wszystkim zdrowia, pokoju i pomyślności!” – dodał.
Noworoczna parada – święto dla wszystkich
Parada Nowego Roku Księżycowego w Chicago to nie tylko hołd dla chińskich tradycji, ale także dowód na otwartość i różnorodność miasta. Co roku przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć ten barwny spektakl.
Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Luis Alvarado
News Chicago
Dzisiaj kino samochodowe McHenry Outdoor Theater otwiera sezon pod gołym niebem

Kultowe kino samochodowe McHenry Outdoor Theater, położone na północno-zachodnich przedmieściach wznawia działalność 21 marca, a na początek zaprezentuje nową aktorską adaptację klasycznego filmu Disneya z 1937 roku – “Królewna Śnieżka.”
Po premierowym wieczorze kino będzie działało w piątki i soboty aż do Dnia Pamięci, kiedy to przejdzie na codzienny harmonogram.
Niższe ceny i ekscytujący repertuar
W tym roku McHenry Outdoor Theater obniżył cenę karnetu sezonowego do 300 dolarów, co jest dobrą wiadomością dla stałych bywalców. Jak podkreśla Joe Cicero, prezes ds. marketingu i promocji, nadchodzący sezon zapowiada się niezwykle ekscytująco. Po pandemicznych opóźnieniach i ubiegłorocznych strajkach w Hollywood wreszcie możemy spodziewać się prawdziwego wysypu hitów na wielkim ekranie.
W planach na ten sezon znalazły się m.in. aktorskie adaptacje Lilo i Stitch oraz Jak wytresować smoka, a także nowa odsłona Supermana i wiele innych wyczekiwanych tytułów.
Specjalne wydarzenia i niespodzianki
Oprócz regularnych seansów kino planuje także szereg tematycznych wydarzeń, które przyciągną fanów różnych gatunków filmowych. Wśród nich znajdą się m.in. weekend poświęcony Wrednym dziewczynom, przegląd filmów Robina Williamsa oraz specjalne wielkanocne polowanie na pisanki.
W zeszłym roku plany otwarcia pokrzyżowała marcowa śnieżyca, ale tym razem organizatorzy liczą na łagodniejszą aurę i udany start sezonu.
Szczegółowy harmonogram seansów i wydarzeń można znaleźć na stronie goldenagecinemas.com.
Źródło: nbc
Foto: McHenry Outdoor Theater
Polonia Amerykańska
Wystawę “100 lat polskiego żeglarstwa” w Muzeum Polskim w Ameryce możemy oglądać do końca sierpnia

Muzeum Polskie w Ameryce przedłużyło wystawę “100 lat polskiego żeglarstwa” do końca sierpnia. Ekspozycja przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentuje bogatą historię polskiego żeglarstwa, oferując zwiedzającym poznanie stulecia morskich osiągnięć, tradycji i innowacji.
Na wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa” znajdują się panele, artefakty, prezentacje multimedialne i interaktywne pokazy, które przybliżają historie polskich żeglarzy, ich triumfy i trwałe dziedzictwo eksploracji morskiej.
Wystawa prezentuje polskie środowisko żeglarskie i dokumentuje historyczne rejsy transatlantyckie żeglarzy z Polski i Chicago, w tym rejs legendarnego jachtu Dal, którego kapitanem był Andrzej Bohomolec oraz rejs Poleszuka, żaglowca zwiadowczego z załogą pięciu młodych polskich harcerzy. Obie te żaglówki zawinęły do portu w Chicago.
Kolekcja Muzeum Polskiego w Ameryce obejmuje zestaw pamiątek, starannie wybranych dzięki hojnym darowiznom, od przedmiotów marynistycznych po archiwa i dzieła sztuki.
Wśród różnych skarbów znajdują się smagane wiatrem bandery, modele żaglowców z Wystawy Światowej z 1939 roku, pamiątki związane z Ligą Morską w Ameryce i Polskim Związkiem Żeglarskim, a także pamiątki związane z Joseph Conrad Yacht Club i Polish Yacht Club Chicago.
Wystawa jest prezentowana w Sali Głównej MPA.

Jacht Poleszuk w Nowym Jorku, 1939 rok
Źródło: Muzeum Polskie w Ameryce
Foto: Muzeum Polskie w Ameryce, wikimedia, istock/Anetlanda/
News Chicago
“Xavier Mortimer: Master of Magic” w Chicago. Ta iluzja oszuka Wasze zmysły

Widzieliście go na ekranach, teraz zobaczcie go na żywo na scenie! Xavier Mortimer, najbardziej obserwowany iluzjonista na świecie, przybywa do Chicago, by zaprezentować swój wyjątkowy spektakl pełen magii, humoru i niesamowitych popisów scenicznych.
Xavier Mortimer jest francuskim magikiem i artystą rozrywkowym oraz zdobywcą wielu nagród. Występował w programach telewizyjnych Penn & Teller: Fool Us, America’s Got Talent, Masters of Illusion, Plus Grand Cabaret du Monde i The Next Great Magician w ITV.
Artysta zachwyca połączeniem magii, komedii i widowiskowych trików, a jego niezwykłe umiejętności oczarują całą rodzinę.
Z ponad 30 milionami obserwujących i 15 miliardami wyświetleń wideo, Mortimer podbił internet – teraz czas, by na własne oczy zobaczyć jego magiczne show w Chicago.
Xavier Mortimer jest zwycięzcą “BEST OF LAS VEGAS” Awards – Las Vegas Review Journal:
- “Best Magic Show of Las Vegas 2018, 2019, 2020, 2021 & 2022”
- “Best Family Friendly Show of Las Vegas 2019, 2020, 2021 & 2022”
- “Best Headliner 2020 & 2021”
- “Best Value Show 2020”
Xavier Mortimer: Master of Magic można zobaczyć w CIBC Theatre w dniach 21–23 marca 2025. Spektakl trwa 1 godzinę i 25 minut (bez przerwy). Bilety dostępne są tutaj.
Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago, YouTube
-
News USA4 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA3 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA4 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW5 dni temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki