Połącz się z nami

O tym mówimy

Trwa walka o rehabilitację Ryszarda Kuklińskiego. Dyrektor Izby Pamięci o pułkowniku Filip Frąckowiak w Chicago

Opublikowano

dnia

W Warszawie działa niewielkie muzeum poświęcone Konradowi Wallenrodowi XX wieku – Ryszardowi Kuklińskiemu. Dyrektorem Izby Pamięci jest Filip Frąckowiak, który od wielu lat promuje i rozpowszechnia wiedzę na temat pułkownika Kuklińskiego.

Filip Frąckowiak przez wiele lat zaprzyjaźniony był z Ryszardem Kuklińskim, mieszkał również w jego domu. Jak sam mówi pułkownik był człowiekiem skrytym, nigdy nie ujawnił swoich sekretów.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/frackowiak-01″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Skłamałbym, gdybym powiedział, że w czasie naszego spotkania omawialiśmy tajniki Zimnej Wojny. Te sprawy zawodowe pułkownik Kukliński trzymał gdzieś w swoim sekrecie, przez całe swoje życie i n nie jest przypadkiem, że podlega ochronie do końca życia.”

Wiedza o pułkowniku jest coraz uboższa. Jak podkreśla Filip Frąckowiak dzisiejsza młodzież nie ma podstaw, aby wiedzieć kim był Ryszard Kukliński

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/frackowiak-02″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„W podręcznikach do historii nie ma nic o pułkowniku Kuklińskim, a już przecież minęło tyle lat, mogło być tyle podręczników, państwo straciło tę szansę, aby dotrzeć do Polaków z informacją o pułkowniku Kuklińskim, film zrobił prywatny producent. Pułkownik Ryszard Kukliński został przecież zrehabilitowany ostatecznie na wniosek Stanów Zjednoczonych. Było to nieformalnym warunkiem wejścia Polski do NATO.”

Izba Pamięci Ryszarda Kuklińskiego mimo, że jest niewielkim muzeum w Warszawie, to jest to wyspa do rozmowy zarówno o pułkowniku, jak i o patriotyzmie.

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/frackowiak-03″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Izba Pamięci Ryszarda Kuklińskiego jest niedużym muzeum, ale jest taką wyspą wolności słowa w rozmawianiu o patriotyźmie. Mój ojciec włożył ogromne staranie w to, żeby to muzeum powstało i złożyłem obietnicę stojąc nad opuszczoną trumną taty w dniu pogrzebu, że nigdy tej sprawy nie odpuszczę.”

Filip Frąckowiak jest absolwentem Collegium Civitas na którym ukończył Stosunki Międzynarodowe. W latach 2007-2011 pracował w redakcji zagranicznej TVP Info. Od 2012 roku jest dyrektorem Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego, a od 2014 radnym miasta Warszawy.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Nasza UNIA

Polonia pamięta o Powstaniu Warszawskim 1944. W Nowym Jorku i Chicago powiewa flaga z kotwicą Polski Walczącej

Opublikowano

dnia

Już po raz piąty, Nasza Unia uczciła wybuch Powstania Warszawskiego wciągnięciem biało-czerwonej flagi z Kotwicą, symbolem Polski Walczącej na maszt przed siedzibą PSFCU na nowojorskim Greenpoincie.

Podniesienia flagi dokonała uczestniczka Powstania, 93-letnia dzisiaj mieszkanka Brooklynu, Danuta Szlajmer. „Pierwszego sierpnia, jak każdego roku od pięciu lat, Nasza Unia czci wybuch Powstania Warszawskiego. Robimy tak pomimo panującej pandemii koronawirusa, bo pamiętamy o bohaterach” – powiedział Przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU, Krzysztof Matyszczyk.

Obecna na uroczystości była Rita Cosby, której ojciec walczył w Powstaniu. „To moje pierwsze publiczne wystąpienie od początku pandemii. Jestem tutaj, bo obiecałam że będę na każdej uroczystości z okazji 1 sierpnia organizowanej przez Naszą Unią„- powiedziała Rita Cosby, zaznaczjąc że „bohaterstwo Powstańców” powinno być przykładem także dzisiejszych czasach.

Przemówienie wygłosił także konsul generalny RP w Nowym Jorku, Artur Kubicki.

W sobotniej uroczystości wzięło udział prawie sto osób, wsród nich harcerze, uczniowie polskich szkół dokształcających, weterani oraz motocykliści z grupy „Polska Sfora” z Connecticut.

Czytaj dalej

News Chicago

NIE ŻYJE EWA MILDE. AKTORKA z FILMU “MIŚ” i “CZTERDZIESTOLATEK”

Opublikowano

dnia

W 2006 roku zrealizowaliśmy dla Telewizji POLSAT materiał o chicagowskim kabarecie BOCIAN, ktory tworzyla ewa Milde. Dziś łza się kręci sama… W filmie wspominamy Ewe, ale także Janusza Pliwko, który odszedł przed paroma tygodniami.

ZDJĘCIA, MONTAŻ i REALIZACJA Sławek Budzik i Ewa Figurska

Czytaj dalej

News Chicago

Nowy Rok 2020? Nowy ja!!! Salwatorianin Łukasz Kleczka o istotnych postanowieniach duchowych

Opublikowano

dnia

Bez względu na to, czy miniony rok oceniamy dobrze, czy źle, z nadzieją i ciekawością myślimy o tym, który jest przed nami. Początek nowego roku to zwyczajowo także czas snucia planów i postanowień na nadchodzące miesiące. Co najczęściej sobie obiecujemy i dlaczego nie wychodzi? Czy istnieje recepta na spełnienie swoich celów?

Ojciec Łukasz Kleczka potwierdza, że większość z nas wraz z początkiem nowego roku ma w sobie dużą determinację, żeby coś w sobie zmienić. Salwatorianin uważa, że aby zrealizować swoje plany, niezbędna jest pokora

„Jeżeli postanowię sobie zbyt dużo, może mi nie wyjść. Wtedy zostaje rozgoryczenie, pustka i frustracja, jestem zdenerwowany. Nie można chcieć wszystkiego od razu, bo jest nowy rok, bo teraz jestem zdeterminowany i chce coś zmienić natychmiast. Zalecam pokorę”.

Ojciec Kleczka twierdzi, że aby dojść do czegoś konkretnego, lepiej zakładać sobie mniej niż więcej. Spełnienie naszych postanowień stanie wtedy bardziej realne

„Zawsze liczy się jakiś konkret, choćby najmniejszy. Kiedy uda mi się osiągnąć jakiś jeden cel, wtedy robię następny krok. To jest moje życzenie dla każdego, kto chce być w życiu szczęśliwy i chce osiągać swoje założenia. Jeżeli chcemy od razu za dużo, możemy się przejechać. Bo raz, jesteśmy słabi, dwa, każdy dzień jest inny, mamy różne obowiązki, zajęcia. Są to często realne przeszkody, które stają na naszej drodze”.

Dobrze jest mieć duchowego przewodnika

Jak zauważa salwatorianin, wymiar duchowy każdego z nas ma dwa kierunki: dobry i zły. Dobrze jest, gdy właściwy kierunek pomoże nam odnaleźć kompetentny przewodnik

„Postanowienia duchowe wypływają z naszego duchowego<ja>. Człowiek to nie tylko ciało, ale i dusza. Muszę widzieć jednak, w jakiej kondycji jestem. Jeżeli dostrzegam swoje zaniedbania, chcę chociaż próbować coś zrobić, żeby te kondycję w sobie wypracować. Potrzeba ćwiczeń. Nie radziłbym niczego robić bez planu, czy bez osoby, która będzie mi w tym towarzyszyć, zwłaszcza właśnie w tym wymiarze duchowym”.

Salwatorianin Łukasz Kleczka jest współprowadzącym audycji Radia Deon „Otwarty Konfesjonał” w każdą środę po godzinie 10.40

Marta Kedzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne