Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Chicagowski projekt” Mietka Szcześniaka – „Ja zawsze kochałem Amerykę”

Opublikowano

dnia

Mietek Szcześniak w Chicago komponował i nagrywał najnowszą płytę do tekstów księdza Jana Twardowskiego. O „chicagowskim projekcie” z wokalistą i człowiekiem o gołębim sercu rozmawia Sławekm Budzik.

Posłuchaj co Mietek Szcześniak mówi o Ameryce
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/szczesniak_usa” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

To nie pierwsza wizyta Mietka Szcześniaka w USA ani tym bardziej nie pierwszy projekt, który wokalista podjął się za oceanem. Czy Ameryka służy atyście?

„Już jako kilkunastoletni chłopak chodziłem w walkmanem na uszach słuchając muzyki amerykańskiej. Zawsze byłem nią zafascynowany. Uważam, że ten niezwykły miks kultur stworzył rzeczy, które są teraz uniwersalnie używane na świecie, ale powstały tutaj w Stanach” – podkreśla Mietek Szcześniak. „To jest niezwykły eksperyment na ludzkość i mieszanka, której nigdzie indziej nie ma. Nikt nie wytworzył wyraźnych gatunków w muzyce. Ja zawsze kochałem Amerykę”.

Nowa płyta, która powstaje w Chicago nazywa się „Spoza Nas”. Ta płyta, która powstaje przy udziale Paulinho Garcia zawiera brazylijskie rytmy, choć nie tylko.

Wszystkie projekty Mietka Szcześniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/szczesniak_projekty” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W tworzeniu tej płyty brali również udział polscy artyści – „Pierwsza jest Grażyna Auguścik, która przedstawiła mnie Paulinho Garcii i zaczęliśmy pracować przy pierwszej piosence w2000 roku, oraz mój serdeczny przyjaciel ksiądz Robert Pajor, który udostępnił mi tutaj możliwość bycia i tworzenia – to jest kapitalne, że spotykam tutaj w Chicago ludzi, którzy mnie tutaj wspierają i dają możliwość pracy na swoimi projektami, nad tym co mi w duszy gra” – podkreśla Mietek Szcześniak.

„Chicagowski projekt” to nie jedyna rzecz nad którą pracuje Mietek Szcześniak, nad czym jeszcze skupia się polski artysta ? – „To jest tak, że ja do tej pory pracowałem nad płytą i nad niczym innym nie mogłem pracować i robiłem to przez dwa, trzy, pięć lat, żeby płytę wyprodukować, teraz postanowiłem pracować projektami”.

Mietek Szcześniak „Spoza Nas”
[youtube id=”Eiwi9dAPurA” width=”620″ height=”360″]

„Mam wiele pomysłów i postanowiłem je realizować równolegle. Do koncertu w radiowej trójce zaprosiłem zespół <AudioFeels > to jest ośmiu chłopaków śpiewających, którzy nie używają instrumentów, tylko robią całą aranżację <gębofonami>, czyli po prostu śpiewają. I w dziewięciu wystąpiliśmy na scenie Trójkowej i zagraliśmy dość wyjątkowy, bo jeszcze nienagrany koncert składający się z kilku ich piosenek i kilku moich piosenek. Mamy taki projekt i planujemy go nagrać”.

Galeria zdjęć muzyka w studiu Radia Deon

Więcej na temat innych projektów Mietka Szcześniaka w wywiadzie, który przeprowadził Sławek Budzik.

Mietek Szcześniak zadebiutował w zespole muzycznym Ikary już jako sześciolatek, potem w zespole Funk Factory, z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie. Występ w konkursie Śpiewać każdy może i Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu dał mu przepustkę do udziału w konkursie piosenki w Opolu, gdzie w 1985 r. za wykonanie piosenki „Przyszli o zmroku” otrzymał główną nagrodę im Anny Jantar. Uczęszczał m.in. do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Studiował od 1987 na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1987 roku zaśpiewał dwie piosenki („Mój Harley Davidson” i „Gdzieś tam…”) w filmie Opowieść Harleya. W 1999 roku nagrał z Edytą Górniak utwór „Dumka na dwa serca” do filmu Ogniem i mieczem. Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim.

 W 2007 roku wziął udział w XLIV Krajowym Konkursie Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonał swoją nową piosenkę „Bajka że to ja”. Na tym samym festiwalu wystąpił także wspólnie z Justyną Steczkowską i Kasią Cerekwicką. Wielokrotnie współpracował z zespołem TGD jako solista. W 2010 roku wziął udział w koncercie związanego z nagraniem najnowszej płyty zespołu: Liczy się każdy dzień (2011). Śpiewał czołówki w wersji polskiej wielu disney’owskich seriali: Kacze opowieści (stara wersja), Dzielny Agent Kaczor, Chip i Dale Brygada RR. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Bursztynowego Słowika na Festiwalu w Sopocie i trzykrotnym laureatem Fryderyków.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna, wikipedia.org
Foto: VictorStudio

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jan Kopeć: Pokażmy swoja siłę na obczyźnie – bądźmy na paradzie

Opublikowano

dnia

Autor:

Nasze narodowe święto w Chicago zbliża się wielkimi krokami – wywieśmy białoczerwone flagi już 2. maja a 4. maja przyjdźmy jak najliczniej na paradę, apeluje w studiu Radia Deon, Jan Kopeć z Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja. Wciąż bardzo potrzebni są wolontariusze, którzy zabezpieczą przemarsz 110 grup przez chicagowskie ulice.

„Mamy wszystko przygotowane, na 99%” mówi o pracy Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja Jan Kopeć, honorowy prezes Związku Klubów Polskich. „Mamy 110 grup maszerujących – bardzo nas to cieszy, że naprawdę możemy się pokazać tak liczną grupą w centrum Chicago”.

„Nie wstydźmy się polskiej flagi” apeluje nasz Gość.

Komitet Organizacyjny Parady 3 Maja wciąż pilnie poszukuje wolontariuszy. Potrzebni są młodzi, pełnoletni ludzie do zabezpieczenia przemarszu parady ulicami Chicago. Chętne osoby przejdą szkolenie by pełnić tą rolę i dostaną pomarańczowe koszulki ufundowane przez Montrose Deli.

Kontakt do naszego Gościa w sprawie wolontariuszy, to telefon 773 405 2514. W sprawach związanych z paradą można także dzwonić pod numer 773-992-0857, lub kontaktować się pod adresem mailowym info@polishparade.org.

A samej Paradzie Dnia Konstytucji 3-ga Maja będzie jak co roku towarzyszyć wiele ważnych wydarzeń. Pierwszym z nich będzie Koncert Konstytucyjny 28 kwietnia. „Tym koncertem zaczynamy ten nasz Tydzień Konstytucyjny” przypomina Jan Kopeć.

Na tym niezwykłym koncercie zabrzmi zarówno polska, jak i amerykańska muzyka ludowa i patriotyczna, w wykonaniu znakomitych Lira Singers i Lira Chamber Players.

Koncert ten zostanie wykonany dwukrotnie; 28 kwietnia o 3:30PM w kościele św. Franciszka Borgia (8033 W. Addison, Chicago, IL) i 5 maja o 5:00PM w kościele św. Cyryla i Metodego (608 Sobieski St, Lemont, IL)

Bilety kosztują 30 dolarów dla dorosłych i są bezpłatne dla duchownych, dzieci i studentów posiadających legitymację. Można nabyć online na stronie www.liraensemble.org lub przy wejściu.

Harmonogram wydarzeń:

20 kwietnia:

  • ostateczny termin przyjmowania prac plastycznych w ramach konkursu związanego z paradą

28 kwietnia:

  • godz. 3:30 p.m. – „Polish & Proud” Koncert Konstytucyjny LIRA Ensemble Kościół św. Fr. Borgia, 8033 W. Addison St. Chicago, IL 60634; organizator: Lira Ensemble & Związek Klubów Polskich w USA

2 maja:

  • godz. 10:00 a.m. – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki Ceremonia
  • godz. 12.00 a.m. – Podniesienie Polskiej Flagi, Uroczystości Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą Daley Plaza, Chicago, IL

3 maja:

  • Bankiet Stowarzyszenia Polsko-Amerykańskich Policjantów Allegra Banquets; organizator: Polish American Police Association,
  • Dzika Cycling in Celebration of Polish Constitution Day 2024 – Klasa Rowerowa Dzikiej z okazji Konstytucji 3 Maja. Wymagana rejestracja pod nr te. 773-230-8613; organizator: Dzika Fitness

4 maja:

  • godz. 8:30 a.m. Pre-Parade Brunch – Chicago Society – Hilton Chicago; organizator: Chicago Society
  • godz. 11:30 a.m. Parada Konstytucji 3 Maja, Chicago; Balbo/Columbus Drive
  • godz. 2:00 p.m – Chicago Chopin Foundation Grand Constitution Day Concert – Wielki Koncert Konstytucyjny, Ogród Chopina; przy 11 St. i Michigan Ave., Grand Park; organizator: Chicago Chopin Foundation

5 maja:

  • godz. 11:30 a.m. – Msza święta w intencji Ojczyzny i pokoju, St. J. Brebeuf; 8307 N. Harlem Ave, Niles, IL 60714; organizator: Polish National Alliance
  • godz. 2:00 p.m – Lunch z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja, Jolly Inn Banquets; 6501 W. Irving Park Rd., Chicago, IL 60641; Ewa Rumiński, tel. 773-742-1477 lub 3maj@usa.com

Kontakt do Komitetu Parady:
May 3rd Parade Committee, 5835 W. Diversey Ave, Chicago, IL 60639, info@polishparade.org, 773-992-0857

Bądźmy wszyscy na Paradzie Dnia Konstytucji 3-go Maja! – apeluje Jan Kopeć.

Źródło: polishparade
Foto: polishparade, lira Ensamble
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Agata Paleczny zaprasza na jubileuszowy spektakl Little Stars

Opublikowano

dnia

Autor:

Warsztaty Teatralne Little Stars już od 20 lat prezentują na polonijnych scenach bajkowe spektakle robione dla dzieci i przez dzieci. Wprowadzają najmłodszych w zaczarowany, kolorowy i rozśpiewany świat, rozwijając ich wyobraźnię i szlifując język polski. 28 kwietnia będziemy mogli zobaczyć kolejne wspaniałe widowisko, na które w studiu Radia Deon Chicago zaprasza Agaty Paleczny – reżyserka i aktorka oraz dyrektorka Little Stars.

„Trudno jest uwierzyć, że to 20 lat – ile dzieci się przewinęło przez ten czas przez teatr, ile spektakli zrobiliśmy” mówi Agata Paleczny, podkreślając, że choć teatr jest najtrudniejszą formą sztuki, to Warsztaty Teatralne Little Stars, wciąż trwają, dbając o najwyższy poziom swoich przedstawień.

Teatr łączy taniec, muzykę śpiew i słowo na scenie i jest „znakomitą ucztą dla wzroku” dla najmłodszych, zwraca uwagę nasz Gość.

Nowe przedstawienie, które rozpocznie obchody jubileuszu 20-lecia, „Bajkowy kalejdoskop” będzie rodzajem składanki wcześniejszych spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, prezentowanych na przestrzeni 20 lat ich działalności.

Tradycją warsztatów jest to, że to dzieci przede wszystkim tworzą spektakle i są głównymi aktorami, ale na scenę często zapraszani są także dorośli. W „Bajkowym kalejdoskopie” na scenie na chwilę pojawią się rodzice małych aktorów, zapowiada Agata Paleczny.

Aby przygotować spektakl z dziećmi potrzebna jest praca wielu osób, podkreśla nasz Gość.

Poza Agatą Paleczny, w czasie regularnych zajęć z dziećmi pracuje choreografka, Marzena Pol, a przez lata małych aktorów przygotowywała także Joanna Pawlina. Kostiumy przygotowuje Marylka Pawlina, a Piotr Kukuła pisze scenariusze przedstawień i teksty piosenek.

Poza samym spektaklem, 28 kwietnia w Copernicus Center odbędą się także wydarzenia towarzyszące, jak zapowiada nasz Gość. Będzie to wystawa plakatów, zdjęć i kostiumów pochodzących ze spektakli Warsztatów Teatralnych Little Stars, kiermasz książek, malowanie twarzy oraz wiele innych atrakcji.

Z dziećmi będą bawić się „Anioły” z Fundacji You Can Be My Angel.

Dziękując za wieloletnie wsparcie Fundacji Kopernikowskiej oraz Konsulatu RP w Chicago, Agata Paleczny podkreśla, że teatr „jest miejscem z polskim żywym językiem i pięknym polskim słowem”, dodając, że to właśnie jest kwintesencja działalności warsztatów.

„Dbamy o to i chcemy dbać dalej, by nasze dzieci mogły mówić po polsku”.

„Bajkowy kalejdoskop” jest bajkową podróżą, w którą zabiorą widza Wąsatka, Ogonka, Chrumchrumka i Zębatka –  cztery myszki mieszkające w teatrze od 20 lat. Przywołają wspomnienia zabawnych i śmiesznych scen, wzruszających momentów i ważnych przemyśleń.

Na scenie pojawią się pszczoły, motyle, arabskie księżniczki, latający dywan, smok wawelski, dzieciaki z podwórka, Kopciuszek, stary żółw, Czerwony Kapturek i nawet Krzyżacy spod Grunwaldu…

Spektakl „Bajkowy kalejdoskop” odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, o godz. 4:00 pm w Copernicus Center.

  • Reżyseria- Agata Paleczny
  • Scenariusz – Piotr Kukuła
  • Choreografia – Marzena Pol
  • Kostiumy – Marylka Pawlina
  • Muzykę do piosenek skomponowali – Agata Paleczny, Piotr Kucharski, Joanna Pawlina, Marek Lichota, Jan Zieńko, Janusz Pliwko, Sławomir Bielawiec

Projekt współfinansowany jest z funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Informacje i rezerwacje pod numerem tel.: 773-888-5108 lub adresem mailowym: NaszTeatrChicago@gmail.com. Bilety w cenie 20 dolarów można kupić online tutaj.

Serdecznie zapraszamy całe rodziny!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Warsztaty teatralne Little Stars
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Porywające „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” to głęboka modlitwa

Opublikowano

dnia

Autor:

W chicagowskich kościołach ponownie możemy usłyszeć niezwykłe „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi”. Wykonują go Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami. Do wysłuchania tego dzieła, w studiu Radia Deon zapraszają Piotr Pałka, kompozytor i Zbigniew Blicharz, dyrygent i organista.

Niedawno obchodziliśmy Niedzielę Miłosierdzia Bożego – święto ustanowione przez Jana Pawła II, które przypada na pierwszą niedzielę po Wielkanocy, kończąc Wielkanocną Oktawę. Z tej okazji ponownie w chicagowskich kościołach możemy wysłuchać „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w w Życiu Ludzi”, które wykonywane było jesienią zeszłego roku.

Muzykę do oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz. Ale ten wyjątkowy program słowno-muzyczny to nie tylko dzieło muzyczne a przede wszystkim piękna i wzniosła modlitwa, podkreśla jego kompozytor.

„Moim celem jako kompozytora było, żeby ten utwór, wszystkich którzy będą go słuchali, którzy będą uczestniczyli w nim, stał się dla nich też takim głębokim doświadczeniem duchowym.” zaznacza Piotr Pałka.

Zbigniew Blicharz poświęcił wiele czasu by wykonanie „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w w Życiu Ludzi” było tak wspaniałe, podobnie jak osoby występujące w chórze, które wykonały ogromną pracę, uważa kompozytor. I faktycznie artyści modlą się, wykonując oratorium.

Ważne jest aby rozumieć treść śpiewanego utworu, podkreśla Piotr Pałka. Czasem jakiś wykonawca może być lepszy technicznie, ale jeśli zabraknie mu osobistej refleksji w stosunku do utworu, to nie będzie autentyczny w swoim występie.

Zbigniew Blicharz

Zbigniew Blicharz przypomina, że Jan Paweł II prosił Polaków o to by głosili całemu światu Orędzie Miłosierdzia Bożego, które tak pięknie przekazała w swoim „Dzienniczku” Siostra Faustyna Kowalska.

„Oratorium jest taką pigułką, streszczeniem jakby całego Pisma Świętego. Zaczynamy od stwarzania, od pierwszych ludzi, kończymy na naszych błogosławionych i świętych”, wyjaśnia Zbigniew Blicharz. „Na końcu wybrzmi potężne Alleluja, ale wcześniej też Jezu ufam Tobie”.

W oratorium biorą udział znakomici artyści.

W „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w Życiu Ludzi” mogą także uczestniczyć osoby nie mówiące po polsku, ponieważ programowi towarzyszy tłumaczenie na j. angielski w postaci napisów, jak wyjaśnia Zbigniew Blicharz.

Program trwa 1 godzinę i 25 minut. W tym roku został wzbogacony o utwór „Alleluja”.

Kolejne wykonania odbędą się:

  • 20 kwietnia o godzinie 6.30PM, w kościele św. Stanisława Kostki – 1351 W Evergreen Ave., Chicago
  • 21 kwietnia o godzinie 5.00PM, w parafii św. Williama – 2600 N Sayre Ave, Chicago
  • 27 kwietnia o godzinie 6.00PM, w kościele Najświętszego Serca – 8245 W 111th St., Palos Hills

Na oratorium nie są sprzedawane bilety, ale organizatorzy gorąco proszą o dobrowolne donacje, ponieważ koszty występu są duże i parafie muszą dopłacać.

21 kwietnia będzie możliwość spotkania z Piotrem Pałką i uczestnictwa w mini warsztatach. Wszyscy chętni, zwłaszcza osoby związane z muzyką, są w tym celu proszeni o kontakt telefoniczny pod numer 773 616 9284.

 

Zródło: informacja własna
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu