Połącz się z nami

Ciekawostki

„Mamusiu, ja chcę, żebyś słuchała mnie oczami” Jak pomóc dzieciom w czasie kryzysu

Opublikowano

dnia

Kiedyś usłyszałam taką wypowiedź matki: Dziecko opowiadało o czymś, co wydawało się mało ważne, a ja byłam zajęta przygotowywaniem obiadu i nie patrzyłam na syna. W pewnym momencie powiedział do mnie: „Mamusiu, ale ja chcę, żebyś słuchała mnie oczami”.

Od tego, w jakim środowisku wzrasta młody człowiek, czego w czasie dojrzewania doświadcza, z jakimi ludźmi się spotka i jakie postawy i wartości będą oni prezentować wobec niego, może zależeć kształt jego dorosłego życia i sposób jego odniesień do samego siebie. Wszystkie zmiany zachodzące u dorastających  dzieci związane z dojrzewaniem fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym są niezmiernie trudne i nowe, budzą wiele pytań, wywołują lęk, niepewność, potrzebę rozmowy, rozwiania wątpliwości oraz przekonania, że młody człowiek jest osobą wartościową i kochaną. Bardzo ważny jest sposób komunikowania się z nastolatkiem, żeby pomóc mu przejść ten trudny okres.

Znajdź czas

REKLAMA REKLAMA

Nastolatek – już nie dziecko, ale jeszcze nie dorosły – pragnie być traktowany poważnie. Stąd dorośli, rozmawiając z młodym człowiekiem, powinni wczuć się w jego przeżycia, punkt widzenia, sposób myślenia i pozwolić mu swobodnie wyrazić swoje myśli. Dla właściwego komunikowania się ważne jest, żeby w trakcie rozmowy utrzymywać z rozmówcą kontakt wzrokowy, nie uciekać wzrokiem.  Jeśli nawet wydaje się nam, że temat jest mało ważny, to sam fakt, że nasz nastolatek chce pogadać, jest istotny. Lepiej odłożyć swoje zajęcia na później i poświęcić swoją uwagę dziecku. Jeśli nie można przerwać wykonywanej czynności, to można powiedzieć: „Bardzo chętnie z tobą porozmawiam, jak skończę, bo robię coś bardzo pilnego” i ustalić wspólnie termin, a może nawet miejsce rozmowy.  Jeśli już rozmawiamy z naszym nastoletnim dzieckiem, to uważnie go słuchajmy, unikajmy moralizatorstwa, wypowiedzi typu: „Ja w twoim wieku”, porównywania dziecka z innymi osobami, np. rodzeństwem, kolegami mającymi lepsze wyniki w nauce: „Inni to mogli się nauczyć i dostać lepszą ocenę od ciebie, a ty?”, lub przyrównywania jego postępowania do drugiego rodzica, np.: „Jesteś taki pyskaty jak twój ojciec”.

Nazywaj emocje

Warto w rozmowie pytać nastolatka o jego spostrzeżenia, opinie, punkt widzenia. Wtedy łatwiej zrozumiemy jego sposób myślenia i możemy od razu skorygować błędy. Pamiętajmy, że osądy nastolatków są „czarno-białe”. Można w rozmowie krótko streścić stanowisko dziecka, a potem zaproponować: „Spróbuj to zobaczyć w ten sposób, bo mnie się wydaje, że…”. W rozmowie należy bacznie przyglądać się emocjom rozmówcy, pytać o to, co przeżywa. Niejednokrotnie dorastający młodzi ludzie mają problem ze zdefiniowaniem swojego stanu emocjonalnego, nie rozumieją i nie potrafią nazwać tego, co się w nich dzieje. Warto pomóc zrozumieć kłębiące się w ich wnętrzu emocje. Można powiedzieć: „Widzę, że cię to poruszyło” albo zapytać: „Czemu się złościsz? Dlaczego jesteś dziś smutny? Co cię tak ucieszyło?”. Rodzice często skarżą się na ambiwalentne emocje nastolatków, którzy są niecierpliwi, łatwo wybuchają, bywają płaczliwi lub wręcz z nieuzasadnionego powodu wesołkowaci, obrażają się nie wiadomo dlaczego.

Nie zniechęcaj się

Rodzice pytają: „Jak dotrzeć do nastoletniego dziecka?”. Przede wszystkim pamiętać o dostarczaniu argumentów i nie wydawać bezwzględnych zakazów i nakazów. Jeśli chcemy wydać zakaz, to należy podać przyczynę.

 

Jeśli chcemy, by nastolatek zrobił coś w określony sposób, należy wytłumaczyć, dlaczego, a nie skwitować stwierdzeniem: „Bo tak”.  Nie można wprowadzać nastolatka w poczucie winy, mówiąc: „To ja się tak poświęcam dla ciebie, a ty co?”. Jeśli chcemy skrytykować jakieś zachowanie czy działanie nastolatka, należy pamiętać, że krytykujemy i oceniamy czyn, a nie osobę nastolatka. Mówimy: „Nie podoba mi się sposób, w jaki zwracasz się do mnie”, a nie mówimy: „To ja haruję dla ciebie, a ty tak mi się odwdzięczasz i wrzeszczysz na mnie!”. Nie stosujemy uogólnień, mówimy: „Nie podoba mi się, że zwlekasz z odrabianiem lekcji do późnego wieczora”, a nie mówimy: „Ty w ogóle nie potrafisz sobie zorganizować czasu”.  Jeśli pragniemy mieć dobre kontakty z nastolatkami, to nie należy zrażać się niepowodzeniami, lecz ciągle podejmować na nowo naukę słuchania i mówienia sercem i oczami. Najważniejsze w komunikacji z dorastającym dzieckiem są: postawa miłości i akceptacja jego osoby, próba zrozumienia oraz cierpliwa obecność dorosłego. Miłość i wyrozumiałość rodziców (ale nie pobłażliwość) pozwoli nastolatkom na wyciszenie skrajnych emocji, tendencji do negowania wszystkich i wszystkiego oraz uczenia się bardziej zrównoważonych reakcji. Sami rodzice i nauczyciele przez swój osobisty przykład są najlepszymi wzorcami zachowań dla dorastających młodych ludzi.

Źródło: deon.pl
Foto: shutterstock.com

 

News Chicago

Dni Świstaka w Woodstock: filmy, wycieczki i imprezy. Co gryzoń powie o zimie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Woodstock obchodzi 30. rocznicę premiery filmu „Dzień Świstaka”, który kręcono głównie w mieście i na Historycznym Placu Woodstock. Zachowując klimat filmu, miasto ma nadzieję, że tegoroczny festiwal związany z kultową komedią będzie wyglądał podobnie do poprzednich. Sprawdź harmonogram wydarzeń.

Podobnie jak w filmie, w którym prezenter pogody utknął w pętli, przeżywając ten sam dzień, osoby zaangażowane w festiwal starają się zachować podobny klimat, zapowiedział Rick Bellairs, przewodniczący Woodstock Groundhog Days.

Na przykład uroczystości często obejmują wizyty osób, które brały udział w tworzeniu filmu i historii. Według strony internetowej Groundhog Days, w tym roku będzie to Danny Rubin, współautor scenariusza, którego stworzył z Haroldem Ramisem.

Woodstock zapoczątkował coroczną tradycję obchodzenia Dnia Świstaka 2 lutego, organizując weekend pełen uroczystości, po nakręceniu filmu w 1992 roku. Pierwotnie obchodziło ją tylko kilka osób. Ale z biegiem lat obchody rozrosły się do pełnego festiwalu z prawie dwudziestoma wydarzeniami w ciągu pięciu dni.

REKLAMA REKLAMA

Niektóre z tych wydarzeń to zdobycie maskotki Woodstock Willie i wizyta prawdziwego świstaka podczas ceremonii prognozowania.

Jednym z bardziej popularnych wydarzeń weekendowych jest kilka pieszych wycieczek, które prowadzą ludzi przez miasto do ważnych miejsc z filmu. Najpopularniejszym z tych miejsc jest kałuża, do której Bill Murray wchodzi kilka razy.

Oczywiście film będzie również wyświetlany wiele razy w ciągu festiwalu.

Uroczystości rozpoczną się wieczorem w środę, 1 lutego, i potrwają do popołudnia w niedzielę, 5 lutego. W czwartek, 2 lutego, który jest oficjalnym Dniem Świstaka, miasto przeprowadzi prognozę dotyczącą świstaka, aby określić, czy zima będzie jeszcze trwała sześć tygodni.

Harmonogram Dni Świstaka

Środa, 1 lutego:

 • 3:15PM: Opowieść o Świstaku w Woodstock Opera House, 121 W. Van Buren St.
 • 6:00PM: Powitanie Świstaka w Operze
 • 6:15PM: Ciekawostki o świstaku w Operze
 • 7:00PM: Projekcja filmu „Dzień Świstaka” w kinie Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre, 209 Main St.

Czwartek, 2 lutego: Dzień Świstaka

 • 7 rano: Prognoza Dnia Świstaka na historycznym placu Woodstock
 • 7:30AM: Drink za pokój na świecie w Public House of Woodstock, 101 N. Johnson St.
 • 7:30AM do 9:30AM: „Oficjalne” śniadanie z okazji Dnia Świstaka w Woodstock Moose Lodge 1329, 406 Clay St.
 • 10:00AM: Piesza wycieczka po miejscach filmowania, rozpoczynająca się w Operze Woodstock
 • 12:00PM: Pokaz filmu „Dzień Świstaka” w Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre
 • 2:00PM: Spotkanie ze scenarzystą „Dnia Świstaka” Dannym Rubinem w Woodstock Opera House
 • 5:00PM do 8:00PM: Wine with Willie w Stage Left Cafe, 125 W. Calhoun St.

Piątek, 3 lutego:

 • Do 5:00PM: Pamiątki i wspomnienia z filmu „Dzień Świstaka” w Bibliotece Publicznej Woodstock, 414 W. Judd St.
 • 5:00PM do 9:00PM: Pop-Up Bar Dni Świstaka w Stage Left Cafe
 • 6:00PM: Taniec z okazji Dnia Świstaka w Woodstock Moose Lodge 1329

Sobota, 4 lutego:

 • 10.00AM: Pokaz filmu „Dzień Świstaka” w Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre
 • 12:00PM: Turniej worków z okazji Dnia Świstaka w Ortmann’s Red Iron Tavern, 101 E. Church St.
 • 1:00PM: Piesza wycieczka po miejscach filmowania, początek w Operze Woodstock
 • 4:00PM: Bingo z okazji Dnia Świstaka w Woodstock Moose Lodge 1329
 • 6:00PM do 10:00PM: Dzień świstaka w pub Crawl na historycznym placu Woodstock

Niedziela, 5 lutego:

 • 8.00 do 8:30AM: Dzień świstaka Śniadanie Pancake w Woodstock Moose Lodge 1329
 • 10:00AM: Projekcja filmu „Dzień Świstaka” w Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre
 • 1:00PM: Piesza wycieczka po miejscach filmowania, początek w Operze Woodstock

 

Odwiedź stronę woodstockgroundhog.org, aby uzyskać szczegółowe informacje.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Wodstock Groundhog
Czytaj dalej

News Chicago

Wystawa Muzeum Nauki i Techniki na liście top 10 w USA. Stwórz swoją figurkę z plastiku

Opublikowano

dnia

Autor:

Lonely Planet wybrało 10 najlepszych amerykańskich wystaw do zobaczenia w tym roku. Na drugim miejscu na liście znalazła się oferta muzeum w Chicago. Jest nią niedawno otworzona w Muzeum Nauki i Techniki „Mold-A-Rama: Molded for the Future”.

„Po części nostalgiczna podróż, po części cud inżynierii, ta wystawa w Muzeum Nauki i Techniki w Chicago jest osobliwym spojrzeniem na radość płynącą z topienia i kształtowania plastiku” – napisał portal podróżniczy o swoim drugim wyborze.

Maszyny Mold-A-Rama od dawna są prezentowane w chicagowskich muzeach, a Muzeum Nauki i Techniki MSI poświęciło całą wystawę nostalgicznym gadżetom, które wyrabiają plastikowe pamiątki.

Wystawa prezentuje „kolekcję popularnych, rzadkich i eksperymentalnych pamiątek z przeszłości Mold-A-Rama z ich dziwacznymi kolorami, wzorami i – oczywiście – charakterystycznym zapachem”, według strony internetowej muzeum.

REKLAMA REKLAMA

W zamian za 3 USD lub 5 USD maszyny Mold-A-Rama łączą plastik w figurki w ciągu kilku minut. Muzeum podkreśla, że urządzenia w stylu retro wyprodukowały setki kolekcjonerskich nowości przez ponad 60 lat.

Odwiedzający mogą zaopatrzyć się w przedmioty tworzone na kilku maszynach zainstalowanych na terenie wystawy i muzeum.

Wystawa jest czynna do końca 2023 roku na niższym poziomie muzeum. Muzeum jest otwarte od 9:30AM do 4:00PM, codziennie pod adresem 5700 S. DuSable Lake Shore Dr.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Rzadka okultacja Księżyca czeka nas w poniedziałek. Spójrzcie w niebo wieczorem

Opublikowano

dnia

Autor:

Rzadkie zaćmienie Marsa przez Księżyc nastąpi 30 stycznia. Planeta zniknie z naszego pola widzenia bezpośrednio za lewą stroną Księżyca i pojawi się ponownie godzinę później po przeciwnej stronie. Jeśli tylko niebo będzie czyste, wyjdź z domu i ciesz się spektaklem.

Zjawisko będzie widoczne głównie w południowej części Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Ameryce Środkowej, północno-zachodniej części Ameryki Południowej i większości Karaibów.

Mars zniknie na niebie Los Angeles o 8:36PM PST, a następnie pojawi się ponownie po drugiej stronie księżyca o 9:30PM PST. Godzina ta będzie późniejsza dla obszarów położonych dalej na wschód.

Będzie to tzw. okultacja Księżyca.

Ostatni raz miała miejsce 7 grudnia, co zapowiadaliśmy tutaj. Rzadko zdarza się, aby dwie takie okultacje miały miejsce w okresie krótszym niż dwa miesiące w nocy.

REKLAMA REKLAMA

Następna okultacja Marsa widoczna na większości obszaru Stanów Zjednoczonych będzie miała miejsce 13 stycznia 2025 r.

Powodem, dla którego widzimy je rzadziej niż całkowite zaćmienie, które występuje w dowolnym miejscu średnio około 375 lat, jest to, że okultacja jest widoczna w różnych częściach świata. Czasami także w dzień, co sprawia, że nie można jej zaobserwować.

Oglądanie zjawiska bez ochrony oczu jest bezpieczne. Jeśli masz lornetkę, może ona poprawić i powiększyć widok Marsa i Księżyca.

Obserwatorium Griffith przeprowadzi w poniedziałek transmisję online na żywo z zakrycia Marsa przez Księżyc. Kliknij tutaj, aby dołączyć do dyskusji.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/m-gucci
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu