Połącz się z nami

Kościół

Archidiecezja Chicago oskarża parafian o przywłaszczenie kościelnych przedmiotów. Wartośc 100 tysięcy dolarów

Opublikowano

dnia

Archidiecezja Chicago złożyła pozew przeciwko trzem parafianom należącym do kościoła Matki Bożej Góry Karmel w Melrose Park na przedmieściach Chicago. Chodzi o kradzież cennej sutanny oraz biżuterii z ołtarza kościoła. Wartość skradzionych przedmiotów oszacowana jest na ponad 100 tysięcy dolarów. Do kradzieży miało dojść w roku 2013. Oskarżeni nie przyznają się do winy. To część poważniejszego sporu między parafią a trzema parafianami.

Pozew został złożony w środę 13 maja w sądzie powiatu Cook i dotyczy trzech parafian, którzy zdaniem adwokatów zabrali i przetrzymują w nieznanym miejscu cenne przedmioty należące do parafii. Reprezentujący oskarżonych adwokat uspokaja i twierdzi, że przedmioty znajdują się w bezpiecznym miejscu. Sprawa jest częścią większego sporu, między parafia a parafianami. Sami oskarżeni twierdzą, że nic złego nie zrobili tylko walczą o swoje. O sporze nie chcą się wypowiedać. Przedstawiciele parafii także nie chcą komentowac tej sprawy.

Przywłaszczonymi przedmiotami jest dwanaście 14 karatowych łańcuchów, pięć złotych krzyży, korona i kamienie szlachetne. Ponadto pozew dotyczy również sukni z 1940 roku. Szacuje się, że całość warta jest przeszło 100 tysięcy dolarów. Archidiecezja Chicago zdecydowała się wystąpic na śnieżke prawną, aby odzyskać skradzione przedmioty, które są własnością parafii w Melrose Park na przedmieściach Chicago.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/ Oleg Sidorenko

Kościół

Wiedeń: Kalendarz adwentowy – O nadziei słowami Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

Od trzech lat katolickie Radio Droga z Wiednia prezentuje na swojej stronie internetowej (www.radiodtoga.net) kalendarz adwentowy – nieodzowny element Adwentu zakorzeniony w tutejszej tradycji. Jego odmienna od zwyczajowych kalendarzy forma ma na celu przekazywać wartościowe treści.

W ubiegłym roku zaprezentowano »poetyckie okienka«, które poświęcone były współczesnej twórczości poetyckiej sióstr zakonnych i kapłanów polskich. Tematem przewodnim tegorocznych 24 okienek jest »nadzieja«, nierozerwalnie związana z czasem Adwentu.

Wielkim głosicielem nadziei był św. Jan Paweł II. W książce „Przekroczyć próg nadziei” określił siebie jako »człowieka nadziei«:

„Papież, który jest świadkiem Chrystusa i szafarzem Dobrej Nowiny, jest przez to samo człowiekiem radości i człowiekiem nadziei, człowiekiem tej podstawowej afirmacji wartości istnienia, wartości stworzenia i nadziei życia wiecznego.“

W I Niedzielę Adwentu w 2003 r. Jan Paweł II. mówił podczas rozważania przed modlitwą »Anioł Pański« o nadziei w czasie oczekiwania na przyjście Chrystusa: „Przygotować się na Jego narodziny oznacza obudzić w sobie i w całym świecie nadzieję na pokój. Przede wszystkim pokój w sercach, który buduje się zapominając urazy i uwalniając się od mściwości i wszelkiego rodzaju egoizmu.“

Zaznaczył wtedy jak bardzo świat tego pokoju potrzebuje: „Z głębokim bólem myślę w szczególności o niedawnych aktach przemocy na Bliskim Wschodzie i na kontynencie afrykańskim, jak również o tych, które na co dzień odnotowują dzienniki w tak wielu innych częściach ziemi. Ponawiam mój apel do przywódców wielkich religii: połączmy siły, wzywając do niestosowania przemocy, do przebaczenia i pojednania!“

Słowa te, wypowiedziane trzy dekady temu, zupełnie nie straciły na aktualności!

To właśnie ciągle aktualne i głębokie w wymowie cytaty z homilii, przemówień czy adhortacji św. Jana Pawła II, »człowieka wytrwałej i odważnej nadziei«, będą treścią kalendarza adwentowego 2023 przygotowanego przez Radio Droga.

»Okienka nadziei« mają zarówno podnieść na duchu, dodać odwagi do stawiania czoła przeciwnościom i wyzwaniom, jak i zachęcić czytelników do wyciszenia i refleksji, aby ten czas odnowy duchowej, jakim jest Adwent, dobrze wykorzystać na przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia.

Kalendarz adwentowy dostępny jest na stronie Radia Droga.

Autor: Joanna Łukaszuk-Ritter
Foto: Radio Droga
Czytaj dalej

Kościół

„Oratorium o Bożym Miłosierdziu w życiu ludzi” wysłuchamy w Sanktuarium św. Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

Organizatorzy koncertu serdecznie zapraszają do wysłuchania „Oratorium o Bożym Miłosierdziu w życiu ludzi” w najbliższą niedzielę, 3 grudnia, w Sanktuarium św. Jana Pawła II, znajdującym się przy 116 Hilton Street w Willow Springs.

Program słowno-muzyczny przedstawi Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard wraz z chórem Paderewski Symphony Orchestra, orkiestrą symfoniczną, uznanymi solistami i recytatorami.

Muzykę do Oratorium skomponował Piotr Pałka, słowa napisał ks. Zygmunt Ostrowski, a rolę dyrygenta objął Zbigniew Blicharz.

Ostatnie wykonanie programu będzie miało miejsce 17 grudnia w Parafii Św. Józefa Robotnika w Wheeling.

Chór Parafialny im. św. Jana Pawła II z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Lombard zaprasza do swojego grona wszystkich, którzy lubią śpiew, chcą doświadczyć czym jest piękno muzyki kościelnej oraz popracować nad swoim warsztatem wokalnym.

Próby Chóru odbywają się w środy o godz. 7:30pm w Centrum Pastoralnym. Osoby, które chcą zapisać się do chóru, proszone są o kontakt z p. organistą Zbigniewem Blicharzem: (773)616-9284.

Opiekę duchową nad chórem sprawuje ks. Andrzej Maślejak, proboszcz.

 

Źródło: Polish Consulate in Chicago, milosierdzie.us
Foto: milosierdzie.us
Czytaj dalej

Kościół

George Weigel: Kościół musi być kontrkulturą do współczesnych zagrożeń

Opublikowano

dnia

Autor:

To Karol Wojtyła tuż po Soborze Watykańskim II widział zagrożenia dla cywilizacji, wówczas trudne do wyobrażenia – mówi George Weigel, filozof i teolog, biograf św. Jana Pawła II. Na uniwersytecie Angelicum w Rzymie amerykański badacz wygłosił prelekcję pt. „Jan Paweł II, prymat kultury a współczesne wojny kulturowe”. Był to trzeci w tym roku akademickim wykład organizowany przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II.

W swym wystąpieniu George Weigel, reprezentujący Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie, odwoływał się do encykliki papieża Polaka „Centesimus Annus”. Biograf św. Jana Pawła II podkreślił, że ten dokument wydany na początku lat 90. odnosił się do przełomu roku 1989.

„To, co stało się w kolejnej dekadzie to rewolucja sumienia, która przeszła przez Europę Środkowo-Wschodnią i umożliwiła pokojową rewolucję roku 1989 i upadek europejskiego komunizmu. Rewolucja ducha rozbiła imperium, które zmonopolizowało materialną władzę w tej części świata od 1945 roku” – zaznaczył George Weigel.

Amerykański teolog i filozof obszernie przeanalizował również pojęcie wojen kulturowych. Jak zauważył, świeżo upieczony kardynał Karol Wojtyła, mający już doświadczenie Soboru Watykańskiego II, trafnie diagnozował potrzebę obrony antropologii chrześcijańskiej przed zagrożeniem w postaci ataku i destrukcji pojęcia „natury ludzkiej”.

George Weigel przypomniał treść jednego z listów, wysłanych przez ówczesnego metropolitę krakowskiego do swego przyjaciela, jezuity Henriego de Lubaca.

„Zło naszych czasów polega przede wszystkim na pewnego rodzaju degradacji, czy wręcz ścieraniu na proch, fundamentalnej wyjątkowości każdej osoby ludzkiej. To zło przejawia się w znacznie większym stopniu w porządku metafizycznym niż w porządku moralnym. Takiej dezintegracji, będącej niekiedy zaplanowanym celem ideologii ateistycznych, musimy przeciwstawić się nie tyle sterylnymi polemikami, ile pewną «rekapitulacją» nienaruszonej tajemnicy osoby” – pisał w 1968 roku kardynał Wojtyła.

George Weigel nazwał tę analizę przyszłego papieża niezwykle cenną. Jak jednak stwierdził, choć ateistyczna ideologia, jaką był komunizm, została pokonana, to następnie pojawiły się inne ryzyka.

„Dzisiejsze zagrożenia dla ludzkiej natury są niemal niezliczone. Jeśli mają ze sobą coś wspólnego, to jest to zakwestionowanie niezbywalnej godności ludzkiej i nieskończonej wartości każdego ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. To jest to, czego kultura śmierci, nazwana tak przez Jana Pawła II w „Evangelium vitae” z 1995 roku, odmawia nienarodzonym, starszym i poważnie niepełnosprawnym” – wyliczał George Weigel.

Biograf papieża zaznaczył, że obecnie to podejście widać w działaniach Hamasu i jego zwolenników wobec Izraela, Władimira Putina wobec Ukraińców i Xi Jinpinga prześladującego chrześcijan i dopuszczającego się ludobójstwa na Ujgurach.

„W obliczu tego ataku na humanum i powodowanego przezeń ogromnego cierpienia, Kościół jako kultura nie ma innego wyjścia, jak tylko być kontrkulturą. Być kulturą reformującą kontrkulturę, która oferuje ludzkości szlachetniejsze spojrzenie na samą siebie poprzez ewangelię” – podsumował George Weigel.

Tzw. wykłady Janopawłowe wygłaszane przez naukowców i intelektualistów z całego świata to comiesięczna inicjatywa Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. Prelekcje są organizowane na wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, będącej Alma Mater Karola Wojtyły.

Celem cyklu „JP2 Lectures” jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata, która za punkt odniesienia bierze życie i myśl Jana Pawła II.

Autor: Karol Darmoros
Foto: YouTube, wikimedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu