Wiara i życie
Nawrócenie
Jeśli Ignacy mówi o grzechu, to chyba też powie coś o nawróceniu. Na czym ono polega w logice Ćwiczeń duchownych?
Ćwiczenie duchowne odprawia się w celu przezwyciężenia samego siebie i do uporządkowania swego życia (21). Trzeba więc najpierw uwolnić się od wszelkich nieuporządkowanych przywiązań. Dlatego I Tydzień jest tak ważny nie tylko dlatego, że rozważa się w nim historyczne fakty grzechu i zbawienia, ale przede wszystkim dlatego, że w nim rekolektant decyduje o swojej woli zerwania z grzechem. Jedyną racją takiej decyzji jest miłość. Wobec Chrystusa wiszącego i obecnego na krzyżu nie można pozostać obojętnym. Jego miłość wzywa do tego, by dać odpowiedź miłości. Prawdziwa miłość to przecież dialog. Dlatego swoją nieobojętność rekolektant wyraża w pytaniach, jakie sam sobie stawia, patrząc na ukrzyżowanego Jezusa: Co uczyniłem dla Chrystusa? Co czynię dla Chrystusa? Co powinienem uczynić dla Chrystusa? (53).
Bóg zwraca się do człowieka z miłością i oczekuje odpowiedzi miłości. Taką pierwszą odpowiedzią będzie ta z I Tygodnia Ćwiczeń, a jest nią nawrócenie. Ignacjańska teologia nawrócenia jest mocno zakorzeniona w Biblii. Oznacza szukanie Królestwa Bożego i wyraża gotowość ustawiania swego życia według zasad Nowego Prawa, czyli życia opartego na prawie miłości. Nawrócić się, to wrócić do Boga i przyjąć wymagania, jakie On nakłada na człowieka. Odpowiedź dana Bogu, który zaprasza do głębszej zażyłości z Nim, popycha człowieka do zrewidowania swoich sądów i do dostosowania ich do sądu Bożego. Szukanie odpowiedzi na Boże wołanie jest przyjęciem zaproszenia do głębszej zażyłości z Nim, a to z kolei popycha do odczucia nieporządku we własnych uczuciach i działaniach, do poznania świata, to znaczy do poznania i odrzucenia tego wszystkiego co Bogiem nie jest i do Boga nie prowadzi.
O tym czym jest grzech uczy się Ignacy od samego Boga. W Biblii odnajduje osąd Boga o grzechu. Wśród wielu przykładów wybiera trzy: grzech aniołów, grzech Adama i Ewy oraz grzech człowieka, który za jeden grzech śmiertelny poszedł do piekła (50-52). Te trzy grzechy to nie są tylko trzy przykłady z historii. One mają pomóc rekolektantowi lepiej dostrzec swoją sytuację jako grzesznika. Z nich ma się uczyć ciężkości własnego grzechu jako buntu przeciwko Bogu. Dla Ignacego grzech będzie zawsze nieporządkiem wprowadzonym przez człowieka w Boży plan. Będzie więc niewdzięcznością stworzenia wobec miłości Stwórcy. Dlatego zgrzeszyć to nic innego jak zburzyć to, co Bóg w swojej dobroci uczynił dla człowieka. Natomiast nawrócić się to uznać swoją sytuację – grzesznika i wprowadzić, przy pomocy łaski Bożej, porządek w swoje uczucia i działania.
Znając już szpetność i złość własnych grzechów z jednej, a miłosierdzie Boże z drugiej strony, rekolektant może przy pomocy łaski Bożej szukać sposobu zwyciężania grzechu oraz wszelkich nieuporządkowanych uczuć i działań. Właśnie w tym celu każe mu Ignacy prosić Panią naszą, Chrystusa i Boga Ojca o wewnętrzne odczucie i poznanie swych grzechów, o odczucie nieładu swych czynów i o poznanie świata, czyli tego wszystkiego, co przeciwstawia się Bogu (63). Ma prosić o tę łaskę, by przy jej pomocy móc odwrócić się od grzechu. Aby móc z obojętnością wyruszyć na poszukiwanie woli Bożej, rekolektant musi w I Tygodniu stać się nieobojętnym wobec grzechu, czyli wobec zła, które jest na świecie i w nim. Musi uporządkować wszystkie swoje działania i uczucia. Musi się nawrócić.
Ojciec Jerzy Sermak, Jezuita
Świeta i Nowy Rok
Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi
Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.
Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.
Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia – 9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.
W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.
Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.
16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.
Źródło:wikipedia
Foto:YouTube
News USA
W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada
Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.
„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.
Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.
„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.
Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“
Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.
Autor: Marek Krzysztofiak SJ
Źródło: RV
Foto: YouTube
Adwent
Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines
Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.
Obchody, które rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.
„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.
Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.
Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.
Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.
Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.
Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.
Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia
-
News USA4 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago4 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA3 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News USA3 tygodnie temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago4 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj
-
News USA4 tygodnie temu
McDonald’s zmienia dostawcę cebuli. W kanapkach Quarter Pounder były bakterie E. coli
-
News USA4 tygodnie temu
Zacięty wyścig prezydencki: Harris traci, Trump zyskuje. Kto zatriumfuje na finiszu?