Polonia Amerykańska
Pierwsza w USA wystawa polskiego fotografa uczci Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego w Chicago
Skarbnik Powiatu Cook Maria Pappas, we współpracy ze Związkiem Klubów Polskich w USA, zaprasza na wyjątkowe wydarzenie z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego. W jego ramach po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych zaprezentowana zostanie wystawa fotografii „Różne Oblicza Solidarności” autorstwa uznanego polskiego fotoreportera Wiesława Dębickiego.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek, 10 października o godz. 11:00AM w Biurze Skarbnika Powiatu Cook, przy 118 N. Clark St., pokój 112, Chicago, IL. W wydarzeniu wezmą udział m.in. przedstawiciele Związku Klubów Polskich, zastępcy konsulów generalnych RP oraz liczni goście honorowi z Polski i chicagowskiej Polonii.
Wystawa, wypożyczona z Muzeum Solidarności w Polsce, przedstawia poruszające obrazy jednego z najważniejszych ruchów społecznych XX wieku. Solidarność – powstała 45 lat temu w wyniku strajku w Stoczni Gdańskiej – stała się symbolem walki o godność, prawa pracownicze i wolność.
Fotografie Wiesława Dębickiego ukazują ludzkie twarze i emocje, które kryją się za wielką historią. To pierwsza prezentacja jego prac poza granicami Polski.
„Amerykanie polskiego pochodzenia pomogli ukształtować samo serce i duszę Chicago” – powiedziała Maria Pappas.
„Ich wkład – od budowania naszych dzielnic po rozwój naszej kultury, biznesu i życia publicznego – jest wpleciony w tkankę naszego miasta. Obchodząc Miesiąc Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego, to zaszczyt oddać hołd sile, odporności i niezłomnemu duchowi ruchu Solidarności i społeczności polskiej w kraju i za granicą”.
W ramach uroczystości Skarbnik Maria Pappas uhonoruje wybitnych przedstawicieli polskiej i polonijnej społeczności za ich zasługi dla rozwoju życia społecznego, kulturalnego i obywatelskiego Powiatu Cook.
Wśród wyróżnionych osób znaleźli się:
- Kazimierz Kimso – lider związku zawodowego „Solidarność”,
- dr Tomasz Wójcik – były poseł na Sejm RP,
- Andrzej Janusz Jerie – dziennikarz i producent filmowy,
- Kinga Modjeska – dyrektor generalna Teatru Scena Polonia,
- Monica Lebensztejn – dyrektorka Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży,
- Marianna Mosz – królowa Parady Konstytucji 3-Maja 2023 roku.
Wydarzenie ma na celu nie tylko uczczenie bogatego dziedzictwa Polonii, ale także przypomnienie o uniwersalnym przesłaniu Solidarności – o sile wspólnoty, wolności i ludzkiej godności.

News Chicago
„Hamilton” wraca do Chicago! Bilety na wiosenne spektakle będą w sprzedaży już dziś
Broadway in Chicago ogłosił, że bilety na wiosenną serię musicalu „Hamilton” w 2026 roku trafią do sprzedaży w środę. Jeśli historia poprzedniego, trzyletniego tournée tego nagrodzonego Tony fenomenu jest jakimkolwiek wskaźnikiem, widzowie powinni przygotować się na ogromne zainteresowanie i błyskawiczną sprzedaż.
Musical będzie grany w CIBC Theatre w śródmieściu Chicago od 4 marca do 26 kwietnia 2026 roku. Ceny biletów zaczynają się od 40 dolarów, a kończą na 159 dolarach. Najbardziej pożądane miejsca w pierwszych rzędach będzie można kupić za 183 dolary.
Tradycyjnie odbędzie się również losowanie 40 biletów na każde przedstawienie w cenie 10 dolarów. Szczegóły dotyczące zasad loterii zostaną ogłoszone wkrótce, ale oczekuje się, że – jak wcześniej – będzie ona dostępna za pośrednictwem aplikacji mobilnej „Hamilton”.
Chicago było jednym z pierwszych miast, które gościły trasę tego musicalu i stało się dla niej rekordowym przystankiem: spektakl był grany w CIBC Theatre przez trzy lata, gromadząc ponad 2,6 miliona widzów podczas 1341 przedstawień – więcej niż oryginalna produkcja na Broadwayu.
Z librettem i tekstami autorstwa Lin-Manuela Mirandy, musical oparty jest na uznanej biografii Rona Chernowa o Aleksandrze Hamiltonie – jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych.
To dynamiczne połączenie hip-hopu, jazzu i R&B z historią i polityką XVIII wieku zdobyło rekordowe 16 nominacji do nagród Tony, z czego 11 wygrało, a także otrzymało Nagrodę Grammy i Nagrodę Pulitzera w dziedzinie dramatu.
Obsada nowej produkcji w Chicago nie została jeszcze ogłoszona. Bilety można kupić tutaj.
Źródło: WBEZ
Foto: Broadway in Chicago
News Chicago
„HELL’S KITCHEN” – muzyczny ogień Alicii Keys rozpala Broadway!
“HELL’S KITCHEN” – elektryzujący musical autorstwa Alicii Keys, 17-krotnej laureatki nagrody Grammy, to poruszająca, pełna energii opowieść o dorastaniu, miłości, muzyce i poszukiwaniu własnego głosu. Całość inspirowana jest życiem, dźwiękami i rytmem Nowego Jorku. Na deskach Chicago spektakl będzie grany do końca miesiąca.
W centrum historii jest Ali – siedemnastoletnia dziewczyna z sercem bijącym w rytmie marzeń. Szuka wolności, pasji i swojego miejsca w świecie. Na jej drodze pojawi się muzyczny mentor, rodzina pełna emocji i dzielnica, która – choć twarda – uczy odwagi, siły i wiary w siebie.
“HELL’S KITCHEN” to coś więcej niż musical – to doświadczenie, które porywa widza z fotela i zostaje w nim na długo po opuszczeniu teatru. Muzyka, będąca mieszanką największych hitów Keys i zupełnie nowych utworów napisanych specjalnie na potrzeby spektaklu, pulsuje w rytmie emocji, tańca i życia. To ścieżka dźwiękowa o miłości, buncie i dojrzewaniu – uniwersalna i głęboko osobista zarazem.
Krytycy The New York Times okrzyknęli produkcję „ekscytującą od pierwszej do ostatniej minuty – nie do przegapienia!”
Za reżyserię odpowiada Michael Greif, czterokrotnie nominowany do nagrody Tony („Rent”, „Dear Evan Hansen”, „The Notebook”), a choreografię stworzyła Camille A. Brown, również czterokrotna nominowana do tej nagrody. Libretto napisał Kristoffer Diaz, finalista Nagrody Pulitzera, a muzykę skomponowała sama Alicia Keys.
Poczuj energię, pasję i moc nowojorskich ulic. Doświadcz miejsca, gdzie rodzą się marzenia – “HELL’S KITCHEN”.
Szczegóły spektaklu
Miejsce: James M. Nederlander Theatre
Daty: 11–30 listopada 2025 r.
Czas trwania: 2 godziny i 35 minut (z jedną przerwą)
Zalecany wiek: od 8 lat
Bilety są do nabycia tutaj

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
News Chicago
Wspaniała “Carmina Burana” na deskach Chicago – potęga fortuny, głos ludzkości
Tylko przez trzy wyjątkowe wieczory maestro Enrique Mazzola poprowadzi Orkiestrę i Chór Opery Lyric w monumentalnym dziele Carla Orffa – “Carmina Burana”, jednej z najbardziej rozpoznawalnych i poruszających kantat XX wieku. Koncerty zaplanowano na 14, 16 i 18 listopada.
Oparta na 24 średniowiecznych poematach porywająca kompozycja prowadzi słuchaczy przez świat radości, pragnień i zmiennego losu – od cichych, chóralnych szeptów po wybuchy pełne mocy blach i perkusji. “Carmina Burana” to muzyczna podróż, w której sacrum spotyka się z ziemską pasją, a rytm serca staje się rytmem losu.
O utworze
Tytuł “Carmina Burana” oznacza „Pieśni z Beuern” – od nazwy bawarskiego klasztoru, w którym w 1803 roku odkryto rękopis zawierający ponad 200 średniowiecznych tekstów w językach łacińskim, staroniemieckim i starofrancuskim.
Wybierając 24 z nich, Carl Orff stworzył dzieło pulsujące pierwotną energią i dramatyzmem. Jego muzyka, zdominowana przez rytm i ekspresję, łączy prostotę z siłą, tworząc niezwykłe widowisko dźwiękowe.
Od premiery w 1937 roku “Carmina Burana” nieustannie zachwyca publiczność na całym świecie – od sal koncertowych po popkulturę. Słynne „O Fortuna”, otwierające i zamykające kantatę, stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych fragmentów muzyki klasycznej, obecnym w filmach, reklamach i wydarzeniach sportowych.
“Carmina Burana” wykonawcy
- Enrique Mazzola – dyrygent
- Orkiestra i Chór Opery Lyric
- Uniting Voices Chicago – chór dziecięcy
- Trzej soliści (do ogłoszenia)

Szczegóły koncertu
- Daty: 14, 16 i 18 listopada 2025 r.
- Miejsce: Lyric Opera House, Chicago
- Język: w oryginalnych językach z angielskimi napisami
- Czas trwania: 1 godzina i 5 minut (bez przerwy)
W czasie spektaklu 16 listopada osoby niesłyszące będą miały możliwość skorzystania z systemu SoundShirt, który wykorzystuje sensorykę dotyku, pozwalając użytkownikom na odczuwanie muzyki w górnej części ciała, w czasie rzeczywistym, razem z orkiestrą i śpiewakami.
Koszulki SoundShirt należy zarezerwować online lub dzwoniąc do zespołu ds. obsługi publiczności pod numer 312.827.5600.

Zanurz się w muzyce, która od stuleci porusza serca i umysły – w rytmie, który świętuje życie, miłość i nieuchronność losu. “Carmina Burana” w wykonaniu Opery Lyric to doświadczenie, którego nie można przegapić.
Źródło: Lyric Opera of Chicago
Foto: Lyric Opera of Chicago
-
News Chicago1 tydzień temuICE zatrzymało dwóch Polaków w Edison Park. Pracowali przy remoncie domu
-
News USA1 tydzień temuDemokraci triumfują w wyborach: Historyczna frekwencja i znaczące zwycięstwa
-
News USA2 dni temuTrump zapowiada „dywidendę celną” – po 2000 USD dla Amerykanów o niższych dochodach
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temuDziałania federalnych agentów ICE na ulicach Chicago: Czy powinniśmy się bać?
-
News USA3 tygodnie temuTrump zatwierdza stan klęski żywiołowej dla stanów. Vermont, Maryland i Illinois odchodzą z kwitkiem
-
News Chicago3 tygodnie temuTragiczna śmierć rodziny syna Darrena Baileya w katastrofie śmigłowca
-
News Chicago2 tygodnie temuPritzker przeznaczył 20 mln dolarów na banki żywności po wstrzymaniu świadczeń SNAP
-
News USA2 tygodnie temuMiliony Amerykanów straci pomoc żywnościową. Świadczenia SNAP nie zostaną wypłacone 1 listopada











