Połącz się z nami

Kościół

Górale CZUWALI i modlili się. W Willow Springs pod Chicago podhalańczycy zgotowali papieżowi prawdziwą ucztę

Opublikowano

dnia

Setki ludzi w ludowych strojach, bryczki i kilkunastu górali na koniach – tak wyglądało nocne czuwanie w kościele ojców cystersów w Willow Springs – na południowo zachodnich przedmieściach Chicago.

W procesji, która wyruszyła sprzed siedziby władz miasteczka do kościoła na Górce wyruszyło 1500 uczestników, którzy w sobotę wieczorem doszli do kościoła na Górce, gdzie przy pomniku Jana Pawła II odbyła się uroczystość z okazji kanonizacji.  Na ten najważniejszy moment mimo panującego zimna czekało kilkuset osób – mówi ojciec Ludwik Żyła – „Z wielkim utęsknieniem oczekujemy na godzinę trzecią, kiedy bezpośrednio połączymy się z miejsca wiecznego Rzymu na placu św. Piotra, gdzie odbędzie się kanonizacja dwóch papieży Jana XXIII, Jana Pawła”.

Z kolei Maria Krzysiak wspomina pierwszą wizytę papieża Polaka do Parafii Pięciu Braci Męczenników, która miała miejsce 35 lat temu – „Tako samo pogoda była jak dziś. O czwartej nad ranem my już tam byli. Potem na kazaniu godoł tak – Kto rano wstaje… to się mu chce spać – tak powiedział, dopiero się ludzie rozweselili. To jest nasz cłowiek i my musimy go czcić”.  W Willow Springs sobotnia noc mimo zimnej aury odbyła się pod znakiem wielbienia Jana Pawła II. Kapele i zespoły góralskie uczciły papieża, który dla górali niewątpliwie jest niedoścignionym i godnym do naśladowania wzorem.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Jacek Ćwik

News USA

Metropolita Filadelfii: Wstydzimy się, że Ameryka ucisza swój własny głos

Opublikowano

dnia

Autor:

Decyzja administracji prezydenta USA o ograniczeniu działalności finansowanych z budżetu mediów, takich jak Głos Ameryki (VOA) czy Radio Wolna Europa, wywołała falę krytyki. Głos zabrał metropolita Filadelfii Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), abp Borys Gudziak, który w mocnych słowach skomentował sytuację. O jego reakcji mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.

“To, czego nie udało się osiągnąć Związkowi Sowieckiemu, o czym rosyjskie, irańskie, chińskie i inne autorytarne reżimy mogły tylko marzyć, stało się faktem za sprawą amerykańskiej administracji” – napisał hierarcha na Facebooku.

Koniec 83-letniej misji informacyjnej

Decyzja Prezydenta Donalda Trumpa oznacza poważne ograniczenie działalności agencji medialnych finansowanych przez rząd USA, które przez ponad osiem dekad dostarczały rzetelnych informacji do krajów zmagających się z cenzurą.

Greckokatolicki metropolita Filadelfii przypominał, że przez dziesięciolecia uciskane narody mogły polegać na Głosie Ameryki (Voice of America), aby otrzymywać prawdziwe informacje o amerykańskich i światowych wydarzeniach i problemach.

Wśród nich są reporterzy z Chin, Pakistanu i innych krajów rządzonych przez reżimy autorytarne. Niektórzy byli prześladowani za współpracę z Głosem Ameryki. Metropolita przypomniał przypadek białoruskiego dziennikarza Igora Łosika, skazanego na 15 lat więzienia za pracę dla Radia Wolna Europa, oraz Władysława Jesipienki, aresztowanego w Rosji.

Ukraińscy dziennikarze zwolnieni z pracy

Decyzja uderzyła także w ukraińskich dziennikarzy. Dwóch wybitnych reporterów ukraińskiego serwisu Głosu Ameryki, Ostap Jarysz i Ołeksij Kowalenko, otrzymało wypowiedzenia. O zwolnieniach poinformowali podczas wieczornego nabożeństwa w Instytucie Świętego Gabriela (SGI) w Waszyngtonie.

Hierarcha napisał, że zwolnieni dziennikarze relacjonowali dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, a studenci SGI wspierali ich, dostarczając bieżących informacji z terenów objętych wojną.

“Wstydzimy się, że Ameryka ucisza swój własny głos”

Metropolita Filadelfii wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przez 83 lata nieśli prawdę i nadzieję milionom ludzi w krajach uciskanych przez reżimy.

– Wstydzimy się, że Ameryka ucisza swój własny głos. Nie traćmy wiary. Czerpmy inspirację od Ukraińców, którzy poświęcają swoje życie dla wolności i sprawiedliwości – zaapelował abp Gudziak.

Trump ogranicza działalność mediów

Decyzję o drastycznych cięciach podjął Prezydent USA Donald Trump, podpisując w piątek dekret ograniczający działalność Agencji ds. Globalnych Mediów (AGM), zarządzającej mediami skierowanymi do odbiorców zagranicznych, zwłaszcza w krajach, gdzie brakuje niezależnych środków przekazu.

Wśród nich są m.in. Głos Ameryki, Radio Wolna Europa/Radio Swoboda i Radio Wolna Azja.

Decyzja ta budzi niepokój obrońców wolności słowa i mediów niezależnych. Krytycy wskazują, że osłabi to dostęp do wiarygodnych informacji w krajach, gdzie wolność prasy jest zagrożona.

Źródło: e-kai
Foto: YouTube, Petr Kadlec, flickr/berkley center
Czytaj dalej

Kościół

Tango dla papieża: Niezwykły gest wsparcia przed szpitalem Gemelli

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielę przed szpitalem Gemelli w Rzymie rozbrzmiały dźwięki bandoneonu – charakterystycznego instrumentu tanga. Grupa entuzjastów tego tańca zebrała się, by wyrazić swoją solidarność z papieżem Franciszkiem, przebywającym tam od ponad miesiąca. Wydarzenie, nazwane „tangiem modlitewnym”, było inicjatywą włoskiej społeczności tanga, której członkowie chcieli w ten sposób przesłać Ojcu Świętemu wsparcie i bliskość.

Taniec jako modlitwa

Pomysłodawczynią wydarzenia była argentyńska tancerka Daiana Guspero, która podkreśliła, że dla niej taniec jest nie tylko sztuką, ale również formą modlitwy.

„Jestem osobą wierzącą i byłam pewna, że nasza energia, tango i modlitwa dotrą do papieża. Wiedziałam, że kocha ten taniec, że tańczył go jako młody człowiek i słuchał go w Watykanie” – powiedziała Guspero w rozmowie z ACI Prensa. „Widząc, że papież czuje się lepiej, mieliśmy nadzieję, że podejdzie do okna, by nas zobaczyć. Jeśli się nie mylę, poinformowano go, że tańczymy i modlimy się za niego”.

Tancerze z całych Włoch, w tym z Sycylii i Katanii, przybyli pod pomnik św. Jana Pawła II przy szpitalu, by wspólnie zatańczyć i pomodlić się za Franciszka. Wśród nich znalazł się także Massimiliano Varrese, włoski aktor i miłośnik tanga, który natychmiast dołączył do inicjatywy.

Nie było to pierwsze tango dla Franciszka. W 2014 roku z okazji jego 78. urodzin niemal 3000 tancerzy zatańczyło tango na placu Świętego Piotra.

Franciszek i tango – historia wyjątkowej pasji

Papież Franciszek nigdy nie ukrywał swojej miłości do tanga, które jest częścią kultury Argentyny, jego ojczyzny. W 2018 roku Daiana Guspero miała okazję zatańczyć dla niego podczas audiencji w Watykanie.

„Podeszłam do niego i powiedziałam: ‘Ojcze Święty, jak bardzo chciałabym cię uściskać w stylu tanga!’ Na co on odpowiedział: ‘A jak bardzo chciałbym zatańczyć z tobą tango’” – wspominała tancerka, podkreślając, że była to jedna z najpiękniejszych chwil jej życia.

Daiana Guspero i papież Franciszek w 2018 roku

Pasja, która łączy

Tango, choć kojarzone z namiętnością i dramatem, dla wielu osób jest również formą duchowego wyrazu. Niedzielny taniec przed szpitalem Gemelli był tego pięknym dowodem – połączeniem tradycji, emocji i głębokiej wiary.

Źródło: cna
Foto: Daiana Guspero
Czytaj dalej

Kościół

Watykan ogłosił specjalne zgromadzenie eklezjalne w 2028 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Watykan poinformował w sobotę, że papież Franciszek zatwierdził specjalne zgromadzenie kościelne na październik 2028 roku, którego celem będzie ocena wdrażania zaleceń zakończonego niedawno Synodu na temat synodalności. Spotkanie, o którym mówi Ojciec Józef Polak SJ, nie będzie nowym synodem, lecz zwieńczeniem trzyletniego procesu implementacji postanowień synodalnych.

Decyzję ogłosił kardynał Mario Grech, sekretarz generalny synodu, w liście skierowanym do biskupów na całym świecie. “Celem nie jest tworzenie nowych zobowiązań, lecz pomoc Kościołom w podążaniu drogą synodalności” – podkreślił Grech.

Trzyletni proces wdrażania synodalnych postanowień

Plan realizacji rozpocznie się już w maju 2025 roku, kiedy to Watykan opublikuje szczegółowe wytyczne dotyczące wprowadzania postanowień synodalnych. Następnie, w październiku, odbędzie się “Jubileusz Zespołów Synodalnych”, który ma podkreślić rolę lokalnych wspólnot w tym procesie.

Na przestrzeni roku 2027 przewidziane są zgromadzenia ewaluacyjne na poziomie diecezjalnym, krajowym i międzynarodowym, natomiast na początku 2028 roku odbędą się spotkania kontynentalne.

Kardynał Mario Grech zwrócił szczególną uwagę na znaczenie lokalnych zespołów synodalnych, w których skład wchodzą księża, diakoni, osoby konsekrowane i świeccy. Zespoły te będą kluczowe w procesie wdrażania synodalnych reform.

“Powinny one być cenione, a tam, gdzie to konieczne, odnawiane, reaktywowane i odpowiednio integrowane” – podkreślił hierarcha.

Synodalność jako wspólna odpowiedzialność

Kardynał Mario Grech zaznaczył, że proces synodalny nie ogranicza autonomii lokalnych Kościołów, lecz wręcz przeciwnie – podkreśla ich rolę i odpowiedzialność za realizację postanowień synodu. Sprecyzował również, że nie chodzi o wprowadzanie dyrektyw z góry ale o proces przyjmowania dokumentu końcowego.

Papież Franciszek koncelebrujący Mszę św., w Klinice Gemelli

Modlitwa za papieża Franciszka

Na zakończenie swojego listu kardynał Mario Grech wezwał do modlitwy za papieża Franciszka, który od 14 lutego przebywa w rzymskim szpitalu Gemelli. Jego stan zdrowia niepokoi wiernych na całym świecie.

Zgromadzenie w 2028 roku będzie historycznym momentem podsumowania synodalnej odnowy Kościoła, którą zapoczątkował papież Franciszek. Przed wspólnotami katolickimi stoi więc kilka lat intensywnych działań, mających na celu trwałe wcielenie idei synodalności w życie Kościoła.

Źródło: cna
Foto: Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu