Kościół
Franciszek chce kanonizacji nowych świętych. Uznał też heroiczność cnót Kunegundy Siwiec

W poniedziałek wieczorem, w klinice Gemelli, Papież Franciszek zatwierdził promulgację szeregu dekretów dotyczących kanonizacji, przybliżając do świętości m.in. amerykańskiego kapelana wojskowego, o. Emila Kapauna, Polkę, Kunegundę Siwiec, oraz włoskiego świeckiego Bartolo Longo, zwanego „Apostołem Różańca”. Sylwetki tych osób przybliża Jezuita, Ojciec Józef Polak.
Podczas audiencji dla kardynała sekretarza stanu Pietro Parolina i arcybiskupa Edgara Peña Parry, substytuta ds. ogólnych, Ojciec Święty upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do promulgacji kilku dekretów.
Wśród nich znalazły się uznania „ofiarowania życia” dwóch Sług Bożych:
- o. Emila Josepha Kapauna, kapelana armii amerykańskiej, który posługiwał żołnierzom w czasie II wojny światowej i wojny koreańskiej, gdzie został wzięty do niewoli i zmarł w obozie jenieckim;
- Salvo D’Acquisto, włoskiego karabiniera, który oddał życie, by ocalić niewinnych cywilów podczas II wojny światowej.
Czym jest „ofiarowanie życia”?
Kategoria „ofiarowania życia” została wprowadzona przez papieża Franciszka w 2017 r. jako nowa forma procedury beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej. Obejmuje ona chrześcijan, którzy z pełną świadomością i wolną wolą poświęcili swoje życie dla innych, aż do śmierci.
Słudzy Boży, którym przysługuje ten tytuł, otrzymują status Czcigodnych, co oznacza, że Kościół uznaje ich życie za przykład heroicznej miłości bliźniego. Aby doszło do beatyfikacji, wymagany jest jeszcze jeden krok – potwierdzenie cudu przypisywanego ich wstawiennictwu.
Sylwetki wybranych kandydatów na ołtarze
O. Emil Kapaun – kapelan, który nie opuścił żołnierzy
Urodzony w Kansas w 1916 r., o. Emil Kapaun wstąpił do kapłaństwa w 1940 r., a cztery lata później został kapelanem wojskowym. Służył w Birmie podczas II Wojny Światowej, a następnie w Korei, gdzie trafił do niewoli. W obozie jenieckim dzielił się z współwięźniami swoją wiarą i pomagał im przetrwać, zanim sam zmarł w 1951 r.

O. Emil Kapaun około 1943 roku
Salvo D’Acquisto – włoski bohater wojenny
Salvo D’Acquisto, urodzony w Neapolu w 1920 r., był funkcjonariuszem karabinierów w czasie II Wojny Światowej. Gdy niemieccy żołnierze zagrozili egzekucją cywilów, niesłusznie oskarżonych o działalność partyzancką, D’Acquisto zgłosił się jako jedyny winny, ratując ich życie. Został rozstrzelany przez nazistów 23 września 1943 r.

Kunegunda Siwiec
Uznane heroiczne cnoty
Papież zatwierdził również dekrety o heroiczności cnót trzech Sług Bożych:
- Michele Maura Montaner – hiszpańskiego księdza i założyciela Zgromadzenia Sióstr Celadorek Kultu Eucharystycznego (1843–1915);
- Didaco Bessiego – włoskiego księdza, który założył Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Matki Bożej Różańcowej (1856–1919);
- Kunegundy Siwiec – polskiej mistyczki ze Stryszawy, żyjącej w latach 1876–1955.

Giuseppe Gregorio Hernández Cisneros
Kanonizacje błogosławionych
Dzięki zatwierdzonym przez papieża dekretom dwóch błogosławionych zostanie oficjalnie ogłoszonych świętymi:
- Giuseppe Gregorio Hernández Cisneros – wenezuelski lekarz i świecki katolik, który poświęcił życie chorym i zmarł tragicznie w 1919 r.;
- Bartolo Longo – włoski prawnik, który poświęcił się szerzeniu modlitwy różańcowej i założył Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach.
Bartolo Longo
Kiedy odbędą się kanonizacje?
Ojciec Święty zapowiedział zwołanie Konsystorza, podczas którego zostanie ustalona data uroczystości kanonizacyjnych.
Źródło: Vatican Media
Foto: Wikipedia
Kościół
Papież Franciszek z Kliniki Gemelli: dziękuję wszystkim!

W niedzielne południe Ojciec Święty z balkonu szpitala podziękował wszystkim za wsparcie i modlitwę oraz udzielił błogosławieństwa.
W opublikowanym rozważaniu do modlitwy Anioł Pański, Papież nawiązał do niedzielnej Ewangelii, która „mówi nam o cierpliwości Boga, który pobudza nas abyśmy uczynili nasze życie czasem nawrócenia”. W przypowieści słyszymy historię nieurodzajnego drzewa figowego. Mimo braku owoców gospodarz chce je ponownie obłożyć nawozem, aby zobaczyć, czy wyda owoc.
„Tym cierpliwym rolnikiem jest Pan Bóg, który troskliwie uprawia glebę naszego życia i z ufnością czeka na nasz powrót do Niego” – powiedział.
Lekcja cierpliwości
Ojciec Święty nawiązał do czasu hospitalizacji. Był to dla niego czas, w którym doświadczył cierpliwości Boga, którą dostrzega także w niestrudzonej trosce lekarzy i personelu medycznego, a także w nadziei i oddaniu bliskich chorych osób.
„Ta ufna cierpliwość, zakorzeniona w niezawodnej miłości Boga, jest rzeczywiście niezbędna w naszym życiu, zwłaszcza w obliczu najtrudniejszych i najbardziej bolesnych doświadczeń” – dodał Franciszek.
Apel o pokój
Papież napisał, że z wielkim bólem przyjął informacje o wznowieniu bombardowań izraelskich w Strefie Gazy. W wyniku ponownych działań zbrojnych zginęło i zostało rannych wiele osób.
„Wzywam do natychmiastowego wstrzymania ognia oraz do odwagi w podjęciu na nowo dialogu, aby wszyscy zakładnicy zostali uwolnieni i aby osiągnięto ostateczne zawieszenie broni. Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest ponownie bardzo poważna i wymaga pilnego zaangażowania ze strony walczących stron i społeczności międzynarodowej” – zaapelował Ojciec Święty.
Modlitwa o ustanie wojen
Franciszek wyraził także radość z powodu, uzgodnienia przez Armenię i Azerbejdżan ostatecznego tekstu porozumienia pokojowego. Wyraził nadzieję, ze zostanie ono podpisane jak najszybciej i przyczyni się do trwałego pokoju w rejonie Kaukazu Południowego.
Na koniec Papież zachęcił do wspólnej modlitwy o zakończenie konfliktów zbrojnych oraz pokój, szczególnie na Ukrainie, w Palestynie, Izraelu, Libanie, Mjanmie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga.
ks. Marek Weresa
Foto: Vatican Media
Kościół
Jutro Papież zostanie wypisany ze szpitala, 2 miesiące rekonwalescencji

Ojciec Święty zostanie jutro wypisany ze szpitala i powróci do Domu św. Marty – poinformowano podczas briefingu prasowego w Klinice Gemelli. Jest to możliwe, ponieważ od dwóch tygodni stan kliniczny Papieża jest stabilny. Lekarze zalecają jednak co najmniej dwumiesięczną rekonwalescencje, podczas której Franciszek nie będzie mógł w pełni powrócić do swej normalnej działalności.
Prof. Sergio Alfieri, który koordynował zespołem lekarzy, przypomniał, że w momencie przyjęcia do szpitala Ojciec Święty miał ostrą niewydolność oddechową, spowodowaną infekcją mikrobiologiczną, a więc wirusami, bakteriami i grzybami. Spowodowało to ciężkie obustronne zapalenie płuc.
Przyznał, że dwukrotnie życie Papieża było zagrożone. Ojciec Święty zawsze był przytomny.
Po powrocie do Domu św. Marty Franciszek nadal przez dłuższy czas będzie kontynuować terapię farmakologiczną. Przewidziana jest także rehabilitacja ruchowa i fizjoterapia oddechowa.
Prof. Alfieri wyjaśnił również, że potrzeba będzie czasu, by Papież w pełni odzyskał głos. Aktualne zaburzenia są normalne, jeśli weźmie się pod uwagę, że jego płuca zostały uszkodzone, mięśnie oddechowe są osłabione.
Dokładana godzina wypisania ze szpitala nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że w Klinice Gemelli Papież pozdrowi jeszcze i pobłogosławi wiernych podczas południowej modlitwy Anioł Pański.
Franciszek już od kilku dni dopytywał się, kiedy będzie mógł wyjść ze szpitala. Był bowiem świadomy, że jego stan stale się poprawia.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: Vatican Media
Kościół
Papież planuje w niedzielę pobłogosławić wiernych z Kliniki Gemelli

Franciszek zamierza pojawić się w niedzielę w oknie Kliniki Gemelli, by pobłogosławić wiernych – informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Pozdrowienie i błogosławieństwo
Jak poinformowało Biuro Prasowe Watykanu, Papież zamierza pojawić się w oknie Kliniki Gemelli krótko po godzinie 12, aby pozdrowić wiernych i przekazać im papieskie błogosławieństwo.
Nie będzie odczytywał przesłania na Anioł Pański, którego treść zostanie przekazana podobnie, jak w ostatnie niedziele.
Poprawa stanu zdrowia Franciszka
Plan pojawienia się Ojca Świętego w oknie Kliniki Gemelli może być związany z poprawą stanu jego zdrowia, o której informowały ostatnie komunikaty zdrowotne.
W piątek wieczorem poinformowano o dalszej niewielkiej poprawie stanu zdrowia Papieża pod względem oddechu i motoryki. Nocą Ojciec Święty nie korzysta już z wentylacji mechanicznej przy użyciu maski, ale z wysokoprzepływowej tlenoterapii, podawanej donosowo. W dzień stosowana jest ona z mniejszymi stężeniami.
Brak daty wypisu ze szpitala
Lekarze nie określili na razie możliwej daty wypisu Ojca Świętego ze szpitala. Papieskie dni upływają na leczeniu, modlitwie i niewielkich zajęciach związanych z pracą.
Wojciech Rogacin – Watykan
Foto: Vatican Media
-
News USA4 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA3 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA4 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA4 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW5 dni temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
News USA3 tygodnie temu
Kłótnia w Białym Domu: Trump ostro potraktował Zełenskiego
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki