Połącz się z nami

Kościół

POPIELEC – Czas pokuty i przebaczenia. Co radzi jezuita Józef Birecki?

Opublikowano

dnia

Środa Popielcowa rozpoczyna czas Wielkiego Postu, który trwa 40 dni. Upamiętnia czas, który Jezus spędził na pustyni przygotowując się przez modlitwę i post do nauczania, leczenia nie tylko ciał, ale przede wszystkim dusz, nawoływania do pokoju między ludźmi. W okresie Wielkiego Postu staramy się doskonalić duchowo przez post, modlitwę i braterską solidarność, abyśmy wzorem Chrystusa mogli oprzeć się szatańskim pokusom.

Wielki Post to czas nawrócenia, to czas pokuty i przebaczenia. Trwa on 40 dni i jest czasem przygotowania na przeżycie męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wszystko w chrześcijaństwie prowadzi do szczęścia i radości. Także ten Wielki Post zmierza ku Wielkiej Nocy, ku zmartwychwstaniu.

Z jezuitą o.Józefem Bireckim w programie „W dobrym Czasie” rozmawia Sławomir Budzik
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/o-jozef-birecki” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Kiedy w środę popielcową przyjmujemy popiół na nasze głowy słyszymy słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz…”. Słowa te niewątpliwie mogą nami wstrząsnąć i przerazić. Ale to tylko część prawdy, jako że i w Środę Popielcową i w przez cały Wielki Post słyszymy też inne słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. A Ewangelia to dobra nowina o tym, że Jezus zwyciężył śmierć, zło, grzech.  Ta Dobra Nowina jest dla nas źródłem radości.

Józef Birecki, Jezuita
jbirecki@radiodeon.com

Źródło: inf własna
Foto: CNS photo/Rick Musacchio, Tennessee Register

Kościół

Tylko do dzisiaj można się zapisywać na jesienne rekolekcje w Camp Vista w Wisconsin

Opublikowano

dnia

Autor:

Do dzisiaj przyjmowane są zgłoszenia na jesienne rekolekcje w Camp Vista w Wisconsin. Tegoroczne spotkania odbędą się w dniach od 29 września do 1 października a ich temat to „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek”. Rekolekcje organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego

W studiu Radia Deon Ojciec Jerzy Brzóska SJ z Ośrodka Milenijnego w Chicago zapraszał na wspólną modlitwę i rozważania skoncentrowane wokół zagadnienia „czy to wiara czy już magia”.

„W tym roku obchodzimy 15-lecie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i te rekolekcje praktycznie od samego początku się rozpoczęły” zaznacza Ojciec Jerzy Brzóska. 

Rekolekcje rozpoczynają się w piątek 29 września, wieczorem, wspólną Eucharystią i posiłkiem. Główne konferencje i spotkania mają miejsce w sobotę, po porannej modlitwie medytacyjnej.

Temat: „Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek” ma zachęcić uczestników do zastanowienia się nad obecnością magicznych elementów w naszym codziennym życiu, a także w podejściu do wiary, wyjaśnia nasz Gość.

„To są rekolekcje, które organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, ale one są otwarte dla wszystkich” podkreśla Ojciec Jerzy Brzóska. Celem spotkań jest pogłębienie wiary i bardziej dojrzałe spojrzenie na to co przeżywamy w swojej codzienności.

Aby wziąć w nich udział trzeba tylko spełniać wymóg związany z wiekiem, tzn. mieć ukończone 21 lat.

Na rekolekcje można się zapisywać do 24 września, a koszt to 170 dolarów.

Zapisów można dokonywać osobiście lub telefonicznie w Jezuickim Ośrodku Milenijnym. Numer tel. to 773 777 70 00.

Formularz zgłoszeniowy można ściągnąć ze strony Jezuitów lub Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego. Można także skorzystać z kodu QR umieszczonego na plakatach zapowiadających rekolekcje.

Serdecznie Zapraszamy!

Prawie 5 lat temu tak dobrze znany chicagowskiej Polonii chrześcijański ośrodek edukacyjno-rekreacyjny w Wisconsin stracił w pożarze kaplicę.

Została ona odbudowana dzięki datkom i zaangażowaniu wielu ludzi, także naszych niezawodnych słuchaczy. Podczas specjalnego radiotonu na naszej antenie zebraliśmy ponad 80 tysięcy dolarów i mnóstwo ciepłych słów wsparcia i życzliwości.

Nowa kaplica została poświęcona podczas uroczystości, która odbyła się 4 czerwca 2022 r.

 

Źródło: informacja własna
Foto: CampVista, WŻCh

 

Czytaj dalej

News USA

Prokurator Generalny Garland zaprzeczył twierdzeniu, że tradycyjni katolicy są ekstremistami

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas środowego przesłuchania przed Komisją Sądownictwa Izby Reprezentantów Prokurator Generalny Merrick Garland zdecydowanie sprzeciwił się oskarżeniom, jakoby Departament Sprawiedliwości dyskryminował amerykańskich katolików. O przesłuchaniu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Merrick Garland nazwała sugestię antykatolickich uprzedzeń „skandaliczną” i „absurdalną”, gdy zapytano go o notatkę sporządzoną przez Federalne Biuro Śledcze w Richmond.

Notatka datowana na 23 stycznia, która wyciekła do mediów w lutym, ujawniła śledztwo FBI w Richmond dotyczące „radykalnych tradycjonalistycznych” katolików i ich możliwych powiązań z „skrajnie prawicowym ruchem białych nacjonalistów”. Zasugerowano w niej także podjęcie działań w społecznościach Mszy Łacińskiej w celu ograniczenia ryzyka.

Notatka jest zatytułowana „Zainteresowanie brutalnych ekstremistów motywowanych rasowo lub etnicznie radykalno-tradycjonalistyczną ideologią katolicką prawie na pewno przedstawia nowe możliwości łagodzenia skutków”. O tym dokumencie pisaliśmy 10 lutego.

FBI szybko wycofało notatkę wkrótce po jej upublicznieniu. Zarówno Garland, jak i dyrektor FBI Christopher Wray potępili ją.

Podczas środowego przesłuchania Republikanin Jeff Van Drew rozmawiał z Garlandem w sprawie notatki, co doprowadziło do napiętej wymiany zdań.

Merrick Garland, który jest Żydem, opowiadał o swojej rodzinie uciekającej przed prześladowaniami w Europie.

W kwietniowym przemówieniu powiedział, że jego babcia jest jednym z pięciorga dzieci. Powiedział, że uniknęła prześladowań religijnych przed I Wojną Światową, ale dwójka jej rodzeństwa pozostała w Europie i ostatecznie zginęła podczas Holokaustu.

Gdy Van Drew dalej naciskał na Garlanda, ten oświadczył, że jest „przerażony tą notatką” i powiedział, że „katolicy nie są ekstremistami”. Prokurator Generalny powiedział jednak, że nie wie, czy ktoś został zwolniony za sporządzenie lub rozpowszechnienie notatki.

 

Źródło: cna
Foto: FBI, YouTube
Czytaj dalej

Kościół

Ks. Marek Smółka został tymczasowym wikariuszem w miejsce odchodzącego bp Andrzeja Wypycha

Opublikowano

dnia

Autor:

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupów Josepha N. Perry’ego i biskupa Andrzeja P. Wypycha. Bp Perry ma 75 lat i jest to wiek, w którym prawo kanoniczne wymaga od biskupów złożenia rezygnacji papieżowi. 68-letni Bp Wypych złożył rezygnację ze względów zdrowotnych.

Kardynał Blase J. Cupich, arcybiskup Chicago, podziękował odchodzącym biskupom za wieloletnią posługę. Biskup Perry będzie nadal pełnił kluczową rolę postulatora diecezjalnego w sprawie kanonizacyjnej Czcigodnego Augusta Toltona.

Kardynał Cupich ogłosił, że biskup Kevin M. Birmingham, były wikariusz biskupi wikariatu IV, zastąpi bp Perry’ego na stanowisku wikariusza biskupiego wikariatu VI. Ponadto kardynał mianował dwóch księży, ks. Marka Smółkę i ks. Williama Corcorana jako tymczasowych wikariuszy wikariatów IV i V.

Ks. Marek Smółka, pochodzący z Polski, był proboszczem w Katedrze Najświętszego Imienia w Chicago. Obecnie jest proboszczem w parafii św. Franciszka Borgii, dziekanem Dekanatu IV-D i koordynatorem Rady Duszpasterstwa RP.

Ks. William Corcoran, pochodzący z Evergreen Park, był proboszczem w parafii Najświętszego Serca w Palos Hills, w parafii św. Jana Fishera w Chicago i św. Linusa w Oak Lawn, a obecnie jest proboszczem parafii św. Elżbiety Seton w Orland Hills i dziekanem Dekanatu V-E.

Był członkiem wydziału w Quigley Preparatory Seminary South Niles College i Arcbishop Quigley Preparatory Seminary.

 

Źródło: Archidiecezja Chicago
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu